Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

U redu je jer je to njen ritam. Nista na silu. Umesto mleka popodne, da joj sveze voce bez icega, kao uzinicu.Sve ostalo je OK. Uzimace ona mleko opet, samo je sad period bojkotovanja jer je lepse jesti ;)

Btw, rotkva nije teska za stomak. Ni jedno korenasto povrce nije tesko za stomak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U redu je jer je to njen ritam. Nista na silu. Umesto mleka popodne, da joj sveze voce bez icega, kao uzinicu.Sve ostalo je OK. Uzimace ona mleko opet, samo je sad period bojkotovanja jer je lepse jesti ;)

Btw, rotkva nije teska za stomak. Ni jedno korenasto povrce nije tesko za stomak.

Jel da? Ja znam kada idemo na slavu kod bake moje, a posna slava je u pitanju, uvek se posle mama zali da je boli stomak posto je jela mnogo rotkve, hahahahah!!!!

A mogu li papriku da joj dam, onu crvenu pecenu iz zamrzivaca???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tvoja mama podriguje na rotkvice, ali to ne znaci da rotkvu tesko vari ;)

Mozes papriku, naravno.

Svez jabuka i svez celer su super kombinacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj! Danas sam Tisi dala da probra krušku. Imala sam jedno pakovanje u zamrzivaču, i kao hajd' da izvadim da ne stoji više..I tako ja to lepo odledim, oduševim se kako se lepo pasira viljuškom i dam joj dve tri kašičice. Ona naravno oduševljena, kao i obično :D Ode Tisa sa tetkom u šetnju, ja uzmem da operem sudove i pojedem taj ostatak kruške i istraumiram se...Potpuno sam zaboravila da joj prokuvam kruškicu. Bila mekana, fina i ja valjda kako sam navikla da je jabuka mekana kad se prokuva, potpuno sam smetnula sa uma da je kruška mekana zato što je otpoljena. Kontam, malo je pojela pa joj valjda nisam neki kuršlus napravila, al' sam se ipak malo istraumirala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj! Danas sam Tisi dala da probra krušku. Imala sam jedno pakovanje u zamrzivaču, i kao hajd' da izvadim da ne stoji više..I tako ja to lepo odledim, oduševim se kako se lepo pasira viljuškom i dam joj dve tri kašičice. Ona naravno oduševljena, kao i obično :D Ode Tisa sa tetkom u šetnju, ja uzmem da operem sudove i pojedem taj ostatak kruške i istraumiram se...Potpuno sam zaboravila da joj prokuvam kruškicu. Bila mekana, fina i ja valjda kako sam navikla da je jabuka mekana kad se prokuva, potpuno sam smetnula sa uma da je kruška mekana zato što je otpoljena. Kontam, malo je pojela pa joj valjda nisam neki kuršlus napravila, al' sam se ipak malo istraumirala :)

zasto bi, i ja Stefanu dajem ne kuvanu krusku. viljamove su tako meke i socne i kad je rendam gotovo se sva pretvori u sok..

ne brini se nista!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zasto bi, i ja Stefanu dajem ne kuvanu krusku. viljamove su tako meke i socne i kad je rendam gotovo se sva pretvori u sok..

ne brini se nista!!!

Pa da, al' je Stefan malo stariji :D Nama je ovo bila prva nekuvana klopica koju smo probali :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema traume. Tvoje dete vec dovoljno dugo jede da ne brines o bakterijama toliko. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas drugi put pojeli kasu kasikom.

Kupila sam Milupa kasicu od pirincanih pahuljica bez dodatnih ukusa (koja se mesa u mleku) i pocela sam da mu uvodim tako sto sam u 150ml stavila jednu mericu tih pahuljica i dala mu da popije na flasicu sa cuclom za retke kase. Posle sam pocela da zguscavam sa 2 merice pahuljica. Pre 10 dana je prvi put popio tu kasu.

Prvu kasu kasikom dala sam mu pre nedelju dana i kombinovao ju je sa vodom - nekoliko kasika kase, pa nekoliko gutljaja vode i tako u krug dok nije pojeo negde trecinu-pola kase. I posle je popio pola mere mleka.

Danas sam mu napravila ponovo tu gustu kasu. U 60ml bebelaka 3merice pahuljica, ali sam posle ipak dodavala jos mleka da bih razbistrila. Pojeo je sve, popio jos 50ml vode i 60ml bebelaka.

