Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Ja sam neki dan pricala sa drugaricom koja mi rece da je pogrijesila sto ni jednom djetetu nije uvodila kasice prije 6-tog mjeseca, nego se drzala onog sto dr preporucuje (sve je uvodila po redu, i strogo pasirala), pa sada kada malac ima godinu i po, odbacuje bilo sta sto nije pasirano.

Savjetovala mi je da mu ovih dana pripremim pecenu jabuku, poslije mrkvu, da se malac navikava na ukuse... Nekako nisam isla na teme o ishrani beba, sve mislim da smo jos mali, ali eto... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Borjana...vi već možete pečenu jabuku...pa sa mrkvom...pa rižu...

On više nije mali Boki...

A to za blendanje, ja sam F blendala hranu do 12 mjeseci, znači sve, i jedan dan sam prestala...nikakve probleme nije pravio, tako da to sve zavisi.

Opet ponavljam svako dijete je individua za sebe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, jedva cekam da pocnemo, ali me hvata i neka trema, nemam pojma zasto... :unsure:

Ovih dana cu gledati i ostale teme u vezi ishrane beba.

A u kasice koje se prave sa mlijekom, jel' moram izmlazati svoje mlijeko, ili bih mogla davati adaptirano (nekako mislim da je svejedno, jer cu mu i dalje davati da doji)... E sad, interesuje me u koje doba dana da mu dam taj obrok? Ujutru, popodne? I da li odmah iza njega da sisa?

I da li negdje na forumu ima nesto kao kalendar uvodjenja namirnica u bebinu ishranu? Ne bih ga se slijepo pridrzavala, ali bih voljela da znam koja je namirnica preporucljiva za koji period...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prvu pečenu jabuku dala na punih 4 mjeseca oko 12:00 časova...izblendala ju i uživao je...tako sam nastavila dalje...neka mu to bude zamjena za jedan mliječni obrok.

Mislim da je Mihi vrijeme da proba ovozemaljske gurmanske blagodeti.

Ovo za mlijeko, ja ti ne mogu dati pravi odgovor, jer sam ja odmah krenula sa tetrapakom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je Mihi vrijeme da proba ovozemaljske gurmanske blagodeti.

c013.gif I ja mislim...

Hvala ti, ovih dana cemo probati jabukicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo poceli sa cvrstom hranom u petom mesecu(4 mes. i 2 ned) i to prvo sa milupinim pirincem pa potom povrce, a od voca jabuka i breskva, za sad..sada ima punih 6 meseci, pa me zanima dalje sta ste davale bebama, kada npr. meso, pavlaku, jogurt, griz?

Uglavnom je sve na dva sata, npr. sisanje u 11h pa rucak u 13h, pa sisanje u 15h... Kada ce i jel ce sama izbaciti sisanje? tj. kako su vase bebe?

isto :) (od 23 decembra)

uskoro pocinjemo i malo sa sargarepicom,za pocetak

odusevljena je pirincem :) on joj menja dva obroka,rucak i veceru,a sve ostalo je sisanje na 3 sata

nisam htela do 6 meseci da joj uvodim nista ali sam primetila da joj treba,bila je nervozna i stolica je bila skoro bez sadrzaja...

sada je sve ok,srecnija je :) i uvece lepse zaspi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo juče (7meseci, 23 dana) premijerno uveli mrvicu žumanceta. Za sada je prošlo sve OK. Plan mi je da joj dajem 3 puta nedeljno i povećam količinu tako da sa godinu jede celo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

c013.gif I ja mislim...

Hvala ti, ovih dana cemo probati jabukicu...

NE SAMO JABUKICU,NEGO DRAGA MAMA MOZES SVE,A ZA POCETAK SLANU KASICU...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,htela sam da vas pitam,kad mogu poceti da koristim zacine u bebinoj ishrani?Moj bebac uskoro puni 8 meseci i ulazimo u 9.Osim ulja nisam nista koristila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame,htela sam da vas pitam,kad mogu poceti da koristim zacine u bebinoj ishrani?Moj bebac uskoro puni 8 meseci i ulazimo u 9.Osim ulja nisam nista koristila.

Ulje nije zacin, a trebala bi da koristis puter cesce.

Sto se tice zacina, ako ne mislis na so i secer(ne pre godinu dana), ja sam Petru pravila klopice u to vreme sa majcinom dusicom, korijanderom, bosiljkom, mirodjijom,vanilom, cimetom...ne mogu vise da se setim :)

Imas ovde sve o zacinima: http://www.bebac.com/forum/index.php?showt...6&hl=zacini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ulje nije zacin, a trebala bi da koristis puter cesce.

Sto se tice zacina, ako ne mislis na so i secer(ne pre godinu dana), ja sam Petru pravila klopice u to vreme sa majcinom dusicom, korijanderom, bosiljkom, mirodjijom,vanilom, cimetom...ne mogu vise da se setim :)

Imas ovde sve o zacinima: http://www.bebac.com/forum/index.php?showt...6&hl=zacini

:D Nisam ni mislila da je ulje zacin tj.znam da nije zacin,nego rekoh da napomenem.Puter doduse koristim dosta manje ali gledacu da to promenim.U svakom slucaju hvala puno.

