Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Uh...slatkiši...to zlo-ko ih izmisli,al' ja ih obožavam,i to one najgore..i toga se ' stidim'

Starijoj dečici sam davala iz neznanja i nedovoljne informisanosti (mladost),negde posle 1,5 godine...jedu slatkiše,pokušavam da ih svedem na najmanju moguću meru (al' ne ide baš lako).....a što se tiče Anđeline,mislim da joj ništa 'industrijsko' neću davati do kraja 2.god. a i kasnije ću pokušati da joj usmerim potrebu za slatkišima u najboljem mogućem smeru,čak joj i plazmu retko dam i to da gricka u kolicima(ali više ispljuje nego što proguta,jeee...)...u kući imam i koristim žuti ili braon šećer 'Demerara',mada ni on nije nešto preterano zdrav,a o ovom običnom belom da i ne govorim...mislim da je to 'ŽIVI OTROV NA IZVOL'TE'....

Često sam zbog tih mojih 'novijih' stavova 'prozivana' da preterujem,da ne mogu decu 'sačuvati' na taj način,da 'smo svi jeli pa šta nam 'fali'...bla.bla.....kako nam ne hvali,katastrofa,na svakom koraku boleštine,rakovi,čuda viđena i neviđena,užas...a na svakom koraku su nam ti isti slatkiši dostupni,fuj...

A što se tiče kinder-čokoladice mislim da je u rangu 'najlošijih',izlazilo je čak i u nekim dnevnim novinama o njoj i šta sve sadrži od tih otrova....ja bi još pisala al' žurim :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe sam protiv slatkiša da se daju deci u razvoju! Govorim o industrijskim slatkišima.

Detetu pravim kolačiće sa malteksom, fruktozom i eveeentualno medom (med je ista vrsta šećera kao i običan beli šećer, pa ga izbegavam).

Ponekad mu kupim u prodavnici zdrave hrane keksiće sa fruktozom, cimetom i rogačem, bez aditiva i konzervansa.

Ponekad mu dam isključivo crnu čokoladu sa preko 80% kakaa.

A najbolji izvor šećera za decu je voće, voće i voće. :)

Bolje da se dete zasladi sa bananom nego krem bananicom!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe sam protiv slatkiša da se daju deci u razvoju! Govorim o industrijskim slatkišima.

Detetu pravim kolačiće sa malteksom, fruktozom i eveeentualno medom (med je ista vrsta šećera kao i običan beli šećer, pa ga izbegavam).

Ponekad mu kupim u prodavnici zdrave hrane keksiće sa fruktozom, cimetom i rogačem, bez aditiva i konzervansa.

Ponekad mu dam isključivo crnu čokoladu sa preko 80% kakaa.

A najbolji izvor šećera za decu je voće, voće i voće. :)

Bolje da se dete zasladi sa bananom nego krem bananicom!!

E lepo ti nama sad napiši neke recepte za te kolačiće,može? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf.... Da se ja pitam moji klinci ne bi jeli slatkise toliko cesto ,ali na zalost ne pitam se ... Kad ja nisam tu mm im zacas uvali nesto slatko .... Koliko puta deca nisu jela on im daje , ili npr jedan je jeo a drugi nije i kaze kako da da ovom a drugi da ga gleda... Da mogu ja bi im stalno pravila kolacice , ali bas i nemam uslova... Aleksa zbog slatkisa ne jede voce,dok Strahinja jede sta god da mu das...

Ponekad mislim da sam losa majka zbog toga...

Uvek kazem muzu nek ponudi Aleksu prvo sa vocem i da mu ne daje slatkise toliko mnogo ali njega briga... Uvek kaze "a ti kad si bila mala ti si jela bla bla" samo ne znam sta mu to znaci da prica kako sam ja jela slatkise itd..

Ali bar jedu onaj kolac sa visnjama sto im spremam i stavim cokoladu od 70%kakao .. A te smedje secere ,zute,fruktoza itd ni ne znam kako izgleda a nisam nikad ni kupovala , ja bi ali mm je mm... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja curica jednom dnevno posle najveceg obroka dobije dezert. To ili bude voce, ili jogurt u koji ja dodam voce, ili smoothie, ili domaci slatkis ili organsku crnu cokoladu. Pravim joj cookies, cup-cakes i mufine i to apsolutno bez ikakvog secera. Secer koji je u njima dolazi od suvog voca- kajsija, brusnica, belog i crnog grozdja itd ili od sveze sargarepe i ananasa.

