Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Bravo , ajde samo napred , da vse lepo porucate i budete snazni ! :)

Ovo sam i ja htela da pitam ... Marko jede dzigericu jednom nedeljno , skuvam je sa povrcem ( uglavnom sargarepa , paprika i malo praziluka stavim pa pomesam posle blendiranja sa milupa korn zitraricama ) E sad ako imate neki recept , da malo promenimo znacilo bi nam ....

Ja sam je isto kuvala sa povrćem, ali sam posle petog neuspelog pokušaja da pojede bar jednu kašičicu džigerice odustala. Kako je namiriše tako počne da se mršti i naravno sve pljune sa ogromnim gađenjem. A inače nije probirljiva.

Miva, srećno! :)

Breskve sveže, kajsije te suve sam ja prokuvavala malo pa u blender i bude ok.

Nama su sad trešnje hit, kod sveki u bašti su toliko lepe a neprskane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja kuvam dzugericu sa povrcem,nisam mu odavno spremala jer nismo od mojih dobijali a necu da mu uzimam u mesarama,marketima neproverenim.

Vuku sam davala visnju,pocne da je sisa i onda onaj kiseli izraz ali ne odustaje.Sok od visnje obozava.Davala sam mu i rust,oljustim kozicu i dam mu meso ali ispljune.

Ja ne ljuštim kožicu, sve u blender i lepo se to izmiksa. Kad joj dajem iz ruke, samo pazim da ne budu veliki komadi i sve ona to lepo pojede.

E da, da se pohvalim! Pre neki dan je lepo jela gnječen ručak, napredujemo ka pakovanju i odlaganju blendera :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala :)

sledeca je sargarepica.

Da li ste kupovale onaj uredjaj za kuvanje na pari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

omazali smo dzigericu :rolleyes: dodala sam kasiku pavlake da budem sigurna da ce pojesti ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Marko voli visnju ... ubere kod babe sa drveta , visnju ili tresnju , ne bira i lepo prsticima oljusti sve oko kostice i smaze , kostica ostane na peteljki :D Niko ga to nije ucio , ne znam odakle mu :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Marko voli visnju ... ubere kod babe sa drveta , visnju ili tresnju , ne bira i lepo prsticima oljusti sve oko kostice i smaze , kostica ostane na peteljki :D Niko ga to nije ucio , ne znam odakle mu :blink:

Ma mali moj genijalac :) Zna dete, šta ima da ga učiš ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ja sam se isto cimala zbog dzige iz mesara i sl ali kontam da ne mogu biti tamo neproverena mesa... mada jos uvek skupljam hrabrost da kupim u mesari. jednom sam joj dala domacu dzigu, isto kao vi ubacila sa povrcem da se kuva to sve izmixala ali nije htela bas lepo da jede, pa sam narokala kiselo mleko i to je resilo problem...

nego imam pitanje br 1 i br 2:

br 1 (mozda glupo) : hocu da joj dam testenine bez jaja, e sad kupila sam sad pise POSNO, od integralnog brasna, tako da kontam da je to to,ALI imam kuci neke vec na kojima ne pise da su posne niti da ima jaja, tako da me zanima da li ako nije naglaseno da ima jaja znaci da ih nema???

br2: imam pun zamrzivac pecenih papriki, kako da ih ukombinujem u rucak ili u bilo koji obrok, da li je dovoljno sto su samo pecene ili da ih ipak dokuvam sa ostalim povrcem??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ja sam se isto cimala zbog dzige iz mesara i sl ali kontam da ne mogu biti tamo neproverena mesa... mada jos uvek skupljam hrabrost da kupim u mesari. jednom sam joj dala domacu dzigu, isto kao vi ubacila sa povrcem da se kuva to sve izmixala ali nije htela bas lepo da jede, pa sam narokala kiselo mleko i to je resilo problem...

nego imam pitanje br 1 i br 2:

br 1 (mozda glupo) : hocu da joj dam testenine bez jaja, e sad kupila sam sad pise POSNO, od integralnog brasna, tako da kontam da je to to,ALI imam kuci neke vec na kojima ne pise da su posne niti da ima jaja, tako da me zanima da li ako nije naglaseno da ima jaja znaci da ih nema???

br2: imam pun zamrzivac pecenih papriki, kako da ih ukombinujem u rucak ili u bilo koji obrok, da li je dovoljno sto su samo pecene ili da ih ipak dokuvam sa ostalim povrcem??

Ja sam jednom ubacila dosta dzigerice u odnosu na povrce i kasa je bila bljutava,Vuk je odmah ispljunuo.

Sto se tice testenine jednom sam mu dala i na kesi je pisalo da sadrzi psenicnu krupicu,vitamin A,vitamin D i vodu.

