Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Sargarepicu je bas super prihvatila,dopalo joj se.I sutra cu joj to dati,pa onda u petak bundevu.A do sada sam joj davala prva dva dana pirincane Milipa pahuljice,mesala sa ad mlekom,pa dva dana Milupa pirinac-kukuruz,sa vodom mesala i danas sargarepicu.Davacu joj sve po dva dana,pa kada sve namirnice iz tabele probam,onda cu joj kombinovati.A ti?

E pa lepo ruckate. Ja cu sad tri dana da joj dajem pirincanu. Pa cu ili jabuku ili bundevu po dva dana pa treci pomesam sa pahuljicama,.sargarepu..pa kukuruznu, krompir, ... tako nekako :rolleyes:

Plasim se zatvora od jabuke i sargarepe, a i mislim da sam citala da ne vezujes sargarepu i bundevu zbog kerotina..kao i pirinac sa krompirom..pitaj ko se razume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pije dosta vode i cajeve ali zato ne prihvata sokice...kad god sam mu ponudila vocni sok kao uzinu on je popio i povratio, i sok od jabuke i krusku...ni jedan mu ne odgovara... Bebac je inace jesan, stariji sin mi je sa 3 meseca spavao od 21:00 do 09:00 bez budjenja...Ali zato ovaj mali...Pokusala sam i sa tim takozvanim "velikim NE" ali ne vredi on se dere kao nenormalan...On se ne meskolji da bi mi dao neki znak da ce se probuditi i da imam vremena da mu ugrejem, on istog momenta otvara oci i pocinje da vristi tako da i suprug i ja ustajemo jedan ga zanima dok mu drugi greje mleko...To je tolika galama kao da ga nisam hranila 4 dana...Pokusala sam da ga zavaram vodom ali on popije flasicu vode dok ne stigne mleko, cim popije vodu nastavlja dreku dogod ga ne popije...Pokusala sam i da ga ostavim da malo place, uspavljivala na silu, ali ne vredi...I pedijatru sam se obracala ali doktorka se samo nasmejala i rekla : " Pa kad je tako, dajte detetu da jede...,bitno je da je on zdrav, lepo napreduje i nije prekrupan za njegov uzrast..."

Znas sta, evo ja cu iskreno da ti kazem, mislim da je sve ono sto si napisala da on pojede previse. Previse je tu keksice i tih slatkih stvari, pa kolicina mleka, i sve to sto dodajes u mleko. Cini mi se da mu u 17h dajes poparu pa u 20h plazmu i mleko, gusto, nema potrebe za tim. To mleko nocu, ajde, ali daj mu samo mleko, bez plazme ili cega vec. Pa polako smanjuj kolicinu. Ne znam koliko ima kilograma ali to i nije toliko vazno koliko je vazno sto mozes sa takvom ishranom da mu narusis zdravlje. Daj mu ujutru mleko, ali cisto mleko, pa dorucak palentu , uzina voce, rucak povrce i meso, uzina voce, i vecera nesto lagano. Posle toga i ako popije mleko unoc nije strasno, ali opet bez ikakvih dodataka. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@mmmoj nas je jabuka bas proterala fino a danas i banana...nemoj da se zaucids ako prvi put kad das vocku ima redju stolicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da javim da smo ruckali. Malo sam joj dala nije se bunila pojela je al sam morala rukice da joj drzim, oce sve da uzme. Bas sam srecna!

Nego me sad buni ovo izmuzanje, sad nije mnogo trebalo za prvi put al sta cu kad mi bude trebala puna kolicina kasice, koliko onda treba da se izmuzem :blink:

I da li samo ove pahuljice mesam s mlekom a povrce i voce s vodicom u kojoj kuvam?

