Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

O kom lososu ti pricas, andjelcicu? Onom iz teglice?

Kada ti dete bude imalo 8 meseci, slobodno kupi filet lososa i daj mu da klopa.

Uvodi meso po redu kako si navela. to je vazno.

Ne vidim na tvom spisku puter. Pretpostavljam da si zaboravila da ga napises?

Gluten je individualna stvar. Moje dete je jelo zito sa 6 meseci, celo zrno. Mene je moja dr. ubedila da ne treba da brinem B) Sad, kad vidim koji je to procenat dece sa intolerancijom na gluten u odnosu na proteine kravljeg mleka, vidim da nisam pogresila.

Da da, i puter :)

Da, taj losos iz teglice. Mm mu je dao jedan dan kad ga je cuvao, mrzelo ga da kuva :lol: i tako smo i uveli lososa... mis nije hteo da pojede vise od 3-4 kasike taj dan (pa je mm ipak morao da kuva :P ), nije hteo ni sutradan kad sam mu ja ponovo dala. Danas smo ponovo pokusali da pojedemo (treca teglica) i samo je pljuvao, ako se presao pa malo progutao. Ocigledno mu se ne svidja, mada sam i ja probala tu kasicu i ima nenormalno jak ukus lososa. Na teglici pise da je za 4+meseca, tako da mi nije bila neka frka da mu dam sada, ali sam ipak samo bacila te 3 teglice, bolje da sam kupovala umesto njih sljivu ili breskvu, to bi progutao bukvalno...

Posle negde 8-10meseci (nemam pojma kad, imamo jos neki veci spisak pre ribe :D ) cu mu uvesti ribu, a tada ce jesti i pravog lososa, i to po proceduri kao da ga nikad nije ni probao :lol:

Znaci uskoro ce moci da klopa i gluten... ja sam skontala da ne bi trebalo pre osmog meseca da jedu gluten, mislim da sam to procitala na tabeli... vise ne znam gde sam sta procitala.

A i sa zumancetom bih da sacekam malo... ja nisam bas neki ljubitelj jaja, a i imala sam problema sa zumancem kao beba tako da ne bih da cackam sudbinu. Je l' on moze da ima problema ako mu ne uvedem zumance na vreme? Vidim da se belance uvodi posle godinu dana, pa sam kontala da za tada ostavim i zumance ako ne bude bilo bas neophodno ranije...

Inace nam je krvna slika super, imamo samo dva mala izuzetka a to su hemoglobin (110, a donja granica je 119) i Hematokrit (32, a donja granica je 35). Doktorka kaze da mu je krvna slika savrsena, da je za bebe normalno da su hemoglobin i hematokrit nizi i da za bebe nisu vazece ove referentne vrednosti koje pisu za ove dve stvari nego nize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta uvesti za gluten? Griz, plazmu...Sa cime da mesam boraniju? Jel sme izblendana u teglici da mi stoji u frizideru?

ja sam kupila one 7korn zitarice pa sam to malo po malo davala u vreme dorucka, smuckam cisto za dve kasicice pa joj dam, pa sutra za tri pa prekosutra ceo obrok..

griz i plazma su namirnice koje su ti skroz nehranljive i bezveze, mozda mozes poparu od neke integralne kifle.. ili jednostavno uzmi posebno neku zitaricu koja sadrzi gluten pa samo nju skuvaj i daj malo po malo svaki dan, da ispratis ako bude alergije..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta uvesti za gluten? Griz, plazmu...Sa cime da mesam boraniju? Jel sme izblendana u teglici da mi stoji u frizideru?

Mislim da plazma nije bas najbolja zato sto ima med... ja sam uzela onaj hip keksic :lol:

Boraniju sam danas prvi put dala Miki, sa krompirom i kiselim mlekom. Ja boraniju obavezno jedem sa kiselom pavlakom ili kiselim mlekom, pa sam tako dala i njemu :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mmmoj, daj detetu koricu hleba da glodje, da proba gluten ;) Posle ces vec lako. Psenicni griz je prazna prica...nema nista korisno.

