Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Kako kuvate jecam ako nije samleven? Nemam mlin a vidim negde da kazu treba da se potopi preko noci. Je l mora tako i koliko se kuva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvih mesec dana se ne daje sveze zbog navikavanja organizma na bakterije iz hrane, da bi se postigao imunitet, ne zbog probave i varenja. Naravno, ne treba ni duze od toga jer deca treba da unose vitamin C.

Njoj je sad mesec dana otkako smo poceli sa cvrstom hranom. Da li onda da pocnem sad sa svezim vocem i hranom iz tabele za drugi mesec ili da ipak sacekam ne napuni pet meseci? Mislim na puter,pavlaku,jogurt...

Inace lepo jede mada ne pojede svaki put bas puno,cesto joj se prispava u pola rucka i place sve dok joj ne dam cuclu i zaspi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako kuvate jecam ako nije samleven? Nemam mlin a vidim negde da kazu treba da se potopi preko noci. Je l mora tako i koliko se kuva?

ja ga ne potopim (sto ne znaci da ne treba)... nesamleven ga stavim u vodu i na sporet, kuva se bogami ako ne i pola sata, samo dodaj stalno vodu jer brzo ispari i mesaj povremeno da ne zagori dole... probas kada je skuvano zrno, znaci da se ne raspada (prekuvano) ,nego da je u celosti ali mekano kada se proba... i kombinuj kako god.

mozes da skuvas odmah vecu kolicinu pa zamrznes u porcijama, a u frizifderu sam ja drzala jedan dan jednu porciju,mada mozda moze da izgura tako skuvano u frizideru i 2-3 dana,bez da se pokvari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mame, nikako da skontam da li ovde smeju da se kace linkovi sa drugih sajtova , ja cu da zakacim nesto gde cete naci odgovore na bukvalno sva pitanja, pocev od vremena uvodjenja pa do recepata .... admin neka obrise ako ne sme da se kace linkovi, pa ko je do tad skinuo knjigu skinuo je :)

http://issuu.com/vodic_za_roditelje/docs/kuvar_za_bebe/7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas ima dosta recepata, odlicno, hvala. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Njoj je sad mesec dana otkako smo poceli sa cvrstom hranom. Da li onda da pocnem sad sa svezim vocem i hranom iz tabele za drugi mesec ili da ipak sacekam ne napuni pet meseci? Mislim na puter,pavlaku,jogurt...

Inace lepo jede mada ne pojede svaki put bas puno,cesto joj se prispava u pola rucka i place sve dok joj ne dam cuclu i zaspi.

Mozes slobodno. Tabela nije striktna. Moras da ispratis svoje dete, da poalko uvodis i po svom nahodjenu po malo pa ces videti. Mi smo stavili u tabelu bas tu napomenu sta je za prvi mesec uvodjenja sta za drigu i tako redim jer neko uvodi hranu sa 4 meseca, neko sa 5 mesecia neko sa 6.

mame, nikako da skontam da li ovde smeju da se kace linkovi sa drugih sajtova , ja cu da zakacim nesto gde cete naci odgovore na bukvalno sva pitanja, pocev od vremena uvodjenja pa do recepata .... admin neka obrise ako ne sme da se kace linkovi, pa ko je do tad skinuo knjigu skinuo je :)

http://issuu.com/vodic_za_roditelje/docs/kuvar_za_bebe/7

nemamo protiv, samo ovaj tvoj post treba da bude u temi recepti za bebe. tamo postavi link.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

oki doki, stavila sam i tamo, a ovde sam prvenstveno zbog prvog dela knjige jer ima dosta pitanja i odgovora o uvodjenju hrane... u svakom slucaju, nadam se da ce mamama koristiti, ja je cesto prelistam, iako i ovde cesto trazim savete :rolleyes:

imam pitanje, kupila sam kelerabu danas, a procitala sam da je ona iz porodice rotkvi, pa jel na to mislite kada kazete BELA ROTKVA ili ne ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imam pitanje, kupila sam kelerabu danas, a procitala sam da je ona iz porodice rotkvi, pa jel na to mislite kada kazete BELA ROTKVA ili ne ?

Ne, to su dve različite stvari... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako kuvate jecam ako nije samleven? Nemam mlin a vidim negde da kazu treba da se potopi preko noci. Je l mora tako i koliko se kuva?

i mene interesuju te zitarice...ovas, jecam, raz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne volim jecam da ostavljam preko noci potopljen jer mnogo vise 'popije' vode pa mi se ne svidja.

Sve zitarice u zrnu se kuvaju kao i zito- 100 godina :lol: Kad skuvate, u blender sa vodom u kojoj ste ih kuvale. Treba vise vode kako bi se lepo napravila kasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ga ne potopim (sto ne znaci da ne treba)... nesamleven ga stavim u vodu i na sporet, kuva se bogami ako ne i pola sata, samo dodaj stalno vodu jer brzo ispari i mesaj povremeno da ne zagori dole... probas kada je skuvano zrno, znaci da se ne raspada (prekuvano) ,nego da je u celosti ali mekano kada se proba... i kombinuj kako god.

mozes da skuvas odmah vecu kolicinu pa zamrznes u porcijama, a u frizifderu sam ja drzala jedan dan jednu porciju,mada mozda moze da izgura tako skuvano u frizideru i 2-3 dana,bez da se pokvari...

Hvala iza jecam i za kuvar :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne volim jecam da ostavljam preko noci potopljen jer mnogo vise 'popije' vode pa mi se ne svidja.