U sta sve dodajem mleko? Joj sama sam sebi bila smesna ;)

Bravo za klopu! Drago mi je da vam fino ide... Ja cu joj sutra dati sragarepu i jabuku. Jela je jabuku 2 dana, samo sto prvi nisam lepo izblendala, a danas sam malo redje napravila, ali lepo. Nije odusevljena, a mislila sam da ce biti. Videcemo kako ce sutra proci. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Marko ima 8 meseci i njegov raspored izgleda ovako - 07:00 Mleko 350ml (sa mlevenim keksom ili cokolino, frutolino... cisto da malo zgusti.) - 10:00 Povrce sa mesom ili zumance sa pavlakom, hlebom i jogurtom, ili zitarice sa jogurtom -zatim spava- -13:00 Vocna kasa (ispasirano voce) ili neku od gotovih mlecno-vocnih kasa koje se pripremaju sa vodom -15:00 vocni jogurt, ili biskvit i caj -zatim spava- -17:00 Popara ili povrce sa ribom, pire krompir sa spanacem -20:00 Griz sa ili bez dodatka cokolade, Plazma i mleko (gusto-kasasto) -zatim kupanje i spavanje -23:00 Mleko 350ml (sa mlevenim keksom ili cokolino, frutolino... cisto da malo zgusti.) -03:00 mleko 350ml (sa mlevenim keksom ili cokolino, frutolino... cisto da malo zgusti.) Zanima me da li je ovo dobar nacin ishrane i kako da izbegnem njegove nocne obroke? Pokusala sam da mu dam caj ili sokic ali ne vredi, place sve dok ne popije mleko i onda nastavi spavanje... inace sve jede i od povrca i od mesa (teletinu, curetinu, junetinu, piletinu), filete ribe, zitarice (ovas, jecam, raz, pirinac), voce (jabuke, banane, pomorandze, kivi (u malim kolicinama), breskve )....Bucko je i kolicinski dosta jede...

Pije dosta vode i cajeve ali zato ne prihvata sokice...kad god sam mu ponudila vocni sok kao uzinu on je popio i povratio, i sok od jabuke i krusku...ni jedan mu ne odgovara... Bebac je inace jesan, stariji sin mi je sa 3 meseca spavao od 21:00 do 09:00 bez budjenja...Ali zato ovaj mali...Pokusala sam i sa tim takozvanim "velikim NE" ali ne vredi on se dere kao nenormalan...On se ne meskolji da bi mi dao neki znak da ce se probuditi i da imam vremena da mu ugrejem, on istog momenta otvara oci i pocinje da vristi tako da i suprug i ja ustajemo jedan ga zanima dok mu drugi greje mleko...To je tolika galama kao da ga nisam hranila 4 dana...Pokusala sam da ga zavaram vodom ali on popije flasicu vode dok ne stigne mleko, cim popije vodu nastavlja dreku dogod ga ne popije...Pokusala sam i da ga ostavim da malo place, uspavljivala na silu, ali ne vredi...I pedijatru sam se obracala ali doktorka se samo nasmejala i rekla : " Pa kad je tako, dajte detetu da jede...,bitno je da je on zdrav, lepo napreduje i nije prekrupan za njegov uzrast..."

Sve ovo previse cudno zvuci da bih imala neki savet.

Boldovala sam ono sto mi nije jasno nikako. Koliko je tezak?

Moj sin ima 2,5 godine, ima 15kg i preko 1m je visok, a pojede tu kolicinu hrane koju si ti napisala za dva dana. I toliki broj obroka.

Ja razumem da su sve bebe razlicite, ali ovoliko odstupanje od proseka...hm....

