Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

zdravo svima !!!!!

imam cerkicu od 7 ipo meseci i htela bih da vas pitam koliku kolicinu hrane dajete (ili ste ) davale vasoj bebi u ovom uzrastu!! sta ste joj davali za dorucak i dali ste joj davali casicu sa ili bez mesa za veceru? inace jos uvek je dojim!! hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima !!!!!

imam cerkicu od 7 ipo meseci i htela bih da vas pitam koliku kolicinu hrane dajete (ili ste ) davale vasoj bebi u ovom uzrastu!! sta ste joj davali za dorucak i dali ste joj davali casicu sa ili bez mesa za veceru? inace jos uvek je dojim!! hvala

I ja imam bebu istog uzrasta,hranim je 3 puta adaptirana mlecna formula i dva puta kasice,Moja beba jede bukvalno sve sem onoga sto vazi za zabranjeno do godinu dana.Ujutru voce,jogurtice,zitarice,a popodne povrce,meso itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobra je ona zamrznuta mesvaina za djuvec. Ona ima u sebi i malo paprike koja ima fantastican ukus. Na taj nacin nece ni osetiti meso.

Tu pecenu papriku koju spominjes joj proprzi sa crnim lukom na puteru i malo vode. Da vidis kako ce da mljacka ;) Ako imas i domaceg soka od paradajza, kapni par kapi i eto ti becar paprikas. :)

Jelena stvarno imas divne recepte,moram probati ovu kombinaciju.Stvarno si super "keva'.Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za dorucak vocnu kasicu,za rucak povrce sa mesom i za veceru zitarice.U tovreme je jos uvek sisala 5-6 puta dnvno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zdravo svima !!!!!

imam cerkicu od 7 ipo meseci i htela bih da vas pitam koliku kolicinu hrane dajete (ili ste ) davale vasoj bebi u ovom uzrastu!! sta ste joj davali za dorucak i dali ste joj davali casicu sa ili bez mesa za veceru? inace jos uvek je dojim!! hvala

Mi smo u tom periodu sto je bilo skoro imali ovakav raspored:

1. oko 6 adaptirano mleko,

2. dorucak izmedju 9 i 10 opet mleko,

3. rucak izmedju 13 i 14 povrce sa mesom ( ne manje od 120g, a moj V pojede mnogo vise ),

4. uzina oko 16 voce

5. vecera oko 19 mlecno-zitna kasa,

6. posle kupanja mleko ( sto V odbija ).

Ovo je predlog nutricioniste.

A od pre dve nedelje sam mu uvela dorucak ( ovo oko 9 ujutru ) i to palentu i jogurt ili neka vocka zamesana sa jogurtom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam poprilican prakticar, a mm je odlican kuvar. To mu je hobi. Medjutim, ja vodim racuna o Petrovoj ishrani i ja mu uglavnom kuvam. Tata se bavi samo ribom jer za to nemam puno zivaca.

Kad god ti pofali ideja, ti hop! na ovu temu pa cemo da razmenjujemo recepte.

E, da! Htedoh da ti kazem: pre uvodjanja kupusa, ako vec nisi, super je da joj das prokelj.On je mnogo laksi za varenje, a vrlo je pogodan za spremanje uz svakave prelive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam poprilican prakticar, a mm je odlican kuvar. To mu je hobi. Medjutim, ja vodim racuna o Petrovoj ishrani i ja mu uglavnom kuvam. Tata se bavi samo ribom jer za to nemam puno zivaca.

Kad god ti pofali ideja, ti hop! na ovu temu pa cemo da razmenjujemo recepte.

E, da! Htedoh da ti kazem: pre uvodjanja kupusa, ako vec nisi, super je da joj das prokelj.On je mnogo laksi za varenje, a vrlo je pogodan za spremanje uz svakave prelive.

