Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Njabolje bi bilo da mu doručak daš oko pola 10, nema veze što pije mlijeko, doručak je najbitniji...neke žitarice, palentu, griz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na koji nacin pripremas ribu?Da li se obari u malo vode ili se pece u rerni?

Takodje me interesuje od kad se bebi uvodi dorucak?Moj bebac oko 8-pola 9 pije mleko,odspava jos malo do pola 10-10 pa ruca u 12...mislim sta ako nece nista osim mleka?Na bebac portalu sam procitala da se dorucak uvodi sa 9 meseci a takodje znam prijateljice cija deca imaju po godinu i po-dve a piju i dalje mleko ujutru. :wacko:

Uvek u aluminijumskoj kesi pecem ribu u rerni. Bez icega.

I moj Petar je tako voleo duze da spava i to do pre 15 dana je spavao cak i do 10:30. Uredno sam mu davala dorucak i sa 8 meseci kad ustane, oko 11h, pa tek oko 15h rucak bez uzine. Sa 8 meseci i sve do nekog 10og meseca je vrlo rado jeo za dorucak mlecne kase, vrlo cesto voce sa jogurtom i zitaricama. A od 10og meseca je hteo samo slano i dan danas jede slani dorucak.

Moj savet ti je da pocnes da mu nudis dorucak, pa ako nece da prihvati, nemoj se nervirati.Prosto prati svoje dete i njegove potrebe. Nije sve tako kako pise u knjigama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E videću baš ovih dana pravih karfiol čorbu pa ću joj ubaciti ječam.

Jaje tj belance mi tako i jedino jede (kroz testenine) a žumance hoće i ovako.

Ali sa ribom sam joj probala i sa maslinovim uljem i iz rerne i na pari ma sve... i povraća. Pa sam napravila blagu pauzu (sad će možda malo više od mesec ipo dana) pa ću joj u Februaru ponovo dati.

Hvala Yeco na "cakama".

A koju si joj ribu davala? Moj Petar je odmah jeo one, sto bi mm rekao 'najsmrdljivije', tipa haringe, skuse, lososa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koju si joj ribu davala? Moj Petar je odmah jeo one, sto bi mm rekao 'najsmrdljivije', tipa haringe, skuse, lososa...

davala sam joj samo file Soma, jel sam pogresila? Nekako me je strah da dajem ribe koje su sa kostima pa ja moram da joj cistim. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

davala sam joj samo file Soma, jel sam pogresila? Nekako me je strah da dajem ribe koje su sa kostima pa ja moram da joj cistim. :unsure:

Pogresila si jer si trebala prvo da joj das plavu morsku ribu. Recnu kasnije. Plava riba ima odlican izvor omega 3 masnih kiselina koje se kroz to meso lako absorbuju u organizumu. Zato se savetuje da se bebama, deci daje najvise plava riba, a potom bela morska, pa tek onda recna.

OK. Posto se bojis kostiju, predlazem ti da joj kupis filet skuse za pocetak. Ako i na nju bude povracala, onda opet napravi pauzu pa joj taj filet oslica (koji je bela riba ali bar da probijes led!). On ima najblazi ukus.

Najbolje bi bilo, sa obzirom da ti je pijaca blizu da kupujes svezeg lososa. Velikog. Spremi ga celog u foliji, klopajte vas dvoje, njoj ponudi, pa ako prihvati, spakuj u male porcije i tako spremljenu zamrzni.

Haringu nemoj jer su meni oci ispale cisteci je, a imas da kupis i filete lososa.

Uvek kad kupujes svezu ribu u celo, gledaj da bude velika i onda ti je lako da se izboris sa kostima.

Mnoga deca najpre pocnu da jedu sardine.One spadaju u plavu ribu, ali su teze za spremanje. Ako ti Emilija nije alergijski osetljiva ni na sta od hrane i konzervanasa, slobodno joj ponudi i sardinu iz konzerve kako bi isto probila led. Uzmes lepo ribu iz konzerve, isperes je u mlakoj vodi da speres so i ono odvratno ulje, prelijes malo maslinovim uljem, dodas persuna i eto. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sve klopamo,mozda i pretjerujemo!Ribu(plavu) kao sto je YelenaC vec pomenula,razne corbice,supice,salatice,zitarice,voce,povrce,sokice i ne konzumiramo,samo vodu i na sve to doji!Jednom rijecju-uzivamo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sve klopamo,mozda i pretjerujemo!Ribu(plavu) kao sto je YelenaC vec pomenula,razne corbice,supice,salatice,zitarice,voce,povrce,sokice i ne konzumiramo,samo vodu i na sve to doji!Jednom rijecju-uzivamo!

