Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Da,stavi mu malkice.Rucak i treba da bude oko 12 ili 13h.Ali opet kazem,ne mozes bas da tempiras i da uvek bude tada,ali u 11h je po meni rano.

Ma da, mi uvek variramo pola sata-sat. Onda 13h pa 18h :)

I sada jos samo jedno pitanjce za tebe :lol: Posle kojih zitarica si uvela milupa 7 zitarica? Vuk je do sada jeo pirinac, palentu, koricu hleba (psenicnog) i koricu razanog hleba (mada nisam sigurna koliko je to razani hleb ali ajde :rolleyes: ) da se ne bakcem mlevenjem i kuvanjem ovasa, jecma, dsad li da mu odmah uvedem 7 zitarica? Naravno, kasicicu po kasicicu dnevno-mislim danas jednu, sutra dve pa tri i tako...

hvala macko mazo ;)

Nadam se da cemo se upoznati nekada pa da te udavim pitanjima :D:wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma da, mi uvek variramo pola sata-sat. Onda 13h pa 18h :)

I sada jos samo jedno pitanjce za tebe :lol: Posle kojih zitarica si uvela milupa 7 zitarica? Vuk je do sada jeo pirinac, palentu, koricu hleba (psenicnog) i koricu razanog hleba (mada nisam sigurna koliko je to razani hleb ali ajde :rolleyes: ) da se ne bakcem mlevenjem i kuvanjem ovasa, jecma, dsad li da mu odmah uvedem 7 zitarica? Naravno, kasicicu po kasicicu dnevno-mislim danas jednu, sutra dve pa tri i tako...

hvala macko mazo ;)

Nadam se da cemo se upoznati nekada pa da te udavim pitanjima :D:wub:

Ja sam uvela Milupa 7 kada sam joj dala ovas i raz,kupila sam bila kao pahulje,skuvala,izblendala i to je bilo na brzinu,nista nisam mlela.Imala je osam meseci skoro,kada sam joj dala i koricu hleba,probala je bila znaci i psenicu.Sacekaj jos malo sa tim zitaricama...kupi kiflu razanu ili od heljde,pa mu napravi poparu,pomesaj je sa jogurtom ili kiselim mlekom.Pa onda uvedi Milupa7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok onda, moracu da sameljem jecam, raz i ovas onda. Hvala ti <3 si :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miva, nisam citala sve detaljno, ali vidim na tvom spisku da ti Vuk sisa 2 sata posle dobrog obroka cvrste hrane. Taj podoj moras da pomeris. Nudi mu vise vodu. bebe posle cvrste hrane obicno nisu gladne najmanje 3 sata a nekad i 4. Ukoliko on tebi jede i sisa uvek na 2 sata, moras da mu uvodis treci obrok bez obzira na uzrast.

Nije problem da ruca u 11h prvi crvsti obrok. to se pomera kada se uvodi treci obrok, pa sve dodje na svoje mesto.

Koliko u proseku pojede popodnevne kasice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miva, nisam citala sve detaljno, ali vidim na tvom spisku da ti Vuk sisa 2 sata posle dobrog obroka cvrste hrane. Taj podoj moras da pomeris. Nudi mu vise vodu. bebe posle cvrste hrane obicno nisu gladne najmanje 3 sata a nekad i 4. Ukoliko on tebi jede i sisa uvek na 2 sata, moras da mu uvodis treci obrok bez obzira na uzrast.

Nije problem da ruca u 11h prvi crvsti obrok. to se pomera kada se uvodi treci obrok, pa sve dodje na svoje mesto.

Koliko u proseku pojede popodnevne kasice?

Obavezno jede 2 sata posle cvrste hrane.

Popodnevnu kasicu (oko 18h) pojede sve sto mu spremim, a to je oko 250gr nekada i 200r. To me je cudilo jer sam iz tvojih ranijih postova ukapirala da treba duplo manje da pojede.

I ja bih rekla da mu treba i treci obrok, a vec sam pocela i zumance da uvodim. Za par dana idemo na kontrolu pa cu traziti da urade ks.

