Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Matea, cisto sumnjam da mu je od tikvice jer je ona slabo alergena povrckica (e sad ne znam da li su ovo dobre ili lose vesti :( ) Obicno se lergija ispoljava u vidu "crvenih pecata" (koprivnjace), crvenila po licu ili cak i gusenja (kod tezih oblika alergije), promena u boji stolice i sl... Mada nikad se ne zna... bebice su razlicite i uvek moze da se pojavi neki "izuzetak".

Vidi da li temperatura raste a u medjuvremenu daj mu Febricet (cim predje 38). I "posmatraj" ga. Daj mu malo cesce da siki (ili kako ga vec hranis) pa vidi kako ce odmicati dan... Cuvaj se veceri... Ako je pokupio neki viruscic predvece najcesce skoci temperatura.

hvala puno na savetu nadan se da nije nista strasno....mozda je i od zubica dobio temperaturu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zube loše utiče kiselina (u ovom slučaju limunska). Ne treba preterivati sa strahom od takvih stvari, ja sam i kao dete, a i kasnije, jela citruse u velikim količinama, pa mi ni najmanje nisu oštetili zubnu gleđ.

Vitamina C ima u većini voća i povrća, s tim što ne bih krompir izdvajala na glavnija mesta, jer je poznato da se termičkom obradom količina vitamina C smanjuje, a korompir se ne jede presan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sa punih 6 meseci poceli da ga uvodimo,doduse bili smo i anemicni,pa smo poceli po nekima mozda i rano,ali dr.nam je tako rekla...prvo sam stavljala samo na vrh noza zumance,a sa punih 9 meseci je jela celo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem da bi beba jela sve sto mu gurnamo u usta,ali ustvari se radi o njihovom zdravlju,sada kao i kada budu odrasli,nisu zabadzaba smislili najbolji nacin kako bebca hraniti,jedna moja drugarica je isto davala svasta nesto da jede bebac dok je bio mali,sad ima 7 godina,stomak mu je kao kod coveka,jede za dvoje i ima 69kg! Sto je preterano,preterano je,ali svako radi kako najbolje misli.

Pa ne kažemo da mi decu kljukamo, moj aki kad neće da jede ja ga ne teram, on kad je gladan sam traži....

A dete od 7 god. ako je toliko znači da ima i genetike ili je bolesno, ne možeš samo "guranjem u usta" napraviti to od deteta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žumance sam uvela sa nekih 7. meseci...još uvek joj dajem samo žumance(mada malo jede slan obrok),a belance planiram da joj dam posle 1. rođendana...inače smatram da je bolje bebu dojiti do godine dana (ili davati ad.mleko) nego davati 'svašta'....voće i povrće je prskano svim i svačim,meso je puno hormona,ostala hrana puna aditiva,boja i konzervanasa.... :( imaće kada jesti svu ostalu hranu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mamike evo da podelim jednu veoma bitnu stvar sa vama, tice se kuvanog kupusa .

Nekada davno (posle I porodjaja), procitah ja da se kupus i pasulj, kada se spremaju za dete, kuvaju u skroz otvorenom sudu, kako dete ne bi imalo problema sa stomacicem.

Sinu sam to postovala nekad po nekad, nije nikad imao grceve niti bolove posle konzumiranja istih namirnica, i ja sam to potisnula negde u daleki mali mozak. Kako se toga nisam setila kada sam maleckoj uvodila kupus nemam pojma, jer je ona posle svakog rucka , tu noc imala takve grceve, da sam joj i sad velikoj davala espumisan kapi da joj pomognu.

Do pre neki dan kada mi se "upalila lampica" i ja se setim tog saveta za kuvanje u otvorenoj posudi. Tako skuvan kupus dala sam maleckoj za rucak i to vece je proslo bez grceva, po prvi put od kako je pocela jesti isto.

Zbog ovih grcica pasulj joj jos nisam ni dala, ali sada cu i njega uvesti, i kuvati na isti nacin.

Hvala ti na veoma korisnom savetu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ovako, skuvam palentu klasično, taman koliko mu je potrebno za jedan obrok da mi ne ostaje. Stavim u tanjir i dodajem sastojke.

Izmrvim par lešnika i par oraha i umešam, dodam kašičicu taan-a (ima da se kupi u zdravoj hrani, integralni ili obični - integralni je baš skup :( oko 600din mala teglica - susam je namirnica koja je na prvom mestu po sadržaju kalcijuma), dodam jednu malko veću kašikicu malteksa, kašikicu kakaa i sve to izmešam i gotovo.

Pojede u slast, a sve je uneo.

