Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Zbog velike kolicine nitrata koje sadrze (cvekla, brokoli, spanac..) mogu da smanje bebi hemoglobin. Tako bar kazu, nisam ja izmislila :D

Cvekla da smanji hemoglobin??? Upravo suprotno!

bekulino i Kaca80 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja skoro svaki dan izrendam cveklu,jabuku i šargarepu,malo odstoji i onda iscedim sok.Ana ga popije za čas i mnogo je zdrav.

Dica i Miva volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako se cedjeni sok ne popije u roku od 30 min,gubi svoje nutritivne vrednosti.Druga stvar nemojte menjati sveze voce,sa cedjenim sokom od istog je je neuporedivo zdravije pojesti vocku,zbog bitnih vlakana i svega drugog,nego samo popiti sok. ;)Meni je prosto zao da upropastim vocku i iscedim sok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cvekla povećava hemoglobin, pogotovu u kombinaciji sa vidaminom c, dakel uz cveklu treba davati i limun, a može smanji hemogl. ako se daje sa pavlakom, ili drugim mlečnim proizvodima.

Dakle namirnice koje su bogate gvožđem ne treba uzimati sa mlečnim proizbodima, jer u tom slučaju gvožđe ne može da se apsorbuje. Mlečne proizvode treba uzimati tek sat ili dva nakon namirinica koje podižu hemogolobin.

bekulino i Miva volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako se cedjeni sok ne popije u roku od 30 min,gubi svoje nutritivne vrednosti.Druga stvar nemojte menjati sveze voce,sa cedjenim sokom od istog je je neuporedivo zdravije pojesti vocku,zbog bitnih vlakana i svega drugog,nego samo popiti sok. ;)Meni je prosto zao da upropastim vocku i iscedim sok.

Ne menjam ja njoj voće za sok.Npr. juče je,kad smo došli iz vrtića,pojela voćnu salatu sa breskvom,nektarinom,dinjom i šljivom.Posle toga sam joj dala sok od cvekle,šargarepe i jabuke.Posle 2 ipo-3 sata je pojela mlečnu večeru i pred spavanje popila mleko.Tako da je i jela voće i pila soka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cvekla povećava hemoglobin, pogotovu u kombinaciji sa vidaminom c, dakel uz cveklu treba davati i limun, a može smanji hemogl. ako se daje sa pavlakom, ili drugim mlečnim proizvodima.

Dakle namirnice koje su bogate gvožđem ne treba uzimati sa mlečnim proizbodima, jer u tom slučaju gvožđe ne može da se apsorbuje. Mlečne proizvode treba uzimati tek sat ili dva nakon namirinica koje podižu hemogolobin.

Vitamin C pomaze da se gvozdje bolje veze u organizmu.Cvekla jeste jako dobra,ali daleko od prvog mesta namirnica koje sadrze gvozdje. ;)

Forsirajte deci meso i samo meso u bilo kom obliku.I to ne cistu krtinu,vec meso skinuto sa koske.Meso je jako vazno.

Mejja i Anonymous volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vitamin C pomaze da se gvozdje bolje veze u organizmu.Cvekla jeste jako dobra,ali daleko od prvog mesta namirnica koje sadrze gvozdje. ;)

Forsirajte deci meso i samo meso u bilo kom obliku.I to ne cistu krtinu,vec meso skinuto sa koske.Meso je jako vazno.

Naravno da treba forsirati meso, ja sam ovog puta pričala o cvekli, a ne o tome koja je namirnica na prvom mestu zastupljena gvožđem, :);)

Kaca80 i C*I*C*A*N*A volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne smanjuje se tada hgb,samo ne moze da se veze zbog mlecnih proizvoda tako da,kao da niste uneli.To ne znaci smanjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaa ne, ja ne ulazim u te rasprave :) Ovo su mi rekli oni koji su mnogo bolje upuceni i ishranu nego ja ili neki laici..ali evo par citata kad ste navalili..mada mi je jasno da cete posle ovog reci Ma, glupost ja znam bolje :D :D pa mi vec smesno :D :D

spanać, cvekla i tamno zeleno povrće (brokoli) ima velike količine nitrata koji smanjuju bebin hemoglobin, pa ih u ishranu treba uključiti tek posle drugog povrća;

Povrće kao: cvekla, zelena salata, rotkva i spanać često sadrži nitrate u koncentraciuama većim od 2500 mg/kg, naročito gajeno u staklenicima. Ultravioletno (UV) zračenje u staklenicima utiče na pojačano stvaranje nitrata i nitrita u povrtarskim kulturama.