Nasa klopa kasice potrajala je malo duze nego sto inace traje klopa i pretvorila se u sve osim klope. Bilo je smejanja, pljuvanja, pricanja, hvatanja kasike, pokusaja da sedne, grickanja kasike i flasice sa vodom, guranja ruku u usta puna kase, pokusaja da dohvati ciniju sa hranom, pa cak i plakanja jer nije mogao ponekad da doceka novu kasiku. Imam osecaj da ce sledeci put kad bude jeo kasu pokusati i on mene da hrani :P Najsmesnija stvar od svega je to sto kada mu primaknem kasiku ustima a usta su mu zatvorena, ja otvorim usta i on me imitira. Pokusala sam cisto sale radi i nisam mogla da verujem da je upalilo!

Sve u svemu jedno predivno iskustvo! Posto sam primetila da mnogo lepse guta bistrije kasice, na licu mesta sam dosipala po malo mleka u cinijicu i razredjivala kasu, tako da sam mu naknadno dosula jos oko 30tak ml mleka. Primetila sam da je posle kasika gusce kase bilo pobune, dok je ove redje gutao bez problema i kmekao jer nije mogao da doceka sledecu kasiku. Izgleda mu se kasa ipak svidela! Kada je sve pojeo, dala sam mu da popije ostatak mleka i popio je skoro sve iz flasice, jos tih 60ml mleka i bio je nekih par minuta miran, dok sam presvukla i njega i sebe jer nam je sve oko nas bilo ulepljeno kasom. E onda je ponovo pocelo kmekanje i sisanje palca... i popio je jos 50ml vode. Mozda bi popio i vise ali nije bilo u flasici... I onda se bas lepo iskakio! :)

Eto to je ceo izvestaj o nasoj danasnjoj klopi kase, ja sam bila presrecna, a primetila sam da je i on dosta uzivao. Hvala Bogu sto smo bili sami, jer da nam je bilo ko bio tu verovatno bi umirao od smeha i odvlacio mu paznju, ili bi me terao da prestanem da ga hranim (jer recimo svekrva i dever imaju obicaj da komentarisu kako mucim dete dok ga hranim)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i tabele uvodjenja cvrste hrane, po iskustvu sa ove teme.

Ova tabela ne predstavlja nikakav zvanican spisak niti pravilo za uvodjenje, vec smo analizom postojece teme dosli do rezultata.

Uz ovu tabelu, napominjemo da pogledate i teme:

Masnoce u ishrani dece

Principi ishrane dece..

Recepti za bebeZacini u bebinoj ishrani

Sir

Riba

Zacini u bebinoj ishrani

Administartori

Ovo je najboji post na forumu koji sam videla od kad pratim forum! :)

E sad, pitala bih vas nesto, sta su to bujoni od mesa? :) Mozda sam plavusa u dusi, ali bolje da pitam nego da nagadjam...

Da li ovaj obrok koji je kao dorucak zitarica sa vocem moze da bude zitarica sa povrcem, ili se bas preporucuje voce ujutru?

Malo sam u nedoumici, na pirincanim pahuljicama koje sam kupila pise da se mesaju sa kasom od voca ili povrca, a i u kuvaru koji sam citala nasla sam istu stvar - da se za pocetak uvodi pirincana kasa u kombinaciji sa vocem i povrcem pa tek posle voce i povrce samo. Ali, ovde sam procitala drugacija iskustva i savete da se pirincana kasa ne mesa sa kasom od voca/povrca vec da ide sama. Ima li onih koji su ipak mesali voce/povrce sa pirincanom kasom?

Ja sam napravila neki plan za uvodjenje nemlecne hrane za moju bebu, a to otprilike izgleda ovako:

Druga polovina treceg meseca - uvodjenje pirincane kase, prvo retko u adaptirano mleko, a posle gusca kasa na kasiku. (predpostavila sam da bi mu bilo lakse da postepeno uci da guta gustu hranu pa sam zbog toga postepeno resila da zguscavam kasu)

Prva polovina cetvrtog meseca - uvodjenje kase od jabuke mesane sa pirincanom kasom, a posle uvodjenje same kase od jabuke

Druga polovina cetvrtog meseca - uvodjenje kase od nekog povrca (ne znam jos kog, to cu tek odluciti...) sa pirincanom kasom, a posle kasa samo od istog povrca..

Da ne duzim dalje, da li je neko radio na slican nacin i da li mislite da sam u necemu pogresila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisi ni u cemu pogresila osim sto nisi morala da uvodis tako rano kasicu i to na flasicu. Mislim, ako nisam nesto pomesala, da tvoja beba lepo napreduje inace. Ovde je praksa da se uvodi pirincana kasa sa mlekom nekoliko dana, pa nakon toga cisto kuvano voce ili povrce(stvar izbora) 2 dana, a treci dan sa pirincanom kasom. zasto? Da bi se videlo kako beba vari cistu namirnicu tj. voce ili povrce pojedinacno. Posle 3 dana, uvodi se nova namirnica tj. voce ili povrce opet 2 dana pa sa pirincem i tako 3 ili 4 nemirnice, pa se uvodi sledeca zitarica,npr. kukuruz, 2 dana pa se mesa sa poznatim vocem ili povrcem itd.