I mi smo isto tako, sve zivo jeli sa 10 meseci. Ni sada nece sokove da pije, samo vodu i meni je to OK. I, sto ti kazes, uz to i sisa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo tokom prva dva meseca pored dojenja koristili i formulu, a od početka trećeg meseca, nažalost, samo formulu. Sa puna četiri smo počeli da ručkamo prvo pirinač, pa kukuruz, pa posle toga povrće, pa voće. Sad imamo šest meseci i danas smo prvi put probali avokado u kombinaciji sa jabukom. Baš nam se dopalo! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Teodori uvela samo filet oslica (tako nam je receno u savetovalistu) ali mogu da probam i sa nekom drugom ribom... Moram da priznam da joj nije omiljena hrana ali kad se spremi-nema izvoljevanja ;)

Koliko puta nedeljno spremate ribu? Pilecu dzigericu? Meso? Zumanac? Spanac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ribu bar 2 puta nedeljno, dzigericu je poceo da odbija sa 15 meseci, pa se i ne trudim. Zumance je jeo 2-3 puta nedeljno, spanac skoro nikako, ali zato je ubijao zelje i blitvu. Spanac i nije neki izvor gvozdja, ako te to zanima. Meso je mnogo vaznije kao izvor gvozdja za ovaj uzrast.

Na koji nacin dajes bebcu zumance sada?

Znas li da sa godinu dana bi trebao da pocne i belance zbog predstojece vakcine sa 13 meseci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ribu bar 2 puta nedeljno, dzigericu je poceo da odbija sa 15 meseci, pa se i ne trudim. Zumance je jeo 2-3 puta nedeljno, spanac skoro nikako, ali zato je ubijao zelje i blitvu. Spanac i nije neki izvor gvozdja, ako te to zanima. Meso je mnogo vaznije kao izvor gvozdja za ovaj uzrast.

Na koji nacin dajes bebcu zumance sada?

Znas li da sa godinu dana bi trebao da pocne i belance zbog predstojece vakcine sa 13 meseci?

Teodori su blitva i spanac omiljena hrana! Uz to super ide i jogurt i eto idealnog rucka! Ali nisam znala da nisu neki izvori gvozdja-zbog toga sam joj spremala najvise...

Receno nam je da uvedemo belance kad napuni 11meseci. Za sad joj dajem kuvano zumance koje izmrvim u kasicu. Oslic jednom nedeljno, a curetinu, junetinu ili teletinu (kad nadjem u mesari) skoro u svaki rucak. Svakodnevno klopa sir ili jogurt (od sutra i kiselo mleko)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodori su blitva i spanac omiljena hrana! Uz to super ide i jogurt i eto idealnog rucka! Ali nisam znala da nisu neki izvori gvozdja-zbog toga sam joj spremala najvise...

Receno nam je da uvedemo belance kad napuni 11meseci. Za sad joj dajem kuvano zumance koje izmrvim u kasicu. Oslic jednom nedeljno, a curetinu, junetinu ili teletinu (kad nadjem u mesari) skoro u svaki rucak. Svakodnevno klopa sir ili jogurt (od sutra i kiselo mleko)

Mi smo kuburili sa gvozdjem dugo i resavali smo ga mesom i to tamnim.Imali smo period, bas tako sa oko 10 meseci kad nam je preporuceno da jedemo za sva tri obroka meso, verovala ili ne. Pa se desavalo da za dorucak jede zumance sa zitaricama, za rucak teletinu, a za veceru pileci batak. :)

Super je sto Teodora voli povrce, ali brokoli ima vise gvozdja od spanaca ;) Ma nije vazno, samo nek' krka, sunce malo!

P.S. Moj Petar nikako nije hteo kuvano belance, nece ga ni sad. Ja sam mu przila celo jaje na puteru sa zitaricama. To i sad jede nekad za dorucak.

Sa 11 meseci kreni da joj dajes testenine od jaja, za pocetak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sem kupusa-svo povrce sam joj uvela... da ne nabrajam. I brokoli i prokelj nam je cesto na meniu-rucka i ne buni se.

Koje zitarice jede Petar? Ja Dori jos uvek nisam uvela zitarice-sem onih u kupovnim kasicama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I vidim da svi pisu da daju deci pavlaku-niko ne spominje kis.mleko?!?!? Ja bas kasnim sa uvodjenjem mlecnih proizvoda...:( Sa koliko % masnoce dajete pavlaku?

U savetovalistu su mi rekli jogurt 0.5-1% masnoce. Za drugo ne znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sve najmasnije. Napisala sam i zasto u gore nekom postu.

Moja drugarica je tako svoje dete hranila nemasnim stvarima i samo sa cistim mesom (pilecim belim uglavnom i teletinom cistom), pa je dete imalo proliv posle godinu dana kada je poceo da 'krade' iz tanjira roditeljima ostalu hranu.

Salu na stranu, masnoce su jako bitne za rast i razvoj i ne treba ih izbegavati. Pitanje je samo varenja. Nije mi jasno samo kako savetuju tako nemasan jogurt, a posle te pitaju da li si mu dala puter??? Cudo jedno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sem kupusa-svo povrce sam joj uvela... da ne nabrajam. I brokoli i prokelj nam je cesto na meniu-rucka i ne buni se.

