Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Ivana...pokušaj sljedeće...

Skuhaš rižu, dodaj mladi sir i malo plazme...dobra slana kašica koju rado prihvataju!

A jel sme tako mali da jede sir? Ovo super zvuci. Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

IvanaK da mozda to nije znak alergije?! Koje povrce ste do sada ubacili i kako ih spremas?! A mozda se samo prejede. Jel tako reaguje i kada bi mu dala samo dve tri kascice?

Znas kako. Kad sam mu kuvala krompir i sargarepu tad je bas odbijao. Vrteo glavicu i na kraju vristao kad sam insistirala. Opet smo probali za par dana i opet isto. I onda mu kupim Hipp kasicu pirinac i brokoli i na to je vristao. Zatim mu uzmem Hipp mlado povrce i to je jeo ali povrati.

Ne verujem da je alergican jer lepo jede sargarepicu... Da li da sacekam jos malo?

Nisam pametna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj predlo...

vrati se na krompir... skuvaj mu samo krompir i npr bundevu (ako je nju odlicno prihvatio a ako nije onda neku drugu vocku) pa onda spremis mu u jednu cinijicu krompir a u drugu ciniju vocku.

Prvo mu jednu kascicu vocke das a kad otvori usta ubacis drugu kascicu ali krompira... Pa onda jednu kascicu vocke pa sledecu kascicu krompira... I tako u krug... Varas bebicu sa poznatim ukusom... Ne moj mesati vocku i krompir u istu ciniju (to kod nas nije "upalilo") znaci striktno posebno krompir posebno vocka.

E sad umesto krompira moze i tikvica ona je takodje super da se uvede medju prvim povrckicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj predlo...

vrati se na krompir... skuvaj mu samo krompir i npr bundevu (ako je nju odlicno prihvatio a ako nije onda neku drugu vocku) pa onda spremis mu u jednu cinijicu krompir a u drugu ciniju vocku.

Prvo mu jednu kascicu vocke das a kad otvori usta ubacis drugu kascicu ali krompira... Pa onda jednu kascicu vocke pa sledecu kascicu krompira... I tako u krug... Varas bebicu sa poznatim ukusom... Ne moj mesati vocku i krompir u istu ciniju (to kod nas nije "upalilo") znaci striktno posebno krompir posebno vocka.

E sad umesto krompira moze i tikvica ona je takodje super da se uvede medju prvim povrckicama.

Pa u tri zivota mi ne bi palo na pamet tako nesto. Super je fora. Bas cu probati.

E u ocaju cega se sve mi mame dosetimo. Po principu ko koga zezne.

HVALA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipu ogulim cijelu jabuku i on je gricka...jaaako je smiješan koliko uživa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj moj više ne želi ni da pomiriše slatke kašice...tipa čokolino, griz, plazmu...samo me gleda i "kaže": "Daj slano mama"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajete li deci ove mandarine i narandze ??? Strahinja bas i ne voli da ih jede ovako ,stavi u usta i kiselo mu ,kakvu facu napravi hehe. Ali jedan dan se popeo na sto,uzeo mandarinu,oljustio je zubima i poceo da jede ,bas je bio smesan ... Inace obozavam da mu praviim vocne jogurte , svasta mu stavim, ne biram ,koje voce imam to mu stavim.. I da li ste davali avokado ?? Meni je grozan ,ali kad se promesa sa ostalim vocem ,jogurtom u bleneru ne oseca se.

