Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

kako ste vi brze,hvala vam!!!

pa kontala sam mu poceti sa palentom jer ima malo probema sa stolicom u zadnje vrijeme slabo kaki,svaki treci dan,a inace je kakao po tri puta na dan (na mamu):)

ma sacekacu ja sa palentom,sve me nesto strah uvoditi mu sve to, dojim ga pa me strah da ce manje sikiti,a opet me strah da mu nije dovoljno samo moje mlijeko.... ne znam kako vi ,ali u tolikoj sam nedoumici sta i kako sa ovom ishranom,nemam pojma koga slusati! doktorica mi je rekla da mu sa 4,5 mj dam rizine pahuljice na AD mlijku i palentu,sa 5 mj vec supu od teletine,da procijedim,ali ja nisam,opet me strah! :) i svi oko mene mi govore da mu dajem sve,kao da se privikava. nisam pametna sta napraviti!

inace mi sve fino prihvati od ovih sokica,a ja u njih opet stavim malo izdojenog mlijeka! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako početi

MojMarko...na ovoj temi su naše mame jako dobre savjete djelile...

Pročitaj i pitaj...

Ja se slažem sa telećom supicom...skuhaš mu krompirić...par kašika teleće supice, mrkvica i njami, njami...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kako ste vi brze,hvala vam!!!

pa kontala sam mu poceti sa palentom jer ima malo probema sa stolicom u zadnje vrijeme slabo kaki,svaki treci dan,a inace je kakao po tri puta na dan (na mamu):)

ma sacekacu ja sa palentom,sve me nesto strah uvoditi mu sve to, dojim ga pa me strah da ce manje sikiti,a opet me strah da mu nije dovoljno samo moje mlijeko.... ne znam kako vi ,ali u tolikoj sam nedoumici sta i kako sa ovom ishranom,nemam pojma koga slusati! doktorica mi je rekla da mu sa 4,5 mj dam rizine pahuljice na AD mlijku i palentu,sa 5 mj vec supu od teletine,da procijedim,ali ja nisam,opet me strah! :) i svi oko mene mi govore da mu dajem sve,kao da se privikava. nisam pametna sta napraviti!

inace mi sve fino prihvati od ovih sokica,a ja u njih opet stavim malo izdojenog mlijeka! :)

Mi smo imali taj problem sa kakanjem kad smo uveli nemlecnu hranu. treba izbegavati jabuku i sargarepu, a uvoditi zitarice. uzimi za pocetak kupovne ili kao ja, uvela sam prvo jecam tako sto sam ga samlela u mlinu za kafu i kuvala kao kasu i dodavala svoje mleko.

Kod nas se stolica, do duse, stabilizovala tek posto smo poceli da uzimamo gvozdje jer mu je bio nizak hemoglobin.Proveri krvnu sliku najpre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo samo da javim,da smo posle pirincane kasice poceli sa sargarepom,pa sa krompirom,pa kajsijom,bundevom,breskvom i shljivom i bananom...sve po malo

breskvu obozava

danas cemo pecenu jabuku da probamo

pored svega sto je do sada probala i jela,dva puta sam joj napravila i supicu(sargarepa,paskanat,parce pileceg mesa,krompir i listic persuna) i samo je tecnost jela,meso i povrce to joj nisam dala

polako krecemo da formiramo 3 glavna obroka i neke kao uzine,ali jos uvek je dojim tako da to nisu pravi obroci jos uvek,ali polako :)

sve se plasim da necu umeti da osmislim neki dobar jelovnik za nju...ono tipa,sta davati za dorucak,sta za rucak,blabla :rolleyes: valjda zato sto ja jedem kad stignem i sta stignem(uglavnom zdrave namirnice,ali bez posebnog "reda",a mm samo vecera kod kuce,posto jede na poslu),pa sada treba lepo srediti ishranu...

ali dobro...polako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Glodice...ništa ne brini, sve će to preći u rutinu. No, meni se ponekad desi da ne znam šta nama skuhati za ručak...a kamoli Filipu...tako da te to ne brine...uvijek mi je rezerva palenta sa sirom :lol:

Mi smo tu za pomoć i savjete...slobodno se obrati...

