Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Naravno da treba voditi racuna o uvodjenju novih namirnica, ali ako je dete jelo vec vise puta bundevu, sargarepu, pa se uveo npr. karfiol, nije nista strasno ako se posle nekog vreemena skuva sve zajedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dodali smo kasicicu maslinovig ulja u povrcance danas i bilo je njami njami :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dete mi ima 4meseca i pocela je vec jos pre 10tak dana sa cvrstom hranom,kazite mi samo da li smem da joj dam griz kada i kako i dali smem u mleko da joj stavim mlevenu plazmu pre spavanja...hvala vam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet ja sa pitanjima u ovoj temi :)

Pocela sam sve cesce Jani u rucak i uzinu da dodajem pirincane i kukuruzne instant pahuljice, pa me brine da to i nije bas dobro... Oan jabuku nece ovako samu, mrsti se, gadi se, pljuje, kao limuntus da sam joj dala, tako da u jabuku uvek ide i kasica. Danas cu joj dati krskicu, pa da vidim kako ce joj se to dopasti. A danas za rucak sam joj kuvala brokoli, karfiol i krompiric, i izmiksala sa malo vodice u kojoj se kuvalo, ali opet je bilo jaaaako gusto. Dodala 30 ml mleka, opet gusto, jos 30, i onda je bilo ok, ali nije htela! Dodam i pirincanu kasicu i smaze sve :blink: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mora da si prekuvala malo krompir ako ti je bilo tako gusto. Smanji ti zitarice na toliko da je prevaris ;) da pojede. Inace nemoj krompir da mesas za zitaricama. Krompir je povrce koje ima bas dosta ugljenih hidrata.

Posle 3 dana maslinovog ulja joj ubaci puter sa jabukom pa vidi da li tako hoce...i onu vanilu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mora da si prekuvala malo krompir ako ti je bilo tako gusto. Smanji ti zitarice na toliko da je prevaris ;) da pojede. Inace nemoj krompir da mesas za zitaricama. Krompir je povrce koje ima bas dosta ugljenih hidrata.

Posle 3 dana maslinovog ulja joj ubaci puter sa jabukom pa vidi da li tako hoce...i onu vanilu. ;)

A koliko dugo se kuva krompiric???

Vanili nisam nasla jos.....ali bas me interesuje kakv je ukus, i ja hocu da probam, tako da to sigurno kupujem! A puter u jabuku kako? U gotovu obarenu izblenanu jabuku dodam puter?

I ako ti nije tesko, napisi molim te sta sve sa cim ne treba mesati, tipa kao to krompir i zitarice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pojela je ceeeelu krusku!!! Juuuuuupi!

A jel moze malo cimeta u krusku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliko dugo se kuva krompiric???

Vanili nisam nasla jos.....ali bas me interesuje kakv je ukus, i ja hocu da probam, tako da to sigurno kupujem! A puter u jabuku kako? U gotovu obarenu izblenanu jabuku dodam puter?

I ako ti nije tesko, napisi molim te sta sve sa cim ne treba mesati, tipa kao to krompir i zitarice!

Ne mogu da ti kazem koliko se kuva krompir jer su svi razliciti, ali najbolje je da ga kuvas celog ili samo na pola presecenog i kuvan je kada ga probodes visljuskom. Proveravaj ga svaki cas dok ne omekne i odmah ga vadi iz vode. To je jedini nacin.

Kada jabuku skuvas, na toplu jabuku stavi pola kasicice putera i onda izblendaj.

Nema sanse da se sad setim sta sa cim ne ide, ali nije neka greska ako se to i desi da pomesas, samo je sustina da to ne radis cesto.

Pojela je ceeeelu krusku!!! Juuuuuupi!

A jel moze malo cimeta u krusku?

Mozes cimet, naravno u svo voce, a i sa bundevom dobro ide. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da ti kazem koliko se kuva krompir jer su svi razliciti, ali najbolje je da ga kuvas celog ili samo na pola presecenog i kuvan je kada ga probodes visljuskom. Proveravaj ga svaki cas dok ne omekne i odmah ga vadi iz vode. To je jedini nacin.

Kada jabuku skuvas, na toplu jabuku stavi pola kasicice putera i onda izblendaj.

Nema sanse da se sad setim sta sa cim ne ide, ali nije neka greska ako se to i desi da pomesas, samo je sustina da to ne radis cesto.