NITRATI sadržani u povrću zavise od načina obrade zemljišta (korišćenja veštačkih đubriva), uslova rasta (naročito temperature zemljišta i jačine dnevne svetlosti), zaštite namirnica u toku rasta i obrade hrane. Pesticidi najčešće utiču na neželjene promene u ćelijama organizma, dok nitriti dovode do smanjnja dotoka kiseonika.

NITRITI apsorbovani u organizmu brzo oksidišu u nitrate. Nitriti u krvotoku su uključeni u oksidaciju hemoglobina, čime utiču na nastanak malokrvnosti. Višak nitrita se čvrsto vezuje za oksidisano gvožđe, čime se sprečava transport kiseonika. Kod dece, zbog slabije proizvodnje želudačne kiseline, ovaj problem je izraženiji.

Nitrates: Certain vegetables such as green beans, spinach, lettuce, radishes, beets, turnips and collard greens, may contain excessive nitrates, which can be converted into nitrite (an undesirable substance) in the stomach. These naturally occurring nitrates can reduce the baby's hemoglobin. When cooking vegetables that may contain these substances, do not use the water they were cooked in to purée due to the possible concentration of nitrates in the cooking water. These vegetables are safe for home preparation if fed to infants 6 months and older when prepared as described above.

Marina cura fina voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa upravo u tome je problem, sto eksperti pisu informacije koje su suprotne medjusobno, da pisu laici ne bi ni bilo problematicno :D I ajd sad da se covek ne pogubi u svemu i ne zapita radi li uopste pravilno :huh:

andisam, Comsi-Comsa i Hellen volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa tako je za apsolutno sve o bebama :D :D

Meni smesno, oni nam daju kontradiktorne informacije i onda mi treba da raspravljamo kao ko je u pravu :D

Ja sam samo odgovorila na pitanje, inace..nemam vremena da se ubedjujem ko je u pravu :)

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma dajte u kojoj kolicini bi trebali da unesemo te nitrite da bi nam toliko stetili.Tako da na ove namirnice gledam kao na jako zdrave i korisne.Jedemo ih najcesce sezonski i ne brate mili svaki dan.Sta ima u tome lose?Opusteno. :D

Megi., nanchika88, Hellen i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaa ne, ja ne ulazim u te rasprave :) Ovo su mi rekli oni koji su mnogo bolje upuceni i ishranu nego ja ili neki laici..ali evo par citata kad ste navalili..mada mi je jasno da cete posle ovog reci Ma, glupost ja znam bolje :D :D pa mi vec smesno :D :D

spanać, cvekla i tamno zeleno povrće (brokoli) ima velike količine nitrata koji smanjuju bebin hemoglobin, pa ih u ishranu treba uključiti tek posle drugog povrća;

Povrće kao: cvekla, zelena salata, rotkva i spanać često sadrži nitrate u koncentraciuama većim od 2500 mg/kg, naročito gajeno u staklenicima. Ultravioletno (UV) zračenje u staklenicima utiče na pojačano stvaranje nitrata i nitrita u povrtarskim kulturama.

NITRATI sadržani u povrću zavise od načina obrade zemljišta (korišćenja veštačkih đubriva), uslova rasta (naročito temperature zemljišta i jačine dnevne svetlosti), zaštite namirnica u toku rasta i obrade hrane. Pesticidi najčešće utiču na neželjene promene u ćelijama organizma, dok nitriti dovode do smanjnja dotoka kiseonika.

NITRITI apsorbovani u organizmu brzo oksidišu u nitrate. Nitriti u krvotoku su uključeni u oksidaciju hemoglobina, čime utiču na nastanak malokrvnosti. Višak nitrita se čvrsto vezuje za oksidisano gvožđe, čime se sprečava transport kiseonika. Kod dece, zbog slabije proizvodnje želudačne kiseline, ovaj problem je izraženiji.

Nitrates: Certain vegetables such as green beans, spinach, lettuce, radishes, beets, turnips and collard greens, may contain excessive nitrates, which can be converted into nitrite (an undesirable substance) in the stomach. These naturally occurring nitrates can reduce the baby's hemoglobin. When cooking vegetables that may contain these substances, do not use the water they were cooked in to purée due to the possible concentration of nitrates in the cooking water. These vegetables are safe for home preparation if fed to infants 6 months and older when prepared as described above.

