Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svima... I moj bebac je tek napunio 6 meseci, dojim ga i dajem mu vocne kasice i sokice. Slazem se da bi nam dobrodosli saveti iskusnijih mama u vezi sa ishranom beba ovog uzrasta, narocito o tome koje kombinacije povrca su najbolje, koje kolicine, koliko dugo... Veliki pozdrav svima od mene i mog Laze!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E draga, moj bebac ima 3 meseca, trudim se da ga dojim, ali kad vidim da nece onda se izmuzem i ako nije dovoljno dam mu vestaka posto imam problem sa nadoilazenjem mleka.pokusavam da mu uspostavim nekli red da mu dajem na tri sata i otprilike je to to ali samo sto ponekad pojede vise nekad manje.Zaspi oko 22 i 23 spava do 3 mada se on nebudi nocu vec samo pocne da kenjka podojim i on zaspi,pa opet oko 6. budenje izmedu 8 i 9 pa oko 11 dremka pola sata sat pa budan do 14-15 i onda uhvati spavanjac oko 3 sata do 18h. oko 21 je kupanje i tako u krug.Ako dojis i ako nisi sigurna koliko pojede izmlazaj se i podaj to bebi.Otprilike ces znati koliko ti ima u sisi mleka i da li je sita.Ako trazi sisu podaj joj malo caja od komorace, trudim se da moja beba nepopije vise od 60 ml jer ako pocne da pije u cugu vadim flasicu i dajem joj sisu ili vestaka zavisi kako procenim da li imam mleka. toliko od mene nadam se da sam malo pomogla )))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima :rolleyes:

a kada se navikne na sve te namirnice kako se onda formiraju obroci tj. sta davati za dorucak, rucak, kada mleko???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana,

Iako su nasse bake i majke davale kravlje a i kozije mleko joss od 6og meseca, danas se ne preporuccuje pre prve godine.

Ja sam sledila tu filosofiju i dan danas dajem svom sinu, koji ima 16 meseci, adaptirano mleko 2 puta (ujutru i uvecce).

Pored toga, jede zzitarice s kravljim mlekom, pije dosta jogurta i obozzava kiselo mleko.

Vanessa,

Ribu sam poccela da dajem oko 7-8 meseca. U pitanju je bio oslich, koji nessto nije gotivio ali zato obozzava losos. U pitanju su bile vrlo male koliccine, tako da cena nije drasticcno uticala na budzet :) Losos se occas posla spremi, u mikrotalasnoj, na par minuta, zajedno s brokolijem i par kapi cedjene pomorandze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima 4.5 meseca.Poceli smo da uvodimo nemlecnu ishranu-najpre povrce:krompir i sargarepu i super klopa.Jeo je i jabuku i breskvu sve po malo i odusevljen je.Zanima me sta mu mogu jos uvesti od povrca u ovom uzrastu??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ima 8 meseci iskreno moje misljenje i savet je da ko ima mleka ne treba bebi nista drugo davati do 6 meseca a posle toga polagano sve pomalo......ja do 6 meseca ni vodu nisam davala samo je sisao, sada i dalje sisa ali 3 puta dnevno a ovako rucka polako sve sto predlazu i sto njemu odgovara

ipak majcino mleko je nezamenljivo, a sad kod vise sile mora se poceti ranije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima navrsenih 4. meseca pre neki dan smo bili na redovnoj vakcinaciji i tada sam pitala pedijatra jel treba da uvodimo polako hranu na sta je ona odgovorila da je suvise rano. Moja beba je inace od nepuna dva meseca nazalost iskljucivo na dohrani. Negde sam gledala emisiju gde je bio neki pedijatar i sada im je generalno stav dojili ili ne bebu ne uvodi se hrana do 6. meseca jer se mnogo javljaju slucajeva alergije na hranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dragana, sto se cvrste hrane tice, cini mi se da se trendovi menjaju iz meseca u mesec. moj sin ima 13 meseci. nama je dr savetovao uvodenje pirincanih pahuljica posle 4 meseca. mislim da bebi sa 6mes nije dovoljno majcino ml a pototovo ad.

a sto se alergija tice, nisam se toliko brinula oko toga. naravno, treba biti obazriv i uvoditi namirnice polako i spram uzrasta bebe, ali ako nema slucajeva alergija u porodici situacija je mnogo opustenija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 5 meseci i nedelju dana i danas smo poceli sa poceli sa pirincanom kasicom. Dala sam mu samo par kasicica i svidelo mu se. Da li neko zna koliko u pocetku sme da se daje pirincane kasice?

ja bih mu dala koliko hoce. mislim da ne moze da pojede vise od 60-70ml pirincane kase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Пека, претпостављам око 125гр, колико је у малој стакленој теглици.

