Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Jesam,jesam ali kod nas nije problem u prihvatanju nove hrane, on super klopa na kašiku i jeo bi i više kad bih mu ja dala, ali ne znam da li smem jer je rano a i bojim se da još više ne smanji mleko :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a koliko to traje? možda je samo faza... ako lepo napreduje nemoj ga forsirati, možda mu ni ne treba sada toliko...

jel pije dosta vode? probaj da mu ne daješ vodu pre mleka, bar jedno sat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pri uvodjenju cvrste hrane, prvi put se daje 3-5 kasicica, pa se sledeci dan povecava za duplo,pa sledeci dan za duplo i sve tako dok se ne dodje do 200-250ml od prilike.. Vec 4. dan moze da se uvede nova namirnica tako sto se da 3-5 kasicica nove namirnice, odmah zatim onu kolicinu poznate hrane koju ste jeli prethodnog dana. Sutradan se povecava kolicina nove namirnice+ poznatog obroka.

I kolicine se uvode polako da se ne bi opterecivao stomak. Mleko se nudi posle obroka sve dok ga beba sama ne odbije.

Sararara, sad, kad si vec bebi dala vecu kolicinu, i ako beba nije imala problema sa stolicom i varenjem, uvedi novu namirnicu. Na primer sargarepu, 3-5 kasicica pa nastavi sa pirincem i mlekom. Sutra 6-10 kasicica, pa isto nastavi sa pirincem i mlekom ( u kolicini koju vce dajes),a treceg dana pomesaj sargarepu sa pirincem i mlekom,ali gledaj da ti obrok ne bude veci od 180ml, na primer.Prati kako beba kaki i da li je boli stomak.

Posle sargarepe uvodis sledecu namirnicu po istom principu. Na primer voce, tri dana, pa kukuruz itd.

Kad uvodis zitarice nove,izbacujes pirinac i mesas npr.kukuruz sa poznatim povrcem ili vocem.

Uvela sam joj sargarepicu, ali nije htela ovako posebno, samo mulja u ustima i izbacuje, nekako ne moze da proguta a ja sam joj izgnjecila maximalno koliko je moglo (sutra cu kupiti blender, mozda sa njim ispadne bolje)...pa sam joj ja pomesala sa pirincem i poruckala je sve :) Je l' to ok? Znam da si mi rekla da joj 2-3 dana dajem pre pirinca, pa da joj posle pomesam, ali sta da radim kad nije htela, odmah sam joj izmesala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

traje već mesec i po dana i količina mleka se samo smanjuje, počela sam da pišem da bi bila sigurna da ne preterujem,pio je 800-900ml a sad već oko 400ml znači prepolovio je količinu...mislim da suviše dugo traje da bi bila faza,prvo sam mislila zubići,pa vrućina pa ovo pa ono ....ali mesec i po dana nije malo i ne popravlja se...

Pio je jako puno vode dok je pio normalnu količinu mleka sad sam i to smanjila ali nema nikakvog uticaja, a opet ne mogu ga držati skroz bez vode na ovim temperaturama :( Najveći problem je što ja vidim da je on gladan,kmezi,traži,otvara usta,a kad oseti mleko samo pljune,čim mu ponudim nešto drugo sve ponjupa :huh: da nije gladan ne bi pojeo punu činiju pahuljica ili 150g kašice,zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mene iskusne. Kako da spremam celer? Kupila sam jedan ogrooooomni, ciko na pijaci mi ga je dao sa sve onom šumom iz korijena. Umalo ga pitah: a sta se od ovoga sprema :lol:

Znaci, koliko kolicinski da kuvam i koliko dugo otprilike se krcka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

traje već mesec i po dana i količina mleka se samo smanjuje, počela sam da pišem da bi bila sigurna da ne preterujem,pio je 800-900ml a sad već oko 400ml znači prepolovio je količinu...mislim da suviše dugo traje da bi bila faza,prvo sam mislila zubići,pa vrućina pa ovo pa ono ....ali mesec i po dana nije malo i ne popravlja se...

Pio je jako puno vode dok je pio normalnu količinu mleka sad sam i to smanjila ali nema nikakvog uticaja, a opet ne mogu ga držati skroz bez vode na ovim temperaturama :( Najveći problem je što ja vidim da je on gladan,kmezi,traži,otvara usta,a kad oseti mleko samo pljune,čim mu ponudim nešto drugo sve ponjupa :huh: da nije gladan ne bi pojeo punu činiju pahuljica ili 150g kašice,zar ne?