Citajuci ove komentare,ponekad pomislim da moja beba jede malo...mada nije svaki dan isti.Nekad ne zeli da uzina ali otprilike ovako nam izgleda dan:

8-9h- ad mleko 210 ml

12h - povrce,meso,zumance,pavlaka,sir,pirinac i zitarice(psenica,jecam) koje skuvam pa ubacujem u hranu,testenine

15:30 -voce,griz

18:30-Nestle kasice koje se prave sa vodom

21:30-ad mleko pred spavanje 210 ml

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne brini, moj Petar nije uzinao do 11 meseci. Nekad sam mogla da mu uvalim vocku, ali reeeeetko.

Meni se cini da ti bebac jede sasvim lepo, samo koristi puter vise jer im je potrebna mast za razvoj mozdanih celija. isto tako kuvaj mu supice od kostiju, pa makar i pilecih, a bilo bi jako zdravo da koristis masilnovo ulje u svezem obliku bez termicke obrade.

Koristi persun svez i vlasac suvi.

Mi smo sa 9 meseci jeli zumance za dorucak jer smo imali manjak gvozdja. I danas jako voli da pojede za dorucak kuvano zumacnce za milupa 7 zitarica u jogurtu.

I uskoro kreni sa ribom obavezno.

Nemas za sta da sezahvaljujes, nego samo postavljaj pitanja, komentare i zakljucke ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milanice, izgleda si zabranila primanje privatnih poruka...pokušaj otkloniti smetnje...

Ne mogu da ti pošaljem odgovor na postavljeno pitanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, jedva cekam da pocnemo, ali me hvata i neka trema, nemam pojma zasto... :unsure:

Ovih dana cu gledati i ostale teme u vezi ishrane beba.

A u kasice koje se prave sa mlijekom, jel' moram izmlazati svoje mlijeko, ili bih mogla davati adaptirano (nekako mislim da je svejedno, jer cu mu i dalje davati da doji)... E sad, interesuje me u koje doba dana da mu dam taj obrok? Ujutru, popodne? I da li odmah iza njega da sisa?

I da li negdje na forumu ima nesto kao kalendar uvodjenja namirnica u bebinu ishranu? Ne bih ga se slijepo pridrzavala, ali bih voljela da znam koja je namirnica preporucljiva za koji period...

Mi smo cekali do 5.meseca sa uvodjenjem-tj.isprobavanjem,a tek sa 6 meseci smo zaista poceli sve.Mozes sa svojim mlekom ili vodom.Probaj sto vise povrca da mu dajes,sto vise vrsta ukusa da bi i kasnije lakse prihvatao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo takodje uveli cvrstu hranu tek sa 6 punih meseci,i ova moja mala je bila odusevljena,sve je prihvatila bez problema.A i meni je nejlakse bilo dok je samo sikila-gde god krenes sika je uvek pri ruci :D .I Borjana,to sa zvakanjem apsolutno nema nikakve veze kad je detetu uvedena cvrsta hrana,vec su oni verovatno kasnije napravili gresku,pa su joj kasno prestali da blendaju.Ako vec dojis,onda ne mora da zuris-nakuvaces se ti za njega u zivotu ihahaj. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, jedva cekam da pocnemo, ali me hvata i neka trema, nemam pojma zasto... :unsure:

Ovih dana cu gledati i ostale teme u vezi ishrane beba.

A u kasice koje se prave sa mlijekom, jel' moram izmlazati svoje mlijeko, ili bih mogla davati adaptirano (nekako mislim da je svejedno, jer cu mu i dalje davati da doji)... E sad, interesuje me u koje doba dana da mu dam taj obrok? Ujutru, popodne? I da li odmah iza njega da sisa?

I da li negdje na forumu ima nesto kao kalendar uvodjenja namirnica u bebinu ishranu? Ne bih ga se slijepo pridrzavala, ali bih voljela da znam koja je namirnica preporucljiva za koji period...

I ja takodje imam malo treme po ovom pitanju....Svi mi kazu da je vec vreme da pocnemo ali mene je nekako strah! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za par dana punimo 6 meseci i vec dve nedelje imamo dva ne mlecna obroka. Volja je dosta teze prihvatila kasice,prva je bila jabuka,pa sargarepa,pa krompir,a sada rucka vec raznovrsnije.I meni je bila neka frka,kao sto kaze Borjana,iako mi je drugo dete.

Viki je sve lepo ruckao do 10-og meseca kada smo napravili gresku i oko nove godine smo mu dozvolili da pije vise soka i jede vise cokolade.Od tada brljavi sa hranom,ali se nadam da istu gresku necu ponoviti i sa Voljom.Sto se tice redosleda tome nisam bas bila dosledna,nama je dr. rekla da krenemo sa ceralijama ali to moja deca nisu htela ni da liznu,ali opet svako dete je drugacije.

