Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Pa ja sve kao cekala sa tom bananom da joj dam kasnije i na kraju joj nisam ni dala :blink: A moze i brokoli? Mislila sam da to ide nesto kasnije... Ja sam skroz fiknula. A kako da joj spremim cveklu? Nisam to nikad radila, uvek sam jela onu iz tegle. Hvala macka mazo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Preko dana mi trazi na 2 sata,nekad i cesce,da jede.Nije juce pojela sve sto sam napravila (nisam je naravno ni terala),stavila sam 130ml vode i 4 kasike pahuljica (tako pise na kutiji),ostalo joj oko 50ml. Sinoc je super kakila,malo tvrdje nego obicno ali lepe zute boje.Ne znam da li je neko citao,pisala sam da beba vec skoro 2 nedelje kaki po 3-4 puta na dan ali je boja bila jako bledo zuta,mnogo vuce na belo,a sad je bila normalna zuta boja.Lepo mi je i spavala nocas,super se ponasa.

A mislila sam da joj ne dajem nista drugo dok ne napuni 4 meseca.Jel joj nece biti mnogo da joj dajem ovu kasicu do tad? Sta da radim,sta mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

VladanaI, meni je recimo pedijatrica i rekla da bebi u pocetku dajem samo pirincane pahuljice i to recimo 15-20 dana. S tim sto sam joj ja to davala kao prvu hranu 7 dana i posle sam krenula sa ostalim, ali moja beba je tad imala puna 4 meseca. Tako da mislim da ne mozes nista da pogresis ako joj to budes davala do cetvrtog meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja sve kao cekala sa tom bananom da joj dam kasnije i na kraju joj nisam ni dala :blink: A moze i brokoli? Mislila sam da to ide nesto kasnije... Ja sam skroz fiknula. A kako da joj spremim cveklu? Nisam to nikad radila, uvek sam jela onu iz tegle. Hvala macka mazo!

Ja sam bananu uvela posle jabuke odmah,lepo je prihvatila i sad je kombinujem za uzinu recimo sa zitaricama.

A cveklu...pa operes je lepo pre nego sto je stavis da se kuva,ali mozes i da je oljustis,iseces na kockice,posto se dugo kuva.Ja sam je stavljala sa korom i tako sam i znala da je kuvana,jer se kozica lepo odvaja tada.Posle je sekla i u blender jedno sto puta je blendala,jer je zilava jako.Prvi put joj malo dala,a vec drugi sam joj mesala sa jabukom ili sargarepom najcesce.Nasla sam neku slatku cveklu i bas je bila ukusna,inace ja je ne podnosim.Kaka moze da joj bude crvena posle toga,nemoj da brines.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A mislila sam da joj ne dajem nista drugo dok ne napuni 4 meseca.Jel joj nece biti mnogo da joj dajem ovu kasicu do tad? Sta da radim,sta mislite?

I ja sam za to,dok ne napuni cetiri meseca,a to je jos malo,da joj dajes samo pirincanu Milupa kasicu,na kasicicu,a mozes i malo sargarepice da ubacis ili jabukicu,nemam pojma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Preko dana mi trazi na 2 sata,nekad i cesce,da jede.Nije juce pojela sve sto sam napravila (nisam je naravno ni terala),stavila sam 130ml vode i 4 kasike pahuljica (tako pise na kutiji),ostalo joj oko 50ml. Sinoc je super kakila,malo tvrdje nego obicno ali lepe zute boje.Ne znam da li je neko citao,pisala sam da beba vec skoro 2 nedelje kaki po 3-4 puta na dan ali je boja bila jako bledo zuta,mnogo vuce na belo,a sad je bila normalna zuta boja.Lepo mi je i spavala nocas,super se ponasa.

Odlicno ako je sve dobro proslo. Danas na kasicicu i tako jedno 5 dana, pa mozes da uvedes neko povrcence slobodno. Nema potrebe da joj dajes samo jednu istu hranu cele 2 nedelje. Ako bude lepo varila, probaj povrce jedno 3 dana sa tim zitaricama i tako ces je uvoditi i carstvo hrane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC, macka maza mi je napisala za bananu, brokoli i cveklu, daj i ti jos neki predlog :rolleyes: Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A cveklu...pa operes je lepo pre nego sto je stavis da se kuva,ali mozes i da je oljustis,iseces na kockice,posto se dugo kuva.Ja sam je stavljala sa korom i tako sam i znala da je kuvana,jer se kozica lepo odvaja tada.Posle je sekla i u blender jedno sto puta je blendala,jer je zilava jako.Prvi put joj malo dala,a vec drugi sam joj mesala sa jabukom ili sargarepom najcesce.Nasla sam neku slatku cveklu i bas je bila ukusna,inace ja je ne podnosim.Kaka moze da joj bude crvena posle toga,nemoj da brines.