On je veseo, aktivan, spava tri puta dnevno po sat vremena ima red, ali brate non stop trazi da sisa i opet kazem pojede uvek sve sto mu spremim.

Vodu nema teorije da pije osim kada smo na suncu. To sam provalila. Nudim mu vodu non stop i flasicu smo promenili i kasicicu, ali popije najvise 20ml dnevno i to nas silu.

Drugi obrok jede nekih desetak dana mozda vise i ne mogu da popamtim sve.

Kako onda da uklopim i treci? Vidim da i ti smatras da nam je potreban. Gore sam napisala kako nam izgleda dan:

6h podoj

8-9 podoj

11h kasica

13h podoj

15-15:30h podoj

18h kasica

20h podoj

i jedan nocni podoj.

Ovih dana sam se nesto upanicila da nisam uvela dovoljno namirnica pa sam pozurila sa uvodjenjem. U procesu smo "uvodjenja" zumanceta :D da li smem za to vreme da pocnem da uvodim i meso?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam vagu pa merim koliko je teska kasica :D to je jace od mene.

Isto tako ne znam koliko je bitna gustina kasice. Ja je nikada ne razredjujem i u jedan obrok mi npr. udju 4 manje jabuke sa cimetom ili dve vece breskve + jogurt, ili 4-5 kruskica, + jogurt, dva krompira i dve sargarepe + zitarice, karfiol i brokoli po nekoliko cvetova sa pola vece tikvice. Kada stavljam zitarice stavim dve supene kasike pirinca ili 6-7 kasika skuvane palente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam vagu pa merim koliko je teska kasica :D to je jace od mene.

Isto tako ne znam koliko je bitna gustina kasice. Ja je nikada ne razredjujem i u jedan obrok mi npr. udju 4 manje jabuke sa cimetom ili dve vece breskve + jogurt, ili 4-5 kruskica, + jogurt, dva krompira i dve sargarepe + zitarice, karfiol i brokoli po nekoliko cvetova sa pola vece tikvice. Kada stavljam zitarice stavim dve supene kasike pirinca ili 6-7 kasika skuvane palente.

znaš kako, meni malo bezveze da ovde pišem o tome jer se ovde baš forsira ta gramaža, ali meni lično 250 gr. hrane mnogo... kada budeš imala tri obroka po 250 gr to je 750 gr + užine to je kilo hrane za tako mali želudac... zar to nije malo mnogo? zamisli kada budeš davala meso, pa mu napraviš 250 gr mesa i krompira i šargarepe... to je obrok za odraslog, zar ne? opet zavisi i od gustine kašice... tako da, nemoj koristiti tu vagu :D

mislim da je ta merka onako odprilike data, da kašica treba da bude količine jedne šolje... nekada će pojesti celu, nekada neće.... obavezno mu daj vode posle jela, pa opet za 15-20 minuta, pa opet za pola sata... kao i ti što piješ kad se nakrkaš...

tako ja bar mislim, ja ništa ne merim, napravim odprilike, ako pojede sve, ja joj dam siku.... ja sam zadovoljna kada pojede pola šolje kašice, ali ne forsiram ni kada pojede 15 ak kašičica... mali su to organizmi da bi krkali toliko, treba to svariti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj tata kada je video koliko mu spremam zaprepastio se :D

Ali opet, on to pojede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa probaj da uvedeš još jedan obrok... ako sve to pojede, možda je spreman za još jedan... ali mu obavezno daj vode, i zbog vrućine i zbog tolike hrane...

sad videh da si pitala za meso i žumance... ja bih uvela, bar bujon....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma znate sta sam htela da pitam. Sto se tice jaja i piletine...

Da li je bolje uzimati domaca jaja i meso od kokoske koja kljuca po basti, kojoj se desi da pokljuca i izmet u toj istoj basti ili je bolje uzimati industrijska jaja i meso koje je kontrolisano? Nesto mi pade na pamet...

Sta vi mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma znate sta sam htela da pitam. Sto se tice jaja i piletine...

Da li je bolje uzimati domaca jaja i meso od kokoske koja kljuca po basti, kojoj se desi da pokljuca i izmet u toj istoj basti ili je bolje uzimati industrijska jaja i meso koje je kontrolisano? Nesto mi pade na pamet...

