Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Yeco, zitarice i masnoce u oba obroka ili u samo jedan obrok?

Jel ti se ne cini da imamo previse podoja u toku dana?

Uvela sam danas prokelj. Stavila sam dve one male glavice sa krompirom i Vuk je dva puta u roku od sat vremena kakio, imao je proliv.Dacu popodne bananu sa kiselim mlekom i obustavicu prokelj.

Sve mi se nesto cini da vrtimo isto.

Naravno da zitarice dajes u oba obroka. Nista ne fali uz jogurt malo putera.

Samo ukoliko je beba poprilicno ugojena onda se ne daje za svaki obrok ugljeni hidrati, ali proteini i belancevine da! Bebe se ne goje od masnoca vec id ugljenih hidrata.

Nemoj davati uz krompir zitarice. To je jedini moj sabet.

Nemoj mi pricati o previse podoja u toku dana. Podoji mogu da budu i uspavljvanje i uteha zbog nekog zuba koji nice. Podoje vremenom zamenjujemo cvrstom hranom kao obroke, sto znaci da beba u toku dana ne moze popiti mnogo mleka ma koliko podoji bili cesti.

Jogurt sam dala sa 5 meseci. Jogurt se uvodi sto pre, kao prva namirnica od mlecnih proizvoda zbog probiotica koji sadrzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miva...banana i kiselo mleko za večeru? Mislim da to nije dobra kombinacija, a još ima i ređu stolicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mame, kada planirate da bebama date po malo cokolade? ili mozda postoji negde tema o slatkisima??

nisam u fazonu jos uvek, nego mi babica u domu zdravlja nesto rece kao : kasnije po kockicu dnevno, dobro je za srce (valjda mi rece za srce ) ... svakako bi to bila neka sa 70% kakaa kada dodje vreme da se sladimo... ali me zanima sta cete i kako vi raditi?? ili kako vec radite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da zitarice dajes u oba obroka. Nista ne fali uz jogurt malo putera.

Samo ukoliko je beba poprilicno ugojena onda se ne daje za svaki obrok ugljeni hidrati, ali proteini i belancevine da! Bebe se ne goje od masnoca vec id ugljenih hidrata.

Nemoj davati uz krompir zitarice. To je jedini moj sabet.

Nemoj mi pricati o previse podoja u toku dana. Podoji mogu da budu i uspavljvanje i uteha zbog nekog zuba koji nice. Podoje vremenom zamenjujemo cvrstom hranom kao obroke, sto znaci da beba u toku dana ne moze popiti mnogo mleka ma koliko podoji bili cesti.

Jogurt sam dala sa 5 meseci. Jogurt se uvodi sto pre, kao prva namirnica od mlecnih proizvoda zbog probiotica koji sadrzi.

Da, to ni ja ne radim.

Jeo je pirinac i palentu.

Koricu psenicnog hleba, koricu razanog hleba, koricu kukuruznog hleba i sutra ce jecam-gerslu (tako pise na kesi). Da li da uvodim posle toga onih 7 zitarica? I da li tih 7 zitarica mogu da dajem svakog dana u oba obroka po dve kasike? Naravno, kada pravim obrok u koji idu zitarice...

Hvala Yelo. Pocela sam vec da panicimm od kada te nije bilo par dana na ovoj temi.

Miva...banana i kiselo mleko za večeru? Mislim da to nije dobra kombinacija, a još ima i ređu stolicu...

Bice krompir danas ;)

mame, kada planirate da bebama date po malo cokolade? ili mozda postoji negde tema o slatkisima??

nisam u fazonu jos uvek, nego mi babica u domu zdravlja nesto rece kao : kasnije po kockicu dnevno, dobro je za srce (valjda mi rece za srce ) ... svakako bi to bila neka sa 70% kakaa kada dodje vreme da se sladimo... ali me zanima sta cete i kako vi raditi?? ili kako vec radite

Ma daj ti njemu kakao, nije cokolada dobra za srce vec kakao. Sto se mene tice, sto kasnije sa slatkisima.