Jeste li probali da promenite mleko?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo malopre ponjupali jabuku, pirinac i mlekce :D Malo se mrstio jer je jabuka bila kiselkasta, ali je gutao ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi uveli jaje... I to celo... Kajganu na puteru sa pavlakom...

Sa zumancetom zakasnismo oko 3m, sa belancetom pozurismo oko 2m... Dobili smo juce domace jaje taj dan izlezeno, pa smo ga klopali, danas cemo dobiti danasnje... Sunce moje malo vec ima obozavaoce i poceo je da dobija domace namirnice 100%... :D

Ali nije imao nikakvih problema od par kasicica juce... Danas cemo opet par kasicia pa pauza...

Sta je sa jagodama? Kakve su ovo kasice od jagode za decu od 6m? Zar smeju?

Jos nismo nasli borovnice...

A mika je poceo slabije, mnogo slabije da jede... Dete koje je jelo po 2,5dl kasice, pa to dva cak i tri puta dnevno sada pojede po jedva par kasicica po obroku... Samo bi mleko i mlecne proizvode jeo, i primetila sam da sve vise voli kupovne kasice, siznucu... Danima bacam po pune serpice kasica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sararara,napisah gore promenili smo mleko (tri mleka :P ),cucle,flašice, pravili veći razmak izmedju obroka....sve što nam je palo na pamet :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Andjelcic, mi bacamo mleko :lol: hoćeš da se menjamo,vi nama kašice mi vama mleko? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sararara,napisah gore promenili smo mleko (tri mleka :P ),cucle,flašice, pravili veći razmak izmedju obroka....sve što nam je palo na pamet :(

U principu, neko mleko mora prihvatiti, znam ljude koji su menjali mleko na svakih mesec dana, beba pije i sve je u redu i odjednom prekine, pa prelaze na drugo, naravno sve to posle savetovanja sa svojim pedijatrom....pa kada nista nije moglo, onda kravlje, znam da ne preporucuju do god. dana, ali kada vise ne znas sta ciniti, krenes sa kravljim, domacim, svezim bi bilo najbolje, ko ima uslova da ga nabavlja ( kada si u gradu, to je malo teze, ali se uvek nadje). Znam da ne preporucuju kravlje, ali to su iskustva ljudi koje ja poznajem, sad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bea, ja ne znam šta bih ti rekla a da szvuči objektivno. Prilično rano sam svojoj devojčici svela mleko na dva puta dnevno, ujutru i uveče. Nisam neki mlekoman i ne bih se uopšte bunila da u nekom trenutku prestane da ga pije :) Tako da, ja bih ti rekla da se ne nerviraš mnogo ali to nije većinski stav. Uvedi jogurt, pa kiselo mleko, pa pavlaku, mladi sir...

Mali Iđoš, celer presečem na četvrtine, ubacim u supu i to je to. Njemu je dovoljno dvadesetak minuta da omekša, ali ja kad kuvam supu kuvam sve đuture i krčkam dva sata pa se sav jadan raspada :) Tisa ga obožava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi nismo videli nikakvu razliku pri promeni mleka, pije isto (osim Humane koju neće uopšte), znači kad hoće on popije u cugu 150ml a kad neće onda nema te sile koja bi ga naterala i ne prestaje da kuka dok mu ne dam nešto na kašiku, tako da mislim da nema svrhe više menjati mleko...O kravljem ne smem još da razmišljam, pošto imamo alergije u porodici, tako da se još ne bi usudila, bolje nek jede i pahuljice za svaki obrok sa ad mlekom nego kravlje, nekako mi je još uvek mali za to (mada priznajem mali je i za celodnevni jelovnik na kašiku u četvrtom mesecu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja Ruška, kad ste sveli mleko na dva puta dnevno?u kom mesecu?

Sa koliko mogu da uvedem jogurt i pavlaku? Svuda se spominje 6 meseci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sanja Ruška, kad ste sveli mleko na dva puta dnevno?u kom mesecu?