Koje zitarice jede Petar? Ja Dori jos uvek nisam uvela zitarice-sem onih u kupovnim kasicama...

Uglavnom Milupa 7 corn, Nestle 8 zitarica i Nestle 8 zitarica sa kakaom.

Btw, kakao je odlican izvor gvozdja ;) Inace, jede i zito, jecam, ovas...ma jede sve zitarice koje znam. Ja sam ti navela ove decije kupovne jer mi je to lako za spremanje pa ih uvek imam. Dodajem ih u supice da zagustim kad treba i ovako na brzaka. Te sa kakaom zovemo puding ;) a 100puta su bolje od Cokolina.

Inace zito, jecam i ovas uvek sameljem u mlinu za kafu, pa pravim sosove i nama i njemu, naravno. Tako se brze skuva, a i lakse zvace.

Svi najskuplji hlebovi su nam na meniju inace. :)

Mogu na prste da prebrojim koliko puta sam mu kupila kasicu, stvarno. Uvek me je nerviralo sto na tim kasicama napisu, na primer: "teletina sa povrcem", a kad procitas sadrzaj, napisu lepo da ima celih 10% mesa u tome. Ma, hvala lepo! Toliko ima i povrca, ostalo su sve ugljeni hidrati koji, naravno, trebaju, ali ne uvek u najvecoj kolicini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A.N.A. ja Filipu dajem kiselo mlijeko...prosto ga obožava i nekako mi je mnogo finije od jogurta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace zito, jecam i ovas uvek sameljem u mlinu za kafu, pa pravim sosove i nama i njemu, naravno. Tako se brze skuva, a i lakse zvace.

Divna ideja... Hvala na savetima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na cemu i svaki put! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I vidim da svi pisu da daju deci pavlaku-niko ne spominje kis.mleko?!?!? Ja bas kasnim sa uvodjenjem mlecnih proizvoda...:( Sa koliko % masnoce dajete pavlaku?

U savetovalistu su mi rekli jogurt 0.5-1% masnoce. Za drugo ne znam...

Mi smo upravo i poceli sa mlecnim proizvodima preko kiselog mleka. Nutricionisti ga preporucuju pre nego pavlaku ne samo na pocetku nego i u kasnijoj ishrani. Sto se tice %mm odavno sam prestala da vodim racuna o tome i dajem Emiliji sto i nama a to znaci nekad i sa 20% mm a nekad i sa 2% kako kad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima 5,5 meseci, do sad joj nisam ništa davala sem ad mleka (do 3. sam je dojila), od 4. po malo čajića od kamiice . Od sutra planiram da joj dam neki sokić na probu za početak (ove nedelje) a tek od sledeće ću početi da je navikavam na voćne kašice da bi od punog 6. mogli malo više da se pozabavimo čvršćom hranom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo ovdje sam prvi put...ustvari inace na bilo kojem forumu...

moja beba ima 5 mjeseci i pocela sam sa uvodjenjem sokica od jabuke,mrkve i kruske po koju kasikicu na dan,tako mi je preporucila dok. sada hocu da probam palentu ali ne znam koju i da li smijem uopste,pa vaS MOLIM ZA POMOC!

KOJU PALENTU DA MU DAM?

HVALA VAM!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojmarko, dobro nam dosla.

Sto se tice palente, imajuci u vidu da mu jos nisi davala ni jednu zitaricu, mozda bi bilo bolje da pocnes sa pirincem par dana pa tek onda da krenes sa kombinacijom kukuruz+pirinac.

Ja sam u pocetku koristila Milupine pirincane+kukuruz kase koje se spremaju sa vodom ili sa majcinim mlekom (sve zavisi kako je bebi lakse da prihvati). A tek malo kasnije (sa njenih 9meseci, koliko se secam) sam pocela da spremam samu palentu na vodi a kad skuvam dodam ili sir ili jogurt. Naravno i ti je mozes prvo skuvati na vodi pa kasnije ubaciti ili svoje mleko koje si izmuzla ili formulu (ako ne dojis).

Naravno, ovo su moji saveti iz licnog iskustva, a tvoja je zadnja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Podržavam Anino mišljenje, ne bi bilo loše da prvo pokušaš sa rižom...nešto mi je rano uvoditi palentu sa 5 mjeseci...

Skuhaj mu rižu...pa možeš pomiješati sa pečenom jabukom...povrćem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Skuhaj mu rižu...pa možeš pomiješati sa pečenom jabukom...povrćem...

jaoooo kako sam samo mogla zaboraviti na ovo. ovo je fenomenalna fora. A da mi smo i piriac/rizu kuvali i prelivali sa kompotom od jabuka i dodavali jabukicu sa strane. E to je obozavala ali naravno moralo je da ide odvojeno jedna kasicica pirinca pa onda posebno jedna kasicica kuvane jabuke (tesko je prihvatala nemlecne proizvode cak pravljene i sa majcinim mlekom)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.