Sve je stvar tvoje odluke. Svi saveti oko uvodjenja cvrste hrane se svode na dve vrlo vazne cinjenice na koje treba stalno obracati paznju:

Prvo: da li ima alergijske reakcije

drugo: da li beba lako vari datu hranu.

Posle prvih mesec dana od uvodjenja pratimo kako je beba podnela hranu i po tome se i ravnamo.

Bujoni od mesa je supica koja se dobija kuvanjem mesa.Uglavnom se preporucuje komad mesa sa koskom za supu jer ima vise masnoce.

Dorucak ne mora biti samo kasa sa vocem... samo dorucak se uvodi posto je beba jela skoro 2 meseca jedan obrok oko podne ili kada je taj obrok oko podne veci od 200ml pojedene hrane.(cajna solja)

Vrlo je vazno da se u prvih 10ak dana uvodjenja hrane ne preteruje sa kolicinom iste jer bebe ce pojesti sve ako su gladne, ali je vralo moguce da im veca kolicina hrane moze naneti tegobe u varenju. Dakle, postepeno povecavanje kolicine hrane, postepeno povecavanje gustine hrane i postepeno uvodjenje svake namirnice ponaosob.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC hvala puno na odgovorima! :)

Uvela sam mu kasu kad je imao samo 3 i po meseca zato sto je poceo da jede sa razmakom od 2-3 sata, pa cak i nocu je poceo cesce da se budi. A izabrala sam pirincanu kasu jer sam citala da ona ne stvara nikakvu rekaciju niti alergiju.

Na kasi pise da se u 200ml mleka/dohrane mesa oko 7kasika (supenih) kase, a ja sam mu oba puta napravila u 60ml mleka 3 merice (od bebelaka) pahuljica. Posle sam mu dala jos samo bebelaka, jer sam predpostavljala da bi mu tesko palo da pojede vecu kolicinu kase. Sad ne znam da li moze da mu se da malo kase pa posle mleko, ili da mu se generalno ne daje kolicinski puno hrane tada kada jede kasu? Nadam se da nece da mu bude problem sto je pojeo kasu od 60ml mleka i popio 60ml mleka, a jos je i posle kratkog vremena popio 50ml vode...

U svakom slucaju, kontam da ne bih morala ipak da mu uvodim ovom brzinom hranu kao sto sam planirala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sto pise na kutiji je cista komercijala kako bi zitarice potrosila sto pre, a ne zato sto je to tako dobro. Naravno, posle svakog obroka mu daj mleka koliko hoce, a posle pola sata do sat i vodu, naravno. logicno si pristupila 'problemu', samo isprati da li kolicina od 60ml sa pirincom ne pravi problem u varenju tj. da ne bljucka,povraca(ne daj boze) i da ga ne boli stomak.

Sama ces ispratiti svoje dete pa povecavati kolicinu i gustinu. I danas si dobro uradila jer si ispratila da mu je gusto, pa si redila. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sto pise na kutiji je cista komercijala kako bi zitarice potrosila sto pre, a ne zato sto je to tako dobro. Naravno, posle svakog obroka mu daj mleka koliko hoce, a posle pola sata do sat i vodu, naravno. logicno si pristupila 'problemu', samo isprati da li kolicina od 60ml sa pirincom ne pravi problem u varenju tj. da ne bljucka,povraca(ne daj boze) i da ga ne boli stomak.

Sama ces ispratiti svoje dete pa povecavati kolicinu i gustinu. I danas si dobro uradila jer si ispratila da mu je gusto, pa si redila. ;)

Bljucnuo je 2-3 puta po malo pa sam pomislila da je zbog toga sto sam ga nosila. Danas ce oko podne dobiti u 60ml mleka 2 merice pahuljica umesto 3, pa posle ako zeli jos dobice mleko. Vodu sam predpostavila da treba da mu nudim posle kase, jer i ja posle jela ozednim love7.gif

Prosto ne mogu da verujem da je to sa gustinom trik da bi se potrosila kasa sto pre, a ja mislila da je to preporucena gustina najbolja za bebu... kako mi to nije palo na pamet... :(

Dobro si me usporila malo sa uvodjenjem kase, a ja planirala da mu postepeno povecavam i uvodim novu kasu, pa zasto bih ga zasipala tokolom kasom ako je njemu i ovo dovoljno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste trik za kolicinu jer ne mozes bebi koja je u zivotu pila samo mleko da das toliko kolicinu bilo kakve hrane, pa ni pirinca. Kasnije, kada bude jeo hranu, jesce tu kolicnu, ali onda mu neces davati za obrok samo pirinac nego nesto jos,pa opet neces potrositi tu njihovu preporucenu kolicinu pahuljica.

