Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Da li je moguce da od sargarepe bebi pozuti nos? :blink: Trazila sam po netu i nasla slicne slucajeve koji su, kao i ja, to provalili gledajuci fotografiju bebe. Ovako joj se ne vidi, tj. kad se bas zagledam na dnevnom svetlu primetim da je vrlo malo drugacija boja nosa. Citala sam da je to od beta karotena koji se sporo apsorbuje u organizmu i da se onda ne jede sargarepa jedno 10-ak dana. Da li moze da bude od jos neke hrane? Ili mi jednostavno recite da sam totalno poludela :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasla sam na forumu pricu o ovome. Sorry na OT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti si genije! Pa, osim ako nisi bebi davala za svaki obrok zadnjih mesec dana saragrepu, Ne znam od cega bi drugo moglo da bude. Dobro, mozda bebama ne treba bas 30 dana sargarepe da ponarandzaste :rolleyes: , ali da, desava se i kod odraslih ukoliko je jedu precesto i puno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ti si genije! Pa, osim ako nisi bebi davala za svaki obrok zadnjih mesec dana saragrepu, Ne znam od cega bi drugo moglo da bude. Dobro, mozda bebama ne treba bas 30 dana sargarepe da ponarandzaste :rolleyes: , ali da, desava se i kod odraslih ukoliko je jedu precesto i puno.

:lol: :lol: Jede cesto sargarepu, ali ne svaki dan. Ali recimo je jede 3-4 puta nedeljno. A to ce da se povuce, jel da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hoce. Verovatno je osetljiva. Sta ce vam toliko cesto sargarepa? Toliko toga ima da se jede. Ne trpaj svuda sargarepu :D Ne treba bebama toliko vitamina A. Vidis da su izbacili i AD kapi jer ne treba A vitamin. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma ne znam ni ja sto sam zapela sa tom sargarepom... Zaustavicu se. Svasta, napravih od deteta Rudolfa sa crvenim nosem :P Hvala YelenaC!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh i ja sam htela da ne dajem Vuku nista do sestog meseca. I sta sad? Kako da znam sta je najbolje za moju bebu? :(

Moja drugarica je sve tri bebe samo dojila prvih 6 meseci i nisu ni u kom slučaju zaostajali ili više napredovali od ostalih beba. Uvođenje čvrste hrane je uglavnom odluka koja se prepušta majci. Meni je cilj bio da izbacim dojenje do 6-7. meseca i zato sam počela sa čvrstom hranom sa 4,5 meseca. Inače da m je dojenje bio prijatan proces, samo bih i ja dojila prvih 6 meseci. To je najlakša varijanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Biksna, to je jako malo zitarica, odnosno jako malo vrsta i samo po jedan proizvod od istih. Psenicni griz nije namirnica koja je neophodna jer ne sadrzi skoro nista hranljivo u sebi. Kukuruzni da, ali sigurno da ima da se kupi integralni pirinac, ovas, jecam u zrnu, lan, raz uz zrnu, pa i psenica i kukuruz secerac zamrznuti ili onaj u konzervi. ;)

Koliko kolicinski tvoja beba pojede za jedan obrok?(ne za uzinu)

Vi imate sada 3 obroka i 2 uzine ili sam ja nesto previdela?

Izvinjavamo se što kasnimo.

Uvela sam joj i Nestle 5 žitarica. Količinski jede oko 2dl nekad više, otprilike. Danas sam eksperimentisala: napravila sam joj za ručak svež spanać, tikvicu, neki miks krupno mlevene pšenice i heljde i teletinu iz supe. Uživala je u ručkiću i prvi put spavala SAMA u krevecu popodne! Inače, ne spava upošte sama popodne bez da je ja nosim i nikad duže od 10 minuta. Izgleda da joj treba jača hrana povće + žitarice + meso.