Sta vi mislite?

:mellow:

Ja sam za domace...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Miva, ja sam uvela meso pre zumanceta. Tu bas i nema pravila. Vise me interesuje kako stojite sa maslinovim uljem, puterom, nekim drugim hladno cedjenim uljem? Prvo se uvode te masnoce pa meso ili zumance.

U svakom slucaju, Vuk dobro klopa i te kolicine su bas velike za oba obroka. Vrlo je moguce da ce se to promeniti kada budes uvela masnoce koje su vrlo vazne u razvoju.

Dakle, prvo i osnovno, to je jako malo vode na tu kolicinu hrane koju pojede. ja mislim i da je taj nocni podoj vezan za zedj ponajvise. Moras mu davati vode na kasiku ako nikako drugacije.

Ipak, ako se odlucis odmah za treci obrok, moj savet je da probas ujutro u 8-9h da mu das cvrst obrok pa da vidis da li ce opet traziti na 2 sata da jede. Ako bude bio gladan posle 2 sata(~11h) neka tada bude podoj, pa posle 2 sata rucak. Pa opet posle rucka ako bude trazio na 2 sata(u sta sumnjam) opet podoj, pa vecera. Neka podoji budu izmedju obroka. Napominjim jos jednom da mu guras vodu pa makar i izmedju zalogaja u pocetku.

Ukoliko prodje 3 sata posle dorucka, daj mu rucak u 13h bez podoja izmedju,a popodne ga podoj pa vecera.

znaš kako, meni malo bezveze da ovde pišem o tome jer se ovde baš forsira ta gramaža, ali meni lično 250 gr. hrane mnogo... kada budeš imala tri obroka po 250 gr to je 750 gr + užine to je kilo hrane za tako mali želudac... zar to nije malo mnogo? zamisli kada budeš davala meso, pa mu napraviš 250 gr mesa i krompira i šargarepe... to je obrok za odraslog, zar ne? opet zavisi i od gustine kašice... tako da, nemoj koristiti tu vagu :D

mislim da je ta merka onako odprilike data, da kašica treba da bude količine jedne šolje... nekada će pojesti celu, nekada neće.... obavezno mu daj vode posle jela, pa opet za 15-20 minuta, pa opet za pola sata... kao i ti što piješ kad se nakrkaš...

tako ja bar mislim, ja ništa ne merim, napravim odprilike, ako pojede sve, ja joj dam siku.... ja sam zadovoljna kada pojede pola šolje kašice, ali ne forsiram ni kada pojede 15 ak kašičica... mali su to organizmi da bi krkali toliko, treba to svariti...

Uopste nije bez veze sto si ovo napisala. Niko nije rekao da je merka za sve obroke 250ml vec je to merka dok beba jede samo jedan obrok dnevno. Ukoliko pojede do 250ml kasice, treba uvoditi drugi obrok . Po iskustvu mnogih, beba posle par dana od uvodjenja drugog obroka vise ne jede za rucak 250 ml vec oko 100-150ml za rucak i iso toliko za veceru. Znaci, onaj prvi obrok( u pocetku jedini) ce se podeliti na 2 obroka +/- 50ml. Kazem obicno je tako, mada kako vidimo ima par clanica cija deca krkaju mnogo vise. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma znate sta sam htela da pitam. Sto se tice jaja i piletine...

Da li je bolje uzimati domaca jaja i meso od kokoske koja kljuca po basti, kojoj se desi da pokljuca i izmet u toj istoj basti ili je bolje uzimati industrijska jaja i meso koje je kontrolisano? Nesto mi pade na pamet...

Sta vi mislite?

Sve sto kokoska sama pokljuca na dvoristu, njen organizam to dobro svari i sasvim je to prirodan tok. Industrijska jesu kontrolisana zdravstveno, ali je veliko pitanje kvaliteta tog zdravstvenog stanja jedne kokoske. Industrija ih hrani iskljucivo vestackom hranom, kljukaju ih raznim antibioticima i te kokoske ne vide belog dana do svoje smrti.