Ми смо почели у петом месецу са том количином а данас поједе две такве за оброк, значи 250гр.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa dojenjem sam na zalost prestala sa dva meseca. Nisam imala mleka. Do navrsenih 5 meseci je pio Apramil a onda sam mu pocela davati povrcne kasice. Sargarepica, krompiric, pirinacne ztarice....Ja sam se drzala pravila po 3 dana, pa nova namirnica. Onda sam mu uvela i voce, prvo jabuku pa krusku...I tako redom. Sada ima 10m i jede mi lepo. Uglavnom mu sama spremam iako kupim i Hipp kasica kad smo usput ili kad nemam sta pametno da skuvam. Jos uvek pije dva puta dnevno Aptamil 3. Kravlje jos ne dajem, cekam 1 rodjus. ali sam mu dala malo kravljeg sa kasicama. jogurt, pavlaku, sir obozava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najbolje je da se posavetujes sa svojim pedijatrom. Moja beba ima 5 meseci i pre par dana sam bila u DZ u savetovalistu za ishranu i tako su rekli. Jos jedan od problema kravljeg mleka je nedostatak gvozdja koje formule imaju. Znam da smo svi mi porasli na kravljem, ali kada su mi rekli da je bolje adaptirano ja sam to prihvatila.

...pa dobro u suštini sve je to tačno u svakom slučaju ću pitati za svet pa kako bude biće ....ok hvala svima na odgovorima! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba od 8 meseci jede sve što joj spremim. Spremam joj puuno voća i povrća i naravno meso. Sve je super prihvatila i uopšte nisam imala problema sa uvođenjem ne mlečne ishrane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Пека, претпостављам око 125гр, колико је у малој стакленој теглици.

Ми смо почели у петом месецу са том количином а данас поједе две такве за оброк, значи 250гр.

e i moja milica pojede za jedan obrok oko 200 ml ne više ali jede na 3-4 sata a sad pije mleko ujutro malo popodne i uveče kako vaši bebci,ja nikako ne mogu da skontam koliko je dovoljna količina a ne mogu da provalim po njoj da li joj je previše ili premalo!' :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana,

Iako su nasse bake i majke davale kravlje a i kozije mleko joss od 6og meseca, danas se ne preporuccuje pre prve godine.

Ja sam sledila tu filosofiju i dan danas dajem svom sinu, koji ima 16 meseci, adaptirano mleko 2 puta (ujutru i uvecce).

Pored toga, jede zzitarice s kravljim mlekom, pije dosta jogurta i obozzava kiselo mleko.

Vanessa,

Ribu sam poccela da dajem oko 7-8 meseca. U pitanju je bio oslich, koji nessto nije gotivio ali zato obozzava losos. U pitanju su bile vrlo male koliccine, tako da cena nije drasticcno uticala na budzet :) Losos se occas posla spremi, u mikrotalasnoj, na par minuta, zajedno s brokolijem i par kapi cedjene pomorandze.

vanessa znači ipak kuvaš kašice u kravljem mleku pa i meni je to pitanje da li mogu bar tako da ga koristim a ona i dalje pije moje pošto je dojim!? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jao ja muku mučim ne voli ako nije tako da se izrazim začinjeno jer ako je bezukusno neće ni da pogleda ,mlečne kašice ne voli pa joj spremam palentu sa jugurtom ,kis.mleko i sl a ručak je više slatkast nego slan jer moram svuda da ubacim bar jabuku da bi jela a voće voli naravno eto tako a krenula sam od povrća i ništa nisam postigla time :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj sin je danas napunio 5 mjeseci,slabo je napredovao i pedijatar ga je uputio u bolnicu kod djecijeg specijalista gastroenterologa i doktorica ga pregleda i kaze beba je ok.a inace pije humanu 1 samo kad spava.kaze doktorica pametna beba nece da jede vise mlijeko treba joj uvest kuhani krompir mrkvicu itd.a mlijeko samo kad spava ako vec nece onako...vocne kasice sokice i td.tako da se ne dvoumite oko kasica i sokica kao ja sto sam.ako mlijeka nece ili slabo dobija na kilazi uvedite nemlijecni obrok,savijet specijaliste

:rolleyes:

I ja sam zbog slabog napredovanja svoje devojcice uvela kasastu hranu od prvog dana kada je napunila 4 meseca...I to po savetu prof.dr.iz Tirsove...Stoga,slobodno uvodite kasice naravno ako to beba hoce da rucka,nikako na silu...Ja mojoj Andjeli kasice dajem oko 11h i posle podne oko 17-18h...Mnogo je srecna kada vidi kasicicu,zna kakvo je uzivanje ceka... :rolleyes:

Pedijatri moraju zbog zdravstvene organizacije da govore ne pre 6og meseca nemlecna ishrana...

Pozdrav svim bebicama i mamama,,, :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 3,5 meseca, dojim je i uglavnom jede na 3 sata. Bilo je teško uvesti je u ritam jer je u prvih mesec i po dana jela na 1,5-2 sata. Uspela sam za 10-ak dana da je uobročim da jede na 3 sata. Lenja je da vuče. Čim mleko ne curi u mlazu, okreće glavu i traži drugu dojku. Brzo jede. Ponekad pomislim da se nije najela. Ali baš juče smo bili na kontroli i doktorica kaže da lepo napreduje.