Iste sastojke dodajem i kad skuvam heljdu, proso ili neku drugu žitaricu.

Nekad čak izgnječim i pola banane.

Sve to može da bude samo osnova, a šta god da se setiš ubaciš. Ja ubacim i kašičicu semena koprive (koja je dobra za imunitet). Ne oseti je, a unese je :)

Inače raspored nam je ovakav:

Kad ustane odma dobije ili sok od ceđene narandže i/ili grejpfruta, ili prosto pojede neko citrusno voće.

Pola sata nakon toga doručak.

Užina oko 3h nakon doručka, pola jabuke npr.

Ručak obično bude oko 5h nakon doručka.

Užina neka voćkica, obično pola banane i još kivi ili jabuka ili šta god imam.

Večera oko 5-5.5h nakon ručka.

Divno!!!!!!!

3cb342bef3a68e0ec9aebf1bd06e8557.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žumance sam uvela sa nekih 7. meseci...još uvek joj dajem samo žumance(mada malo jede slan obrok),a belance planiram da joj dam posle 1. rođendana...inače smatram da je bolje bebu dojiti do godine dana (ili davati ad.mleko) nego davati 'svašta'....voće i povrće je prskano svim i svačim,meso je puno hormona,ostala hrana puna aditiva,boja i konzervanasa.... :( imaće kada jesti svu ostalu hranu...

Naravno da dete treba dojiti do godinu dana, ali detetu od 9 meseci nije dovoljno samo mleko (ili Ad). Potrebni su mu vitamini, proteini, belančevine..... a sve se to dobija iz ostale hrane....

Ja u komšiluku imam jednu babu koja drži domaću živinu i ima baštu, pa kod nje kupujem sveže i neprskano voće i povrće, i domaću živinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, danas sam videla na Bebcu ovaj tekst

Koja hrana nije bezbedna za moje dete

i citam za citrusno voce do 12 meseci?!

Cinjenica je da do sada (samim sticanjem okolnosti) nisam davala ali bas pre neki dan sam mislila da uzmem narandzu i da joj malkice ubacim sa nekom vockom.

Pitanje da oni malo ne preteruju? Ispade da nista ne treba davati zbog alergije!

Ana,ovde u radnji nalazim kasice za bebe od cetvrtog meseca sa raznolikim citrusnim vocem,mislim da malo preteruju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da dete treba dojiti do godinu dana, ali detetu od 9 meseci nije dovoljno samo mleko (ili Ad). Potrebni su mu vitamini, proteini, belančevine..... a sve se to dobija iz ostale hrane....

Ja u komšiluku imam jednu babu koja drži domaću živinu i ima baštu, pa kod nje kupujem sveže i neprskano voće i povrće, i domaću živinu.

Slažem se.ali ako beba neće da jede hranu predviđenu za taj uzrast,ne treba mu davati bilo-šta samo da bi bilo sito....napr. tetra-mleko koje je puno konzervanasa...čokolina,medolinai ostala lina koje su pune bespotrebnog šećera itd.....

Do godine dana u majčinom mleku ima i proteina i belančevina i svašta-nešto lepog...a dečica kasnije,puuuuuuuno kasnije budu lepa i zdrava :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Preneto sa teme ZUMANCE kako moj odgovor ne bi u potpunosti bio offtopik

Slažem se.ali ako beba neće da jede hranu predviđenu za taj uzrast,ne treba mu davati bilo-šta samo da bi bilo sito....napr. tetra-mleko koje je puno konzervanasa...čokolina,medolinai ostala lina koje su pune bespotrebnog šećera itd.....

Do godine dana u majčinom mleku ima i proteina i belančevina i svašta-nešto lepog...a dečica kasnije,puuuuuuuno kasnije budu lepa i zdrava :D

MnaM bebama se inace ne daje bilo sta (bar ja ne) i ne dajem nista od stvari koje si ti navela ali ima mali milion drugih namernica koje su podjednako hranljive i ukusne. Kada bi se beba SAMO doila do 12 meseci to definitivno nebi bilo dovoljno za bebca... Zato se PORED majcinog mleka i ubacuju druge namernice bogate gvozdjem (zumance, junetina i sl.) i drugim vitaminima i mineralima koje u majcinom mleku vise nema u dovoljnim kolicinama za bebu koja brzo raste.

Mislim da treba naci zlatnu sredinu. Ne treba bebi davati svasta ali ne treba ni drzati ga pod staklenim zvonom.