Mozes cimet, naravno u svo voce, a i sa bundevom dobro ide. ;)

Hvalaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!

A ja krompir seckala na cetvrtinu, pa ga kuvala, kao da se bolje skuva!

Jeino sam se zeznula, i dala joj tu krusku u 18:00, a prvi put sam joj dala....mentol, uopste nisam razmisljala :(, tako da je sada obilazim na 10 minuta da proverim da li ima neku reakciju, joj uzas, bas sam pogresila....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, kada uvodis novu namirnicu, vazno je da joj das malu kolicinu. Ako i bude neke reakcije, ona ce onda biti manjeg intenizteta jer ce je organizam lakse izbaciti manju kolicinu.

Zato svi savetujemo da se sve nove namirnice daju u podnevnom obroku i u malim kolicinama koju povecavas sledecg dana.

Spisak alergenih namirnica je varijabilan i niko ti ne moze reci tacno koja je namirnica vise ili manje alergena.tj. da ti da spisak. Zato, stici naviku sve do prve godine da joj dajes po malo i u podne/do podne. ;)

Mislim da ce se od ove kruske sutra svojski ukakiti. B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana24, pisi nam sta se do sad klopali. Da li si pogledala tabelu? Znaci li ti nesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo danas klopali curetinu sa povrcem. kupila ja lepo poveci batak i u rernu- u foliju, tako kaze moja draga saveta :wub: , povrce kuvala.

mesa ima bas dosta, odvojila sam potrebnu kolicinu, inace sam napravila 8 porcija od nekih 50g, ostalo sam stavila u zamrzivac.. 300g sam mu napravila, kontam ja puno je ali koliko pojede nek pojede a on sve pojeo..

inace koliko sam skontala do sad bas voli slane stvari i vise se "obraduje" nego slatkim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super da ste jeli curetinu. Ona je jako zdrava. Petar je curetinu najradije jeo.

Jel probao jaretinu juce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nisam mu htela davati jer, bez obzira sto nije stavljala neke masnoce, stavljala je vegetu-cak je i menibilo dosta sto je volim..

ma, sad mi se ovako bas svidja spremanje, kupicu ja manji komad jaretine pa cu mu spremati. u ovoj nasoj mesari svega ima, kad uzimam i trazim za bebu sve mi daju lepo. a ova curetina je divna. secam se da je sveki jednom spremala ali je bila jako suva a ovo sad... znaci- bolja sam domacica!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ja ganjam jaretinu da kupim ali nisam uspela :(

Ivana, koliko košta kg jaretine? I Beograđanke jel znate nekog ko prodaje?!

Odoh OT :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ja ganjam jaretinu da kupim ali nisam uspela :(

Ivana, koliko košta kg jaretine? I Beograđanke jel znate nekog ko prodaje?!

Odoh OT :(

Pitala ja to u temi ruralan ili urban zivot jer ni ja nemam odgovor. Trazila sam snabdevaca. U februaru idemo u Pozegu zajedno da kupimo jarence. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ja ganjam jaretinu da kupim ali nisam uspela :(

Ivana, koliko košta kg jaretine? I Beograđanke jel znate nekog ko prodaje?!

Odoh OT :(

svekar kupuje od nekih prijatelja iz Bezdana, kupi 2-3 pa u zamrzivac, a u mesari sam videla da ima ali ne i cenu. kad budem ponovo isla - necu sad par dana snabdevena sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me zasto vecina majki uvodi hranu pre 6 meseca? Ja imam preporuku od perijatra da ako dete sisa (ne znam za ad mleko) i dobro napreduje nema razloga za ranije uvodjenje hrane. Objasnjava da digestivni sistem jos uvek nije dobro sazreo, pa se usled ranijeg davanja nemlecne hrane, kasnije cesce javljaju alergije...

Hvala unapred...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC, pomagaaaaaj!!!

Jana me zeza sa doruckom, koji je uvek do sada bio u 9. Pisala sam vec da evo vec cetvrti dan se budi oko 23:30, poklopa celu flasicu, pa u 5 ponovo, a u 9 neeeece ni da cuje da klopa! Tako je i jutros bilo, od 9 do 10 sam pokusavala da joj dam flasicu, ali ni 1mililitar nije popila..... Ja sam joj onda izgnjecila pola banane (bprvi put je bananu klopala danas), i dodala malo mlekca u nju, i smazala je sveeee :blink:

Sad sta to znaci??? Da nije bila gladna nebi ni bananu pojela, zar ne??? Ili bi?