Noću se jednom budi da jede a desi se i da se ne budi. Znači noću ne ručka na 3 sata nego prođe i do 6 sati da ne jede.

Za mesec dana ću početi da joj uvodim nemlečnu hranu i verujem da će se ručkanje svesti na ustaljeni redosled. Polako i sve to dođe na svoje i bude u najboljem redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 3,5 meseca i ja se polako raspitujem i pripremam za uvođenje čvrste hrane. Obzirom da se svi slažemo da su mišljenja podeljena i različita oko uvođenja čvrste hrane, ja sam odlučila da poslušam svoje dete. Videću već po njoj da li joj je dovoljno samo mleko ili je potrebna i dohrana. Neću početi ni prerano ni prekasno sa nemlečnom ishranom. Optimum je od 4 do 6 meseci. Počeću sa 4-4,5 meseci i to od žitarica (pirinač i kukuruz). Zatim ću nastaviti sa povrćem a tek onda sa voćem. Izabrala sam ovakav redosled i nadam se da ću biti uspešna. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 4,5 meseca i vec mesec dana pije kravlje mleko. Naravno da sam se slogirala kada mi je muz rekao da su joj dali 2/3 mleko od krave ( ja nisam bila kod kuce ), cak sam je odmah odvela kod pedijatra da joj slucajno nesto ne bude. Covek je poceo da mi se smeje i pitao me kako sam ja odrasla. Mozete misliti kako sam bila zbunjena. Bogu hvala, nije dobila nikakvu alergiju niti nekakvu losu reakciju na kravlje mleko. Juce smo presli na mleko od 1,6 % masti, i mogu reci da bas lepo napreduje. Za sada sam joj spremala samo kasicu od jabuke i bas je voli, a na sargarepicu se mrsti ali ipak jede ;)

Moram isto da napomenem da je moja beba bila u inkubatoru mesec dana i da je pila Humanu 1. Od nje je strasno slabo napredovala. Imala je samo 2kg kada se rodila (ukljucujuci i plodovu vodu u sebi), a sada ima 6,5 kg i lici na bebu, i to sve zahvaljujuci mom i kravljem mleku :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo uveli kasice sa 4 meseca, sama sa ih kuvala jer smatram da je zdravije nego kupljena gotova iz teglice. Prvo je jela povrce a kasnije sam mixala i meso. Sokice nije htela da pije uopste, do skora,a sada ima 1,5 godinu, sada ih obozava i samo trazi "coko"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E draga, moj bebac ima 3 meseca, trudim se da ga dojim, ali kad vidim da nece onda se izmuzem i ako nije dovoljno dam mu vestaka posto imam problem sa nadoilazenjem mleka.pokusavam da mu uspostavim nekli red da mu dajem na tri sata i otprilike je to to ali samo sto ponekad pojede vise nekad manje.Zaspi oko 22 i 23 spava do 3 mada se on nebudi nocu vec samo pocne da kenjka podojim i on zaspi,pa opet oko 6. budenje izmedu 8 i 9 pa oko 11 dremka pola sata sat pa budan do 14-15 i onda uhvati spavanjac oko 3 sata do 18h. oko 21 je kupanje i tako u krug.Ako dojis i ako nisi sigurna koliko pojede izmlazaj se i podaj to bebi.Otprilike ces znati koliko ti ima u sisi mleka i da li je sita.Ako trazi sisu podaj joj malo caja od komorace, trudim se da moja beba nepopije vise od 60 ml jer ako pocne da pije u cugu vadim flasicu i dajem joj sisu ili vestaka zavisi kako procenim da li imam mleka. toliko od mene nadam se da sam malo pomogla )))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam Zeljana, bas je lepo cuti malo lepe reci. Moj malisa i dalje ima prste u usta i blago vama sa bebama koje jedu na tri saata. On jos uvjek jede kad god pozeli, a to nekad dodze i na manje od saata. Nocu spava, jako dugo, legne oko osam i spava do pola sest ujutro, ali posto dobro napreduje doktorica kaze da je to u redu.

Jedva cekam da napuni bar cetiri meseca, da mu dam neku drugu vrstu hrane, mislim da ne bi cekala do punih sest meseci, onako kako preporucuju pedijatri.

Pozdrav i hvala najlepse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DRage mame, kada ste pocele deci da dajete slatkise? Ja svojoj devojcici slabo dajem slatkise, ali me svi osuddjuju. Mislim da je bolje da jede voce. inace,ona ima 1ipo god. Volela bih da cujem i vase misljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovorima i iskustvima, imam utisak da je moja beba spremna za jos nesto osim mleka, sutra idemo na sistematski pregled konsultovacu se jos jednom sa lekorom pa krecemo sa hranom!!!! Hvala puno!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.