Sa koliko mogu da uvedem jogurt i pavlaku? Svuda se spominje 6 meseci

Ne mogu zaista da se setim, ali već dosta dugo joj pravim samo dva mleka dnevno.

Ako si već rano uvela druge namirnice, samim tim ti se pomera ta nake "granica" za uvođenje. I ne moraš striktno da se držiš tih smernica o mesecima. Probaj recimo sa pet meseci da daš jogurt, ja sam ga uvela u petom mesecu, a odmah potom i mladi sir i kislo mleko.

Stavi tiker da možemo da pratimo kolika je beba, da te ne zapitkujemo stalno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi uveli jaje... I to celo... Kajganu na puteru sa pavlakom...

Sa zumancetom zakasnismo oko 3m, sa belancetom pozurismo oko 2m... Dobili smo juce domace jaje taj dan izlezeno, pa smo ga klopali, danas cemo dobiti danasnje... Sunce moje malo vec ima obozavaoce i poceo je da dobija domace namirnice 100%... :D

Ali nije imao nikakvih problema od par kasicica juce... Danas cemo opet par kasicia pa pauza...

Sta je sa jagodama? Kakve su ovo kasice od jagode za decu od 6m? Zar smeju?

Jos nismo nasli borovnice...

A mika je poceo slabije, mnogo slabije da jede... Dete koje je jelo po 2,5dl kasice, pa to dva cak i tri puta dnevno sada pojede po jedva par kasicica po obroku... Samo bi mleko i mlecne proizvode jeo, i primetila sam da sve vise voli kupovne kasice, siznucu... Danima bacam po pune serpice kasica...

Imaš Frikom zamrznute borovnice. Za sveže je još rano. A ja sam uzela i neke ovsene pahuljice sa borovnicama u zdravoh hrani, stukla ih je ko zmaj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam pekla jabuku kada sam joj prvi put davala... ukusnija je tako...

e sad, moje nedoumice su sledeće :D

nikada nismo imali red sa sikenjem, nismo imali obroke, jelo dete kad joj se jelo, pa mi je i sada jako teško da joj dajem nemlečne obroke u isto vreme svaki dan, jer nekada siki neposredno pred obrok... a nekada bogami i spava do 10h, a oko 10h joj dajem obrok.... kako da regulišemo ovu situaciju? jel smem da jopj ne dam siku ako traži i da joj dam nemlečni obrok? (sad već davim :D) ako npr. ona traži siku u 9h, a kašica još nije spremna, jel smem da joj odvlačim pažnju dok ne napravim kašicu ili da joj dam siku pa kašicu za dva-tri sata?

druga stvar, nekada ona pojede jako malo kašice, iako je ja uvek probam i gledam da ne bude bljutava.... i posle neće da siki... a nekada pojede celu i posle siki... a nekada pojede i neće više da siki... u stvari, ne pojede uvek ceo obrok od 200ml... pa se ja sekiram da nije gladna :D

sledeća stvar... do pre mesec dana ona se budila max 2 puta noću da siki(ili 1, oko 3-4h ili oko 1-2h pa oko 5h)... sada se budi 3-4 puta, pa se ja bojim da je to zato što nije jela dovoljno preko dana :D

e sad... kada da joj uvedem još jedan obrok? ja sam mislila za jedno 15ak dana... i kada joj uvedem treći obrok jel onda dosta da siki ujutru i uveče ili i dalje da joj dajem siku između nemlečnih obroka?

i kada smem da joj dam sveže voće i povrće?

mnogo pitanja, i sebe sam zbunila :D

Što se uvođenja reda u ishranu tiče, nisam pametna. Kod nas sve to nekako lako nemstilo, već sigurno tri meseca imamo ustaljenu satnicu. Ništa nisam forsirala, sama je tako namestila. Ona uvek ustaje u približno isto vreme, uglavnom i preko dana spava u isto vreme pa se samim tim i klopa nameće u isto vreme :)

Ako nekad pojede malo, znači da joj je dosta :) Da je gladna jela bi. Da li joj ti još uvek posle čvste hrane nudiš da sisa?

Buđenje - ne verujem da je zbog gladi. Postoji mnogo drugih razloga; zubi, potreba za tobom, zeđ...Nekako mi se čitajući iskustva čini da sve bebe prođu kroz tu fazu. Ako će ti biti lakše, probaj da joj daš včeru pa ćeš videti. Ja sam uvela ručak, pa posle mesec dana večeru i posle nešt omanje od mesec dana doručak. Dakle, sa nepunih sedam meseci je imala tri obroka, ako se dobro sećam.