Radije bih kokosku da kljuca sta god hoce u svojoj prirodnoj sredini nego i vestackoj. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yeco, postavila sam pitanje, ali te ovih dana nije bilo, pa ostadoh bez odgovora. Da ponovim, tunjevina, iz konzerve, da ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam davala iz konzerve, kao i sardinu. Jedino sam ribu ispirala od onog ulja iz konzerve toplom vodom i prelivala maslinovim uljem.

Mada, pogledaj ti temu Riba sta je sve pisano tamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvinjavam se što ću verovatno pitati nešto na šta već ima odgovor ali mi se ne da da tražim po ovim silnim stranicama :P Nakon koliko vremena se detetu ceo obrok zamenjuje čvrstim? Ja sam mu počela davati rižine pahuljice, ovde je pravilo 5 dana jedna namirnica, držim se onoga da gustinu povećavam. Detetu se te žitarice sviđaju ali naravno ne dajem mu mnogo, pa nakon žitarica još popije mleko. I kad krenem sa uvođenjem nove namirnice, lekar mi je savetovao šargarepu, da li da je dajem zajedno sa pahuljicama ili samo nju a sa pahuljicama da pauziram?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi put kada uvodis novu namirnicu dajes je skuvanu, cisto, bez icega, 2 do 3 kasicice pa nastavis da dajes vec poznati obrok. Vec sutradan mesas sa poznatim namirnicama( u tvom slucaju sa pirincem) i tako stalno.

Kolicinu povecavas za duplo i beba ce u nekom momentu posle tog obroka odbiti mleko. Tada se zamenio mlecni obrok sa cvrstim. ;) Obicno bebe kada pojedu oko 200-250ml cvrste hrane odbiju mleko, ali to nije pravilo. Neke ce odbiti mleko i posle 100 a neke i posle 300ml. Vazno je da se bebi posle vece kolicine obroka, 200-300ml ne nudi odmah mleko vec posle 10-15min, nudi voda. Ako popije vodu i to bude pravilo, onda je beba zamenila mlecni obrok.

Mnogi nude bebi mleko odmah posle cvrstog obroka, pa beba pije mleko jer je zedna, sto nije bas dobro. Opet, u pocetku, dok se ne dodje do neke kolicine 3/4 cajne solje cvrstog obroka, bebi se odmah daje mleko kako bi prvo upotpunila taj obrok. Na taj nacin, povecavanjem kolicine cvrstog obroka se smanjuje kolicina mleka posle obroka, sto je i najprirodniji nacin da se crevca fino razrade. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Yelena! Kao i obično, jasno i jednostavno si sve objasnila ;) Pitala sam ja to doktora, međutim on mi reče da tu u principu nema nekih pravila, već da pokušavam svakakve kombinacije, a da ću već po bebi videti šta mu paše. Što se tiče redosleda, i ovde oni primenjuju onakav redosled kakav je u tabeli na ovom forumu, samo je eto kod njih pravilo tih 5 dana razmaka. Pitala sam zašto toliko, dr mi reče da se to u praksi pokazalo kao sigurniji period da se utvrdi postoji li neka alergija. Ako prođe 5 dana a ne primeti se ništa neobično, navodno nema šanse da se alergija kasnije pojavi. Uglavnom bitno je da on hoće da jede, a količinu će valjda polako povećavati, ja ne bih da ga teram više nego što hoće, nadam se da ne grešim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jede puter (kasicicu po obroku osim kada jede mlecne proizvode), jede jogurt, kiselo mleko, a ovih dana ce i maslinovo ulje.

Juce je popio 30ml vode, ali ponavljam, samo dok smo na suncu, ovako cim forsiram-place.

Rucao je u 12h u 13h pio vodu-malo, videcu kada ce da ogladni. Planiram veceru oko 17-18h pa cu javiti kako smo prosli.

Znaci domace pile iako pokljuca izmet neke zivotinje, termickom obradom nema sanse da dodje do trovanja salmonelom? Mi smo kupili bas domace jaje kada sam mu dala zumance i bas je nekako smrdelo, ali sam mu ipak dala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yeco, zitarice i masnoce u oba obroka ili u samo jedan obrok?

Jel ti se ne cini da imamo previse podoja u toku dana?

