Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Ona uvek dobije vodu posle jela, pa jos jednom posle sat vremena. Danas sam citala koliko treba bebama vremena da zavrse obrok, pa me je bilo sramota da napisem ista. Evo primer : Velika sargarepa, paskanat, velika tikvica, ceo karabatak, jedan srednji mladi krompir, sa puterom... smaze za 2 minuta i place kada nema vise :unsure: Onda dobije vodu... Pokusavam da saberem sva dojenja... ujutru oko 7, pa u 9 kada se probudi, povrce oko 12, u 13 sisa jer joj se spava, pa u 15.30 opet sisa jer joj se spava, oko 17 voce sa zitaricama, u 19 sisa i odrema 15-20 minuta, posle kupanja oko21 bas voli siku, u 22 joj dam da se uspava i ne pusta je do ponoci. Radim kao dragstor. Ona jako pati, ne dere se, tuzno place kada pokusam da joj ne dam... i ja se onda vadim na ono da se bebe doje na zahtev, a ona trazi, i napravih joj magarecu uslugu.

Ona sve to pojede?I jos oce da sisa?Mozda su zubici. :huh::unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ona sve to pojede?I jos oce da sisa?Mozda su zubici. :huh::unsure:

Ne, juce su bili zubici i noje htela nista sem sike. Navedeno je u normalnim pkolnostima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ona uvek dobije vodu posle jela, pa jos jednom posle sat vremena. Danas sam citala koliko treba bebama vremena da zavrse obrok, pa me je bilo sramota da napisem ista. Evo primer : Velika sargarepa, paskanat, velika tikvica, ceo karabatak, jedan srednji mladi krompir, sa puterom... smaze za 2 minuta i place kada nema vise :unsure: Onda dobije vodu... Pokusavam da saberem sva dojenja... ujutru oko 7, pa u 9 kada se probudi, povrce oko 12, u 13 sisa jer joj se spava, pa u 15.30 opet sisa jer joj se spava, oko 17 voce sa zitaricama, u 19 sisa i odrema 15-20 minuta, posle kupanja oko21 bas voli siku, u 22 joj dam da se uspava i ne pusta je do ponoci. Radim kao dragstor. Ona jako pati, ne dere se, tuzno place kada pokusam da joj ne dam... i ja se onda vadim na ono da se bebe doje na zahtev, a ona trazi, i napravih joj magarecu uslugu.

Mora da je nešto muči.Ne bi sisala da joj to škodi.Nemoj samo sebe da kriviš,ti si divna mamika :) Da nisi ne bi se toliko trudila.KS se ne popravlja preko noći,a iskreno njena krvna slika i nije tako loša.Od moje sestre mala je imala KS 70-80 konstantno,nit je sisala često,zapravo sisala je do 6 mjeseca,a jela je sve obroke,koji poboljšavaju KS.Evo sad će 18 mjeseci,i dalje je KS niska.Ne dolazi do 100.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatrica rekla tek sa sest meseci da krenemo sa hranom I to ne samo ona, vec svi pedijatri na odeljenju. Zasto tako? Mislila sam da se sa hranicom krece ranije? Sta mislite da krenem od petog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatrica rekla tek sa sest meseci da krenemo sa hranom I to ne samo ona, vec svi pedijatri na odeljenju. Zasto tako? Mislila sam da se sa hranicom krece ranije? Sta mislite da krenem od petog?

Nama je rekla od 3.al ja mislim da je to rano.Znam kako ti je.I ja sam se pitala.Možeš slobodno Milupine pirinačne pahuljice,ali SA tvojim mlijekom.Ja se zeznula dala one što sadrže AD i beba mi dobila proliv,4 puta u sat vremena!Kad se nisam šlogirala.A danas je pojela ove sa mojim mlijekom baš joj je prijalo,i nije imala nikakvu reakciju.To neće da škodi.Javi kako je bilo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatrica rekla tek sa sest meseci da krenemo sa hranom I to ne samo ona, vec svi pedijatri na odeljenju. Zasto tako? Mislila sam da se sa hranicom krece ranije? Sta mislite da krenem od petog?