Da, imamo tri obroka i dve užine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam pitanjce.Moj bebac jos uvek ne pojede celu cinijicu,zavisi od hrane.Neku hranicu vise voli,i pojede celu cinijicu,neku manje,i probrljavi.Kada mogu da uvedem drugi obrok?Znam da treba da pojede oko 250 ml ,pa ako to moze,onda se uvodi drugi obrok.On ne pojede uvek 250 ml.Zavisi sta mu se servira.Sada kada uvodim nove namirnice,npr.bananu jos nije probao,da li on moze da ruca,pa posle rucka da mu dam tri kasicice banane,ili taj dan samo bananu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam pitanjce.Moj bebac jos uvek ne pojede celu cinijicu,zavisi od hrane.Neku hranicu vise voli,i pojede celu cinijicu,neku manje,i probrljavi.Kada mogu da uvedem drugi obrok?Znam da treba da pojede oko 250 ml ,pa ako to moze,onda se uvodi drugi obrok.On ne pojede uvek 250 ml.Zavisi sta mu se servira.Sada kada uvodim nove namirnice,npr.bananu jos nije probao,da li on moze da ruca,pa posle rucka da mu dam tri kasicice banane,ili taj dan samo bananu?

Drugi obrok se uvodi kada beba posle tog obroka bude sita i ne trazi da sisa/pije mleko. Ne mora to striktno da bude 250ml, mozda je tvojoj bebi dovoljno 150-200ml. A kad uvodis novu namirnicu, npr. bananu, das bebi prvo par kasicica banane cisto da proba, a posle toga nastavljas sa klopom koju je vec jela. Sutradan joj daj vecu kolicinu banane i mozes da je pomesas sa necim sto je vec jela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje ko je probao...gledam ove nestle zitarice ima sa kakaom, medom i bifidusom...koje bih mogla uzeti?

Milupa 8 sta sadrze?, ja cu ionako kupiti posebno jecam, raz...a vec jedemo int.pirinac, palentu, psenicno.

Sad videh da se zumance prvo mesa s mlekom, a ja sam joj dala ovako mrvicu da proba, dva dana za redom po osminu pa cu za dva dana po vise i tako do celog, jel to ok?

Sta se daje od curke a sta od teletine?

Dajte predlog za povrce ovih dana. Od voca uglavnom jedemo jabuku i krusku, bananu redje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvinjavamo se što kasnimo.

Uvela sam joj i Nestle 5 žitarica. Količinski jede oko 2dl nekad više, otprilike. Danas sam eksperimentisala: napravila sam joj za ručak svež spanać, tikvicu, neki miks krupno mlevene pšenice i heljde i teletinu iz supe. Uživala je u ručkiću i prvi put spavala SAMA u krevecu popodne! Inače, ne spava upošte sama popodne bez da je ja nosim i nikad duže od 10 minuta. Izgleda da joj treba jača hrana povće + žitarice + meso.

Da, imamo tri obroka i dve užine.

Eto, sama si lepo zakljucila. Trazi dete jace obroke. ;)

Mmmoj, ja koristim i sada nestle sa kakaom. Kakao zbog gvozdja mi je vazniji. med ne treba, a bifidus ima u jogurtu. ;)

Uvek se daje meso sa koske, sto bi se reklo. Uvek se kuva koska sa mesom za supu.

ja nikad nisam mesala zumance sa mlekom. Jesam kasnije sa jogurtom i zitaricama, ali je u pocetku jako voleo da pojede zumance samo, bez iceg.

Od povrca zelje, blitvu,spanac. sad je to najsvezije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drugi obrok se uvodi kada beba posle tog obroka bude sita i ne trazi da sisa/pije mleko. Ne mora to striktno da bude 250ml, mozda je tvojoj bebi dovoljno 150-200ml. A kad uvodis novu namirnicu, npr. bananu, das bebi prvo par kasicica banane cisto da proba, a posle toga nastavljas sa klopom koju je vec jela. Sutradan joj daj vecu kolicinu banane i mozes da je pomesas sa necim sto je vec jela.

Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam pocela da dodajem cimet u vecernju kasicu sa pirincem i mlekom m(iliti sutlijas) mnooogo je dobro , kad zamirise onaj cimet mmm njam njam... ne puno naravno. i persun sam dodala jednom za rucak (ne znam sto tako bojazljivo krecem sa zacinima ali eto). a vidim kakao isto moze? ja bas gledam da joj dajem sto vise tih nekih namirnica koje imaju gvozdje mada je ona dugo na AD koje sadrzi gvozdje, na kraju ce da bude Fe overdose :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li smem dati dzigericu piecu?Jela je pet puta mesce pilece do sada samo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovih dana nesto slabo Vuk jede.Muce ga zubici i nervozan je pa ga i kasika iritira.Primetila sam da povrce slabije jede mada ranije mu nije smetalo,posebno ne voli krompir a ne znam kako da mu malo popravim ukus da prihvati.Da li je ok uvek mesati po neku slatkastu vocku uz povrce jer tako pojede,voce istto jede sa zitaricama ali cim je neki nedefinisan ukus on proba i okrene glavu nekad i zaplace?Citala sam i recepte za bebe i tu ima dosta kombinacija.Dala sam mu malo i spanaca ali kad bi ga pomesala sa krompirom on nece.Jeo ga je sa mojim mlekom ali retko je.Ima te li savet?

Inace bili smo u savetovalistu,super je napredovao za mesec i 10 dana 1400,rekla sam pedijatru da ga hranim i on je to podrzao.Kaze cim primetite da vasolj bebi treba jos nesto osim mleka tj.dojenja slobodno mu dajte sto sam ja i uradila.Tako da nema cekanja ni dileme oko uvodjenja cvrste hrane pre 6 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mazo, bilo bi bolje da uvedes bar teletinu, pa onda pilecu dzigu, ako hoces.

Mig, moje dete ni sad nece krompir. Nije ni vazno.Ima toliko drugog povrca koje ima bolji ukus od krompira, ali tvoja beba jos uvek nema pojma nista o ukusima.Pre ce biti da ima pojma o mirisima. ;) Prema tome, skuvaj mu kafriol sa puterom i zitaricama, pa ce jesti. Uopste se ne brini. Vazno je da mu ne dajes stalno slican ukus dodavajuci mu neko voce kako bi ga navukla da klopa. tako ce steci naviku od koje se neces otarasiti. Bolje je da mu uvodis zacine nego da mu mesas ono sto on sada radije jede sa necim sto nece. Moras biti strpljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanje ko je probao...gledam ove nestle zitarice ima sa kakaom, medom i bifidusom...koje bih mogla uzeti?

Milupa 8 sta sadrze?, ja cu ionako kupiti posebno jecam, raz...a vec jedemo int.pirinac, palentu, psenicno.

Sad videh da se zumance prvo mesa s mlekom, a ja sam joj dala ovako mrvicu da proba, dva dana za redom po osminu pa cu za dva dana po vise i tako do celog, jel to ok?

Sta se daje od curke a sta od teletine?

Dajte predlog za povrce ovih dana. Od voca uglavnom jedemo jabuku i krusku, bananu redje.

Milupa ti ne treba kad vec kupujes posebno zitarice.

Od curke batak,krilo...Od teleta biftek je najbolji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U nedelju krećemo sa uvođenjem "čvrste hrane",jel bi mogla prve nedelje da joj skuvam šargarepu pa dajem cijelu nedelju,i kako da je pripremim?Ili vi predlažete nešto drugo.I kada,u kojem dijelu dana?Što se dojenja tiče,mi nemamo tačno u koliko sati sisa,sisa na zahtjev,tako da ne vidim logiku u onoj tabeli gdje je dijete uobročeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U nedelju krećemo sa uvođenjem "čvrste hrane",jel bi mogla prve nedelje da joj skuvam šargarepu pa dajem cijelu nedelju,i kako da je pripremim?Ili vi predlažete nešto drugo.I kada,u kojem dijelu dana?Što se dojenja tiče,mi nemamo tačno u koliko sati sisa,sisa na zahtjev,tako da ne vidim logiku u onoj tabeli gdje je dijete uobročeno.

Ja sam pocela sa pirincanim pahuljicama (Milupa). Uzimala sam one bez mlijeka, pa sam u pocetku izmuzavala po 40-50 ml mog mlijeka i u njega dodavala po jednu-dvije kasicice pahuljica, da se zgusne taman toliko da mogu kasicicom da zahvatim.

To sam joj davala oko podneva (12-13h) tri dana zaredom. Onda sam nastavila sa sargarepom, jabukom, krompirom...