E prokelj sam davala,samo se bas tesko kuva pa sam ostavila ipak za malo kasnije,mislim da je mozda jos rano.I jos ovo koji puter,da li je ok ovaj koji i mi jedemo npr dobro jutro ili rama,i posto ne smeju do godinu dana citrusno voce pomorandzu,kivi i sl kako je najbolje da nadoknadim vitamin c,pogotovao sada kada je zimski period,probala sam kasicu od ananasa(sama pravila),ali kada sam je ugrejala uzasno je bila gorka,pa sam od toga odustala.Hvala,ne ljutis se sto ti kazem da si super keva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svasta! Zasto bi se ljtila! To je bas kompliment ;)

Slusaj me sad dobro: Rama i Dobro jutro su margarini koji nisu zdravi ni za tebe a kamo li za decu!!! savetujem ti da to izbacis iz upotrebe cim pre! Imas temu ovde u vezi margarina: http://www.bebac.com/forum/index.php?showt...aslac&st=30

Puter ili maslac je ono sto je vazno da bebice jedu. Odnosno jako je vazno da unose poprilicno puno masti da bi ima se mozdane celije dobro razvijale. Drugim recima, koristi puter/maslac, kuvaj supe od koskica i mesa, maslinovo ulje i ulje kostica grozdja, za sad.

Vitamina C imas vise u banani nego li u pomorandzi verovala ili ne. U svezem vocu i povrcu imas puno vitamina C. Ukoliko kuvas voce ili povrce, zaboravi na vitamin C. On se gubi na visokim temparturama.

Ako mislis da je unos vitamina C mali, bolje kupi vitamin C u prahu, za decu; lako rastvorljivi vitamin C za decu- Ivancic i sinovi.

Kakav joj je hemoglobin? Kako stojite sa gvozdjem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

P.S. Prokelj se brz kuva na pari ako ga ocistis i prepolovis na pola.

Za kuvanje na pari je ovo odlicna stvarcica:

www.kupindo.com/kupovina/IKEA-ulozak-za-kuvanje-na-pari/9100056

Inace, kuvanje na pari je mnogo zdarvije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svasta! Zasto bi se ljtila! To je bas kompliment ;)

Slusaj me sad dobro: Rama i Dobro jutro su margarini koji nisu zdravi ni za tebe a kamo li za decu!!! savetujem ti da to izbacis iz upotrebe cim pre! Imas temu ovde u vezi margarina: http://www.bebac.com/forum/index.php?showt...aslac&st=30

Puter ili maslac je ono sto je vazno da bebice jedu. Odnosno jako je vazno da unose poprilicno puno masti da bi ima se mozdane celije dobro razvijale. Drugim recima, koristi puter/maslac, kuvaj supe od koskica i mesa, maslinovo ulje i ulje kostica grozdja, za sad.

Vitamina C imas vise u banani nego li u pomorandzi verovala ili ne. U svezem vocu i povrcu imas puno vitamina C. Ukoliko kuvas voce ili povrce, zaboravi na vitamin C. On se gubi na visokim temparturama.

Ako mislis da je unos vitamina C mali, bolje kupi vitamin C u prahu, za decu; lako rastvorljivi vitamin C za decu- Ivancic i sinovi.

Kakav joj je hemoglobin? Kako stojite sa gvozdjem?

Ja sam od onih mama koje kuvaju kasice SVE domace NEMA ZDRAVIJE OD TOGA.stvarno jede svasta raznovrsno.hemoglobin je ok.moram da se pohvalim da nijednom do sada nije imala nikakvu cak ni onu malu prehladu,ipak je zima pa sam zato malo htrla da pojacam unos vitamina c,radi preventive.inace sam protivnik svega praskastog i sl.za margarin cu te poslusati,od danas sam joj uvela i beli i crni luk.E hvala ti puno sad mi se bas razvila masta pitala bih jos 300 stvari,al da ostavim nesto i za drugi put.Hvala t4801.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

P.S. Prokelj se brz kuva na pari ako ga ocistis i prepolovis na pola.

Za kuvanje na pari je ovo odlicna stvarcica:

www.kupindo.com/kupovina/IKEA-ulozak-za-kuvanje-na-pari/9100056

Inace, kuvanje na pari je mnogo zdarvije ;)