Kada pravim ozbiljnije dezerte onda koristim braon Muscovado secer (najzdravija varijanta od svih, jedini koji je zadrzao sve prirodne minerale). Ako ga bas ne mogu naci uzmem Demereru, ali obicno u kuci imam zalihe prvog.

Mala mi obozava voce i njoj je cak i bilo koje sveze ili suvo voce poslastica. Slatkise pravim zato sto ih ja obozavam, i da jedem i da pecem i mutim. Ona u prodavnici zna da me pita: Sta je to?, za ona atraktivna pakovanja, ali nikad ne trazi da joj kupim jer sam ja surova sa objasnjenjem: Nesto od cega ce ti zubi pocrneti i ispasti!

Ali kad odemo na rodjendane ne visim joj nad glavom i ne cenzurisem sta ce pojesti. Ne zelim dete koje raste pod staklenim zvonom, koje ce jednom zaliti za necim sto mu mama u detinjstvu nije dala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Muscovado secer i mi koristimo u kuci i smatramo da je najbolji. Cak ima i gvozdja u sebi.

Kada je rec o slatkisima, ja sam za to da dete sve postepeno proba i u malim kolicinama. Bojim se, ako ne proba sve na vreme,kad malo poraste i postane mu dostupnije, jesce u vecim kolicinama jer ce mu biti zabavno.

Za sad,ponekad pojede dve kockice cokolade (70%kakao), ponekad neki keksic od integralnih zitarica (mada i to izbegavam zbog 'biljnih masti'), med ne voli, a pocela sam da mu pravim oblande sa filom od jaja,putera i kakaoa _ to mu dodju kao napolitanke ;) Tata voli da pravi brownies, pa se tu 'ubijemo' od cokolade :D

Ipak, najradije mu dajem Nestle 8 zitarica sa kakaoom i malo muscvado secera.

Voce je svakodnevica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja ću da pređem na Muscovado....baš juče sam videla da ima da se kupi u DM-u...inače koristim Demerara šećer,eto mislila sam da su Demerara i Muscovado istog kvaliteta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Napisala sam u temi kolačići:

http://www.bebac.com/forum/index.php?s=&am...ost&p=27951

Tebi će trebati verovatno trodupla mera :) Ali su toliko dobri da poludiš.

Toliko su dobri da sam upravo ispekla treću turu i baš sam se 'navukla' :P

U trećoj turi sam dodala i brusnice,ma svašta može sa ovim kolačićima...razne varijacije na temu dolaze u obzir :D

Sutra ću da napravim bez ovog orašastog voća, za Anđelinu... divni su :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Toliko su dobri da sam upravo ispekla treću turu i baš sam se 'navukla' :P

U trećoj turi sam dodala i brusnice,ma svašta može sa ovim kolačićima...razne varijacije na temu dolaze u obzir :D

Sutra ću da napravim bez ovog orašastog voća, za Anđelinu... divni su :)

A kad počnu da mirišu? Da poludiš!!

I što kažeš, svašta može da se menja i dodaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voće je najbolje da dete jede do pola sata pre glavnog obroka ili 2-3 sata nakon obroka, kada bi trebalo i tečnost da unosi.

U stvari to ne važi samo za decu, već i za odrasle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voće je najbolje da dete jede do pola sata pre glavnog obroka ili 2-3 sata nakon obroka, kada bi trebalo i tečnost da unosi.

U stvari to ne važi samo za decu, već i za odrasle.

E bravo....i to najbolje ga je konzumirati do 13 h...tako da ja deci dajem voće uglavnom između doručka i ručka...mnogi ga jedu kao dezert,posle ručka,što smatram velikom greškom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa ovim stavom za voce. Ako znam da je preblizu obroku i pokvarice joj apetit onda joj necu dati, ali posle jela da. Mi ionako posle glavnog jela pravimo pauzu od nekih pola sata pa tek onda stizu dezert i kafa- po bontonu, ne trpa se sve odjednom :lol:

A sta recimo kad roditelji skacu kad se dete za nesto nedozvoljeno po njihovim standardima pruzi- dokle se sa rigoroznoscu i disciplinom u ishrani moze otici kad su deca u pitanju?

Ako su medicinski razlozi u pitanju, zivot i smrt, onda se, naravno, mora. Ali da se zivot svede na tabele, samo da se kod kuce jede, kod drugih ljudi ne daj boze da se posluzis, na decijim zabavama ne jedi ili ponesi svoje, ili mozda ne idi uopste da ne vide pa traze :rolleyes: , u restorane nemoj da ides jer ne znas sta su u obrok stavili... :blink:

Mozda sam ja hedonista (sto rece secer ;) ) ali ne znam kakav je to kvalitet zivota i za dete i za roditelja...

