Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Mi smo sa punih 7 meseci, ali smo kasice poceli uvoditi sa 5.5 pa sad zavisi i od toga, jer smo do 6 uvodili smao vockice, onda sam presla na povrce pa sa 6.5 na meso, tako da je sa punih 7 tek zumance stiglo na red :)

Na kraju je i kod nas to bilo negde u 7 mesecu a tek skoro je pocela celo zumance. Ne znam zasto, ali bas sam polako isla sa njim. Za svaki slucaj. Jer ja sam dosta sklona alergijama (do duse ne od hrane) ali sto je sigurno sigurno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok, hvala!

mi tek sad krenuli sa tim pa rekoh bolje da pitam :rolleyes:

ma opusteno... samo polako. Mi smo tek pre par dana poceli da jedemo celo zumance.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li dajete bebama cveklu,kako je pripremate i od kog meseca moze da se daje?

Meni su dale odgovor pre par dana u temi SVE I SVASTA. Odprilike od 10 meseci, iseku na kolutove, kuvaju dugo, preko sat vremena.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajemo cveklu, al ne secam se od kad tacno. Sigrna sam da je bilo pre navrsene godine.

Dajemo joj na dva nacina: kuvanu- kao salatu i seckanu na stapice (kao pomfrit) pa pecenu u rerni. Mala je tad i zove pomfrit i bas voli da je jede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam mislila da je vreme ,Andrej ima 11 meseci,al ajd da proverim sa iskusnim mamama:-)Niko nije pravio onaj sok za imunitet sa sargarepom i jabukom?Super je stvar i ja bih da ga dopingujem pred polazak u jaslice:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam mislila da je vreme ,Andrej ima 11 meseci,al ajd da proverim sa iskusnim mamama:-)Niko nije pravio onaj sok za imunitet sa sargarepom i jabukom?Super je stvar i ja bih da ga dopingujem pred polazak u jaslice:-)

+ CVEKLA

jel na taj mislios?

ja sam ga pila kao velika super je za gvozdje ali nisma ga deci jos davala, mislim da cu sad da ga pravim jer malecki ide u jaslice pa ne bih bas da malo malo buide bolestan

cekam pregled kod pedijatra za oboje da primimi malecka vakcinu, i da pokupimo jos koji savet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filipu cijedim sok od jabuke, cvekle i mrkve od 9 mjeseca...plus par kapi limuna...

Mislim da mu ni u kom slučaju ne može škoditi...pa to je vitaminska bomba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je super napredovala sa mojim mlekom tako da smo mi krenuli sa uvodjenjem cvrste hrane sa 5,5 meseci. Doktorka je rekla "samo pirinac" za pocetak, kakve tablice, kakvi bakraci... I tako smo i poceli.

Kupili smo MILUPA pirincane pahuljice i samo se kiselio, grozio i gurao napolje jezikom kad god sam probala da mu ubacim u usta. Onda smo kupili isto to samo sa bananom. Kao, ima neki miris i ukus, valjda ce da prodje... Dva puta je jeo, a onda je sve povratio i kada sam probala treci put da mu dam poceo ja da se napinje da povrati u toku jela. E onda sam reslia da mu ja skuvam pirinac, i ni to nije hteo.

Pa smo onda okrenuli i ja mu narendam juce jednu cetvrtinu sladje jabuke i on to lepo smaze! Naravno da cu i danas da mu to dam povecacu kolicinu na pola jabuke, ali bi mi znacilo ako bi mi neko, od vas iskusnih mama, rekao sta je prava mera i sta dalje! Da predjemo na povrce ili da nastavimo sa vocem ili da opet probam sa tim prokletim pirincem jer on je sada stalno gladan i trazi da sisa sve cesce!

Unapred zahvalna zabrinuta mama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

+ CVEKLA

jel na taj mislios?

ja sam ga pila kao velika super je za gvozdje ali nisma ga deci jos davala, mislim da cu sad da ga pravim jer malecki ide u jaslice pa ne bih bas da malo malo buide bolestan

cekam pregled kod pedijatra za oboje da primimi malecka vakcinu, i da pokupimo jos koji savet

Na taj mislim,evo nekoliko recepata,moze da posluzi

500 g cvekle

500 g limuna

500 g šargarepe

250 g meda

800 ml vode

Ako nemate sokovnik, cveklu očistiti i izrendati,

šargarepu takođe, a od dva limuna iscediti sok,

dodati 800 ml vode i poklopljeno ostaviti da stoji 24 sata na

hladnom. Nakon toga se propasira, a dobijenom soku

doda mešavina meda i soka od preostalog limuna. Po

želji se može dodati još soka od limuna. Masa se dobro

i dugo meša dok se ne izjednači. Zatim se sipa u boce

(dobije se oko 1.5 l) i čuva u frižideru.