OT....E da dodam za ovo imam onaj aparat za kuvanje na pari,moze da se naredja i do 5,6 kg povrca.Kod nas je sve savremeno,osim sto sam veliki protivnik kupovnih kasica,sem nekih vockica koje trenutno nemaju,a inace vecinu imam domacih proizvoda iz svoje baste,tj.ubiramo plodove od babe i dede.Sorry za OT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam od onih mama koje kuvaju kasice SVE domace NEMA ZDRAVIJE OD TOGA.stvarno jede svasta raznovrsno.hemoglobin je ok.moram da se pohvalim da nijednom do sada nije imala nikakvu cak ni onu malu prehladu,ipak je zima pa sam zato malo htrla da pojacam unos vitamina c,radi preventive.inace sam protivnik svega praskastog i sl.za margarin cu te poslusati,od danas sam joj uvela i beli i crni luk.E hvala ti puno sad mi se bas razvila masta pitala bih jos 300 stvari,al da ostavim nesto i za drugi put.Hvala t4801.gif

Super onda! Ja sam pomislila da si ti u frci sa gvozdjem. Samo jedna napomena: uvodi joj jednu po jednu stvar kako bi znala da li i od cega bi je mozda mucilo varenje. Na primer, sad neces znati ako je bude mucio stomacic da li je od crnog ili belog luka.

Sorry, ako zvucim puno kao 'draga saveta' ;)

Pitaj sve sto te interesuje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OT....E da dodam za ovo imam onaj aparat za kuvanje na pari,moze da se naredja i do 5,6 kg povrca.Kod nas je sve savremeno,osim sto sam veliki protivnik kupovnih kasica,sem nekih vockica koje trenutno nemaju,a inace vecinu imam domacih proizvoda iz svoje baste,tj.ubiramo plodove od babe i dede.Sorry za OT.

Nije OT! Bas lepo da imate sve uslove. I mi se trudimo da nabavimo sve oz baste....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci za deciju ishranu veoma je vazno unositi omega3 masne kiseline,koje su izuzetno vazne za razvoj i obnavljanje mozdanih celija.P.S.E ovo je svrha ovoga,da izvuces neku pouku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedan dan sam kuvala jabuku i šargarepicu, pa sam pomešala i Aki je slistio.A juče sam mu davala pečenu jabuku, i nije baš bio oduševljen. Uzeo je par zalogaja i to je bilo to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste. Kod nas su sve svrstali pod " bobicasto voce", pa i jagode, maline i kupine koje je "jagodicasto voce". I moja doktorka se zabezeknula kad je cula da sam ja svom detetu dala borovnicu sa, cini mi se, 6 meseci. Borovnica je najmanji alergen od svog voca, a istina je da je "jagodicasto voce" rizicno za alergije.

Istina, citrusno voce mu nisam davala, a ni sada ga ne voli.

Ja sam uvek za borovnicu ;) Ona utice na probavni trakt, puna je vitamina C i gvozdja.Kud ces bolje?

Najrizicnija je jagoda, definitivno.

Probaj da joj das jako malu kolicinu tog voca koje hoces van druge hrane. I ako nemas nikakvu reakciju, sutra joj povecaj kolicinu za duplo. Kad kazem 'jako malo', to je jedna borovnica od prilike.

Pocecu onda i ja sa borovnicom a ako ne bude imao nikakvu reakciju i sa malinom i kupinom.Jagodu ne bih davala jer znam da sam ja bila alergicna na sumske jagode u periodu osnovne skole tj.tamo negde do 4.-5. razreda.

S obzirom da je zimski period,nalazis li svezu borovnicu ili ne,ili koju joj dajes?Ja nesto ovde nisam zapazila da je ima sad.Nekad bude breskvi i naktarina,malina i kupina,uvoze iz zemalja juzne Amerike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene, pomažite, meni se ovaj način uvođenja kašica uopšte ne sviđa. Svaki dan jede jedno isto. Posle će celu nedelju da jede isto, pa one tamo jedno te isto... Meni je to malo čudno...

Kaže ddr, da tek kad sve počne da jede po celu teglicu ( a to će biti posle mesec dana) Počnem da mešam:jedan dan jednoo, drugi dan drugo..

I meni je tako bilo u pocetku ali kad beba pocne da jede vise vrsta povrca i voca,bice ti drugacije. :) Ja sam pocela sa krompirom,jedno 4-5 dana.Onda sam dodavala sargarepu,takodje 4-5 dana pa nakon toga dodavala i 3.povrce.To je jeo jedno vreme dok nisam pocela da kombinujem sa povrcem koje sme da jede u tom uzrastu.