Probas sad, sa 4, pa ako jede, super, ako nece, onda sa 5 probas, pa ako nece sa 6 meseci je zadnje vreme.

MarijaVlado, pisacu ti cim uhvatim vremena. procitala sam tvoh post, samo mi treba malo vise vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marija,moja Dunja tu kolicinu pojede za dva obroka,u trajanju po 15 min. :blink: Al zato palente i popare bi mogla pojesti koliko hoces.

Zato je ko manekenka,mislim da sada nema vise od 8,5 kila.

Yelena,znaci kravlje moze u kasice?Ona jede sve mlecne proizvode tj maslac,jogurt,pavlaku,kiselo mleko i mladi sir.Njih bas voli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krenucu od petog polako. Jooooj imam tremu :rolleyes: ne znam sto :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Marija,moja Dunja tu kolicinu pojede za dva obroka,u trajanju po 15 min. :blink: Al zato palente i popare bi mogla pojesti koliko hoces.

Zato je ko manekenka,mislim da sada nema vise od 8,5 kila.

Yelena,znaci kravlje moze u kasice?Ona jede sve mlecne proizvode tj maslac,jogurt,pavlaku,kiselo mleko i mladi sir.Njih bas voli.

Naravno. Mleko kao namirnica, a ne kao osnovno mleko za bebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krenucu od petog polako. Jooooj imam tremu :rolleyes: ne znam sto :lol:

Iste li smo :lol: proći će te..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mame, imam jedan problemcic... naime Dina je skroz izgubila apetit,evo vec treci dan kako se natezemo oko hranjenja, obicno smaze sve za 10ak min, a sada joj treba sat vremena da je na sve moguce nacine prevarim da otvori usta. nista novo nismo uvodili, dajem joj klopu koju inace jede ... ja nesto mislim da su zubici u pitanju, za sad imamo samo dva donja a gornji desni kao da su se zacrveneli i onako pod prstima su neravni... e sad mene zanima sledece, da li mogu da joj , ako vec vidim da nece kase, da joj bar dam mleko punu dozu,jer nece ni voce ni povrce posle za rucak... ne place da je gladna ali ja znam da nista posebno nije pojela jutros, par kasicica kase... sta mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da treba da joj das mleko. Bebe koje ne piju Ad mleko,a odbijaju kasice zbog zuba intenzivno sisaju. To ti je dokaz da treba da joj ponudis mlekce. Ako i njega obije, moras da se pomiris da nece jesti puno i to ce trajati 2, 3 dana, a posle ce sve to nadoknaditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok, hvala. sad cu da vidim kako ce za rucak da ide, uff sad razumem kako je mamama cije bebice ovako zezaju za hranu svakodnevno, stvarno da skrenes ... ali radujemo se novim zubicimaaa :rolleyes:

ne mogu da pitam od kog meseca jer je sve individualno, ali ajde ovako: koliko su zubica imale bebice kada ste prestali da ima pravite bas kasastu hranu i presli na sitno seckanu?? ja sve cekam bar jos gorenja dva da niknu pa da imamo cime posteno da meljemo klopu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje,uvela bih zumance,jel prvo dajem 1/8 zajedno sa kasicom ili mu prvo dam to pa nastavim sa kasicom koju je jeo do sad.Meso smo uveli uglavnom piletinu,sad jel mogu da mu povecam kolicinu mesa jeo je odprilike oko 40 grama u kasici,i koliko puta cesto sme.

Malo sam zabrinuta jede normalno tj.ima 2 obroka cvrste hrane i 3 mleko tj.sisa a dobio je samo 300 g za mesec,ja sam ga merila.Doduse slabije je jeo kad je bilo toplo.Sve se nadan da mi vaga ne valja :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje,uvela bih zumance,jel prvo dajem 1/8 zajedno sa kasicom ili mu prvo dam to pa nastavim sa kasicom koju je jeo do sad.Meso smo uveli uglavnom piletinu,sad jel mogu da mu povecam kolicinu mesa jeo je odprilike oko 40 grama u kasici,i koliko puta cesto sme.