Kada ste dali papriku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja još nisam uvela kako, a možda bih mogla, a?

e, juče smo ručali meso sa roštilja :D teletinu ... a mi veliki smo jeli skušu i škarpinu, pa sam joj dala dva zalogaja :D

a jutros jeli omlet od žumanaca na puteru sa mladim sirom...

inače sve mrljavi, ništa ne pojede do kraja i baš se natežemo da joj uguram par kašičica... jedva čekam te zube

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja još nisam uvela kako, a možda bih mogla, a?

e, juče smo ručali meso sa roštilja :D teletinu ... a mi veliki smo jeli skušu i škarpinu, pa sam joj dala dva zalogaja :D

a jutros jeli omlet od žumanaca na puteru sa mladim sirom...

inače sve mrljavi, ništa ne pojede do kraja i baš se natežemo da joj uguram par kašičica... jedva čekam te zube

Mislis na kakao?

macka maza mi rece da dam Vuku kakao...

Uh, to je najbolje sa rostilja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, citam vas svaki dan, sve mi izgleda bas kómplikovano, pocinjem da se brinem kako cu se ja snaci oko te klopice :-(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, citam vas svaki dan, sve mi izgleda bas kómplikovano, pocinjem da se brinem kako cu se ja snaci oko te klopice :-(

:lol: :lol: :lol:

evo ga moj covek!

Ne brini, samo tako izgleda ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najnovija istrazivanja idu u smeru da kakao nije dobar do 3. godine cini mi se, konkretno za koru velikog mozga. Na ovo sam se i ja soknula, ali je to informacija od dr koja ide na seminare sirom sveta. Navodno, zato se i cokolade prave sa vise mleka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najnovija istrazivanja idu u smeru da kakao nije dobar do 3. godine cini mi se, konkretno za koru velikog mozga. Na ovo sam se i ja soknula, ali je to informacija od dr koja ide na seminare sirom sveta. Navodno, zato se i cokolade prave sa vise mleka.

eto, i samo da se roknes od svih tih novih informacija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A jaja su zdravija nego prije tridesetak godina, rezultati poslednjih istrazivanja :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, to ni ja ne radim.

Jeo je pirinac i palentu.

Koricu psenicnog hleba, koricu razanog hleba, koricu kukuruznog hleba i sutra ce jecam-gerslu (tako pise na kesi). Da li da uvodim posle toga onih 7 zitarica? I da li tih 7 zitarica mogu da dajem svakog dana u oba obroka po dve kasike? Naravno, kada pravim obrok u koji idu zitarice...

Hvala Yelo. Pocela sam vec da panicimm od kada te nije bilo par dana na ovoj temi.

Bice krompir danas ;)

Ma daj ti njemu kakao, nije cokolada dobra za srce vec kakao. Sto se mene tice, sto kasnije sa slatkisima.

Kada ste dali papriku?

Sta ces kad odem u subotu? :lol: Zvaces me na fon? da ti saljem CG broj kad dodjem?

ja još nisam uvela kako, a možda bih mogla, a?

e, juče smo ručali meso sa roštilja :D teletinu ... a mi veliki smo jeli skušu i škarpinu, pa sam joj dala dva zalogaja :D

a jutros jeli omlet od žumanaca na puteru sa mladim sirom...

inače sve mrljavi, ništa ne pojede do kraja i baš se natežemo da joj uguram par kašičica... jedva čekam te zube

Mogla bi kakao i super sto si dala skusu da poba!

Faze sa smanjenim apetitom mogu da budu i bez problema sa zubima. Gledaj da se ne nerviras i da se prilagodis situaciji.

Mame, citam vas svaki dan, sve mi izgleda bas kómplikovano, pocinjem da se brinem kako cu se ja snaci oko te klopice :-(

Ti bar ne moras da brines. ;)

Najnovija istrazivanja idu u smeru da kakao nije dobar do 3. godine cini mi se, konkretno za koru velikog mozga. Na ovo sam se i ja soknula, ali je to informacija od dr koja ide na seminare sirom sveta. Navodno, zato se i cokolade prave sa vise mleka.