P.S. Ja ti uvijek volim pročitati savjete od YeleneC...nekako ih uvijek uvažim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sve se plasim da necu umeti da osmislim neki dobar jelovnik za nju...ono tipa,sta davati za dorucak,sta za rucak,blabla :rolleyes: valjda zato sto ja jedem kad stignem i sta stignem

I ja imam te dileme... Ali, tu su nam ostale mame sa vise iskustva, koje su spremne da nam daju korisne savjete. Dakle, dok je Bebca, ja se ne bojim! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja imam te dileme... Ali, tu su nam ostale mame sa vise iskustva, koje su spremne da nam daju korisne savjete. Dakle, dok je Bebca, ja se ne bojim! :D

a mi smo tu da krademo tudje jelovnike a050.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskusne mame pomagajte!Do kada ste davale deci 3 puta dnevno mleko,Moja beba ima 7 meseci.Jede raznovrsne kasice,voce povrce,meso,zelenis i jutro,podne,vece adaptiranu mlecnu formulu.Mnogo bolje jede kasice nego mleko,a njena doktorka mi je rekla do godinu dana mleko i dalje ostaje glavni obrok,najmanje 500ml dnevno,to me malo brine jer nekad ne pojede ni 300ml za ceo dan,dok kasice obozava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ovako,moj bebac je star 5 meseci i 4 nedelje,pre pet dana sam pocela sa uvodjenjem nemlecne ishrane.Krenula sam sa krompiricem,tri dana kako mi rekose :),sada sargarepica,pa cemo videti dalje :huh: ....

Krompiric smo ruckali fino,dopalo mu se izgleda :) ,ali sargarepicu kao da bojkotuje,pokusacu da mu spremim sargarepicu i krompiric zajedno pa da vidim da li ce to bolje ruckati!

Meni je inace drugo dete,ali kao da sam sve zaboravila,tacnije kao da nisam oboje rodila koliko su razliciti!!!!!Cerka nije sisala,bila je na bebelaku,a ovaj mali sisa od prvog dana,bez dohrane i super napreduje,ali se isto tako dooobro secam da je tada,pre 4 godine bilo pravilo da pre 6-og meseca nista ne dajem,a sada je malo drugacije.....Sada vec sa 6 meseci treba da ima oformljen barem jedan obrok!

Pa se ti snadji ...... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskusne mame pomagajte!Do kada ste davale deci 3 puta dnevno mleko,Moja beba ima 7 meseci.Jede raznovrsne kasice,voce povrce,meso,zelenis i jutro,podne,vece adaptiranu mlecnu formulu.Mnogo bolje jede kasice nego mleko,a njena doktorka mi je rekla do godinu dana mleko i dalje ostaje glavni obrok,najmanje 500ml dnevno,to me malo brine jer nekad ne pojede ni 300ml za ceo dan,dok kasice obozava.

I moja beba ima 7 meseci i imamo problem sa mlekom od kako smo uveli cvrstu hranu. Pojede punu ciniju povrca sa mesom ili voce, mlecne zitne kase..., ali mleko slabo. I ja sam pitala moju dr koliko mora mleka da popije dnevno i isto mi je rekla min 500 ml ( sto ovaj malac ne popije ). A ja to gledam ovako, pretpostavljam da i tvoja beba kao i moja pije AD pa znas koliko je popila. Kako majke koje doje znaju koliko je ml mleka beba popila? I njihove bebe mozda popiju malo a da to ni ne znaju. Tako da se i ne nerviram vise. Gledam da kalcijum unese kroz jogurt, mleko koje popije, mlecne kase...

A inace, nama je dr rekla mleko ujutru i uvece po 250ml i to je to.

On ovek popije mleko ujutru rano oko 6, ali ovo uvece ni da lizne. Valjda se najede u toku dana i nece.

Nemoj da brines. Super ako jede ostalu hranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ovako,moj bebac je star 5 meseci i 4 nedelje,pre pet dana sam pocela sa uvodjenjem nemlecne ishrane.Krenula sam sa krompiricem,tri dana kako mi rekose :),sada sargarepica,pa cemo videti dalje :huh: ....