Sve zitarice u zrnu se kuvaju kao i zito- 100 godina :lol: Kad skuvate, u blender sa vodom u kojoj ste ih kuvale. Treba vise vode kako bi se lepo napravila kasa.

Pa necu onda ni da stavljam skuvace se nema veze poranicemo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jecam juce kuvala oko pola sata,jako se brzo kuva i izblendala zajedno sa krem siromi jogurtom.Mislila sam da ga Nadja nece pipnuti,ali olizala je tanjiric,bas joj se dopalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koji krem sir koristite za bebe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koji krem sir koristite za bebe?

Mlekara Subotica,pise krem sir na kutijici,plavoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok, hvala

a sta se bre radi sa onom kelerabom? ja je kupila a nemam pojma sta sad... jel se ono ljusti,guli.. sta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja Vuku spremam jecam i koliko god da ga posle kuvanja blendiram ostanu ljuspice.Najcesce ga mesam sa jos nekom namirnicom.Meni je proso zakon.Sitan je,moze a i ne mora da se blendira,stavim maslac,izrendanu jabuku i smaze punu serpicu.Pocela sam da koristim i milupi 7 zitarica i lepo je prihvatio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok, hvala

a sta se bre radi sa onom kelerabom? ja je kupila a nemam pojma sta sad... jel se ono ljusti,guli.. sta?

Oljustis i skuvas. kao rotkvu. Mozda bi mogla da joj das da gricka i svezu. Moje dete je grickalo i kelerabu i celer svez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja Vuku spremam jecam i koliko god da ga posle kuvanja blendiram ostanu ljuspice.Najcesce ga mesam sa jos nekom namirnicom.Meni je proso zakon.Sitan je,moze a i ne mora da se blendira,stavim maslac,izrendanu jabuku i smaze punu serpicu.Pocela sam da koristim i milupi 7 zitarica i lepo je prihvatio.

Pa i meni od integralnog nekad ostane ljuspica al jede bez problema :)

Videcu sad kad probamo jecam a proso je i nama super :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

citam ovu temu do besvesti, pa tabele, pa bebi kuvare i moj zakljucak je da pravila nema.... ja kelerabu vec davala, negde, nemam pojma gde, procitala da može, a posle vidim da treba tek od 9.-10. meseca, na nekom drugo mestu...

danas sam joj dala palentu... napravila baš retku, pa "začinila" sa svojim mlekom.... lepo je ručkala...

razmišljam i da joj dam mladi grašak... jes da je mahunarka, ali ovaj mladi može i svež da se jede, pa kontam da nije težak....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja da se javim.... YelenaC, hvala na pomoci...

Naime, imali smo za domaci da pojacamo gvozdjem ishranu i dva najteza zadatka, da smanjimo broj podoja i da imamo bar neki red kada se i koliko jede.

Par dana nisam ni smela da pisem, nekako mi je sve izgledalo kao Sizifov posao za nas, nisam htela da lazem kako nam ide a ni da ispadnem nedosledna...hahaha...

Ne moze odjednom, ali ima i do mene puno... ja kao stalno znam sta ona zeli, procenjujem, vagam... a onda mm u nedelju preuzme inicijaivu, a mene posalje da taj dan pratim izbore u stranci.

Podoj u 7

dorucak u 9-9.30

podoj u 12 (tad se uspava)

rucak u 14.30

vecera u 18

podoj u 20.30

podoj u 23 i spavanje

Tri dana smo tacni ko svajcarski sat :rolleyes:

Konacno imamo neki red. Ovih dana sam muku mucila sa grudima, one nisu mogle da se naviknu. Od juce je i to bolje. Uplasila sam se da cu biti prva zena koja je dobila mastitis posle 7.5 meseci dojenja. Desnu ruku nisam mogla da pomeram. Sva me je pod miskom bolelo i grudi, uzas. Olaksavala sam izmlazujuci po svega par mlazeva, i konacno se navikose.

Inace, sad nam klopa traje po 10-ak minuta, nema vise vristanja kada vidi praznu ciniju... Ma sve u svemu, mnogo nam je lakse i prezadovoljna sam.

Yelena, jos jednom, veliko hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne volim jecam da ostavljam preko noci potopljen jer mnogo vise 'popije' vode pa mi se ne svidja.

Sve zitarice u zrnu se kuvaju kao i zito- 100 godina :lol: Kad skuvate, u blender sa vodom u kojoj ste ih kuvale. Treba vise vode kako bi se lepo napravila kasa.

Ja dobro isperem posle kuvanja i mesam ili sa sokom od voca ili sa supicom, zavisi kakav je obrok. Kada ostavim tu vodu bude mi kao lepak za tapete :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za tatu i za Lenu :P Super Maki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kupili smo Nestle :rolleyes: Imamo zaliha do skole. I bas joj se dopalo, mutim ga sa vocem.

Nego, izgleda da sam ja medju rijetkima koji se tooooliko plase da im se dijete ne ugusi od vecih komada. Dajem joj koricu hleba, kojeg obazava, ali non-stop sam pored nje da ne odvoji vece parce. Pokusacu i sa nekom velikom sargarepom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

je l dovoljno tri dana supicu (bujon) od mesa da dajem pa da pocnem da joj pasiram. Nesto ne voli tu vodu, pojede lepo povrcke al tu vodu nece, pa racunam ako vec nece vodu (mada cu da nastavim da joj dajem, pa makar po 3 kasike), da joj usitnim meso....

popodne cu da probam malo psenice da joj skuvam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.