Da li da joj za dorucak ubuduce dajem nesto drugo???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me zasto vecina majki uvodi hranu pre 6 meseca? Ja imam preporuku od perijatra da ako dete sisa (ne znam za ad mleko) i dobro napreduje nema razloga za ranije uvodjenje hrane. Objasnjava da digestivni sistem jos uvek nije dobro sazreo, pa se usled ranijeg davanja nemlecne hrane, kasnije cesce javljaju alergije...

Hvala unapred...

Meni je moja pedijatrica ovako to objasnila......da beba sa 6 meseci ne moze da bude samo na mleku, vec mora da ima bar jedan nemlecni obok, a mozda cak i 2-3. E sad, obzirom da se hrana uvodi postepeno, prvo naprimer sargarepica, pa par dana samo nju jede, pa krompiric....itd, tebi ce trebati mesec dana da mozes da napravis konkretan rucak i uzinice! Zato se i uvodi ranije, da se beba polako navikava, da bi sa punih 6 vec mogla da klopa lepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Beba do 6 meseci nema "pune" nemlečne obroke već je to perido istraživanja ukusa tako da bi tačno od 6ot meseca mogla da počne sa pravim nemlečnim obrocima (mislim i na količinskii ali i na alergijske reakcije). A beba koja je samo dojena do 6 meseca, u 6om mesecu neče biti "spremna" da jede nemlečne obroke (a trebalo bi).

Dakle do 6 meseca se beba upoznaje sa ukusima i ispituje se alergijska reakcija na pojedine namernice a teko od 6 meseca one "zbilja" ručaju te obroke i naravno polako se uvode nove namernice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baby, moras da shvatis da bebe ne rade na sat :) Sve se menja iz vise razloga. Nije jela u 9 vec u 10 i nesto. Nije htela mleko mozda zato sto nece cuclu jer je muce zubi. Neke bebe radije jedu na kasiku jer cuclu moraju da pritisnu desnima da bi pile mleko.

Vazno je da si joj dala da jede. I vise ne gledaj na sat toliko da sve bude tacno ni nemoj da ocekujes da ce beba uvek jesti u sat.

Ona, tebi, do te banane sto si joj spremila sigurno nije urlala da je gladna. Prema tome, nije bila gladna tada vec posle nesto vise od sat.

Sutra joj opet ponudi mleko, ali prvo sacekaj da vidis da li je da ti kenjka ili da trazi. Ako ti opet odbije mleko, znaci da joj cucla ne prija nego kasika, pa ti onda opet kasicu napravi. Nece joj nista biti ako je gladna da saceka 10 minuta. ;)

Nale, svetska zdravstvena oragizacija je preporucivala da se dojenim bebama ne daje ni voda ni hrana do 6. meseca. Oni uskoro menjaju taj stav,a nasi pedijatri nius dovoljno upuceni da se stav menja. Da si rodila bebu pre samo 10 godina, isti taj pedijatar bi ti rekao da das bebi sa 4 meseca da proba da jede.

U vecini slucajeva, svi smo lagano uvodili nemlecnu hranu. Na tebi je odlucis. Niko do nasih beba nije imao nikakav problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baby, moras da shvatis da bebe ne rade na sat :)

E nek si mi rekla ;)

Ma da, znam ja to da nisu bebe kao satic, ali pre neki dan mi se tako desilo da nije u 9 to flasicu pojela, vec tek rucak u 12.....a u 5 nocu je pila mleko....ispada 7 sati da nije jela.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E nek si mi rekla ;)

Ma da, znam ja to da nisu bebe kao satic, ali pre neki dan mi se tako desilo da nije u 9 to flasicu pojela, vec tek rucak u 12.....a u 5 nocu je pila mleko....ispada 7 sati da nije jela.....

Mila moja, rast zuba poremeti sve. Bebe nemaju apetita, cudno se ponasaju, ne mogu da spavaju i ne znaju sta ce sa sobom. To ce da te prati dugo dugo dugo...

Samo nemoj da brines. Sve one to nadoknade sto danas ne pojedu, sutra ce ili za 2 dana. ;) Pa ce pnda da ti jede 2 puta vise. Sto se vise nerviras, nervozu prenosis na nju i onda ulazis u zacarani krug. Ako nije kenjkava i placljiva, znaci da je dobro. Sve bebe traze kad im nesto treba. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.