Uvela sam danas prokelj. Stavila sam dve one male glavice sa krompirom i Vuk je dva puta u roku od sat vremena kakio, imao je proliv.Dacu popodne bananu sa kiselim mlekom i obustavicu prokelj.

Sve mi se nesto cini da vrtimo isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dajete li vašim švrćama jogurt? Ova moja će u petak 9 meseci pa ne znam da li smem to da joj dajem, a pedijatar mi ništa nije rekla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvela sam danas prokelj. Stavila sam dve one male glavice sa krompirom i Vuk je dva puta u roku od sat vremena kakio, imao je proliv.Dacu popodne bananu sa kiselim mlekom i obustavicu prokelj.

Sve mi se nesto cini da vrtimo isto.

ja sam sa 7 meseci dala prokelj i toliko ju je boleo stomak sat vremena posle klope (ja budala to uradila i sutradan i opet je plakala i grcila se 2 sata), od onda ga nisam vise ni uvodila... mozda uskoro, mada mi imamo vec skoro punu godinu... za kupuse (sto mu dodje i prokelj) mislim da vam je mozda rano... eto ja se zeznuh onda

Mame, dajete li vašim švrćama jogurt? Ova moja će u petak 9 meseci pa ne znam da li smem to da joj dajem, a pedijatar mi ništa nije rekla...

daj jogurt slobodno.... ja ga dajem uz palentu, uz voce i zitarice, ma uz sta god.. ova moja ne bira.. a super osvezava, nema sanse da se tvojoj bebi ne svidi, a vreme vam jeste za jogurt, tako da samo udri... (mi pijemo kravicu )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Woohoo, super! Mi uveliko pijemo kravicu mleko tako da joj je ovo sledeće na meniju. Hvala! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jede puter (kasicicu po obroku osim kada jede mlecne proizvode), jede jogurt, kiselo mleko, a ovih dana ce i maslinovo ulje.

Juce je popio 30ml vode, ali ponavljam, samo dok smo na suncu, ovako cim forsiram-place.

Rucao je u 12h u 13h pio vodu-malo, videcu kada ce da ogladni. Planiram veceru oko 17-18h pa cu javiti kako smo prosli.

Znaci domace pile iako pokljuca izmet neke zivotinje, termickom obradom nema sanse da dodje do trovanja salmonelom? Mi smo kupili bas domace jaje kada sam mu dala zumance i bas je nekako smrdelo, ali sam mu ipak dala.

Ja uvijek glasam za domace, pa i kad se radi o piletu. Samo danas se malo kome moze vjerovati kad kaze da je domace. A od koga uzimas jaja?

Ja uopste ne vjerujem prodavcima na pijaci kad kazu da je domace, ama bas! Oni ih mozda drze,ali ko zna kako ih hrane!Srecom, ja o jajima ne brinem jer moja mama drzi koke.

A nekad je drzala pilad tako da odlicno znam da napravim razliku. nisam u toku, sorry, odakle nabavljas pilad?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame, dajete li vašim švrćama jogurt? Ova moja će u petak 9 meseci pa ne znam da li smem to da joj dajem, a pedijatar mi ništa nije rekla...

Mi imamo 6 meseci i cepmo i jogurt i kiselo mleko.

Ja uvijek glasam za domace, pa i kad se radi o piletu. Samo danas se malo kome moze vjerovati kad kaze da je domace. A od koga uzimas jaja?

Ja uopste ne vjerujem prodavcima na pijaci kad kazu da je domace, ama bas! Oni ih mozda drze,ali ko zna kako ih hrane!Srecom, ja o jajima ne brinem jer moja mama drzi koke.

A nekad je drzala pilad tako da odlicno znam da napravim razliku. nisam u toku, sorry, odakle nabavljas pilad?

Iz jednog sela pored naseg grada. Moja baka zna tu zenu i ona nam je donela jaja, a za pile uopste ne znam sta cu. Tesko cu naci domace.

Rucak danas u 12h, voda u 13h, spavanje do 15h i podoj u 15:15h. Onda vecera u 17:30h pa podoj u 19:30h (tu veceru je malo izmrljavio).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.