Ne bih da pametujem, ali svi ti seminari su uglavnom placeni od sponozra, a obicno ti sponzori proklamuju 'najnovija istrazivanja' koja su njima od koristi. Ja se ne bih mnogo brinula zbog kakaoa jer 1/3 zemaljske kugle koristi kakao(cist) u ishrani dece i postoje statisticki podaci da deca ne oboljevaju od bilo koje neuroloske bolesti bas upravo zbog B vitamina i gvozdja u kakao prahu (cistom). Btw, cokolade se prave sa vise mleka u prahu sto je industrijski prah, ali su sve cenjenije crne cokolade sa vecim % kakao mase. Prirodni kakao prah sadrzi masti ( kakao butter) i aminokiseline dobre za metabolizam svih nas pa i dece.

Cokolada je nepotrebna deci kao takva ali svi je mi volimo pa je razumljivo da je dajemo ponekad.

Ja sam za to da dete sve proba jos kod kuce kako bi kasnije imalo stav i o onoj hrani koja ga ceka i van kuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bih da pametujem, ali svi ti seminari su uglavnom placeni od sponozra, a obicno ti sponzori proklamuju 'najnovija istrazivanja' koja su njima od koristi. Ja se ne bih mnogo brinula zbog kakaoa jer 1/3 zemaljske kugle koristi kakao(cist) u ishrani dece i postoje statisticki podaci da deca ne oboljevaju od bilo koje neuroloske bolesti bas upravo zbog B vitamina i gvozdja u kakao prahu (cistom). Btw, cokolade se prave sa vise mleka u prahu sto je industrijski prah, ali su sve cenjenije crne cokolade sa vecim % kakao mase. Prirodni kakao prah sadrzi masti ( kakao butter) i aminokiseline dobre za metabolizam svih nas pa i dece.

Cokolada je nepotrebna deci kao takva ali svi je mi volimo pa je razumljivo da je dajemo ponekad.

Ja sam za to da dete sve proba jos kod kuce kako bi kasnije imalo stav i o onoj hrani koja ga ceka i van kuce.

Naravno, a ti znas kakvog slatkaru i nejesu imam, da ga nisam mamila kockicom cokolade..nista ne bi jeo. :lol:

Sto se tice kakaa, samo prenosim info, logicno mi je objasnjeno ali sam zaboravila, bas zato sto se ne opterecujem. ;) Jer sve je tako kao sto si i napisala, naravski. Eto kao samo ga izbegavati do neke godine. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad mogu da joj dam celo zrno psenice?

sutra cu jecam i onda bi to bilo sve od zitarica za nas

inace Ognjenka malo bolje jede od kada sam provalila da dete uz sve zeli da jede hleb, tako da cu uskoro poceti da mesim hleb, jer je bolje da joj pravim ja, nego da kupujemo vestake

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta ces kad odem u subotu? :lol: Zvaces me na fon? da ti saljem CG broj kad dodjem?

Ma nacicu te u CG! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad mogu da joj dam celo zrno psenice?

sutra cu jecam i onda bi to bilo sve od zitarica za nas

inace Ognjenka malo bolje jede od kada sam provalila da dete uz sve zeli da jede hleb, tako da cu uskoro poceti da mesim hleb, jer je bolje da joj pravim ja, nego da kupujemo vestake

svaka čast! i meni je to padalo na pamet, ali me iskreno mrzi :D samo mi još to fali :D

a za pšenicu, mislim da možeš odmah, ako je jela hleb, što da ne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad mogu da joj dam celo zrno psenice?

sutra cu jecam i onda bi to bilo sve od zitarica za nas

inace Ognjenka malo bolje jede od kada sam provalila da dete uz sve zeli da jede hleb, tako da cu uskoro poceti da mesim hleb, jer je bolje da joj pravim ja, nego da kupujemo vestake

pa ako ces po skolski, daj joj jecam dva,tri dana pa onda psenicu .. uvodis kao i svaku novu namirnicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a jel smem da joj dam pasulj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A jel za uvodjenje hrane treba pedijatar da da odobrenje, ili mi to same pocnemo tamo oko 4og 5og meseca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A jel za uvodjenje hrane treba pedijatar da da odobrenje, ili mi to same pocnemo tamo oko 4og 5og meseca?