Jel on bio od pocetka na AD mleku? Koje je kolicine pio pre uvodjenja hrane i kada si mu uvela cvrstu hranu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znas sta, evo ja cu iskreno da ti kazem, mislim da je sve ono sto si napisala da on pojede previse. Previse je tu keksice i tih slatkih stvari, pa kolicina mleka, i sve to sto dodajes u mleko. Cini mi se da mu u 17h dajes poparu pa u 20h plazmu i mleko, gusto, nema potrebe za tim. To mleko nocu, ajde, ali daj mu samo mleko, bez plazme ili cega vec. Pa polako smanjuj kolicinu. Ne znam koliko ima kilograma ali to i nije toliko vazno koliko je vazno sto mozes sa takvom ishranom da mu narusis zdravlje. Daj mu ujutru mleko, ali cisto mleko, pa dorucak palentu , uzina voce, rucak povrce i meso, uzina voce, i vecera nesto lagano. Posle toga i ako popije mleko unoc nije strasno, ali opet bez ikakvih dodataka. :)

Ja se slazem s ovim. Ne treba toliko tih dodataka u mleko, ako je gladan ili ako mu je navika sta god popice ga i samog.

Inace nama je mleko oko 7-8, dorucak oko 10 ( zitarice s jogurtom, zumance, pavlaka, palenta sa sirom, sa vocem, kako kad ), rucak oko 1-2 ( povrce sa mesom, sad to je piletina, junetina, teletina, curetina, od danas i riba ), uzina oko 4, neko voce, vecera oko 6-7 ( opet neke kombinacije poput dorucka ili pirinac sa vanilom, cokoladom, tako nesto ). Tokom dana nekad bude i vocni jogurt izmedju nekih obroka kao uzina, ili ako ja nesto jedem obavezno i ona mora da gricne. Pred spavanje mleko, i nekad tokom noci kad se probudi ako je gladna. A ova vremena obroka su okvirna, zavisi kad ustanemo. Inace mleko ide od 180-250ml, kako kad, i obroci od 150 - 200gr, 250gr samo ako je u pitanju palenta jer to obozava :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa lepo ruckate. Ja cu sad tri dana da joj dajem pirincanu. Pa cu ili jabuku ili bundevu po dva dana pa treci pomesam sa pahuljicama,.sargarepu..pa kukuruznu, krompir, ... tako nekako :rolleyes:

Plasim se zatvora od jabuke i sargarepe, a i mislim da sam citala da ne vezujes sargarepu i bundevu zbog kerotina..kao i pirinac sa krompirom..pitaj ko se razume.

Ne smes da imas frku od jabuke i sargarepe. To moze i kasnije da se desi, da ima zatvor,a moze i suprotno da bude. Citala si. Dakle, beba ce ti sama pokazati vec sada kako reaguje na hranu-pirinac. Ako nema grceve, fino kaki kao i do sada, nisi u tvz.'rizicnoj grupi.

Sto se tice karotena, ni to nije bas tako dramaticno. bilo bi kada bi bebi stalno u svaku hranu stavljala bundevu ili (i) sargarepu od sad pa u buduce. jedan obrok te mesavine ne skodi.

Sto se tice krompira i pirince, stvar je potpuno jasna. Ne treba davati u jednom obroku samo ugljene hidrate kada ima drugih stvari da se jede. To vazi i za nas. Zdravije ne jesti hleb sa krompirom i pirincem, jel tako?

Bravo za klopu! Drago mi je da vam fino ide... Ja cu joj sutra dati sragarepu i jabuku. Jela je jabuku 2 dana, samo sto prvi nisam lepo izblendala, a danas sam malo redje napravila, ali lepo. Nije odusevljena, a mislila sam da ce biti. Videcemo kako ce sutra proci. :)

Draga, mozda ce biti radosnija ako joj ispeces jabuku u foliji. ;) Mnoge bebe vise vole pecenu od kuvane jabuke.