Papriku jos nisam spremala ali mislim da za prvi put mozes da je skuvas sa ostalim povrcem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sad uvodimo prvi obrok cvrste hrane, i imam nekoliko pitanjca... Spremila sam Milupove zitarice sa pirincem, koji je po merama sa kutijice ispao skoro pa kao i mleko, nekako imam utisak da bi to trebalo da bude gusce, posto mi nema efekta ako bude kao mleko... Je l' ima neko neki savet, da joj dajem tako, ili da dodam da bude gusce? I, posle par dana, kada joj uvedem jos neku namirnicu (neko voce ili povrce), to se ubaci u ovaj pirinac, pa zajedno i dalje cine taj jedan obrok, ili se daje odvojeno kao drugi obrok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sad uvodimo prvi obrok cvrste hrane, i imam nekoliko pitanjca... Spremila sam Milupove zitarice sa pirincem, koji je po merama sa kutijice ispao skoro pa kao i mleko, nekako imam utisak da bi to trebalo da bude gusce, posto mi nema efekta ako bude kao mleko... Je l' ima neko neki savet, da joj dajem tako, ili da dodam da bude gusce? I, posle par dana, kada joj uvedem jos neku namirnicu (neko voce ili povrce), to se ubaci u ovaj pirinac, pa zajedno i dalje cine taj jedan obrok, ili se daje odvojeno kao drugi obrok?

mislim da bi jedno 2 nedelje sigurno trebali samo na tom pirincu da budete, pa posle kreni sa povrcem. na kutiji pise 4 (supene )kasike i oko 150ml vode (ili mleka,zavisi koje si uzela).. to se muti pa ce se ugustiti posle minut recimo, samo nastavi da mesas. e sad, to je prevelika kolicina za pocetak, jer bi trebala da das u startu cisto da proba mozda 2-3 kasicice kase, pa sutra povecas duplo, pa tako nadalje. naravno ostatak obroka je mleko,dok ne dodje dan kada ce pojesti toliko vec kase da joj se nece vise piti mleko posle.nekoj bebi je to oko 150gr gotove kase nekoj 250 gr. po nekoj teoriji tek si onda spremna za uvodjenje novog obroka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam uzela breskve kad sam videla da ih ima u maxiju, nisu bile lose. Samo joj malo iseckam sitnije pa izgnjecim viljuskom, imaju kao one koncice. I mesala sa rendanom jabukom i dodam nestle kakao kasicicu, dve i jednu plazme i super joj.

Moja bas nesto i ne voli spanac i to zeleno :(

Kako se sprema džigerica?

Mi smo danas jeli dzigericu. Posebno sam kuvala povrce, a dzigericu sam stavila u foliju sa maslacem, zatvorila foliju, u serpicu, pa na ringlu. Brzo stigne, super je ukusno. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa ja sam se isto cimala zbog dzige iz mesara i sl ali kontam da ne mogu biti tamo neproverena mesa... mada jos uvek skupljam hrabrost da kupim u mesari. jednom sam joj dala domacu dzigu, isto kao vi ubacila sa povrcem da se kuva to sve izmixala ali nije htela bas lepo da jede, pa sam narokala kiselo mleko i to je resilo problem...

nego imam pitanje br 1 i br 2:

br 1 (mozda glupo) : hocu da joj dam testenine bez jaja, e sad kupila sam sad pise POSNO, od integralnog brasna, tako da kontam da je to to,ALI imam kuci neke vec na kojima ne pise da su posne niti da ima jaja, tako da me zanima da li ako nije naglaseno da ima jaja znaci da ih nema???

br2: imam pun zamrzivac pecenih papriki, kako da ih ukombinujem u rucak ili u bilo koji obrok, da li je dovoljno sto su samo pecene ili da ih ipak dokuvam sa ostalim povrcem??

Dzigerica bi trebalo da se proprzi na malo putera na jakoj vatri, da promeni boju pa da se dinsta sa malo vode.

Nemora nista da znaci kada su nase testenine u pitanju. Prosto zaboravi na testenine ako na njima nista ne pise.

Paprike odlicno idu uz dzigericu.Mozes i ne moras da ih ponovo kuvas. Mozes sada vec sa njima da napravis detetu becar paprikas(sataras) ako ste jeli paradajz.

Mi sad uvodimo prvi obrok cvrste hrane, i imam nekoliko pitanjca... Spremila sam Milupove zitarice sa pirincem, koji je po merama sa kutijice ispao skoro pa kao i mleko, nekako imam utisak da bi to trebalo da bude gusce, posto mi nema efekta ako bude kao mleko... Je l' ima neko neki savet, da joj dajem tako, ili da dodam da bude gusce? I, posle par dana, kada joj uvedem jos neku namirnicu (neko voce ili povrce), to se ubaci u ovaj pirinac, pa zajedno i dalje cine taj jedan obrok, ili se daje odvojeno kao drugi obrok?