Jednostavno mene moji nisu pod takvim stresom podigli i mislim da sam zato razvila zdrav odnos prema hrani- bez prezderavanja, bez "gladnih ociju" za vestackim ukusima, obozavam da kuvam, obozavam domace, sveze. Biram zdravo, vaspitavam i dete zdravo, al ne ispirem joj zeludac svaki put kad pojede nesto sto joj licno ne bih dala ;) Ona sama nece da pije sokove koje druga deca tamane, blago gaziranu vodu koju smo joj greskom dali je ispljuvala, ne moze ni 3 kockice cokolade posle obroka da pojede jer pojede zdrav i obilan obrok pa joj cokolada i ne treba. Sama bira sta jede, sama sipa koliko ce da pojede, sama isprazni tanjir i trazi jos! Nista vise ne mogu da pozelim! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa ovim stavom za voce. Ako znam da je preblizu obroku i pokvarice joj apetit onda joj necu dati, ali posle jela da. Mi ionako posle glavnog jela pravimo pauzu od nekih pola sata pa tek onda stizu dezert i kafa- po bontonu, ne trpa se sve odjednom :lol:

A sta recimo kad roditelji skacu kad se dete za nesto nedozvoljeno po njihovim standardima pruzi- dokle se sa rigoroznoscu i disciplinom u ishrani moze otici kad su deca u pitanju?

Ako su medicinski razlozi u pitanju, zivot i smrt, onda se, naravno, mora. Ali da se zivot svede na tabele, samo da se kod kuce jede, kod drugih ljudi ne daj boze da se posluzis, na decijim zabavama ne jedi ili ponesi svoje, ili mozda ne idi uopste da ne vide pa traze :rolleyes: , u restorane nemoj da ides jer ne znas sta su u obrok stavili... :blink:

Mozda sam ja hedonista (sto rece secer ;) ) ali ne znam kakav je to kvalitet zivota i za dete i za roditelja...

Jednostavno mene moji nisu pod takvim stresom podigli i mislim da sam zato razvila zdrav odnos prema hrani- bez prezderavanja, bez "gladnih ociju" za vestackim ukusima, obozavam da kuvam, obozavam domace, sveze. Biram zdravo, vaspitavam i dete zdravo, al ne ispirem joj zeludac svaki put kad pojede nesto sto joj licno ne bih dala ;) Ona sama nece da pije sokove koje druga deca tamane, blago gaziranu vodu koju smo joj greskom dali je ispljuvala, ne moze ni 3 kockice cokolade posle obroka da pojede jer pojede zdrav i obilan obrok pa joj cokolada i ne treba. Sama bira sta jede, sama sipa koliko ce da pojede, sama isprazni tanjir i trazi jos! Nista vise ne mogu da pozelim! :)

Upravo posle jela NE TREBA JESTI voće.....al' Micilici mislim da mi ovde uopšte nismo ekstremne po pitanju 'zdrave hrane',čak naprotiv, vrlo smo opuštene...a to što se tiče tvoje devojčice,svaka ti čast kada si uspela da joj 'usadiš' zdrave navike...ja mojima iako spremam zdravo(relativno),iako trubim non-stop,iako im dajem lični primer,oni bi popili i pojeli svu brzu hranu ovoga sveta i popili čitavu cisternu koka-kole :D ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja deca imaju tri obroka i dve užine (voćne) dnevno, i to otprilike u isto vreme, tako je od rođenja, po tom pitanju volim strogi red. Ako tada nije gladno, čeka sledeći obrok. Slatkiši su dozvoljeni između obroka, šta god hoće, a količinu ja biram. Naravno da malo jedu slatkiša, s obzirom na režim ishrane...a i ne kupujem ih često. Sin voli pez bombone, medeno srce i smoki, a ćerka keks sa čokoladom i čips. Palačinke sa eurokremom i plazmom volimo svi i često jedemo u palačinkarnici, ja to retko kad pravim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali moramo sagledati i tu stranu da je svako dijete individua za sebe, znam dosta braće i sestara gdje se jedno "ubija" od slatkiša, a drugo od voća...ili obrnuto...ne kažem da ne igra bitnu ulogu usađivanje dobrih navika, ali dosta je i do samog karaktera!