U savetovalistu su mi rekli neka mu krompir i sargarepa budu osnova a 3.povrce uvek da menjam i po obroku ne vise od 3 vrste povrca.Kasnije naravno dolazi u to i meso,zumance pa kombinujes.Tako sam isto radila i sa vocem.

E sad,to je sve individualno,ja sam tako postupala sto ne znaci da mora tako.Svaka majka ima svoju metodu. :lol: Imala sam srecu pa je bebac odmah sve prihvatio da jede i zato mi je nekako sve lako islo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taki, ni ja nisam bila odusevljena sa tim nacinom, pa sam svaki dan uvodila nesto novo. Sve je super prihvatio- osim kuvane jabuke. Pecenu pojede kao veliki, ali kuvana mu se bas ne svidja (jede on, ali jedva). Sa cime bih je mogla kombinovati da bi mu bila sto ukusnija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taki, ni ja nisam bila odusevljena sa tim nacinom, pa sam svaki dan uvodila nesto novo. Sve je super prihvatio- osim kuvane jabuke. Pecenu pojede kao veliki, ali kuvana mu se bas ne svidja (jede on, ali jedva). Sa cime bih je mogla kombinovati da bi mu bila sto ukusnija?

Mogu da kazem sa cim ja sve kombinujem,obicno je jabuka obavezna samo stalno dodajem nesto drugo.

jabuka-tikvica

jabuka-sargarepa

jabuka-cvekla

jabuka-breskva,kajsija

jabuka-kruska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, samo je nezgodno, jer tog voca nema svjezeg. Pokusacu sa sargarepom i kruskom.

Da, i cveklu sam htjela da mu uvedem, jer znam da je zdrava, samo ne znam da li mu je rano? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, samo je nezgodno, jer tog voca nema svjezeg. Pokusacu sa sargarepom i kruskom.

Da, i cveklu sam htjela da mu uvedem, jer znam da je zdrava, samo ne znam da li mu je rano? :unsure:

A pa da ja sam Jani u pocetku npr iseckam cveklu i kuvam je sa jabukom,onda izvadim jabuku i samo to dam,dovoljno samo malo u pocetku da se kuvaju u istoj vodi,a sada je vec dajem celu.A ovo breskvu,kajsiju kupim teglicu pa pomesam sa jabukom bude stvarno ukusno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borovnice su skoro pocele da se gaje. Nema ih puno na trzistu, a i nisu iste kao divlje. Mi smo kupili u povratku sa mora 5kg u Raskoj na pijaci, pa ima zamrznute. Inace sam mu prosle zime daval zamrznute iz marketa. odlicne su za vocni jogurt sa malo meda ili Muscvado secerom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Boki, ja sam jabuku kombinovala sa šargarepom. A pečenu jabuku je uzeo par zalogaja, lepo je jeo, ali posle, uzime bez problema, pa samo ispljuje. I svaki put isto. Ja mu dam, on oliže kašičicu i ispljuje sve. :) Videću ovih dana opet da mu dam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taki, ni ja nisam bila odusevljena sa tim nacinom, pa sam svaki dan uvodila nesto novo. Sve je super prihvatio- osim kuvane jabuke. Pecenu pojede kao veliki, ali kuvana mu se bas ne svidja (jede on, ali jedva). Sa cime bih je mogla kombinovati da bi mu bila sto ukusnija?

Vidiš ni ja ne volim kuhanu jabuku, tako je bezukusna. Ne znam s čim bih je mogla jesti da mi bude fina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taki, ni ja nisam bila odusevljena sa tim nacinom, pa sam svaki dan uvodila nesto novo. Sve je super prihvatio- osim kuvane jabuke. Pecenu pojede kao veliki, ali kuvana mu se bas ne svidja (jede on, ali jedva). Sa cime bih je mogla kombinovati da bi mu bila sto ukusnija?

[/quotep

Cao devojke,

mi jos nismo poceli da klopamo ali smo culi da je super jabuka-cimet-mlevena plazimica mljac mljac to bi i ja jela :)

Nego meni je pedijatar rekla da pocnemo sa povrcem prvo ili sa zitaricama jer voce uvek prihvate a ako pocnem prvo sa vocem moze da se buni da posle prihvati slane kasice i povrce..jel imao neko tih iskustava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.