Pire od cvekle i krompira

1 srednji krompir

50 g cvekle

30 g karfiola

kašika pirinčanih pahuljica

kašičica ulja (maslinovo)

50 ml mesne supe

50 g pilećeg mesa ili kuvano žumance

Krompir i cveklu oprati, oljuštiti i krupno izrendati.

Karfiol oprati pod mlazom vode, iskidati na cvetiće

i sve zajedno staviti u kipuću vodu i nastaviti

kuvanje na umerenoj temperaturi u otklopljenom

sudu. Kada povrće omekša dodati ulje, propasirati

i umešati pahuljice. Po želji dodati mesnu

supu sa mesom, ili tvrdo kuvanim žumancem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes da mu probas Milupinu kasicu i jabuku ali kod nas je upalila sledeca taktika

1 kasicia milupe pa 1 kasicica kuvane i pasirane jabuke, i tako u krug. Nikako nije upalila fora da jabuku ubacimo u milupinu kasicu (jednostavno nije htela).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

malo sam bila zbunjena posle razgovora sa pedijatrom.

kaze krenete sa osminom otprilike i za nedelju dana celo zumance.

sad vidim da je mislila sve skupa jedno :D

a ne povecati do jednog za nedelju dana.

ja svakako volim da pitam :rolleyes:

pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Njanjice,

Sve je individualno.

Mi poceli sa slatkim kasicama pa sad jedemo sve, inace smo u prvoj nedelji osmog meseca.

Sto se krompira tice, tu smo imali zastoj. Morala sam da kombinujem kasicicu sargarepe pa kasicicu krompira, a i kasica mora da bude topla jer cim se malo ohladi - bljak.

Drage mame znam da sve pribegavate kasicama jer zahtevaju jako malo vremena za pripremu,gotove su i termicki obradjene.Moj savet vam je da ne dajete deci kupovne kasice vec da ih pasirate u pasirci ili blenderu.Zahtevaju vise vremena ali znajte da su milion puta zadravije.Premda se vrsi kontrola decije hrane na najvisim nivoima nasla sam u postu ovde da je jedna mama nasla dlaku u kutijici decije hrane.Imajte na umu da to u kasici sigurno nije prava jabuka ili sargarepa itd.Savetujem vam isto da ne dajete bebi keks vec griz.Griz je kaloricniji ali sadrzi sve neophodne materijekoje su bebi zaista potrebne.Od keksa beba se samo deblja.Ukoliko poznajete nekog starijeg i iskusnijeg pedijatra reci ce vam isto.Napominjem nisu stetne po bebu ni kasice ni keks samo sam vam izlozila zdraviju alternativu.Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame znam da sve pribegavate kasicama jer zahtevaju jako malo vremena za pripremu,gotove su i termicki obradjene.Moj savet vam je da ne dajete deci kupovne kasice vec da ih pasirate u pasirci ili blenderu.Zahtevaju vise vremena ali znajte da su milion puta zadravije.Premda se vrsi kontrola decije hrane na najvisim nivoima nasla sam u postu ovde da je jedna mama nasla dlaku u kutijici decije hrane.Imajte na umu da to u kasici sigurno nije prava jabuka ili sargarepa itd.Savetujem vam isto da ne dajete bebi keks vec griz.Griz je kaloricniji ali sadrzi sve neophodne materijekoje su bebi zaista potrebne.Od keksa beba se samo deblja.Ukoliko poznajete nekog starijeg i iskusnijeg pedijatra reci ce vam isto.Napominjem nisu stetne po bebu ni kasice ni keks samo sam vam izlozila zdraviju alternativu.Pozdrav

Ne razumijem...šta je to onda ako nije prava jabuka?????

A što se tiče keksa...svako dijete koje poznajem ili ne poznajem jede plazmu u bilo kom obliku, a pretilno dijete rijetko viđam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne razumijem...šta je to onda ako nije prava jabuka?????

A što se tiče keksa...svako dijete koje poznajem ili ne poznajem jede plazmu u bilo kom obliku, a pretilno dijete rijetko viđam...

Verovatno veštačka jabuka :lol: :lol: :lol: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vjerovatno...smiješno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E,ovo prvi put cujem...nije prava jabuka?!