Ja sam pitala pedijatra, nisam htela na svoju ruku i on mi je rekao da s obzirom da dete ne sisa više, mogla sam mu uvesti već sa 4 meseca, ja sam kao što vidiš sačekala do petog, mislim da nema neke žurbe. Ako dojiš, bolje je sačekati malo duže, čak mislim da pre 6. meseca ne moraš davati ništa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pitala pedijatra, nisam htela na svoju ruku i on mi je rekao da s obzirom da dete ne sisa više, mogla sam mu uvesti već sa 4 meseca, ja sam kao što vidiš sačekala do petog, mislim da nema neke žurbe. Ako dojiš, bolje je sačekati malo duže, čak mislim da pre 6. meseca ne moraš davati ništa.

Nije bolje sacekati duze, to su jedno vreme savetovali ali vise ne. I nije tacno, kao sto neki veruju, da uvodjenjem nemlecne hrane beba ubrzo prestaje da sisa-mi smo Luni uveli kasice sa 3 meseca, a dojila sam je do godinu dana, a Aniti smo ih uveli sa 4,5 meseca, i evo sad sa 10 meseci sisa kao luda jos uvek...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije bolje sacekati duze, to su jedno vreme savetovali ali vise ne. I nije tacno, kao sto neki veruju, da uvodjenjem nemlecne hrane beba ubrzo prestaje da sisa-mi smo Luni uveli kasice sa 3 meseca, a dojila sam je do godinu dana, a Aniti smo ih uveli sa 4,5 meseca, i evo sad sa 10 meseci sisa kao luda jos uvek...

Govorim kako mi je rekao pedijatar ovde, nisam ništa izmislila ;) Moguće da oni ovde to više propagiraju jer inače mnogo više insistiraju na dojenju nego u Evropi. I niko nije rekao da je to zato što će dete prestati da sisa, nego je navodno bolje da je što duže na samom majčinom mleku. Od 6. meseca svakako treba počinjati sa čvrstom hranom zbig gvožđa, kako sam shvatila.

Inače moj lični stav je da ne treba žuriti, ako je godinama bilo ok da se deca hrane samo mlekom ili formulom do 6. meseca, onda verovatno ima razloga za tim, i čudno mi je da to odjednom ne bude u redu. Imaće oni vremena da sve isprobaju. No to je moj stav, nikog ne ubeđujem da radi isto, a očigledno je da u svakoj državi različito govore, pa ajd budi pametan <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a jel smem da joj dam pasulj?

daj joj prvo onu corbicu od pasulja jer se malo teze vari...mi smo nadrobili hleb unutra i olizala je tanjir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne rekoste mi kada mozemo papriku?

Tolika je muka naci domace pile i jaja da pomisljam da odustanem <_<

Kako ste vi, mame iz Beograda, nalazile domace pilice i jaja? Ako niste kupovale domace, da li ste kupovale u maxiju, rodi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne rekoste mi kada mozemo papriku?

Tolika je muka naci domace pile i jaja da pomisljam da odustanem <_<

Kako ste vi, mame iz Beograda, nalazile domace pilice i jaja? Ako niste kupovale domace, da li ste kupovale u maxiju, rodi?

Meni mama iz Grlista salje, uzima od neke zene, raspitaj se sigurno neko u nekom selu ima....ako ne pitacu ja mamu jel ta zena hoce da proda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.