Sveže možeš da joj daješ mesec dana od kad si počela sa uvođenjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li se mlečni proizvodi uvode pre ili posle mesa?

Pokušala sam da stavim ticker al mi nešto ne ide :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Probacu, hvala za link ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesam,jesam ali kod nas nije problem u prihvatanju nove hrane, on super klopa na kašiku i jeo bi i više kad bih mu ja dala, ali ne znam da li smem jer je rano a i bojim se da još više ne smanji mleko :huh:

Ocigledno je da ne voli ciclu nego kasicicu. Zbog tolike kilaze bi morala da svedes u sustini zitarice na minimum da se ne bi gojio, a da poveceavas obroke sa povrcem u mlecne proizvode. Svi mlecni proizvodi treba da budu punomasni. Masnoce ne goje bebu vec joj pomazu u razvoju.

Uvedi maslinovo ulje sto pre, pa odmah zatim pavlaku, kiselo mleko i puter. Tek posto to savladate, uvodi meso.

Kasicu kouj spremas u podne mu daj koliko hoce da pojede pa javi koliko je pojeo.

Uvela sam joj sargarepicu, ali nije htela ovako posebno, samo mulja u ustima i izbacuje, nekako ne moze da proguta a ja sam joj izgnjecila maximalno koliko je moglo (sutra cu kupiti blender, mozda sa njim ispadne bolje)...pa sam joj ja pomesala sa pirincem i poruckala je sve :) Je l' to ok? Znam da si mi rekla da joj 2-3 dana dajem pre pirinca, pa da joj posle pomesam, ali sta da radim kad nije htela, odmah sam joj izmesala....

Ma OK je. Treba da razredis te nove namirnice, skoro da budu tecne. Nema veze sa blanderom.

Evo mene iskusne. Kako da spremam celer? Kupila sam jedan ogrooooomni, ciko na pijaci mi ga je dao sa sve onom šumom iz korijena. Umalo ga pitah: a sta se od ovoga sprema :lol:

Znaci, koliko kolicinski da kuvam i koliko dugo otprilike se krcka?

Kako kuvas sargarepu, tako kuvas i celer. Od prilike ga iseces kao sargarpeu pa kuvas dok ne omekne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC, hvala na savetima. Zaboravih da napišem da sam mu već uvela maslinovo ulje pre dva dana u slanu kašicu. Znam da bi žitarice trebala da smanjima al to je jedini način da unese mleko pa zato ne odustajem od njih, trudim se da pravim što redje.

Da li je on suviše mali da ima tri čvrsta obroka? Na primer prepodne voće i nova namirnica koju uvodim, pa za ručak povrće i popodne žitarice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bojim se da jeste mali za 3 obroka cvrste hrane. Probaj i mleko da mu dajes na kasicicu, pa vidi kako ce da reaguje. Moguce je da su mu krenuli zubi i da ga mozda iritira i cucla. Super ako ste uveli maslinovo ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako sam i mislila :( mali je da bi toliko obroka jeo...

Evo noćas je popio 120ml u pola tri, probudio se u pola sedam,igrao se,presvukli se, ponudila mu mleko oko pola osam(znači posle pet sati od prethodnog obroka) ma kakvi, cika,vriska,bacakanje, probala sam na kašiku, obradovao se kad je video kašiku,popio dve i ukapirao da je mleko pa je i to počeo da bojkotuje, na kraju je opet zaspao umoran od histerije i probudio se u pola deset(znači sedam sati od prethodnog obroka) ponudila mleko,ništa...kuka ko mu kožu derem sa ledja al neće da pije,otvara usta i čim oseti mleko baci se u plač, na kraju sam mu skuvala jabuku,breskvu i dodala bundevu pojeo je 220ml i tražio još, pošto nije ispalo više dodala sam još 30ml pahuljica i to je pojeo i mogao je još al nisam mu nisam dala...Izludeću, već se spremam za tri sata za novu scenu :angry::(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zato si, Bea, prekinula da ga dojis?

Da li bi mogla ponovo da povratis mlijeko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.