E da,jos jedno pitanje,kako znam dal je kivi zreo ?? Juce smo kupili kivi i bas je tvrd .... Sad ne znam dal je dobar da se jede...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj moj više ne želi ni da pomiriše slatke kašice...tipa čokolino, griz, plazmu...samo me gleda i "kaže": "Daj slano mama"...

hahahaha... svaka cast... covek zna sta voli...A iskreno Filipa bolje je da voli slane nego slatke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajete li deci ove mandarine i narandze ??? Strahinja bas i ne voli da ih jede ovako ,stavi u usta i kiselo mu ,kakvu facu napravi hehe. Ali jedan dan se popeo na sto,uzeo mandarinu,oljustio je zubima i poceo da jede ,bas je bio smesan ... Inace obozavam da mu praviim vocne jogurte , svasta mu stavim, ne biram ,koje voce imam to mu stavim.. I da li ste davali avokado ?? Meni je grozan ,ali kad se promesa sa ostalim vocem ,jogurtom u bleneru ne oseca se.

E da,jos jedno pitanje,kako znam dal je kivi zreo ?? Juce smo kupili kivi i bas je tvrd .... Sad ne znam dal je dobar da se jede...

Do sada smo Emiliji davali sve voce koje moze da se nadje napijaci (osim jagoda/malina/kupina) i odusevila se sa svim... Limun sam joj davala uz bananu a od mandarina se "razbija". Iseckam joj kriskice na tri dela i samo "ubacuje". Ma generalno je halapljivica sve sto stavis ispred nje "guta" :lol:

Sto se tice kivija, ako ti je bas tvrd, puti da odstoji pa ce malo da omekani (do dva dana je sasvim dovoljno).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj moj više ne želi ni da pomiriše slatke kašice...tipa čokolino, griz, plazmu...samo me gleda i "kaže": "Daj slano mama"...

Kapiram da su sve to faze. Bice verovatno i perioda kada ce samo traziti 'cokoladu' ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malopre pojeo 2narandze ,srednje,1kivi(nasla sam jedan zreo bas je bio njam njam,ali nazalost jedini) i jednu bananu , iposle caj sa limunom..... A nije hteo da jede paradajz przeni sa jaja nego samo voceé-..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se javim ponovo sada sa lepim vestima :rolleyes:

Moj bebac je poceo da jede slane kasice i zaista sam presrecna. Nema povracanja.

Moguce je da mu se vise svidja povrce sa mesom koje sada sme da jede.

Hvala puno svima na savetima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Divno....mama ukusne kašice mi sada pravi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

znali neka neke recepte za bebca od 4 meseca kupujem joj sokice i kasice ali bih i spremala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

znali neka neke recepte za bebca od 4 meseca kupujem joj sokice i kasice ali bih i spremala

Caki-ema, ima tema Recepti za bebe gde su devojke ispisale prelepe recepte, sigurno ces naci nesto i tamo a takodje mozes i procitati i temu Uvodjenje cvrste hrane a evo ti i linkova

Uvodjenje cvrste hrane <--klik

Recepti za bebe <--klik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja malena ima 9 meseci. Stalno razmisljam da li joj je hrana dovoljno raznolika...za rucak sam spokojna,dajem joj svasta,bas kombinujem, ali me malo muci dorucak, a jos vise vecera. Sta sve Vi vasim bebama dajete za veceru,onu oko 18-19 h? Volela bih da mi date neki novi predlog. Ja joj za sada dajem uglavnom zitarice,slatke vocne,ili slane sa mladim sirom ili jogurtom ili kis.mlekom. Dajte nam jos neki predlog. Unapred,hvala! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomoc! Moj malisa je sisao do punih 6 meseci,a sada smo mu uveli krompir i sargarepicu,...svidja mu se ali ipak potom trazi da siki :rolleyes:

Ipak ,brine me nesto drugo,poceo je nocu da se budi nakon 5,6 h sna,a pre je komotno spavao do 7,8h. i trazi da sisa...Da li je potrebno da mu uvece nakon sisanja dajem dohranu ili neku kasicu da bi duze spavao?????? (Preko dana sisa na 4h.)HELP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja malena ima 9 meseci. Stalno razmisljam da li joj je hrana dovoljno raznolika...za rucak sam spokojna,dajem joj svasta,bas kombinujem, ali me malo muci dorucak, a jos vise vecera. Sta sve Vi vasim bebama dajete za veceru,onu oko 18-19 h? Volela bih da mi date neki novi predlog. Ja joj za sada dajem uglavnom zitarice,slatke vocne,ili slane sa mladim sirom ili jogurtom ili kis.mlekom. Dajte nam jos neki predlog. Unapred,hvala! :)

