Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Nano, nesto mi pobrljavio post, a odgovorila sam ti za pecurke. Valjda ces videti :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam znala da je treba potopiti. Jedino potapam pirinač, mada sam naišla na oprečna mišljenja povodom toga. Na pakovanju kinoe ništa nije pisala za potapanje, pa mi napamet nije palo da pogledam po netu. Probaću sledeći put, pa se javljam :)

Inače, kinou ne preporučuju više od jednom nedeljno kada se uvede, fyi.

 

Btw, N trenutno isprobava šljivu, baš joj se dopada. Mešam joj sa kruškom i jabukom. Pre šljive je bio ćureći bujon s lukom i šargarepom, dobro je prihvatila. Sledeći je krompir na redu, pa ćureće meso. Negde sam čitala da se prvo daje batak, a negde belo meso. Meni je logično batak, kad se već nudi bujon, koji se, jeli dobija od masnoće. Kako ste vi uvodile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Batak prvo, da..

M njupkala krusku i mnogo joj se svidja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivushka, sve te zitarice se daju jednom nedeljno (proso, amarant, kinoa...) ima ih dovoljno da se vrte u krug tokom cele nedelje. Amarant je dobar za probavu tako da ako imate problema sa kakenjem eto resenja :-) 

Vidis, to za pirinac nisam znala. Nikad ga nisam potapala, probacu :-)

Ja se nisam bas pridrzavala tog uvodjenja mesa u delovima, ali znam da prvo ide batak. I danas vise volim njoj da dam batak jer je nekako socniji, mada i ja ga vise volim nego belo meso. 

Mi smo skoro dobili domacu gusku i pojela je u slast :-)

Ivushka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OT : Kad sam bila mala, mama mi je uvek davala batak, sebi verovatno krilca (mada, realno, mogla je drugi jesti, ko zna, verovatno ga je čuvala meni za sutradan), a tati belo meso :lol:

Super info za probavu, mada ga još nije probala. Kinoa, amarant, kao što već napisah negde, sve mi to nešto slično, a dobra i cenica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uveli smo i grasak, super je prihvatila. Sad razmisljam sa 7 meseci ide sve odjednom meso, zumance, maslinovo, gluten..imamo jos stosta do tad da uvedemo. Nego za taj gluten izmenili pravila pa kazu pre punih 7 bi trebalo..a i za meso isto. Razmisljam sad da li prvo meso ili gluten..kinou jos nismo stigli, to cu sledece, pa krompir. Mada krompir i ne moram..i da saceka nece nista izgubiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mislim da je bolje prvo meso. Kako si sa prvim detetom? Doduše, kapiram da se od tada štošta promenilo :D Btw, čitala i ja to za gluten, ali kasno, čini mi se da pravila menjaju iz meseca u mesec, mi ćemo od 8. da krenemo s pšeničnim grizom, npr.

N će naredna 3 dana jesti speltino brašno, nađoh ga u Biošpajzu (a gde bi, inače). Kad smo već kod spelte, čula sam za nju prvi put ovog leta, kada sam kupovala basket proizvode, pa su među njima bili štapići od iste. Njoj ću griz, a nama da probam palačinke B)

Izmenjeno od strane Ivushka
Mašimoto i Hellen volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel neko spremao čičoku deci? Kako, sa čim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje za mame koje daju Bebelac 2. Sisa samo nocu zadnjih mesec dana. 23. ce punih 6 meseci. Poceo je da okrece glavu i da place kad treba da sisa preko dana. Jos uvek pokusavam ali dzaba. Juce smo kupili ad 2. Na kutiji pise 6-12 mes. 3 x 180ml. Ja moram da dam bar 4. Plasim se da nije malo iako je 2. Poceo je da jede tj. da licka kasice pa to.me racunam u obroke. U pocetku je jeo po 120 ml kase od pecene jabuke, sad sve nesto licka bezveze. Zato smo uveli 2 i pravimo pauzu 3 dana sa kasicama. Mozda upali sledeci put posle pauze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel neko spremao čičoku deci? Kako, sa čim?