Malo sam zabrinuta jede normalno tj.ima 2 obroka cvrste hrane i 3 mleko tj.sisa a dobio je samo 300 g za mesec,ja sam ga merila.Doduse slabije je jeo kad je bilo toplo.Sve se nadan da mi vaga ne valja :(

ja sam 1/8 odmah u kasicu, ali mislim da ti je svejedno da li ces i direktno u usta,to je mrvica ionako.

koliko sam ovde saznala meso treba da kolicinski bude recimo 1/3 obroka, pa sad koliko mu to dodje u gramima zavisi koliko inace jedete. vidi odokativno. ja ni dan danas nemam pojma koliko joj dajem mesa u gramima, vidim samo da kada ispasiram onako lepo mi je isprosarana kasa zilicama mesa i meni je to ok..

definitivno mislim da mozes da zaboravis da ce bebe dobijati po 1kg mesecno kao u prvih meseci kada su samo sisale ili bile na ad mleku i bile neaktivne po ceo dan. ne znam koliko je prosecno povecanje kilaze za 6ti mesec,ali mislim da nisi sigurno u nekoj kriticnoj situaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam žumance davala posebno, pre kašice i to skoro jednu četvrtinu prvi put. Sutradan opet tako, pa sledeći put polovinu i onda celo.

Što se tiče dobijanja na kilaži, to je sasvim ok. Zamisli da mesec dobija po kilu :blink: Tisa je na poslednjoj kontroli kad je merena, za mesec i po dobila oko 500 grama, to ti je to :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok, hvala. sad cu da vidim kako ce za rucak da ide, uff sad razumem kako je mamama cije bebice ovako zezaju za hranu svakodnevno, stvarno da skrenes ... ali radujemo se novim zubicimaaa :rolleyes:

ne mogu da pitam od kog meseca jer je sve individualno, ali ajde ovako: koliko su zubica imale bebice kada ste prestali da ima pravite bas kasastu hranu i presli na sitno seckanu?? ja sve cekam bar jos gorenja dva da niknu pa da imamo cime posteno da meljemo klopu

Ja još sve blendam, a ima donja dva zuba. Malo sam se zeznula sa tim, trebalo je ranije da počnem da joj seckam ili gnječim, sad samo pljuje ako oseti da nešto nije izblendano. Polako napredujemo, lagano joj ubacujem seckano u blendano, neću da je forsiram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nicanje zuba nema veze sa zvakanjem mnogo. desni kod beba su jako tvrde i kada bi bebe vezbale da zvacu, jele bi mnogo ranije hranu koja nije blendana. Znam decu u kraju koja nikad nisu jela hranu iz blendera. Sve se rendalo i kuvalo,a kasnije gnjecilo.

Bebe same vezbaju zvakanje, ali im treba to pospesivati sa koricom hleba, jabukom, sargarepom, keksom kako bi sto bolje naucile da zvacu.

Probajte pvo za gnjecenim povrcem kuvanim, pa svezim gnjecenim vocem i na kraju, sitno seckanim mesom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jos samo da preguram strah od toga da ce da se zagrcne necim od navedenog i na konju smo :rolleyes::D

jel znaci nesto ako beba na kraju dana iskaki ono sto je jutros jela? :blink:

i mi rendamo svezu jabuku,krusku ali prvo im ogulim koru,a po cemu da znam da je vreme da prestanem to da radim(gulim koru i rendam sve) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jos samo da preguram strah od toga da ce da se zagrcne necim od navedenog i na konju smo :rolleyes::D

jel znaci nesto ako beba na kraju dana iskaki ono sto je jutros jela? :blink:

i mi rendamo svezu jabuku,krusku ali prvo im ogulim koru,a po cemu da znam da je vreme da prestanem to da radim(gulim koru i rendam sve) ?

Zbog ovog boldovanog nasa deca dugo jedu blendanu hranu. Kad se zagrcne, okrenes je naopacke, udaris malo po ledjima i to ispadne. ;)

Na primer, sa 9-10 meseci, bebama treba da se daje tvz. finger food-hrana za prste.Onda kada krenu sami da hvataju mrvice i da stavljaju u usta. Tada im se daje kuvani krompir na kockice, kuvana sargarepa na kockice, komadici keska, hleba itd. Kasnije,ceo grasak kuvan, boranija itd.