Kao i za sve ostalo i za hranu mame treba da se oslone na osecaj,ipak vi naj bolje poznajete svoje dete.Meni je zanimljivo da ih gledam kako tako mali imaju razvijen neki svoj ukus,odredjene namirnice nece ni da liznu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zahvaljivanje mi je stvar navike. :)

Hmm,ovo za supice od kostiju nisam znala.Bukvalno samo kosti kuvam ili moze i sa mesom?Sta jos stavljati unutra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zahvaljivanje mi je stvar navike. :)

Hmm,ovo za supice od kostiju nisam znala.Bukvalno samo kosti kuvam ili moze i sa mesom?Sta jos stavljati unutra?

Kuvaj sa mesom i manje vode, kao da dinstas na vodi, samo duplo duze. Ja obicno kuvam tako pilece ili junece/telece meso sa kostima, pa onda zamrznem male porcije te supice. To ti dodje kao koncentrat supe ;)

Kad imas tako supicu mozes u njoj da kuvas sta god ti padne na pamet. Povrce ako kuvas zajedno sa mesom i kostima ce se prekuvati. Zato ja odvajam, cak i povrce posle skuvam na pari i dodam u supicu.

Inace sam stalno Petru pravila tako male porcijice i zamrzavala na nedelju dana. Tako sam imala uvek mesa i masnoce, a povrce i testenine, zitarice dodavala u datom trenutku.

Tako isto i sa svezom ribom. Ribu uvek pecem u foliji u rerni, dam mu taj dan da jede, a ostalo spakujem u zamrzivac po porcijama i ne drzim duze od 10ak dana. Razlog tome je sto ne mozemo uvek da nadjemo svezu ribu, a meni bar nije isto da li cu da kupim zamrznutu pa da mu dam da jede ili cu da kupim svezu pa da je spremim i da je ja zamrznem.

Jos jedan savet ako ne znas mozda: ja sam jecam, zito i integralni pirinac mlela u mlinu za kafu, pa kuvala sa jelom. Tako se brze skuva, a i odlicno je da pravis sosove :)

caskamo dalje... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E kad Yelenica pomenu žitarice. Emilija je sve super prihvatila do sada osim ribe (povraća od nje), jaja (nekad hoće nekad neće) i žitarice (juuuuuu jednu kaščicu je nateram i tu je kraj).

Dakle pitam vas za neki "tajni" recept kako da joj podvalim npr ječam ili raž?! Kupila sam one koji su mleveni na kamenu i nikako neće, ni sa suvim voćem, ni sa svežim voćem, ni sa vodom, ni sa mlekom a čak sam probala i sa jogurtom... Sa milupinim nemamo problema ali smatram da je ovo mnogo kvalitetnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, ja Filipu skuham griz i dodam zobene pahuljice...rado prihvata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ona griz prosto obožava tako da ću joj ubaciti bar jednu kašićicu žitarice a posle povećavati. Hvala na preporuci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavi joj zitarice i u supu sa mesom i povrcem umesto testenine ili knedli. Jaja joj daj kroz griz knedle, za pocetak.

Sto se tice ribe: ako voli maslinovo ulje, ribu spremi i zalij maslinovim uljem i limunom. Bez povrca i bilo kojih drugih dodataka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavi joj zitarice i u supu sa mesom i povrcem umesto testenine ili knedli. Jaja joj daj kroz griz knedle, za pocetak.

Sto se tice ribe: ako voli maslinovo ulje, ribu spremi i zalij maslinovim uljem i limunom. Bez povrca i bilo kojih drugih dodataka.

E videću baš ovih dana pravih karfiol čorbu pa ću joj ubaciti ječam.

Jaje tj belance mi tako i jedino jede (kroz testenine) a žumance hoće i ovako.

Ali sa ribom sam joj probala i sa maslinovim uljem i iz rerne i na pari ma sve... i povraća. Pa sam napravila blagu pauzu (sad će možda malo više od mesec ipo dana) pa ću joj u Februaru ponovo dati.

Hvala Yeco na "cakama".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavi joj zitarice i u supu sa mesom i povrcem umesto testenine ili knedli. Jaja joj daj kroz griz knedle, za pocetak.

Sto se tice ribe: ako voli maslinovo ulje, ribu spremi i zalij maslinovim uljem i limunom. Bez povrca i bilo kojih drugih dodataka.

Na koji nacin pripremas ribu?Da li se obari u malo vode ili se pece u rerni?

Takodje me interesuje od kad se bebi uvodi dorucak?Moj bebac oko 8-pola 9 pije mleko,odspava jos malo do pola 10-10 pa ruca u 12...mislim sta ako nece nista osim mleka?Na bebac portalu sam procitala da se dorucak uvodi sa 9 meseci a takodje znam prijateljice cija deca imaju po godinu i po-dve a piju i dalje mleko ujutru. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.