Boraniju sa sargarepom, celerom,paskanatom, koromirom, persunom...Sta god.

Povrce mozes da ostavljas za sutradan skuvano kao i sto za sebe ostavljas.

Andjelcicu, daj detetu zumance...1/8. Sto pre vidis da li ima reakcije, bolje za vas.

Nije isto da li je kasa od lososa ili je svez losos, slozices se. ;)

cepajte vi prvo curetinu i teletinu.

Losos ili skusu ne bih preporucila iz Maxija. Lose lageruju zamrznutu ribu i nije bas dobra. Ako vec necete svezeg da kupujete, onda je svakako bolje u bilo kojoj ribarnici.

Ribu pecite u rerni, prelijte maslinovim uljem i milina. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja recimo uopste ne gledam kada pravim rucak sta ide sa cim, kuvano i neslano povrce je bljutavo i neukusno pa je bebama svejedno sta smo sa cim ukombinovali, ono sto gledam jeste da nemam vise od 3 vrste povrca i po mogucstvu da budu razlicite boje (nesto belo, nesto narandzasto i nesto zelenkasto + meso ili zumance) .. skoro sam dala belo meso, krompir i karfiol (sve belo, ali boze moj)... prethodna dva dana smo jeli krompir, blitvu , sargarepicu i mesce ....

nego jel ste vidjali na pijaci bundevu? gde je nestala? nisam to dala 100 god...

e a rotkvice? jel to mmoze sveze? ili kako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bela rotkva moze kuvana naravno. Mlada rotkvica nije preporucljiva zbog ljutine, sveza je teza za stomak, a kuvana mlada rotkvica gubi cak i sve minerale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mmmoj, daj detetu koricu hleba da glodje, da proba gluten ;) Posle ces vec lako. Psenicni griz je prazna prica...nema nista korisno.

Boraniju sa sargarepom, celerom,paskanatom, koromirom, persunom...Sta god.

Povrce mozes da ostavljas za sutradan skuvano kao i sto za sebe ostavljas.

Andjelcicu, daj detetu zumance...1/8. Sto pre vidis da li ima reakcije, bolje za vas.

Nije isto da li je kasa od lososa ili je svez losos, slozices se. ;)

cepajte vi prvo curetinu i teletinu.

Losos ili skusu ne bih preporucila iz Maxija. Lose lageruju zamrznutu ribu i nije bas dobra. Ako vec necete svezeg da kupujete, onda je svakako bolje u bilo kojoj ribarnici.

Ribu pecite u rerni, prelijte maslinovim uljem i milina. ;)

Pa i nije isto :)

Videla sam danas u maksiju (bas losos!) koji je navodno zamrznut, ja pipnula ono mekano, odmrznuto... toliko o zamrznutom lososu... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije to nista. Mm je kupio u Maxiju zamrznuto egzoticno voce. Doneo kuci, a ono mirisalo na ribu. :blink: Kad im je vratio pakovanje, sef mu je rekao "Pa, desava se." <_<:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije to nista. Mm je kupio u Maxiju zamrznuto egzoticno voce. Doneo kuci, a ono mirisalo na ribu. :blink: Kad im je vratio pakovanje, sef mu je rekao "Pa, desava se." <_<:blink:

:lol: :lol: :lol:

Doooobro si me nasmejala! :lol:

A tek sto im je voce i povrce neprirodno... ili je "plasticno" ili je trulo, izmedju kod njih ne postoji! :lol: A najbolje su im jabuke od voska, da bi bile sto duze sveze :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuk od kako mu dajem zitarice svaki dan kaki i po dva puta,tvrdo ali kaki.Jutros je posle sisanja kakio sto se nije desavalo.Koju zitaricu da mu uvedem posle kukuruza i rize?Pise u tabeli jecam,raz,ovas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro kako cete gvozdje da nadoknadite?

Kako znas da ne voli meso?

Ima u selu kod moje babe u komsiluku slucaj,majka je dojila sina do sedme godine...ozenio se u 50oj godini,tek kad mu je majka umrla...