I da, napomenula bih da (i ja nisam to znala dok nisam licno i proverila kada sam prvi put i kupila) FRUTOLINO nema secera u sebi (ogradjujem se za druge lino proizvode jer ih ne koristim). Takodje imas da kupis i organik bejbi kasice u skoro svakoj bolje snabdevenoj prodavnici zdrave hrane. Ja ih iskreno nikada nisam kupila :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se.ali ako beba neće da jede hranu predviđenu za taj uzrast,ne treba mu davati bilo-šta samo da bi bilo sito....napr. tetra-mleko koje je puno konzervanasa...čokolina,medolinai ostala lina koje su pune bespotrebnog šećera itd.....

Do godine dana u majčinom mleku ima i proteina i belančevina i svašta-nešto lepog...a dečica kasnije,puuuuuuuno kasnije budu lepa i zdrava :D

MnaM dala sam komentar na tvoj post u temi Ishrana beba od 9-15 meseci jer je moj komentar off topik za ovu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Preneto sa teme ZUMANCE kako moj odgovor ne bi u potpunosti bio offtopik

MnaM bebama se inace ne daje bilo sta (bar ja ne) i ne dajem nista od stvari koje si ti navela ali ima mali milion drugih namernica koje su podjednako hranljive i ukusne. Kada bi se beba SAMO doila do 12 meseci to definitivno nebi bilo dovoljno za bebca... Zato se PORED majcinog mleka i ubacuju druge namernice bogate gvozdjem (zumance, junetina i sl.) i drugim vitaminima i mineralima koje u majcinom mleku vise nema u dovoljnim kolicinama za bebu koja brzo raste.

Mislim da treba naci zlatnu sredinu. Ne treba bebi davati svasta ali ne treba ni drzati ga pod staklenim zvonom.

I da, napomenula bih da (i ja nisam to znala dok nisam licno i proverila kada sam prvi put i kupila) FRUTOLINO nema secera u sebi (ogradjujem se za druge lino proizvode jer ih ne koristim). Takodje imas da kupis i organik bejbi kasice u skoro svakoj bolje snabdevenoj prodavnici zdrave hrane. Ja ih iskreno nikada nisam kupila :rolleyes:

Apsolutno si u pravu...treba naći zlatnu sredinu,ali sam srela dosta majki (ili sam dobijala razne savete) koje davaju bebama svu hranu,slatkiše i slaniše,začinjenu....samo da bi se dete naviklo i uz 'konstataciju' i mi smo tako pa šta nam fali'....

P:S: po meni bebi od 8 meseci je bolje dati samo 'siku' nego joj spremiti čokolino sa tetra-mlekom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da mna nije mislila da dete treba isključivo dojiti 12 meseci, već da ne treba majčino mleko zamenjivati mlekom iz tetrapaka ili lino proizvodima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo jedan lak a mnogo ukusan recept za bebe preko 10 meseci

pileci file iseci na kockice,zagrejati malo maslinovog ulja i proprziti kratko meso sa svih strana.Dodato vode da prekrije meso i ubaciti kockice krompira.Kada se sve udinsta dodati kasiku pavlake,jos malo promesati i to je to:-)))prste da polizes :)

Ovde jedino 'ne štima' maslinovo ulje koje se zagreva...MASLINOVO ULJE NIKAKO NE ZAGREVATI JER POTPUNO GUBI HRANLJIVE SASTOJKE....umesto njega za 'spremanje' koristiti ulje od koštice grožđa...(mada je svako ulje štetno kada se zagreva....al' od dva zla biramo manje) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da mna nije mislila da dete treba isključivo dojiti 12 meseci, već da ne treba majčino mleko zamenjivati mlekom iz tetrapaka ili lino proizvodima.

Bravo Kristal,tako je....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da mna nije mislila da dete treba isključivo dojiti 12 meseci, već da ne treba majčino mleko zamenjivati mlekom iz tetrapaka ili lino proizvodima.

Vidim da mi nesto ne stima i da mi ne lici na mna da ostavlja takav komentar (imajuci u vidu njeno iskustvo jelte :lol: ) ja sam bukvalno "skontala'' .... moja greska u vijugama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da mi nesto ne stima i da mi ne lici na mna da ostavlja takav komentar (imajuci u vidu njeno iskustvo jelte :lol: ) ja sam bukvalno "skontala'' .... moja greska u vijugama :)

He,he Anči...izvukla si se :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne otvaram novu temu, posto mi se ova tema cini poprilicno 'siroka' za razna pitanja, hocu da pitam:

Kad ste poceli da nudite bebcu sam/sama da jede, tj. da vezba?

Mi smo imali pokusaje. Iako ne zna da drzi kasiku kako treba, pogodi usta svaki put. Medjutim, tako se ne najede, vise se igra. Sta je savet? Da ga forsiram ili da sacekam? Da mu dam lepo da jede,pa onda da mu dam da se igra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad sam videla za vodu..