Krompiric smo ruckali fino,dopalo mu se izgleda :) ,ali sargarepicu kao da bojkotuje,pokusacu da mu spremim sargarepicu i krompiric zajedno pa da vidim da li ce to bolje ruckati!

Meni je inace drugo dete,ali kao da sam sve zaboravila,tacnije kao da nisam oboje rodila koliko su razliciti!!!!!Cerka nije sisala,bila je na bebelaku,a ovaj mali sisa od prvog dana,bez dohrane i super napreduje,ali se isto tako dooobro secam da je tada,pre 4 godine bilo pravilo da pre 6-og meseca nista ne dajem,a sada je malo drugacije.....Sada vec sa 6 meseci treba da ima oformljen barem jedan obrok!

Pa se ti snadji ...... :blink:

Ma kakav jedan obrok. Mi kad smo sa 6 meseci otisli kod nutricioniste u DZ ona mi napisala tri obroka. Ja se zbunila jer sam mu tek izbacila jedan obrok i zamenila zitnom mlecnom kasom. Zamisli!

Kad sam krenula da ga krkam od sledeceg dana nije znao sta ga snaslo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskusne mame pomagajte!Do kada ste davale deci 3 puta dnevno mleko,Moja beba ima 7 meseci.Jede raznovrsne kasice,voce povrce,meso,zelenis i jutro,podne,vece adaptiranu mlecnu formulu.Mnogo bolje jede kasice nego mleko,a njena doktorka mi je rekla do godinu dana mleko i dalje ostaje glavni obrok,najmanje 500ml dnevno,to me malo brine jer nekad ne pojede ni 300ml za ceo dan,dok kasice obozava.

Mlijeko prije i poslije spavanja....u međuvremenu doručak-ručak-večera...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja beba ima 7 meseci i imamo problem sa mlekom od kako smo uveli cvrstu hranu. Pojede punu ciniju povrca sa mesom ili voce, mlecne zitne kase..., ali mleko slabo. I ja sam pitala moju dr koliko mora mleka da popije dnevno i isto mi je rekla min 500 ml ( sto ovaj malac ne popije ). A ja to gledam ovako, pretpostavljam da i tvoja beba kao i moja pije AD pa znas koliko je popila. Kako majke koje doje znaju koliko je ml mleka beba popila? I njihove bebe mozda popiju malo a da to ni ne znaju. Tako da se i ne nerviram vise. Gledam da kalcijum unese kroz jogurt, mleko koje popije, mlecne kase...

A inace, nama je dr rekla mleko ujutru i uvece po 250ml i to je to.

On ovek popije mleko ujutru rano oko 6, ali ovo uvece ni da lizne. Valjda se najede u toku dana i nece.

Nemoj da brines. Super ako jede ostalu hranu.

Pa iskreno vaznije mi je sto jede spanac,ostali zelenis i druge zadrave kasice koje sama pripremam,jedino voce sto kupujemo u teglicama,i to ono kojeg trenutno nema.a flasicu sa bebilakom kad vidi nije odusevljena,ali zato conjicu,hoce iz hranilice da iskoci,to si u pravu verovatno se zasiti od kasica pa mece meka.A ja Jani od skora vise i ne pasiram,samo ugnjecim,tako da je vec naucila sama da sazvace hranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako nije oduševljena mlijeko nemoj ni potencirati...Pročitaj par savjeta od naše mame PHOENIX o drugim načinima uvođenja kalcija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam blizance od pet i po meseci i sina od sest godina i otprilike sam u isto vreme pocela sa uvodjenjem nemlecne ishrane. To je otprilike cetiri meseca i nedelju dana pa sada nas jelovnik izgleda ovako: 5h mleko

8h-9h vocna kasica koju sama spremam

11h mleko

15h slana kasica od povrca takodje ja kuvam

18h mleko

21h zitarice

Da samo napomenem da sam ovaj savet dobila od pedijatra i bebe odlicno napreduju.