Vocni jogurt,jabuke,laneno sjeme sa jogurtom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MOJA BEBA IMA SAD 6 MESECI,SISA A SA HRANOM SMO POCELI SA 5,5 MESECI I SMATRAM DA NE TREBA RANIJE AKO BEBA LEPO SIKI,SPAVA I NAPREDUJE!MAJCINO MLEKO JE NAJZDRAVIJE I NAJBITNIJE ZA BEBE DO 6 MESECI!DECA TAD IMAJU JACI,MAJCIM IMUNITET,A PPOSLE STVARAJU SVOJ.MI SMO POCELI SA SLANIM.SAMO KROMPIR 3 DANA-SA MOJIM MLEKOM MESAN I MALO MASLACA,I TAKO IZBLENDAM.ZATIM SARGAREPA,PA 3 DANA,PA TO MESANO,PA ZATIM TIKVICA POLAKO,BUNDEVA.TO JE OD POVRCA,A STO SE VOCA TICE JABUKA,BANANA,KRUSKA,ISTO POSTEPENO,PA POSLE MESANO.BEBA MI IMA JEDAN SLANI OBROK-OKO 12,PA POSLE TOGA,OKO 3 VOCNI OBROK.KORISTIMO I MILUPINU PIRINCANU KASU-PONEKAD UBACIM 2,3 KASIKE U VOCKU.NAJVISE JOJ PECEM BUNDEVU I JABUKU,JER TAKO NE GUBE VITAMINE I JAKO VOLE TO BEBE.PODOJI NA ZAHTEV BEBE,CESTO I VODA-POLA SATA POSLE OBROKA!TAKO DOK NE UDJE U 8 MESEC,PA ONDA KARFIOL,BROKOLI,SPANAC,ITD!SAVETUJEM MAJKAMA DA KUPE ILI NADJU NA INTERNETU KNJIGU-KUVAR ZA BEBE,IZDAVAC VODIC ZA RODITELJE-JA BOLJU STVAR NISAM VIDELA,SAVRSENA KNJIGA!!!!KISS ZA SVE MAME

Drage moje,

moja beba ima 5,5 meseci i sa punih pet smo poceli sa uvodjenjem crvste hrane. MIlupa pirincane pahuljice koje je dobro prihvatio, pa Milupa pirinac i kukuraz koji obozava. JUce sam spremila krompir. Mrstio se i nije hteo a sam krompir mi je izgledao kao lepak za tapete:( Da li neko moze da mi kaze kako spremate kasicu od krompira? Mozda ja nesto gresim??? By the way sisa i nocu na 2 do 3 sata i dalje.Pozdrav svim mamama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Elle...takođe smo imali problem sa krumpirom...nije mu se svidjelo jer mu se ljepilo...ali pravila sam malo rijeđe, odnosno dodavala sam mlijeka(iz tetrapaka jer smo ga tada pili), pa malo putra i pavlake...