Ja sam je spremala, ali samo jednom. Uglavnom se koristi isto kao i krompir. Moze u corbice, musaku, punjene paprike... Trenutno mi ni jedan konkretan predlog ne pada na pamet. 

NanaKV voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na sta treba obratiti paznju prilikom uvodjenja citrusa? Od kog poceti? Kako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi jedemo od 5-og meseca.

Do sad smo jeli krompir,sargarepu,pirinac,bundevu,bananu,jabuku i krusku.Dva obroka imamo,ujutru i uvece,ali jos uvek su to
male kolicine.Pojede po pola kasice,znaci po 60-65 grama,mada nekad vise nekad manje,kako je raspolozen.Pustam da sam odluci koliko ce pojesti,oko toga se ne opterecujem.Probala sam sokice da mu dajem,al nece na cuclu,a sa kasikicom prospemo pola,moram nekako da ga naviknem i na flasicu.Do sada je samo jednom popio mleko iz flasice. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na sta treba obratiti paznju prilikom uvodjenja citrusa? Od kog poceti? Kako?

Sto se tice na sta treba obratiti paznju kod citrusa vazi isto pravilo kao i kod ostalih namirnica, osip oko usana, po telu. Mi smo uveli sa oko 15 meseci (malo smo okasnili). Kada uvedes jedan citrus smatra se da je svo citrusno voce uvedeno. Mi smo krenuli od mandarine. Davala sam joj cistu mandarinu svega 2-3 kriske, ali sam skinula opnu, a treci dan je pojela celu, sali sa opnom, samo iseckano na sitne komade. Kad to odradis, slobodno mozes linum, pomorandzu, grejp... 

Mi smo ovako, ali mozes da joj ubacis malo iscedjene vocke u zitarice ili smuti, zavisi od toga sta jedete :-) 

NanaKV voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzmi casu sa pipkom, D nikad nije htio flasicu, a casu sa pipkom je brzo prihvatio. Doduse, samo je vodu pio, sok nije nikad pio, ne pije ni sad. 

Ivushka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi napunili 7 meseci, uveli smo sad i drugi obrok. Jede ko mecava :D I am piranha! Pored toga sisa jos 5-6 puta na dan i jednom nocu.
Da, ona isto nece da pije na flasicu, cuclu, pisak, sve sam probala - jok. Uzme pisak pa zvacka. I onda sam krenula da joj dajem da pije vodu iz case, pomalo joj naginjem ja, i lepo pije tako. Probaj iz case, Lilika..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama je uskoro 6 meseci, sa ch smo poceli malo pre 5.5m jer nisam mogla vise da ignorisem pedijatra. Uglavnom, uveli smo pirinac, kukuruz, krompir, bananu(odlazemo do daljnjeg jer, iako je kakila na vreme, kaka je bila bas tvrda, zasuzile su joj oci bukvalno) i danas sargarepu. A jede bas lepo, pojede 60-80g po obroku, vise nece da sisa posle obroka. 

Zanima me kada je vreme za uvodjenje drugog obroka?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

 

Bananu svakako odlozite, ali nemoj da mesas u istom obroku pirinac i sargarepu jer to isto moze da dovede do tvrde kake i zatvora. 

Po nekim smernicama uvodjenja cvrste hrane kazu da drugi obrok treba uvesti kada lepo prihvati obrok i kada prestane da trazi siku ili mleko posle obroka, to se racuna da je mleko zamenjeno :-) rekla bih da je to vas slucaj. Mada, ne treba zuriti, neka im se stomacici lepo naviknu, a i cini mi se da ste jos uvek maleni za drugi obrok, jos nemate ni punih 6 meseci :-)

 

Izmenjeno od strane Mašimoto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

aha, hvala.:) pa ne, ne zelim da zurim, vazno mi je da citavo uvodjenje ch 'odradim' kako treba..:) cisto orijentaciono, sa 6.5, 7m? nigde ne mogu da nadjem kada bi bilo najadekvatnije?