Takodje mi je rekla da cim prodju grcevi treba poceti sa tzv. probanjem razlicitih ukusa, po kasicicu dve sokica itd. Nadam se da ce ovo nekome pomoci , meni puno znaci jer su bebe uobrocene

i tacno po satu ogladne a mame blizanaca znaju koliko to znaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blago vama.

Mi imamo problem sa uvodjenjem sokica.

Kristina sad samo sisa i nikad nije pila na flasicu. Ni sok nece na flasicu, ali nece ni kasicicu. Dnevno uspem da joj dam nekoliko kasika sokica i to je sve. Znam samo da nije alergicna, ali ovo je daleko od uvodjenja hrane. Ne znam sta da radim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Blago vama.

Mi imamo problem sa uvodjenjem sokica.

Kristina sad samo sisa i nikad nije pila na flasicu. Ni sok nece na flasicu, ali nece ni kasicicu. Dnevno uspem da joj dam nekoliko kasika sokica i to je sve. Znam samo da nije alergicna, ali ovo je daleko od uvodjenja hrane. Ne znam sta da radim.

E pa i ne moras da joj dajes sokice ako nece. Nas nutricionista nije za te varijante. Bolje dati izbleniranu tj skuvanu jabuku ili breskvu ili koje je vec sezonski prstupno voce, nego davati sokice. Nije to tako strasno Enav, naprotiv. I bolje ponuditi vodu neko sok. ;) opusteno. Bice dana kada ce traziti samo sokice ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa i ne moras da joj dajes sokice ako nece. Nas nutricionista nije za te varijante. Bolje dati izbleniranu tj skuvanu jabuku ili breskvu ili koje je vec sezonski prstupno voce, nego davati sokice. Nije to tako strasno Enav, naprotiv. I bolje ponuditi vodu neko sok. ;) opusteno. Bice dana kada ce traziti samo sokice ;)

U pravu si za sokice moj stariji sin ih uopste nije pio i nista mu ne fali. Slazem se sa tobom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao! Zovem se Sladjana i po prvi put pisem! Mama sam petomesecne devojcice Nine i volela bih da se sa vama posavetujem oko uvodjenja cvrste hrane! Jabuku i sargarepu smo savladale :) Pozdrav svim mamama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao! Zovem se Sladjana i po prvi put pisem! Mama sam petomesecne devojcice Nine i volela bih da se sa vama posavetujem oko uvodjenja cvrste hrane! Jabuku i sargarepu smo savladale :) Pozdrav svim mamama!

Sladjo dobro nam došla, evo link ka temi gde su mnoge devojke iznele svoja iskustva i mišljenje

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame...moj Filip neće da okusi ništa od papica, tipa čokolina, corn-flakes, žitarica i ostalo...ništa što se jede na kašiku!

Najviše se obraduje hrani tipa slanine, pavlake i jaja...sve obavezno zalijeva jogurtom.

Ima li neko nekakav savjet kako da mu ubacim žitarice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a žitarice sa jogurtom? Ima ona Milupina sa 7 žitarica, ona može da se pravi i sa jogurtom... Čak može i da se napravi malo ređe pa da mu se da na flašicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

On na flašicu pije samo čaj ili mlijeko!

I to bi se moralo dati na kašiku...a ona samo jede supu i grah na kašiku...

Prije obroka pogleda tanjir, ako vidi da se jede kašikom(a nije ovo što sam navela) samo mahne rukom :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stvarno probaj Milupa zitarice imaju za sve uzraste,ja jos uvek koristim kukuruz,pirinac,slatkog su ukausa i trpam ih u sve i svasta,pogotovo sa zelenisem,ima sladak ukus,a u stvari nije ni svesna kakvu gadost jede.A kad vec voli pavlaku u to mozes da mu umesas nece ni primetiti,jer one idu uz sve

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba jos malo pa puni 5. mesec. polako i ja pocnem da uvedem cvrstu hranu. znam da kao 1. voce se daje jabuka, a 1. povrce sargarepa, krompir. ali neznam kako uopste da pocnem. kad i kolko puta dnevno? a koje voce i povrce bi mogla jos njoj davati posle jabuke, sargarepe i krompira? molim vas lepo da mi pomognete! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.