To sto je iskakila ono sto je jutros jela nista ne znaci osim ako se to ponavlja danima.

Ljuska se izbegava zbog pesticida(operes u sodi bikarboni) i zbog jake celuloze. Medjutim, ako je beba jela vec grasak i pasulj, moze i koru od jabuke i kruske, kasnije breskve i kajsije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mora da je nešto muči.Ne bi sisala da joj to škodi.Nemoj samo sebe da kriviš,ti si divna mamika :) Da nisi ne bi se toliko trudila.KS se ne popravlja preko noći,a iskreno njena krvna slika i nije tako loša.Od moje sestre mala je imala KS 70-80 konstantno,nit je sisala često,zapravo sisala je do 6 mjeseca,a jela je sve obroke,koji poboljšavaju KS.Evo sad će 18 mjeseci,i dalje je KS niska.Ne dolazi do 100.

Hvala ti... A vidim da i vi idete nasim stopama sa sisanjem, a nadam se da ce biti i sa klopom. Sa spavanjem sam procitala takodje da smo u istom sosu, 3 puta dnevno lezimo zajedno a svi poslovi stoje ;) Nadam se da cemo se upoznati uskoro ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog ovog boldovanog nasa deca dugo jedu blendanu hranu. Kad se zagrcne, okrenes je naopacke, udaris malo po ledjima i to ispadne. ;)

Na primer, sa 9-10 meseci, bebama treba da se daje tvz. finger food-hrana za prste.Onda kada krenu sami da hvataju mrvice i da stavljaju u usta. Tada im se daje kuvani krompir na kockice, kuvana sargarepa na kockice, komadici keska, hleba itd. Kasnije,ceo grasak kuvan, boranija itd.

To sto je iskakila ono sto je jutros jela nista ne znaci osim ako se to ponavlja danima.

Ljuska se izbegava zbog pesticida(operes u sodi bikarboni) i zbog jake celuloze. Medjutim, ako je beba jela vec grasak i pasulj, moze i koru od jabuke i kruske, kasnije breskve i kajsije.

Ja bebi dajem hranu preko mog prsta,jer drukčije neće.Naravno dobro operem ruke.

A nisam za blendanje.Čim dobije prve zube mislim da nema potrebe za kašastim.Grešim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bebi dajem hranu preko mog prsta,jer drukčije neće.Naravno dobro operem ruke.

A nisam za blendanje.Čim dobije prve zube mislim da nema potrebe za kašastim.Grešim?

Nesto sto bas voli namazi na kasicicu i daj joj da glodje i da se igra kasicicom. Lena se odusevljavala espumisan kapima i uvek je posle dobijala kasicicu na igranje i glodjanje. Tako su postale najbolje drugarice ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima, imam par pitanja ko ima vremena i iskustva ako moze da odgovori. Interesuje me kako se stavlja hrana u zamrzivac tj. kakvu ambalazu koristite ( ja sam htela kese za zamrzivac ali nemam ono za zatvaranje a ne znam je l dovoljno da vezem cvor ili mora da bude skroz zatvoreno?) . Zanima me sveze meso i bareno meso i povrce?

I da li mogu u supi od mesa da kuvam kacamak( nisam do sad ponovo prokuvavala supu verujem da moze al da proverim)? I kad koristim povrce kuvano predhodnog dana da li mora da provri? Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najbitnije je da supa nije zakuhana tjesteninom, tada se može zalediti. Npr: možeš ju čuvati u kutiji od jogurta, gore komad vrećice i zatvoreno običnom gumicom...

Moj Filip je obožavao palentu skuhanu u supi, ja to ne bih pojela, ali mislim da ni on sada(u uzrastu od 2,5 godine) :)

Što se tiče zamrzavanja, sasvim je dovoljan čvor...

Što se tiče povrća, ne vjerujem da mora da provri(nadam se da znaš da krompir kosristiš isti dan kuhanja, bez podgrijavanja).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.