Drago mi je da vam je krenulo. Svakim danom cete sve bolje jesti i bice sve zabavnije. Vazno je da budes opustena i vesela dok se hranite. To je stvarno jako vazno. Ako ti ne uspeva, sad, u pocetku, seti se za koji dan pa probaj da se zezas i smejes. Bebi ce biti hrana zabavna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena htedoh da te pitam,imamo neku spravicu koju ja zovem grickalica u koju mozes da stavis parce voca i da das bebi da gricka i sisa to jer ima zastitnu mrezu pa ne moze da proguta,jel bih smela parce sveze jabuke da joj tako dam?jabuku smo vec jeli vise puta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se usudila da dam Petru polovinu oljustene, sveze jabuke sa 5 meseci. Inace, uvek sam za to da se bebi sto pre da da 'cese zubice'. Ne znam za tu spravicu, ali kapiram da je korisna ;)

Jabuka ima kiselinu koja jako povoljno utice na bolne desni kod dece, tako da ako si resila da joj das svezu jabuku, sa tom spravicom probaj, pa javi.

I daj neku sliku te mrezice, bas me interesuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se usudila da dam Petru polovinu oljustene, sveze jabuke sa 5 meseci. Inace, uvek sam za to da se bebi sto pre da da 'cese zubice'. Ne znam za tu spravicu, ali kapiram da je korisna ;)

Jabuka ima kiselinu koja jako povoljno utice na bolne desni kod dece, tako da ako si resila da joj das svezu jabuku, sa tom spravicom probaj, pa javi.

I daj neku sliku te mrezice, bas me interesuje.

ocu ocu vec sutra cu da probam pa cu da javim utiske i da okacim sliku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je ponovo jela pirincanu kasicu (drugi dan), pojela je hvala Bogu sve. Nema nikakvih promjena, za sada, na kozi... Spavala je kao i obicno.

Medjutim, jutros nije kakila - juce popodne joj je stolica bila (ne obilna) zelenkasta, a danas popodne zuta, ali redja (imalo je malo grumuljica). To nam se desavalo i ranije (ali ne u posljednjih 20-30 dana). Moze li to biti reakcija na novu hranu i, naravno, je li to nesto ozbiljno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ocu ocu vec sutra cu da probam pa cu da javim utiske i da okacim sliku

;)

Danas je ponovo jela pirincanu kasicu (drugi dan), pojela je hvala Bogu sve. Nema nikakvih promjena, za sada, na kozi... Spavala je kao i obicno.

Medjutim, jutros nije kakila - juce popodne joj je stolica bila (ne obilna) zelenkasta, a danas popodne zuta, ali redja (imalo je malo grumuljica). To nam se desavalo i ranije (ali ne u posljednjih 20-30 dana). Moze li to biti reakcija na novu hranu i, naravno, je li to nesto ozbiljno?

Mislim da nije nista ozbiljno niti da je od hrane.

Podseti me, molim te, da li ti pravis pahuljice sa tvojim mlekom, Ad mlekom ili si kupila pahuljice koje se prave sa vodom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

;)

Mislim da nije nista ozbiljno niti da je od hrane.

Podseti me, molim te, da li ti pravis pahuljice sa tvojim mlekom, Ad mlekom ili si kupila pahuljice koje se prave sa vodom?

Pravim ih sa mojim mlijekom, svjezim :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kome je tesko da se izmaza,a beba mu dovoljno siki,moze one zitarice sto se prave sa mlekom da napravi i sa vodom.Malo je bezukusno,ali meni se Mina ,recimo,davila u tome.Nista joj nije smetalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pravim ih sa mojim mlijekom, svjezim :rolleyes:

To sto joj je stolica bila zelenkasta, moze biti od necega sto si ti jela. desava se. sa druge strane, ako je posle toga bila tako zuckasta sa grumuljicama, to je stolica od zitarica koje je svarila.

Prema toma, nema bojazni da je nesto vezano za hranu osim ako ti nisi jela nesto sto je tako proslo kroz bebin stomacic,a to su stvarno prolazne stvari.