Sve si pokrila sa objasnjavanjem i kuvanje i kaku... :rolleyes: Hvala puno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf, danas smorih sa postovima... Da li mogu da joj dam onaj puter Dijamant za spremanje kolaca? Samo mi to ostalo u frizideru. Probali smo neki Imlekov pa ne znam da li je to isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Duso, Dojamant nije puter vec margarin! Imlek je puter-maslac. Moras tu razliku da dobro primetis.

Povrce:sve sto vidis na pijaci, seznosko sveze. ;) Spanac, blitva,zelje, praziluk...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Duso, Dojamant nije puter vec margarin! Imlek je puter-maslac. Moras tu razliku da dobro primetis.

Povrce:sve sto vidis na pijaci, seznosko sveze. ;) Spanac, blitva,zelje, praziluk...

Sta sam ja cekala sa tim zelenisom... Razumela za puter :rolleyes: Hvala puno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvedi i neki zacin, pa ce se radovati kao i mesu. ;)

Da, da i to cemo, hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Necu joj vise davati na flasicu,sad smo bili primorani.I ona je meni gladna,nocu spava lepo ali danju trazi mleko na 2 sata,nekad i cesce pa sam joj zbog toga dala ovo.Nisam ni ja nestrpljiva nego je ona gladna.Necu joj davati nista drugo dok ne napuni 4 meseca. Da nastavim da joj dajem ovo za rucak (oko 12)?

Bukvalno isti slucaj :)

Ne moras da joj dajes samo to 2nedelje, ja sam mu tako davala sad vise ne znam ni ja zasto.

Pre 2 dana smo bili kod pedijatra da primimo bsg vakcinu i da doktorka pogleda bebinu krvnu sliku. Tada smo prvi put pricali o bebinoj ishrani i ja sam joj izreferisala sta sve bebac jede od njegovih 3,5m do sada (29 razlicitih namirnica, od voca, povrca, mlecnih proizvoda, mansoca, mes i ribe). Doktorka je samo rekla da se vidi da jede kvalitetnu i raznovrsnu hranu po njegovoj krvnoj slici i da je krvna slika za uzor.

Hemoglobin nam je malo nizi i zbog toga nam je posavetovala da uvedemo sto pre dzigericu posto vec ima zube. Kaze da kada bebi izadju zubi, to je znak da treba da pocne da jede svakodnevno meso, a posebno dzigericu.

Zumance nam je takodje rekla da bismo vec mogli da uvedemo, po tome sta vec jede od namirnica zumance je doslo na red, ali po tome sto ima tek 7m ne moramo jos da previse zurimo sa zumancetom. Sad ne razumem da li je htela da kaze da savetuje ili da ne savetuje, ali ja jos uvek ne bih da mu uvedem.

I jos jednu stvar koju je rekla da bi trebalo da pocne da jede sto pre jeste riba, i to oslic. Kaze da kada se riba uvodi u istom periodu kada i meso i da nema potrebe da se ceka do 8 ili 10m, vec da se sto pre krene sa ribom i to prvo oslic, a posle losos.

Sto se glutena tice, ona ne savetuje pre 12m, a ja sam mu ga vec uvela dan pre kontrole. I to na bas glup nacin, posto je bio sav kenjkav, nije hteo da jede palentu i kiselo mleko, jabuku i bananu, ja sam lepo otvorila kupovnu kasicu i poklopao onako, pola kase (~90ml). Tek sam posle procitala da sadrzi gluten, tj ne pise da ga ima niti da ga nema, tek negde pise da ima psenicni griz. Nije imao nikakvu reakciju, a mm i ja nismo spavali celu noc, nego bdili nad krevecom...

Sutradan sam mu dala i to drugo pola kasice, nema nikakve reakcije, sto znaci da je izgleda totalno ok sto se tice glutena. Ali ipak ga jos uvek ne jedemo svaki dan.

Raspisah se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hemoglobin nam je malo nizi i zbog toga nam je posavetovala da uvedemo sto pre dzigericu posto vec ima zube. Kaze da kada bebi izadju zubi, to je znak da treba da pocne da jede svakodnevno meso, a posebno dzigericu.

