Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Mi imamo 13 meseci polako pocinje da jede hranu koju kuvam i nama ali naravno vodim racuna o masnoci, slanoci i ostalom. Uglavnom lepo jede mada nekad i brljavi,a ja tada poludim jer sam navikla da to ide ko po loju. Jede svo voce osim bobicastog-bananu,krusku,jabuku,kivi-sada i nema neki veci izbor,ne dajem joj ono bas exoticno voce. Bundevu obozava. Jede svo meso osim svinjskog,cak i jagnjetinu koju ja ne volim,ali njoj dajem. Povrce-krompir,sargarepu,tikvice,blitvu,spanac,grasak-bas ne obozava.Sokic jednom nedeljno i to obicno ja cedim vocke. Slatkise jos redje,bas kad ne mogu da se resim navaljivanja babe i dede. Inace imam nekoliko bebi kuvara pa i tu sam nalazila inspiraciju. Pilav obozava sa pilecim belim mesom. Solim minimalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a kažite mi kako su vam otprilike raspoređeni obroci... moja Nađa obožava da pije mleko pa ujutru kad ustane oko 7, pola 8 popije šolju mleka... zatim joj oko 9 dam doručak... oko pola 12, 12 imamo užinu, voće uglavnom ili voćni jogurt... onda spavamo, pa oko 3, nekad pola 4 ručamo... uveče večeramo oko 8...

Moj maleni ima 19 mjeseci i oborci su mu ovako rasporodjeni:

budi se oko 6.30h - 7h i tada pojede kasiku meda, a zatim pijucka cijedjenu narandzu do dorucka.

oko 8h dorucak -

oko 10h -10h30 uzina - nesto od voca, trenutno najcesce kivi

oko 12h - 12h30 rucak

oko 16h posle spavanja malo obilnija vocna uzina - pravimo vocni jogurt, vocna salata, kompot, rendano voce sa plazmom - razne kombinacije

oko 19h - vecera

oko 20h30 - spavanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MENI JE DOKTORICA REKLA DA OVE PILECE DJIGERICE U MESERAMANISU DOBRE DA SU PUNE STEWTNIH MATERIJA A ME INTERESUJE DALI KUPUJE TE U MESARAMA I KOLIKO KOLICINSI PO OBROKU MOJABEBA JE STARA 8 MES INIJE JOS JELA DJIGERICU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo poceli sa belim mesom, a dzigericu nam dr nije preporucila tako rano.....ovde u grckoj sta god da spremas maloj bebi moras dodati par kapi maslinovog ulja.....em sto je zdravo em sto daje kasicama lep ukus.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 8 meseci ...do 6 iskljucivo dojena, nakon toga krenuli sa zitaricama, pa vocem- jabuka od koje se sav osuo :( uh bas mi je bilo zao jer je jabuka zdrava a dr rekao da mu je ne dajem do godinu dana...pa smo krenuli polako sa povrcem koje je uglavnom lepo prihvatio...

Sad nam obroci izgledaju otprilike ovako:

-Jutarnji i vecernji podoj

-Dorucak: zitarice mlecne ili nemlecne sa dodatkom voca-blendiranom bananom

ili skuvam griz na vodi pa pomesam sa pecenom bundevom...ili zitarice+banana i bundeva

Rucak: povrce ( krompir, sargarepica,celer i karfiol-nekad i brokoli) + meso (piletina ili junetina...sve zajedno skuvam i izblendiram- celer ubije bljutavost neslanog povrca i moj bebac ovo jako lepo prihvata... Nekad je rucak sve to samo umesto krompira pirinac (obican ili integralni ), nekad spanac+krompirce...

Vecera ...mleko i plazma, palenta i jogurt...ili zitarice..ili bundeva ali gledam da mu bude jelovnik raznolik koliko moze da bude...

Kupovne kasice mu ne dajem jer se iod njih ospe - valjda mu smeta njihov dodatak vitamin c...

Inace zbog probave- kuvamo suve sljivice- popije lepo taj sokic i izblendirane sljive...

Ovih dana uvodimo zumance- na koje hvala Bogu nije imao reakciju i kupili smo integralne makaroncice pa videcemo kako ce to prihvatiti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 8 meseci ...do 6 iskljucivo dojena, nakon toga krenuli sa zitaricama, pa vocem- jabuka od koje se sav osuo :( uh bas mi je bilo zao jer je jabuka zdrava a dr rekao da mu je ne dajem do godinu dana...pa smo krenuli polako sa povrcem koje je uglavnom lepo prihvatio...

Sad nam obroci izgledaju otprilike ovako:

-Jutarnji i vecernji podoj

-Dorucak: zitarice mlecne ili nemlecne sa dodatkom voca-blendiranom bananom

ili skuvam griz na vodi pa pomesam sa pecenom bundevom...ili zitarice+banana i bundeva

Rucak: povrce ( krompir, sargarepica,celer i karfiol-nekad i brokoli) + meso (piletina ili junetina...sve zajedno skuvam i izblendiram- celer ubije bljutavost neslanog povrca i moj bebac ovo jako lepo prihvata... Nekad je rucak sve to samo umesto krompira pirinac (obican ili integralni ), nekad spanac+krompirce...