Krenuvši od sebe, meni je takođe ružno da je jedem krumpir sam, tako da sam kombinovala sa ostalim povrćem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sta da ti kazem da je meni moje dete do treceg meseca super spavalo a onda se sve promenilo.Tokom dana mi spava maksimum sat i po a tokom noci se budi da sisa i to nekoliko puta.Moja Sara ima sedam i po meseci i jede sargarepu,krompir,grasak,junetinu,piletinu...svasta nesto pa se opet budi da sisa.Mene zanima koju kolicinu smem da joj dajem u ovopm uzrastu?Ona meni pojede pola kasice za dorucak (slatki) pa celu za rucak (slanu) pa uzina ostatak od dorucka a izmedju voli malo da sisa pred spavanje a za nocno spavanje griz i dojenje.Mislim ako ti beba ne place i ne trazi da sisa non stop onda joj sve sto joj dajes prija i ne treba vise.Nocu mu daj da sisa i to je to......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MI SA 4 MESECA SMO POCELI SA JABUKOM 3DANA, (KUVANA KAO KOMPOT U STO VISE VODE), ZATIM ISTO TAKO SA SARGAREPOM. SECER STAVLJAM SAMO AKO VIDIM DA BEBA NEPRIHVATA PRAZNU BEZ ICEGA. SUTRA POCINJEMO DA MESAMO JABUKU I REPU, PA PRELAZIMO NA BUNDEVU A ZATIM CU JOJ KUPOVATI KASICICU OD BRESKVE I KAJSIJE. PROBACEMO I KRUSKU DO KRAJA 4OG MESECA. U MLEKO (MAJCINO NA FLASU) SAM POCELA UMESATI KEKSA I DAVALA SAM JOJ I HIPPOVE KASICICE (TO VAM DODJE KAO GRIZ). SVE TO LEKAR PREPORUCIO. MALO NAM TEZE IDE JER JOJ JE CUDNO STO JE CVRSCA HRANA ALI SE BORIMO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MI SA 4 MESECA SMO POCELI SA JABUKOM 3DANA, (KUVANA KAO KOMPOT U STO VISE VODE), ZATIM ISTO TAKO SA SARGAREPOM. SECER STAVLJAM SAMO AKO VIDIM DA BEBA NEPRIHVATA PRAZNU BEZ ICEGA. SUTRA POCINJEMO DA MESAMO JABUKU I REPU, PA PRELAZIMO NA BUNDEVU A ZATIM CU JOJ KUPOVATI KASICICU OD BRESKVE I KAJSIJE. PROBACEMO I KRUSKU DO KRAJA 4OG MESECA. U MLEKO (MAJCINO NA FLASU) SAM POCELA UMESATI KEKSA I DAVALA SAM JOJ I HIPPOVE KASICICE (TO VAM DODJE KAO GRIZ). SVE TO LEKAR PREPORUCIO. MALO NAM TEZE IDE JER JOJ JE CUDNO STO JE CVRSCA HRANA ALI SE BORIMO.

Uh iskreno ne slažem se sa mnogim iznetim stvarima koje ti je pedijatar preporučio.

Manjika, izvini što se mešan ali ako ti jede bez šećera, nemoj ga koristiti. Izbegavaj ga maksimalno... Govorim ti iz iskustva iz mog okruženja.

Drugo pitanje: zašto repu? Ona je Manjika dosta teška za varenje. Može da ima grčeve... Možda si ti nešto čula što ja ne znam (da je možda dobra za nešto?) Ali zato je bundeva FENOMENALNA... I ja sam lično dosta forsirala bundevu. A i sada je fenomenalno freme za nju jer je još uvek ima sveže.

Treće pitanje: zašto keks? Ipak mislim da je suviše rano za keks... hranjivije je sam pirinač ili griz sa tvojim mlekom nego keks... mislim da u keksu nema apsolutni ništa hranjivo...

I na sve ovo zašto je pedijatar zapostavio pirinač kao prvi oblik ishrane za bebu? Svi znamo da je pirinač najbolji da se daje prvo bebi iz razloga što se time bebicin organizam (creva) navikavaju na varenje i na drugi oblik hrane (mimo mleka).

Iznosim svoj stav i svoje mišljenje koje je formirano iskustvom, savetima nutricioniste i isčitanom literaturom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si Ana...takođe sam čitala, ali nisam se htjela mješati...najčudnije mi je to za repu, pa meni je ona preteška, čak me dva dana od nje zna boliti stomak...

I to za šećer...ma ni u kojoj količini...pa keks...totalno pogrešno od strane doktora.

Manjika....moj savjet: SLUŠAJ TI NAS!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.