Zumance nam je takodje rekla da bismo vec mogli da uvedemo, po tome sta vec jede od namirnica zumance je doslo na red, ali po tome sto ima tek 7m ne moramo jos da previse zurimo sa zumancetom. Sad ne razumem da li je htela da kaze da savetuje ili da ne savetuje, ali ja jos uvek ne bih da mu uvedem.

I jos jednu stvar koju je rekla da bi trebalo da pocne da jede sto pre jeste riba, i to oslic. Kaze da kada se riba uvodi u istom periodu kada i meso i da nema potrebe da se ceka do 8 ili 10m, vec da se sto pre krene sa ribom i to prvo oslic, a posle losos.

Da li znas da ima beba kojima zubi izadju tek sa 10 ili12 meseci? Zamisli koji je hemoglobin njima ukoliko su jos i dojene bebe? Potpuna glupost od strane dr.

Oslic i nije kod nas tako fina riba pogotovo sto ga nema svezeg ili se tesko nalazi. Skusa je riba koju prvo beba treba da jede i to od 8. meseca.

Zumnace je neophodno radi hemoglobina, a ne zbog masnoce ili neceg treceg.

Dzigerica je vrlo diskutabilna namirnica ukoliko nemas proverenu domacu. Dakle, svaki dan meso, 2 puta nedeljno zumance.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce smo bili kod dr... U principu sve dobro klopamo, osim sto treba da pauziramo sa pavlakicom u klopi (zbog kilaze), a narednih 2 nedelje da stavljamo maslinovo ulje u klopu. Zumance od 7-og meseca. Jogurt da konzumirzmo samo sa 2.8 ili 3.4% mm, i to od nekog manjeg proizvodjaca, npr. mladenovacko, plana, nisko... Tj. jogurt bez probiotika (ako sam dobro razumela), jer oni su gusci a manje kiseli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog vece kilaze da ne jedete pavlaku?!

Deca se goje od griza(keksa, hleba,testa), zitarica generalno, ugljenih hidrata, a ne masti i ne mlecne masti sigurno. Niko se ne goji jer jede masno.

Ja ne verujem koliko su pedijatri nepismeni po pitanju ishrane dece :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog vece kilaze da ne jedete pavlaku?!

Deca se goje od griza(keksa, hleba,testa), zitarica generalno, ugljenih hidrata, a ne masti i ne mlecne masti sigurno. Niko se ne goji jer jede masno.

Ja ne verujem koliko su pedijatri nepismeni po pitanju ishrane dece :blink:

Yelena, lena ne jede keks, hleb... pirinac sa vocem svaki drugi dan... Tamani voce i povrce, od skora i mesce. Ja mislim da nju najvise goji sisanje, sisanje, sisanje... Uvek joj je dostupna sika, da li je muce zubici, spava joj se, mazi... I to ne mogu i necu da joj uskratim! Tesi me to sto smo Vlada i ja bili veeeelike buce kao bebe, a kasnije odlicni sportisti do dana danasnjeg. I nikada ni grama viska. Ali ona toliko sisa da meni grudi pucaju kao prvog meseca, budim se nocu koliko me bole i cure. Naravno, ona svojim sisanjem tome doprinosi.

A glava me boli od ishrane i pametovanja... Svi su pametniji. Vrlo sam opustena po pitanju ishrane, opet moji me urnisu izjavama da nemam samo ja dete i da treba vec pasulj da "krka"... do doktorkekoja bi joj zabranila i da dise i po kojoj bi jos pili sokic od jabuke sa malo pirinca!!!

Tako mi se na Uskrs naljutila kuma... pocela da mi drzi predavanja i da me kinji sto ne dam Leni jaje da jede, pa sta ja mislim... i ja puknem i pred punom kucom kazem da je moje dete napredno, zdravo, dobre ks, znaci da sve dobro radim i da mi skinu sa k.... ( e to sto mi je izletelo sada ne moze da mi oprosti)...

E bas se izzalih :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, neka si se izjadala. Sad ti je valjda malo lakse. :)

Znam puno beba koje su bile krupne samo od sisanja. Prema tome, sve znas i sve super radis.

Ja tako volim da prokomentarisem pedijatre koji se ne trude ni malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, neka si se izjadala. Sad ti je valjda malo lakse. :)

Znam puno beba koje su bile krupne samo od sisanja. Prema tome, sve znas i sve super radis.

Ja tako volim da prokomentarisem pedijatre koji se ne trude ni malo.