A meni su rekli da cveklu davam D da poboljša krvnu sliku i pijo je sokic i sad je krvna slika ok .Trebao je da pije sirupiće prije cvekle ali ih nije podnosio čak su htjeli da mu daju krv kako to dr kaže da ga osvježi ali hvala Bogu cvekla je uradila svoje vjerovatno uz nju i žumance

Dica i Dzo volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dinstanje koliko znam nije s uljem vec sa malom kolicinom vode, tako bar ja dinstam.

Dinstati (pirjaniti) – kuvati namirnice u pari, u zatvorenoj posudi na tihoj vatri uz dodatak ulja, tako da se delimično kuva ali i delimično prži.

Dica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jao, helen, i ja stalno dumam sta da mu dam. papriku mu dam pecenu pa ljustenu. on je jeo i paradajz, ali kuvan - u varivu.

Mi nikad nismo jeli paradaiz kuvan mi smo odma prijesan kao i krastavce doduše naš je domaći tako su mi i curice jele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Problem: praasulenac inače kaki 5 puta na dan. Nakon ova 3 dana što je papao pirinač, a nije bog zna koliko pojeo (možda 3. dan par kašikica), danas nije kakio. Ja se baš brinem, nije mu se valjda od tako malo pirinča stegla stolica? :unsure:

Danas je bila šargarepa na meniju, to mu se baš baš svidelo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali problem na samom početku uvodjenja sa kakenjem. Odmah sam joj šljivu uvela i to je regulisalo stvar neko vreme,ali tek kad smo uveli maslinovo ulje se sve sredilo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Problem: praasulenac inače kaki 5 puta na dan. Nakon ova 3 dana što je papao pirinač, a nije bog zna koliko pojeo (možda 3. dan par kašikica), danas nije kakio. Ja se baš brinem, nije mu se valjda od tako malo pirinča stegla stolica? :unsure:

Danas je bila šargarepa na meniju, to mu se baš baš svidelo.

Ma od pirinča je, sigurno. A i šargarepa steže stolicu. Bundeva bi trebalo da malo omekšava pa možeš to sledeće da mu daš. Ja sam baš zbog stolice krenula sa bundevom jer je u to vreme počela da mu bude neredovna stolica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena, svakako možeš ti da skuvaš kompot od suvih šljiva i da ga jedeš i piješ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam znala da i šargarepa steže stolicu. :unsure:

Šta sad da radim, da nastavim sa šargarepom regularno 3 dana, ili da odmah pređem na nešto pogodnije za stolicu, npr bundevu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Voljena, svakako možeš ti da skuvaš kompot od suvih šljiva i da ga jedeš i piješ.

Uf moraću to da zavolim. Jako, ali jako ne volim šljive, a suve pogotovo. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam znala da i šargarepa steže stolicu. :unsure:

Šta sad da radim, da nastavim sa šargarepom regularno 3 dana, ili da odmah pređem na nešto pogodnije za stolicu, npr bundevu?

Ja bih verovatno prešla na bundevu odmah, ali možda ti nisam merodavna jer se nisam držala tog pravila od 3 dana..

Ili bih dala šljivu u nekom obliku, možda i gotovu kašicu ako nemam sveže zamrznute. Suve eventualno ako mogu da se nađu da nisu sumporisane. Može to suvo voće da bude teško za stomak (barem moj stomak tako reaguje na suve šljive, uopste mi ne pomažu za stolicu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da,i ja sam odmah dala šljive iz zamrzivača malo na pari skuvane. I bundeva je za to,takođe dobra!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teusa vec sam ti odgovorila na caskanju,ja se sa dvoje djece jos uvjek nisam susrela sa zatvorom.Kao i Vasa,i Luka kaki formiranu stolicu nekoliko puta dnevno.Mi smo radili kks prosle sedmice i savrsena je,hgb 123,eritrociti 4.44,itd.Snaga na usta ulazi ;) Znaci prvih mjesec dana ch svaki dan caj kamilica i komorac,voda poslije svakog obroka,bananu nikada ne dajem samu vec umjesam malo sljive-trenutno iz kupovne kasice a mozes i jednu suvu ubaciti.Bananu pojede cjelu,a probao je prvi put sa cetiri mjeseca i par dana.Prvo negdje cetvrtinu,pa smo povecavali...

Теуша voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.