Sutra, povecaj kolicinu duplo i neka pojede koliko moze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima, Yelena. Samo da me vidis, bas joj pravim ugodjaj: muzika, ponekad crtani, pevam, zasmejavam, igram ...sve radnje radim... :lol: Jede, ali nije odusevljena, nema onoga da otvara usta, moram nekako da je prevarim i dam kada bezveze zine. Ne znam, mozda je to i normalno? Mozda ja ocekujem previse? Ali kad' uspem da joj stavim u usta ona pojede. Danas sam odlucila da joj pravim sargarepu i jabuku. Kuvacu posebno, da bih mixala sa vodom iz jabuke. ;)

Da te pitam za pecenu jabuku (jer nemam naviku to da pravim za nas): da li se ona cela umota u foliju ili se stavi na foliju i da li kada se ispece je sadrzaj kasast da ga vadim kasicicom i ne blendam ili blendam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da te pitam za pecenu jabuku (jer nemam naviku to da pravim za nas): da li se ona cela umota u foliju ili se stavi na foliju i da li kada se ispece je sadrzaj kasast da ga vadim kasicicom i ne blendam ili blendam?

Dovoljno je da jabuku opereš i nožem izvadiš samo sredinu, znači ostane cijela jabuka...I staviš peći na 180 stepeni(u tepsiji)....Bude onako fina, sočna da se jede kašikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima, onda cu vec videti, ili sargarepa ili jabuka sledece.

Nale bitno da ona porucka, javi kako je danas bilo i kako si spremala jabuku...kuvanu, pecenu u foliji i lil bez :lol:

Moja jos nije kakila, pa ne znam dal danas da nastavimo s pirincem?

I jel ovo tacno, nije mi sad tesko al da pitam:

Viki77 Kome je tesko da se izmaza,a beba mu dovoljno siki,moze one zitarice sto se prave sa mlekom da napravi i sa vodom.Malo je bezukusno,ali meni se Mina ,recimo,davila u tome.Nista joj nije smetalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nale, pre nego sto joj stavis kasicicu usta, pokusaj kasicicom da je pogolicas ispod donje sune. Trebalo bi instiktivno da otvori usta.

Mmoj, pojma nemam. Nisam probala. Viki je probala, pa eto iskustva.

Da ti kazem, ni nase mleko nije bas bog zna kako ukusno. bebe ne znaju sta su ukusi, niti im je to razvijeno. one reaguju u pocetku na tekstiru.

Kaki ce, nije briga. Mora da se stvari 'cvrsta' hrana. Nudi vode obavezno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok jel ja njoj posle kasice da dam siku ili ponudim vodu a siku kasnije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Siku, a vodu kasnije. ako zaspi uz siku, kad se probudi vodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milupine zitarice(pirinac) su obogacene vitaminima , mineralima i gvozdjem. To nema sve u integralnom pirincu. Naravno. sto kaze Mama dy, mozes i jedno i drugo da mu dajes ili da tu kutiju Milupinih potrosis i vec ce doci vreme za zumance, meso, zeleno povrce gde ce dobijati gvozdja dovoljno. Kada potrosis tu jednu kutiju Milupa rice vise ti i nece padati na pamet da je kupujes. Ili ces kupiti Milupa 7 corn ili ces sama kuvati kase od svih zitarica.

PA NIJE mi to nipadalo na pamet, ja joj kupujem milupu vec neko vreme. mogla bih da probam ja da joj napravim neku kasu sa zitaricama, sigurno je jeftinije, reci mi samo u tu kasu onda dodam ad mleko do gustine koju zelim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je.

Ja sam zitarice mlela u mlinu za kafu, na suvo sto bi se reklo, pa sam kuvala kasu na vodi i dodavala mleko, zacine. Odlicno ide cimet i vanila uz sve zitarice.

Ima tema o zacinima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Siku, a vodu kasnije. ako zaspi uz siku, kad se probudi vodu.

Vazi, evo ruckili i sikimo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Btw, ja sam samo jednom kupila tu Milupu pirinac i , cini mi se, nisam je ni potrosila. na svaka tri dana sam uvodila nesto novo i posle dodavala inegralni pirinac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.