inace, uvela sam ovaj obrok kao 'rucak', ali mislim da je rano u toku dana, pretpostavljam da cu kasnije kada uvedem prepodnevnu uzinu moci da odlozim rucak za kasnije. naime, ujutru se probudi i sisa, izmedju 7 i 8h, bude budna sat ipo, dva pa spavne oko pola sata i onda joj dam ch. znaci rucak nam bude od oko 10 do 11h... je l to ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se nisam baš proslavila sa uvođenjem č.h. jer je moje dete od uvođenja pa do skoro godinu dana jelo dobro, a onda počelo da mrljavi. Mislim da i jesam i nisam napravila dosta grešaka, a nove obroke sam uvodila svakog meseca, dok sa drugim detetom neću tako, nego postepenije.

Mašimoto voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je sa drugim čh noćna mora. Za svaki zalogaj moram da ga animiram. Prvenac mi je ranije krenuo(sa 5m jer je bio na ad-u) i odlično prihvatao čh, sa dve godine je počeo da mrljavi i bira da ne jede voće i povrće. Ja se još uvek nadam da je faza :(

crnobelamama voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cile, barem mesec dana da ima jedan obrok, i da bude bas obrok, ne samo par kasikica, onda mozes polako da uvodis drugi.

Prvi ide tada oko 11 kao sto ste sada to ti je ok (zbog pracenja reakcija), a drugi onda uvedes popodne, ali ne bas uvece, nego oko 5-6. Kasnije kad bude imala 3, onda rasporedis dorucak-rucak-vecera, pa posle idu i uzine izmedju, ali o tom po tom, to vam je jos daleko.

Mozes bundevu da joj das, jabuku, krusku, tikvice, sljivu..to sve moze odmah na pocetku uvodjenja. A dobre su za stolicu..ako kazes da je bila tvrda.

Avri voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je sa drugim čh noćna mora. Za svaki zalogaj moram da ga animiram. Prvenac mi je ranije krenuo(sa 5m jer je bio na ad-u) i odlično prihvatao čh, sa dve godine je počeo da mrljavi i bira da ne jede voće i povrće. Ja se još uvek nadam da je faza :(

Мој је почео са 6, али изгледа да нисам доследно укидала подоје. Пошто и даље повремено мрљави, гледам да он сада, са више од две године, има два релативно квалитетна оброка. Кувано тренутно одбија, али поједе месо и свеже поврће у виду импровизованог сендвича. Једе доста воћа, али сада кад је био болестан, није хтео ни то, па сам форсирала цеђену наранџу (и лимунаду, коју и иначе обожава, посебно откад одбија чај) јер чим не једе воће, тврђе каки.

Афинитет према индустријским слаткишима је развио сада око Н.г. Ми му не бранимо, али му и не купујемо те глупости. 

Боље да потражимо одговарајућу тему о исхрани веће деце :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dosta gresila kod uvodjenja hrane, nisam imala pravilne smernice, a i beba je kategoricki odbijala hranu sve do 1.rodjendana. Vremenom sam shvatila da se ni ja nisam proslavila i da sam dosta gresaka napravila. Da mogu ispocetka ja bih ovako. Pre podne dva puta siki ili pije AD i negde do podneva jedan obrok (to obicno bude izmedju 10-12, zavisi od budjenja). Nakon mesec i po dana (kad lepo prihvati prvi obrok) uvedem rucak, sto bi bilo oko 15-16h i opet sacekam oko mesec dana. Vecera se inace poslednja uvodi sto bi bilo oko 18-19h (zavisi kad beba ide na spavanje i kad je rucala). Uzine idu poslednje. Ono sto je bebi u pocetku dorucak ili rucak, vremenom postaje uzina tj. kako beba raste vise joj voce nece biti dovoljno za dorucak niti samo povrce za rucak pa onda dodajes meso, zumance, gluten i obroci se nekako sami formiraju da bi na kraju na primer samo voce ili grickanje sargarepe ili neke druge povrcke bilo uzina.  

 

Cupavica, Kate Kapetanica i Avri volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.