Sada mu dajes jako retku kasu, pa mu voda posle hrane nikako ne treba. Ima vode u mleku dovoljno. Uvek posle obroka mu daj mleka koliko god hoce da popije i nemoj puno polaziti od sebe u buduce. Ti jedes hranu dacenijama, a on tek 2 dana. ;)

Uglavnom, ako je bljuckao, smanji kolicinu hrane i daj mleka koliko hoce. Vodu nudi kao i obicno kad je pio samo mleko. Mislim da ne bi bilo lose da mu kasicu sa pahuljicama dajes narednih 5-7 dana, pa tek onda da uvedes nesto drugo.

Budi obazriva sa kasicom od jabuke ili sargarepe. Te dve namirnice znaju nekim bebama da naprave tvrdu stolicu i zatvor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomagajte..:) bebac ima šest mjeseci i dajem mu voćne kašice i kuvam rižu, brokoli i krompir..šta još da mu kuvam..kakve žitarice i kao???kod nas nema MILUPINIH proizvoda..ludim..help..:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomagajte..:) bebac ima šest mjeseci i dajem mu voćne kašice i kuvam rižu, brokoli i krompir..šta još da mu kuvam..kakve žitarice i kao???kod nas nema MILUPINIH proizvoda..ludim..help..:)

Jeste li poceli sa mesom, zumance? Ne znam odkud nema kod vas Milupa ali mora da postoje neke druge zitarice za bebu, nestle npr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste li poceli sa mesom, zumance? Ne znam odkud nema kod vas Milupa ali mora da postoje neke druge zitarice za bebu, nestle npr.

Danas nam je rekla da sa punih sedam počnemo sa mesom..ali ne znam..nema milupa ali danas ću potražiti nestle..on jede bebelac i da li mu sa timm mlijekom pripremam žitarice???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da. Zitarice spremas sa mlekom ili ih dodajes u kuvano povrce kad izblendas.

Pre mesa, valja uvesti masnoce tipa maslinovog ulja ili putera (ne margarina!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mame,moja beba ima tri meseca i koji dan,ali nam pedijatar jos nista nije rekao za uvodjene cvrste hrane ni kasice ni niceg,imamo komtrolu sledecu kad tek bude imao skoro 5 meseci.da li je dovoljno do tad da jede samo moje mleko?sta vi mislite o tome i kad bi trebalo poceti bar sa kasama?da li da mu dam nekad vode ili kamilice posto mi se cini da je nekad zedan?hvala :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vodu obavezno, a kamilicu samo ako ga muci stomacic.

Uvodjenje hrane cvrste hrane najcesce pocinje sa 4 ili 4,5 meseca. Neki uvode i sa 6 punih. To moras sama ispratiti koliko je beba zainteresovana za hranu dok ti jedes, da li trazi cesce da sisa itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vodu obavezno, a kamilicu samo ako ga muci stomacic.

Uvodjenje hrane cvrste hrane najcesce pocinje sa 4 ili 4,5 meseca. Neki uvode i sa 6 punih. To moras sama ispratiti koliko je beba zainteresovana za hranu dok ti jedes, da li trazi cesce da sisa itd.

pa sisa cesto,a kad jedem samo mljacka i gleda mi u usta i smeje se,mnogo mu je zanimljivo,a koliko puta vode dnevno i kad,mislim koliko vremena posle ili pak pre obroka?puno hvala :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vodu posle obroka pola sata do sat.Posle svakog obroka.

Ako se tako ponasa, sa puna 4 meseca kreni sa uvodjenjem hrane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomagajte..:) bebac ima šest mjeseci i dajem mu voćne kašice i kuvam rižu, brokoli i krompir..šta još da mu kuvam..kakve žitarice i kao???kod nas nema MILUPINIH proizvoda..ludim..help..:)

Ima puno razlicitih kasica. Predpostavljam da ima rizolino za bebe od 6meseci ili nekog drugog proizvodjaca?

Ja sam uzela Milupu jer je to bila jedina kasa za bebe od 4 meseca od rize bez dodatnih ukusa i da se mesa u mleku. Moja mama nam je kupila rizolino koji se mesa sa mlekom ali tek za bebe od sest meseci.

Jelena, kada sam procitala na uputstvu preporucenu kolicinu i gustinu bila sam u fazonu "u jeeeee, kad ce on da jede tu kolicinu..."?!

Pa dobro, sad mi se vise ni ne zuri sa uvodjenjem novih kasa, samo neka klopa ovo malo kasice i pije vode koliko hoce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno tako, andjelcicu. Molim te, posto imas taj Rizolino, pogledaj sastav na kutiji. Da li sadrzi secer i ako sadrzi koliko %.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.