Vecera ...mleko i plazma, palenta i jogurt...ili zitarice..ili bundeva ali gledam da mu bude jelovnik raznolik koliko moze da bude...

Kupovne kasice mu ne dajem jer se iod njih ospe - valjda mu smeta njihov dodatak vitamin c...

Inace zbog probave- kuvamo suve sljivice- popije lepo taj sokic i izblendirane sljive...

Ovih dana uvodimo zumance- na koje hvala Bogu nije imao reakciju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo od 6.meseca poceli polako da uvodimo namirnice ali vec oko7.meseca jedan nas dan je izgledao ovako:

ujutru :mleko

uzina: voce

rucak:povrce sa mesom

uzina:pirincane pahuljice sa vocem, ili kombinacija 7 zitarica itd(znaci sve te pahuljice)

vecera : mleko

i spavanjac!!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od samog pocetka sam davala voce za uzinu...Tako je idanas...

Hvala... I mi smo uveli uzinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MENI JE DOKTORICA REKLA DA OVE PILECE DJIGERICE U MESERAMANISU DOBRE DA SU PUNE STEWTNIH MATERIJA A ME INTERESUJE DALI KUPUJE TE U MESARAMA I KOLIKO KOLICINSI PO OBROKU MOJABEBA JE STARA 8 MES INIJE JOS JELA DJIGERICU.

ma nisam mu cak ni dala dzigerice iz mesare vec nam je baka donela domacu pa se desilo to sto se desilo :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam prvo davala belo meso... i meni su i dr i patronažna sestra rekle da izbegavam džigericu iz mesara... sreća da moja baka živi na selu i čuva koke, tako da ja detetu dajem domaću džigericu...

ne sećam se tačno kad sam prvi put dala detetu džigericu, ali znam da sam nešto baš kasno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj jos nije probao dzigericu i necu u skorije vrijeme (ima 19 mjeseci). Domacu provjerenu nemam, a kupovne mi ne dolaze u obzir... Ima jos puno zdravih stavri koje su dobre za krvnu sliku i gvozdje. Tako da smo mi poceli upravo sa bijelim pilecim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo srecu pa hranu nabavljamo sa sela! Znaci neprskano voce i povrce, pilici koji nisu hranjeni koncentratom i sl. Lena pije iskljucivo domace kravlje mleko i nemamo nikakvu alergiju. Kada sam pitala dr za pilecu dzigericu, rekla je da moze samo ona za koju pouzdano znam da nije puna hemikalija tipa koncentrati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sa nemlecnom hranom poceli sa punih 5meseci. Kazu da je dobro sacekati 6 ali posto je moj malisa bio na AD mleku, 6m mi je delovalo malo kasno. Poceli smo sa sargarepicom, tj povrcem i rizanim pahuljicama. Onda je probao vocke po redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam mom detetu počela sa oko 5,5 meseci da dajem kašice... ustvari prvo sokiće, pa onda kašice... meni se čini da je sve pre 5 meseci prerano za uvođenje nemlečne hrane...ali to je samo moje mišljenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima 5 i po meseci, i pre tri dana smo krenuli sa Milupinom kasicom od pirinca. Samo sisa, i jako lepo napreduje na mom mleku, ali sam htela da pocnem koju nedelju pre sestog, cisto da upoznaje kasicicu i novu gustinu hrane.... Pola proguta, pola vrati, i nervira ga sto hrana ne tece, pa kad mu izvadim kasicicu i ne stavim drugu, buni se i sve gura glavom u napred. Mnogo je smesan, oboje smo bili u pirincu, sve shvata rucicama onu kasiku a kad mu je izvadi strpa ruke u usta sa sve onim pirincem !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj sin ima 9 ipo mjeseci a nas dnevni meni izgleda ovako:

9 h budjenje i mlijeko (nece da popije preko 150ml)

12h vocna kasica (ponekad sa kasom od cijelog zrna psenice)

15h slana kasica (povrce i meso)

18:30 - 19:00 palenta, popara, keks sa mlijekom ili pire krompir ako nije jeo krompir ya rucak

21:00 mlijeko i spavanjac

do prije par dana se budio ranije pa je meni iygledao drugacije i smanjila sam mu mlijecne obroke posto ih je imao 4 tako da je svakih sat ipo nesto jeo sto je bas uzasno..

ako neko misli da negdje grijesim molim da mi kaze :)

hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mom bebcu davala curecu domacu dzigericu, a pilecu kupujem od jedne zene na pijaci kod koje godinama kupujemo domace proizvode (nije preprodavac).

Isto sam krenula sa pilecim belim mesom, pa sa curecim belim mesom, pa supice od pilecih kostiju(koskica od batka, na primer),pa dzigerice, pa teletinu i supice od teleceg mesa sa koskom. I, naravno, svuda stavljam malo maslinovog ulja ili malo putera,dan za danom. Sa zumancetom sam malo okasnila jer mi je bebac imao problema sa stolicom, pa mi se nije dalo. Medjutim, doktorka me je nagrdila najstrasnije :D Sad jedemo jedan dan meso, jedan dan dzigu, jedan dan zumance.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su savetovali u savetovalistu da dam bebi kasicu od rize,ali ne znam koju,on sada ima 3.5 meseca...Da li da mu dam?I koju?