Vodu i voće bi trebalo davati deci (a to u stvari važi i za odrasle) do pola sata pre jela i 2-3h NAKON jela. Nikako pre, i najbolje da ne piju vodu za vreme obroka. Da bi se izbeglo pijenje vode uz obrok, uvek treba deo obroka da čini sveža salata.

YelenaC, slobodno mu daj da vežba ako hoće. Ako pređe previše u igru, onda mu uzmi.

Navodno treba davati deci da vežbaju sama da jedu što pre, ali da obrok ne traje duže od pola sata.

Mi još uvek nismo savladali samostalno ručkanje. Ponekad hoće sam, a ponekad traži da ga ja nahranim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

avati deci da vežbaju sama da jedu što pre, ali da obrok ne traje duže od pola sata.

Mi još uvek nismo savladali samostalno ručkanje. Ponekad hoće sam, a ponekad traži da ga ja nahranim.

Jao e pa hvala ti. A meni kazu da vec pre godinu dana treba sam da zna da jede, tj da barata sa kasicicom??? Pa me isprepadaju, jos da pomislim da mi je Aleksa zaostao??!!. I kao od 9 meseci da ide na nosu, ma ovaj moj nema Boga da sedi duze od 2 sekunde, a kamoli da obavi nuzdu.

A sto se vode tice, Aleksa je pije iskljucivo sat ili dva posle obroka... Sam tako hoce, nekad u toku noci. Licno, mislim da je malo pije..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao e pa hvala ti. A meni kazu da vec pre godinu dana treba sam da zna da jede, tj da barata sa kasicicom??? Pa me isprepadaju, jos da pomislim da mi je Aleksa zaostao??!!. I kao od 9 meseci da ide na nosu, ma ovaj moj nema Boga da sedi duze od 2 sekunde, a kamoli da obavi nuzdu.

A sto se vode tice, Aleksa je pije iskljucivo sat ili dva posle obroka... Sam tako hoce, nekad u toku noci. Licno, mislim da je malo pije..

Ma nema razloga za brigu.

Deca koja krenu u jaslice nauče pre, ali mislim da do treće godine ima fore da nauči.

Isto važi i za nošu. Iz iskustva prijateljica oko mene koje imaju dečake, oni uglavnom pelene ostave oko 2.5godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne otvaram novu temu...

Zanimaju me slakiši...

Šta dajete klincima i u kom obimu? Moj Filip jednom sedmično pojede dvije štanglice Kinder čokolade...

Da li bih mu mogla dati još nešto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipa, svaka cast na pomenutoj "temi" i mene interesuje kad bih ja mogla da ubacim Emiliji cokoladu?! A ja se nosim sa mislju da joj ubacim one "crne" cokolade ako je to ijohe zdravije i pozeljnije za njih....

Posto mi je NensiF napomenula da do vakcine sa 12 meseci koju primanju pozeljno je da isprobaju skoro sve namernice tako da su mi ostali cokolada, mleko, riba i paslju (naravno i bobicasto voce ali to ostavljam za kasnije) i ja mislim da je to to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mojoj deci dala slatkise, pod tim podrazumevam cokoladu, krem, puding i sl, tek posle I god. Mislim da stvarno nema potrebe pre toga nutkati dete, a narocito se najezim kada vidim bebu od 6-7 mes kako klopa krem bananicu, mislim stvarno sta u njoj ima tako hranljivo.

Zato moja deca jedu sve voce povrce, malo slabije meso, nije mi se desilo da odbiju vocnu uzinu, cak sta vise sin je par puta izabrao voce pre nego cokoladu.

One industrijske keksice sa coko prelivom ne dajem, mogu vam reci da ih ne kupujem vise ni za sebe, toliko sam se uz decu odvikla.

Pre neki dan sam dala nanici krembananicu da proba, to je za sad jedino, poceli smo i sa pomorandzama, juce je probala par komadica smokija, grisine one neslane im dajem kada putujemo negde to im je zanimacija,

joci dajem Jaffu po nekad, one cokolade za decu, milka kids, kinder, pre sam mu davala i crnu, ne mogu se setiti koja je marka bila znam da je mm to nasao sa 70% kakaa ekstra je bila.

Uvece popiju toplo mleko sa neskvikom, ili kras,

pravim palacinke sa eurokremom, domacim dzemom, vise smo fokusirani na vodu i domace sokove( moja mama pravi za celu zimu deci), domaci kolaci sa jabukama, malinama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.