Gustinu sama odredjujes shodno potrebama tvoje bebe. Nemoj da maris sta pise na kutiji. Na kutiji pise da se obrok pravi od 150ml mleka, a trebalo bi da prvi obrok pahuljica i mleka ne bude veci od 3-5 kafenih kasicica. Sutradan povecevas kolicinu za duplo, pa svaki sledeci za duplo.

Svaku novu namirnicu dajes 1-3 kasicice pre tog pirincanog obroka(neposredno pre) i nastavljas sa pirincanim obrokom. Ako beba nema smetni pri varenju, sutradan mozes da umesas 3-6 kasicica te namirnice sa pirincem i mlekom. I treci dan dupliras tu namirnicu.

U nekom trenutku ce beba doci na neku odredjenu kolicinu kasice koju ce pojesti za taj obrok, ali je jako vazno da posle svakog obroka u cinijici ostane malo hrane. Na taj nacin ces bebi dati onu kolicinu koja joj je potrebna.

Dakle, kolicinu kasice povecavas sve dok ne dodje period kada ce vam u cinijici ostati visak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mislim da bi jedno 2 nedelje sigurno trebali samo na tom pirincu da budete, pa posle kreni sa povrcem. na kutiji pise 4 (supene )kasike i oko 150ml vode (ili mleka,zavisi koje si uzela).. to se muti pa ce se ugustiti posle minut recimo, samo nastavi da mesas. e sad, to je prevelika kolicina za pocetak, jer bi trebala da das u startu cisto da proba mozda 2-3 kasicice kase, pa sutra povecas duplo, pa tako nadalje. naravno ostatak obroka je mleko,dok ne dodje dan kada ce pojesti toliko vec kase da joj se nece vise piti mleko posle.nekoj bebi je to oko 150gr gotove kase nekoj 250 gr. po nekoj teoriji tek si onda spremna za uvodjenje novog obroka.

Zasto treba 2 nedelje da budu samo na pirincu? :blink:

Mi smo danas jeli dzigericu. Posebno sam kuvala povrce, a dzigericu sam stavila u foliju sa maslacem, zatvorila foliju, u serpicu, pa na ringlu. Brzo stigne, super je ukusno. ;)

Eto fine ideje. ja sam crni luk uvela zbog dzigerice ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad ste krenuli sa zacinima, tipa cimet, bosiljak...u nekim novinama pise od 9 meseci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sa 5 meseci. Cimet, bosljiak, vanila,biber crni...pa redom sve ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sad uvodimo prvi obrok cvrste hrane, i imam nekoliko pitanjca... Spremila sam Milupove zitarice sa pirincem, koji je po merama sa kutijice ispao skoro pa kao i mleko, nekako imam utisak da bi to trebalo da bude gusce, posto mi nema efekta ako bude kao mleko... Je l' ima neko neki savet, da joj dajem tako, ili da dodam da bude gusce? I, posle par dana, kada joj uvedem jos neku namirnicu (neko voce ili povrce), to se ubaci u ovaj pirinac, pa zajedno i dalje cine taj jedan obrok, ili se daje odvojeno kao drugi obrok?

mi se nismo pridrzavali uputstva sa kutije nego sam pravila malo redje , sipem u posudu odokativno zitarica pa nalivam i dodajem tecnosti ( mi pravimo sa vodom ) dok ne dobijem zeljenu gustinu . U pocetku smo pravili redje da bi mu lepo klizilo dok ne nauci da guta cvrstu hranu posle sam pravila gusce ... Markic je dugo jeo blendirano i nije znao da guta kad ima i najmanje zrnce neceg ne izblendiranog kako treba ceo obrok povrati u pokusaju da proguta ....

Mi smo danas jeli dzigericu. Posebno sam kuvala povrce, a dzigericu sam stavila u foliju sa maslacem, zatvorila foliju, u serpicu, pa na ringlu. Brzo stigne, super je ukusno. ;)

ovo zvuci super ...

Ja bih danas grasak da mu dam ... Imate neki predlog ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam da sam procitala ovde i pisalo se o uvodjenu jos nekih zitarica ali sad ne mogu da nadjem post i moram ponovo da pitam.Od zitarica sam kupila ovas i kupila bih jos neku ,posto smo do sad jeli kukuruz,pirinac,proso sve sama meljem.E sad jel smem dati bebi posto se preporucuju od 8 meseca a mi imamo sedam.I za dorucak sta da mu dajem osim palente,jogurta ,zitarica sa maslacom ,nekad i vocem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih danas grasak da mu dam ... Imate neki predlog ?