Doduse ja kasice spremam,retko kada kupim,ali nisam primetila da nije dovoljno vockasta ili kako god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame znam da sve pribegavate kasicama jer zahtevaju jako malo vremena za pripremu,gotove su i termicki obradjene.Moj savet vam je da ne dajete deci kupovne kasice vec da ih pasirate u pasirci ili blenderu.Zahtevaju vise vremena ali znajte da su milion puta zadravije.Premda se vrsi kontrola decije hrane na najvisim nivoima nasla sam u postu ovde da je jedna mama nasla dlaku u kutijici decije hrane.Imajte na umu da to u kasici sigurno nije prava jabuka ili sargarepa itd.Savetujem vam isto da ne dajete bebi keks vec griz.Griz je kaloricniji ali sadrzi sve neophodne materijekoje su bebi zaista potrebne.Od keksa beba se samo deblja.Ukoliko poznajete nekog starijeg i iskusnijeg pedijatra reci ce vam isto.Napominjem nisu stetne po bebu ni kasice ni keks samo sam vam izlozila zdraviju alternativu.Pozdrav

Ne razumijem...šta je to onda ako nije prava jabuka?????

A što se tiče keksa...svako dijete koje poznajem ili ne poznajem jede plazmu u bilo kom obliku, a pretilno dijete rijetko viđam...

Umesto prave jabuke je ili hibridna(iz staklenika+puna aditiva) ili je industrijski ekstrakt,a to naravno ni na jednoj kutijici hrane nece niko napisati.A do gojenja ce doci tek kasnije.Dete koje je naviklo da u startu jede koncentrovane u.hidrate i kasnije poseze za njima.Pravilna ishrana pocinje odmah,a ne kasnije kad poraste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Umesto prave jabuke je ili hibridna(iz staklenika+puna aditiva) ili je industrijski ekstrakt,a to naravno ni na jednoj kutijici hrane nece niko napisati.A do gojenja ce doci tek kasnije.Dete koje je naviklo da u startu jede koncentrovane u.hidrate i kasnije poseze za njima.Pravilna ishrana pocinje odmah,a ne kasnije kad poraste.

Draga moja, a gde ima jabuka, paradajza, krastavaca.., a da nisu hibridi? Znaš li ti uopšte šta je hibrid? To je normalna biljka (ne genetski modifikovana), selekcijom dobijena kako bi joj se poboljšao kvalitet. Hibridi nisu, na primer, divlje jabuke sa veličinom ploda kao kliker, koristiš li ih ti? Inače, jabuke se ne gaje po staklenicima :lol:.

Što se drugog dela posta tiče - ko zna za čime može, ne dao Bog nikome, posegnuti naše dete, a da to nikada kao beba nije probalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre tri dana moja beba je napunila 4 meseca, juce je prvi put probala Milupinu kasicu sa adaptiranim mlekom - Riza i kukuruz. Dajem joj postepeno, za rucak oko podneva, lepo je prihvatila :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

KRISTAL u potpunosti se slažem sa tobom...

Smatram da je industrijska hrana prilagođena kako kvalitativno tako i kvantitativno probavnom sustavu dojenčeta kojemu je i namijenjena. Istovremeno, svi su sastojci u posebnim laboratorijima strogo kontrolisani (i mikrobiološki, toksikološki…) i zadovoljavaju najviše standarde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pocela sam sa pilecom dzigericom,probala je i teletinu. Meso je lepo prihvatila,u svim kombinacijama. Nisam imala problema,a meso moram kupovati u marketu,ovde ne mogu dugacije,a mislim da su propisi ovde za kvalitet jako strogi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, kamo puste zelje da su i ovde tako strogi. Ovde se pod mesom vrhunskog kvaliteta prodaje junetina i piletina "rolovana" raznim "zacinima" u prevodu vise ima koncetrata nego mesa u sebi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost,tako je. Cak su i na selu masovno poceli da rade sa farmama pilica,cist koncentrat,i ljudi to kupuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj malac ima 10 meseci i ne jede jos uvek piletinu a ni sva povrca,a obozava supicu,ja mu skuvam junece ili curece meso sa sargarepom i obacim krajicak od vegetalne kockice bez gluteina,kad se skuva ispasiram,vratim ga da provrije i ubacim mu testeninu zvezdice od Barille,prosto luduje za tim,svaki dan bi jeo to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne bi trebalo preterivati sa zumancem,dovoljno je 2 put nedeljno da jede,ja sam mu isprva davala samo jednom,pa sam onda po preporuci pedijatra pocela 2 put nedeljno davati po celo zumance.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.