Držaću se toga da ne uskraćujem dosta toga, jer kad tad se vrati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj stav je da obroci treba da su u otprilike isto vreme ( i uvek se zgrozim na rečenicu-dojite bebu na njen zahtev) i da ne treba uskraćivati slatkiše, već davati dozirano. Ja recimo volim da pojedem nešto slatko i sad to treba krijući da radim od deteta?! U redu je ako roditelji ne konzumiraju slatkiše, onda ni deci neće davati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali moramo sagledati i tu stranu da je svako dijete individua za sebe, znam dosta braće i sestara gdje se jedno "ubija" od slatkiša, a drugo od voća...ili obrnuto...ne kažem da ne igra bitnu ulogu usađivanje dobrih navika, ali dosta je i do samog karaktera!

Držaću se toga da ne uskraćujem dosta toga, jer kad tad se vrati!

Bas kod mene je taj slucaj ... Aleksa samo slatkise nikad voce a Strahinja OBOZAVA voce ,naravno i slatkise.. Ali ipak mislim da je kod mene stvar navike ,jer Aleksu je vise cuvala baba i on mu davala sve i svasta ,jbg bila sam previse mlada da bi znala i kasno saznala sve ,ali zato sam prema Strahinji potpuno drugacije postupila ,od pocetka mu davala samo zdravo . Prvih 6meseci ga samo dojila ,mozda mu ponekad davala hranu ali to obicno moja mama ili nana dok ja ne vidim ,posle sam mu ja licno spremala kasice i nisam davala da mu nikko kupi ili da mu daje one iz teglice vec pravljene,nego nalazila na net(ziveo internet) recepte i spremala mu,iako nisam nikakva kuvarica niti znam ja sam mu spremala i nikad mi nije bilo tesko ,tako da on sad voli sve da jede ... Dok Aleksa ne bas...

Jedno pitanje ,da li je mogu ce da se Strahinja zasitio banane TJ ,njegov organizam,jer je ranije mogao da pojede i po kg banane na dan a sad jedva jednu?? Mislim sam vec postavila to pitanje negde ... ali ne znam gde..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, zasitio se bre, dovoljna mu je jedna dnevno... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa ovim stavom za voce. Ako znam da je preblizu obroku i pokvarice joj apetit onda joj necu dati, ali posle jela da. Mi ionako posle glavnog jela pravimo pauzu od nekih pola sata pa tek onda stizu dezert i kafa- po bontonu, ne trpa se sve odjednom :lol:

Baš posle jela i to pola sata nakon jela ne bi trebalo ništa da se konzumira, pogotovo ne voće i tečnost. Tada se želudačna kiselina već izlučila u potrebnoj meri, a voćem i tečnošću se spere, pa želudac mora sve ponovo da radi. Time se odlaže varenje. Da ne govorimo o tome da se voće drugačije vari od proteina npr.

A sta recimo kad roditelji skacu kad se dete za nesto nedozvoljeno po njihovim standardima pruzi- dokle se sa rigoroznoscu i disciplinom u ishrani moze otici kad su deca u pitanju?

Ako su medicinski razlozi u pitanju, zivot i smrt, onda se, naravno, mora. Ali da se zivot svede na tabele, samo da se kod kuce jede, kod drugih ljudi ne daj boze da se posluzis, na decijim zabavama ne jedi ili ponesi svoje, ili mozda ne idi uopste da ne vide pa traze :rolleyes: , u restorane nemoj da ides jer ne znas sta su u obrok stavili... :blink:

Ja zaista nisam za ekstrem, ali svakako se trudim da ne bude u kontaktu sa lošom i nezdravom hranom.

Dok je dete u razvoju, trudiću se svim silama da mu obezbedim što zdraviju ishranu. Kad prestane da se razvija, neka sam odluči kako će se hraniti. Moje je da mu dam osnove.

Mozda sam ja hedonista (sto rece secer ;) ) ali ne znam kakav je to kvalitet zivota i za dete i za roditelja...

Najbolji mogući kvalitet.

Jednostavno mene moji nisu pod takvim stresom podigli i mislim da sam zato razvila zdrav odnos prema hrani- bez prezderavanja, bez "gladnih ociju" za vestackim ukusima, obozavam da kuvam, obozavam domace, sveze. Biram zdravo, vaspitavam i dete zdravo, al ne ispirem joj zeludac svaki put kad pojede nesto sto joj licno ne bih dala ;) Ona sama nece da pije sokove koje druga deca tamane, blago gaziranu vodu koju smo joj greskom dali je ispljuvala, ne moze ni 3 kockice cokolade posle obroka da pojede jer pojede zdrav i obilan obrok pa joj cokolada i ne treba. Sama bira sta jede, sama sipa koliko ce da pojede, sama isprazni tanjir i trazi jos! Nista vise ne mogu da pozelim! :)

Zašto misliš da je to život pod sresom? Niti sam ja koja to primenjuje pod stresom niti je dete pod stresom.