Mladi grasak spremi kao za vas.dodaj malo sargarepe i mirodjije.

Znam da sam procitala ovde i pisalo se o uvodjenu jos nekih zitarica ali sad ne mogu da nadjem post i moram ponovo da pitam.Od zitarica sam kupila ovas i kupila bih jos neku ,posto smo do sad jeli kukuruz,pirinac,proso sve sama meljem.E sad jel smem dati bebi posto se preporucuju od 8 meseca a mi imamo sedam.I za dorucak sta da mu dajem osim palente,jogurta ,zitarica sa maslacom ,nekad i vocem?

Ja sam Petru davala jecam i ovas sa 5 meseci, u 6. lan, pa raz i psenicu. Posle sam presla na Milupa 7 zitarica i Nestle 8 zitarica. Kakao je uzimao sa 6 meseci.

Za dorucak sve kasice od zitarica sa mlekom ili jogurtom,pavlakom, vocem je najbolje za vas uzrast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mladi grasak spremi kao za vas.dodaj malo sargarepe i mirodjije.

A smem li da mu dajem u ljusci vec sad ili i dalje da ga cedim iz ljuske ? Isto pitanje i za pasulj ? Mi i dalje odvajamo od ljuske ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neces znati dok ne probas da mu das sa ljuskom. Mislim da mu nista nece smetati pogotovo mladi grasak. Ima li on inace problem neki sa varenjem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ala se ovaj moj uprdeo juce i nocas :blink: kakio je normalno-kao i obicno, ali je zato imao gasoveee... Da li da nastavim sa pirincem? Juce je dobio oko 5 kasicica (nesto mu se slilo niz bradu pa zato 5), a danas da mu dam 8 kasicica? Pirinac sam spremila bas retko, slivalo se niz kasicicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto treba 2 nedelje da budu samo na pirincu? :blink:

nama tako rekla doktorka svojevremeno kad smo kretali sa nemlecnom (pod pirinac sam mislila i na pirinac-kukuruz varijantu)... :blink:

kada kupujem ribu (kupila bih u ribarnici) da li da im kazem da je oni isprze ili da se ne igram nego sama da je kuci spremim. ne znam kako oni tamo spremaju, mislim prze.. mislim na higijenu i sl.. znam da je moja drugarica za bebu uvek trazila da joj tamo spreme ona samo dodje, pokupi i jedu napolju... jeste lakse ali da li je i pametnije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neces znati dok ne probas da mu das sa ljuskom. Mislim da mu nista nece smetati pogotovo mladi grasak. Ima li on inace problem neki sa varenjem?

Nema , nije nikad ni imao problema , jedino ono u prvim mesecima uvodjenja cvrste hrane malo tvrdju stolicu ali i toga smo se brzo resili . On cak ima i previse retku stolicu , radila sam analize zbog toga sve je ok , prosto mu je takva stolica ... Nego sam mislila da ga mozda ne bolucka stomak od pasulja ili graska sa ljuskom ...

Joj on jos uvek jede dosta kasastu hranu , mozda mu je zato takva stolica , ali kad god sam probala da mu dam nesto tvrdje to nije ni licilo na jelo , a ovo uvek i sve omaze lepo ... Jedno sta jede cvrsto su peciva , to voli ali to ne mogu nazvati obrokom jer to jede onako usput , vise kao uzinu ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama tako rekla doktorka svojevremeno kad smo kretali sa nemlecnom (pod pirinac sam mislila i na pirinac-kukuruz varijantu)... :blink:

kada kupujem ribu (kupila bih u ribarnici) da li da im kazem da je oni isprze ili da se ne igram nego sama da je kuci spremim. ne znam kako oni tamo spremaju, mislim prze.. mislim na higijenu i sl.. znam da je moja drugarica za bebu uvek trazila da joj tamo spreme ona samo dodje, pokupi i jedu napolju... jeste lakse ali da li je i pametnije?

Za bebe se nista ne przi! Zamisli kako prze tu ribu u nekoj fritezi u ko zna kakvom ulju? :blink:

Kos kuce pa u rernu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala :)

sledeca je sargarepica.

Da li ste kupovale onaj uredjaj za kuvanje na pari?

mi smo to za paru dobili i koristimo ga, ali ga sama nikad ne bih kupila... Ne mislim da je lose, ali nisam imala poja a je toliko dobro.

Mi smo danas prpbali milupa 7 zitarica ;)

ja stvarno ne znam na koji fazon da mu dajem manje od 2x dnevno zitarice. Za dorucak i veceru jede njih, za rucak povrce sa mesom, za uzinu voce... Nemam ideju kako drugacije, a bananu smo skoro izbacili, jede po malo malo, inace ne kaki danima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.