Pedijatri - treba da se moliš da imaš sreće... Sećam se DR koja je menjala našu, ja odvela malog na kontrolu (4 mes) i vakcinu - kažem pije puno vode, pita me jel na flašicu, kažem "da" a ona meni da ne sme da pije vodu na flašicu jer će na taj način da zemni vodu za mleko :angry::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol:

Dakle, sve ce me ovo naterati da otvorim temu: biseri nasih pedijatara :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno ako je sve dobro proslo. Danas na kasicicu i tako jedno 5 dana, pa mozes da uvedes neko povrcence slobodno. Nema potrebe da joj dajes samo jednu istu hranu cele 2 nedelje. Ako bude lepo varila, probaj povrce jedno 3 dana sa tim zitaricama i tako ces je uvoditi i carstvo hrane.

Juce nije htela uopste na kasicicu (ali opet je bila mnogo gladna,uspavala se),dala sam joj samo mleko a danas je pojela malo,nije svih 75ml ali je opet jako plakala pa je prvo popila 100ml mleka pa onda kasicu.Ne forsiram je,imamo vremena.Videcemo kako ce sutra proci rucak.Inace se super ponasa,rucala i zaspala.Jel da joj povrce uvodim tim redom kako je napisano u tabeli,prvo sargarepa pa onda krompir?I to pomesano sa pirincanom kasicom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce nije htela uopste na kasicicu (ali opet je bila mnogo gladna,uspavala se),dala sam joj samo mleko a danas je pojela malo,nije svih 75ml ali je opet jako plakala pa je prvo popila 100ml mleka pa onda kasicu.Ne forsiram je,imamo vremena.Videcemo kako ce sutra proci rucak.Inace se super ponasa,rucala i zaspala.Jel da joj povrce uvodim tim redom kako je napisano u tabeli,prvo sargarepa pa onda krompir?I to pomesano sa pirincanom kasicom?

Ni ne treba da pojede toliko. bebe u prvim obrocima pojedu mnogo manje. Bilo bi dobro da joj ne dajes kasicu kad vec pocne da vristi da je gladna jer ce ti onda uvek odbijati. Bolje da joj ponudis okvirno, blizu tog podoja kad treba da bude i boje je da pojede par kasicica kasice pa da sisa. zasto? Prvo, lakse ce variti kasicu ako posle nje pije mlekce. Drugo, moze da se lepo nasisa prvo pa da nece da jede na ksicicu.

Sto se tice uvodjenja namirnica, tvoja je volja sa cim ces krenuti, ali uglavnom se krece sa korenastim povrcem jer ima manje celuloze da bi se izbegli grcevi pri varenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ne treba da pojede toliko. bebe u prvim obrocima pojedu mnogo manje. Bilo bi dobro da joj ne dajes kasicu kad vec pocne da vristi da je gladna jer ce ti onda uvek odbijati. Bolje da joj ponudis okvirno, blizu tog podoja kad treba da bude i boje je da pojede par kasicica kasice pa da sisa. zasto? Prvo, lakse ce variti kasicu ako posle nje pije mlekce. Drugo, moze da se lepo nasisa prvo pa da nece da jede na ksicicu.

Sto se tice uvodjenja namirnica, tvoja je volja sa cim ces krenuti, ali uglavnom se krece sa korenastim povrcem jer ima manje celuloze da bi se izbegli grcevi pri varenju.

Sutra cu je buditi ranije,jer ona prepodne prespava,budi se tek kad je jako gladna,pa cemo probati kasicu pa posle mlekce.Da joj nudim posle kasice mleko ili ne treba? Ne sisa,pije AD mleko. Znaci,za pocetak nije ni bitno da pojede punu kolicinudovoljno i par kasicica?A jel moguce da joj se ne svidja ovaj ukus (pirinac-kukuruz) ili place samo jer je jako gladna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Place jer je jako gladna. nema ona pojma o ukusima.Ona ima samo fiziolosku potrebu da jede. Obavezno joj daj mleko posle obroka. Mnoga deca piju mleko i posto jedu duze od mesec dana kasice za jedan obrok. Posle obroka, sat vremena nudi vodu obavezno, koliko god hoce, ali mora da bude sita ma koliko pojela kasice i ma koliko popila mleka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja danas uvela kivi i mnogo nam se sviđa :) Sutra idem u potragu za skušom ili lososom, imam jedno deset ribarnica u blizini pa da vidim kako stvari stoje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.