Ja sam mojoj bebi dala sa 3.5 meseca humaninu kasicu od rize,a i milupinu.Sada ima skoro 4.5 meseca,davala sam isto humaninu sa bananom lepo je prihvatio srolica je bila normalna.Najveci izbor kasica imas u aksi,a mislim da su tamo najjeftinije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MI SMO POCELI SA KASICAMA OD NEPUNIH CETRI MESECI UJUTRU VOCNA U PODNE SLANA I ZA VECERU VECERNJE;PO DOKTORIMA I NJIHOVOJ NEKOJ LOGICI BEBE NEBI TREBALO NI VODU DA PIJU JER KAKO KAZU SVE IMA U MAJCINOM MLEKU,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj sin ima 9 ipo mjeseci a nas dnevni meni izgleda ovako:

9 h budjenje i mlijeko (nece da popije preko 150ml)

12h vocna kasica (ponekad sa kasom od cijelog zrna psenice)

15h slana kasica (povrce i meso)

18:30 - 19:00 palenta, popara, keks sa mlijekom ili pire krompir ako nije jeo krompir ya rucak

21:00 mlijeko i spavanjac

do prije par dana se budio ranije pa je meni iygledao drugacije i smanjila sam mu mlijecne obroke posto ih je imao 4 tako da je svakih sat ipo nesto jeo sto je bas uzasno..

ako neko misli da negdje grijesim molim da mi kaze :)

hvala

Potpuno ispravno,tako trba nastaviti do prve godine,samo se kolicine polako povecavaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima 4 meseca i par dana, nekoliko dana unazad mu je zelena stolica, ali po njemu ne mogu da kazem da mu nesto fali, raspolozen je kao i obicno. Juce smo ga odveli kod doktorke i ona je rekla da je najverovatnije gladan, sto znaci da moramo da uvedemo dohranu (inace, dojim ga). E sad, u jednoj knjizici o bebinoj ishrani sam procitala da je beba spremna za cvrstu hranu kada ima odredjene simptome koje ima moja beba (da ne nabrajam sad). Ne znam da li je njemu potrebna cvrsta hrana i da li da pocnem sa uvodjenjem neceg cvrstog ili samo da mu ukljucim dohranu?

zelana stolica hoce da se pojavi kod beba od adaptiranog mleka,ali to je sasvim normalno i mene je to mucilo na pocetu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poydrav svima!!! I mi imamo 5 meseci i poceli smo sa uvodjenjem kasica ne preterano ali polako jabuka sargarepa banana pomalo i kjrompir ybog tezeg praznjenja creva. Nemamo tvrdu stolicu ali ipak ne kaki tako cest iako mu dajem samo namirnice koje otvaraju. Ima li neko slican problem?

I mi imamo taj problem jos od 2.meseca dok je Andrej samo sisao.Sag ima skoro 5 meseci i krenuli smo sa cvrstom hranom pa je situacija malo bolja.Ali,Zozon,jabuka,sargarepa i banana stezu stolicu tako a nemoj sa tim preterivati dok se rad creva neregulise jos koji mesec.Ono sto pomaze kod praznjenja a sme da se daje od 4.meseca je kruska,muskatna tikva,sljiva pa to malo vise forsiraj.Bar je nama to pomagalo,pa sam mesala jabuku sa kruskom,bananu sa kruskom...i da,nemoj davati previse pirinca ili onih pirincanih pahuljica(milupa,nestle....)s njima je ista stvar.Ako ti bebac voli cajeve daj mu kamilice vise puta u toku dana,a kad bas bude frka imas u apoteci bebibion kesice,odlicne su i bezbedne!Nadam se da sam pomogla:-)pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame imam devojcicu koja je napunila cetiri meseca i u velikoj sam dilemi oko davanja kasica, doktori savetuju da do setog meseca beba samo sisa, mada su i njihova misljenja podeljena. Nekad mi se cini da ni oni sami ne znaju sta bi nam savetovali. Ima li neka od vas iskustva koja bi eventualno bila od koristi nama neiskusnima?

HVALA!!! :blink:

Nama je doktorka rekla da moze da se bebi daju kasice u prahu koje se pripremaju sa prokuvanom vodom i skuvana,pasiranuasargarepa.Moja beba sve to jede,stolicu ima normalnu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana je prvo jela pilece belo. Dzigu sam joj dala prvi put kada je imala 11 meseci - i ako je sve domace,zivimo na selu pa imamo sve zive zivotinjke -nekako mi se cinilo da dzigerica nije bas naj da bi joj dala ranije. I sad kad ima 14 meseci ne dajem joj tako cesto. Inace jede svo meso osim svinjskog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo smo jeli belo meso, sa 7m, a tek kasnije džigericu. Nije mu se baš svidela!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.