Sve kuvas (jabuku mozes da ispeces), dok se ne razmeksa. Svaku novu namirnicu u pocetku davaj u manjim kolicinama.

A sto se tabele tice, pa rekli su da je sve okvirno naravno. Tabela je meni, inace, bila spas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pocela sa pirincanim pahuljicama (Milupa). Uzimala sam one bez mlijeka, pa sam u pocetku izmuzavala po 40-50 ml mog mlijeka i u njega dodavala po jednu-dvije kasicice pahuljica, da se zgusne taman toliko da mogu kasicicom da zahvatim.

To sam joj davala oko podneva (12-13h) tri dana zaredom. Onda sam nastavila sa sargarepom, jabukom, krompirom...

Sve kuvas (jabuku mozes da ispeces), dok se ne razmeksa. Svaku novu namirnicu u pocetku davaj u manjim kolicinama.

A sto se tabele tice, pa rekli su da je sve okvirno naravno. Tabela je meni, inace, bila spas.

Tabela je super što se redosleda tiče.Mi smo inače na fakultetu imali obavezno pitanje na ispitu gotove hrane,o ishrani bebe,to je profesor pitao devojke,i ako ne znaju padaju ispit.Ja sam mislila da sama napravim pirinčane pahuljice.Ali,eto koliko malo količinski?Kašičicu,dve?

Jel im se mjenja puno stolica uvođenjem hrane?

Iđoš kad si ti počela sa uvođenjem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tabela je super što se redosleda tiče.Mi smo inače na fakultetu imali obavezno pitanje na ispitu gotove hrane,o ishrani bebe,to je profesor pitao devojke,i ako ne znaju padaju ispit.Ja sam mislila da sama napravim pirinčane pahuljice.Ali,eto koliko malo količinski?Kašičicu,dve?

Jel im se mjenja puno stolica uvođenjem hrane?

Iđoš kad si ti počela sa uvođenjem?

Cujes ti profesora, pa generacije su popadale, vjerujem :rolleyes: Svaki cas nesto novo.

Ja se jos nisam bacila na mljevenje zitarica, mada prodzaraj kroz temu, vec su pisali o tome. Ja sam prvih dana mijesala nekoliko kasicica pahuljica, a kasnije sam sipala dok se ne zgusne kao griz. Sve namirnice koje uvodis, prvo dajes po kasicicu-dvije, pa narednog dana dajes duplo vise.

Mada, ja sam pocinjala sa pola jabuke, pola sargarepe, pola krompira :lol:

A, poceli smo sa tacno sest mjeseci sa cvrstom hranom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuk je danas prvi put jeo proso i svidelo mu se.Sutra sam mislila da ga spremam sa nekom vockom za dorucak.U poslednjih par dana bas slabo jede,vise trazi siku,zbog zubica sigurno.Sledece bih uvela boraniju,ne znam da li ima sveza mada jos je rano,da ne uzimam zamrznutu.Videcu sta ima sveze na pijaci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tabela je super što se redosleda tiče.Mi smo inače na fakultetu imali obavezno pitanje na ispitu gotove hrane,o ishrani bebe,to je profesor pitao devojke,i ako ne znaju padaju ispit.Ja sam mislila da sama napravim pirinčane pahuljice.Ali,eto koliko malo količinski?Kašičicu,dve?

Jel im se mjenja puno stolica uvođenjem hrane?

Iđoš kad si ti počela sa uvođenjem?

Ove instant pirincane pahuljice(Milupa) su obogacene vitaminima i gvozdjem sto je donekle vazno za dojene bebe. Zato se i preporucuju.

kada umesas te pirincane pahuljice sa svojih 30ml mleka da bude retko, to je prvo obrok. Ako pojede manje od toga za prvi put, to je OK. Vrlo verovatno ce se tu i prosuti po koja kasicica. ;) Vise od toga ne bi trebalo.

Da, stolica se menja odmah po uvodjenju bilo koje hrena. dobija miris i biva cvrsca mnogo nego kada je beba samo na maminom mleku.

Sve ostalo ti je Idjos lepo objasnila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako da prevarim Dunju da pojede neku vocku?

Sad je u fazi da nece nijedno voce,nema sanse da umesam sa necim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.