Mislim da ovde niko nije ekstreman po pitanju ishrane i niko ne ispira svojoj deci želudac, bar se niko do sad takav nije javio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja podrzavam Phoenix-in stav 100% !!!

Takodje se trudim da unosi zdravo i zaobilazi (ali ne i iskljucuje) manje zdravo i nezdravo,dokle god to mogu...verujem da necu moci da se bunim kada joj sl.god.u vrticu budu dali virslu...niti zelim da je tako izdvajam od vrsnjaka...dok mogu da kontrolisem mogu...kad ne budem mogla...e onda cemo zajedno da sednemo u parkicu i pojedemo kesicu chipsa :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali moramo sagledati i tu stranu da je svako dijete individua za sebe, znam dosta braće i sestara gdje se jedno "ubija" od slatkiša, a drugo od voća...ili obrnuto...ne kažem da ne igra bitnu ulogu usađivanje dobrih navika, ali dosta je i do samog karaktera!

Držaću se toga da ne uskraćujem dosta toga, jer kad tad se vrati!

Apsolutno je svako dete individua za sebe,sin nikako ne voli voće iako sam mu davala i nudila uvek,pojede (nerado) mandarinu,breskvu(rado),borovnice...ovo ostalo je natezanje,starija ćerka voli i rado jede skoro sve vrste voća,dok mlađa ćerkica,nešto između njih dvoje :D ....beba još uvek istražuje......ali na meni je da ih usmeravam,da ne dozvolim 'ubijanje od slatkiša' i da uradim sve što je u mojoj moći,što kaže Phoenix,moje je da im dam :)osnove

Moj stav je da obroci treba da su u otprilike isto vreme ( i uvek se zgrozim na rečenicu-dojite bebu na njen zahtev) i da ne treba uskraćivati slatkiše, već davati dozirano. Ja recimo volim da pojedem nešto slatko i sad to treba krijući da radim od deteta?! U redu je ako roditelji ne konzumiraju slatkiše, onda ni deci neće davati.

Zašto se zgroziti na rečenicu dojenje na zahtev...u stvari i ja sam se 'grozila' kada sam rodila i dojila stariju dečicu i 'borila ' se da to dojenje bude na 3 sata(nikada uspela),misleći i slušajući savete,da tako 'treba' da je to pravilno...srećna sam što to nikada nisam uspela...Anđelinu još uvek dojim vrlo često 'na zahtev' i to tako prija i bebi i meni...zbog takvog dojenja,ja sada imam dovoljno(i više nego dovoljno) mleka za njene potrebe a rezultat je jedna jako vesela i zdrava beba......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zašto se zgroziti na rečenicu dojenje na zahtev...u stvari i ja sam se 'grozila' kada sam rodila i dojila stariju dečicu i 'borila ' se da to dojenje bude na 3 sata(nikada uspela),misleći i slušajući savete,da tako 'treba' da je to pravilno...srećna sam što to nikada nisam uspela...Anđelinu još uvek dojim vrlo često 'na zahtev' i to tako prija i bebi i meni...zbog takvog dojenja,ja sada imam dovoljno(i više nego dovoljno) mleka za njene potrebe a rezultat je jedna jako vesela i zdrava beba......

BRAVOOOOOOO!

Razlicite su potrebe i nas samih kad je ishrana u pitanju. Nekad jedemo puno,a nekad malo i cesto. To je moj slucaj. Vec godinama jedem malo a cesto i nemam problem sa kilazom, niti sam ga imala. Stvar je i metabolizma generalno, a ishranu smatram fizioloskom potrebom, pa tako ne pravim satnice kad ce da se jede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, danas bi trebala da dobijem domaci kupus (ribanik) pa razmisljam da spremim podvarak, naravno na junetini ili jagnetini koji nebi bio toliko zacinjen i masan jer mislim da ga dam i Emiliji. Isto tako razmisljam da joj taj ribanik dobro operem (kako nebi bio puno kiseo, a inece je vrlo malo kisel) pa da ga jede i tako svez. Da li je ok da joj u opste dajem da jede podvarak i kiseli kupus, da nije to puno jako (kiselo) za njen stomacic?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dok ja docekah odgovor ja detetu dala da jede podvarak na junetini... Kupusa bilo na sve strane ali je bilo i u ustima :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.