Sto se tice gvozdja, zeleno povrce je i vise nego dovaljan izvor, ja sam dokaz za to, npr.u trudnoci mi nikad nije zafalilo gvozdja :)

A sto se tice dojenja nisam bas dotle dosla, ali meni 2god sasvim ok (osim ako ne krene u jaslice)...

Ali, Boze moj, sve se mi razlikujemo. Svaka ima svoj stav, i pravo na izbor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MaraMO, kad vec spominjes pravo na izbor, zasto ne dozvolis svom detetu da se za takav nacin ishrane samo opredeli kao sto si i ti to ucinila u nekim godinama? Ne razumem da ne shvatas da nije isto da se ti tako hranis i beba?

Uostalom, nije samo gvozdje problem u takvoj ishrani. Sta je sa potrebama bebinog organizma zbog manjka sadržaja masti u ishrani? Proteini biljnog porekla imaju mnogo manju vrednost... Zasto ne sacekas bar da napuni tri-cetiri godine pa probaj onda ili kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa svih strana cujem savete da krenem sa sokicima i kasicama, iako su mi u savetovalistu rekli da to ne cinim do 6 meseci i da se strogo pridrzavam njihovog plana ishrane... Da cujem vase misljenje po pitanju toga... Da li da dajem gore navedeno, u kojoj kolicini i koliko puta dnevno !?! Hvala unapred...

Da napomenem da Luka ima 4 meseca i 4 nedelje... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena i Luka, dobro nam dosla.

Tvoj post je prebacen na postojecu temu. Na ovoj temi ces naci sve odgovore ne tvoja pitanja i nedoumice.

Uz to, napravili smo tabelu po iskustvu sa ove teme. Molim te, ako te interesuje, isprati ovaj link:

http://www.bebac.com/forum/index.php?act=a...p;f=46&id=4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MaraMO, kad vec spominjes pravo na izbor, zasto ne dozvolis svom detetu da se za takav nacin ishrane samo opredeli kao sto si i ti to ucinila u nekim godinama? Ne razumem da ne shvatas da nije isto da se ti tako hranis i beba?

Uostalom, nije samo gvozdje problem u takvoj ishrani. Sta je sa potrebama bebinog organizma zbog manjka sadržaja masti u ishrani? Proteini biljnog porekla imaju mnogo manju vrednost... Zasto ne sacekas bar da napuni tri-cetiri godine pa probaj onda ili kasnije.

Slazem se sa Marinim misljenjem o mesu, ali pre svega potpisujem ovaj post! Maro ni ja ne volim meso i nisam ga neko vreme jela, ali mislim da je bebi stvarno potrebno sve ponuditi, i mislim da je ipak jako bitna stvar da on ima mogucnost izbora.

Bila sam pre nekog vremena kod mame u vrticu (ona je vaspitac) i zapadnem bas za vreme rucka. Sva deca jedu meso, a jedno dete ne jede, i sve gleda drugu decu kako jedu, a moja mama ga opominje "tvoja mama ne odobrava da jedes meso, vi to ne jedete. Znas kako mi je bilo zao, porodica jede vegegarijansku ishranu, a dete bi tako rado jelo meso. Da li bi dozvolila da ti se dete nadje u takvoj situaciji? :( Ja bas zbog toga necu ni u cemu da ogranicavam Miku, on ce sam izabrati sta voli i sta mu odgovara.

Jelena, ili bilo ko drugi ko ume da mi odgovori na pitaje: zasto je bitno uvoditi meso bas po ovom odredjenom redosledu? Ima li neki poseban znacaj, i da li je odredjeno meso bitnije u bebinoj ishrani od drugih? Ja misu vec duze vreme dajem samo piletinu i krajnje je vreme da mu prosirim jelovnik, pa malo razisljam o mesu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vazno je da krenes sa lako varljivim mesom kao sto je piletina, ali opet je vaznije da to bude tamnije meso pileta nego belo zbog sadrzaja gvozdja. Posle toga obicno ide curetina pa teletina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Marinim misljenjem o mesu, ali pre svega potpisujem ovaj post! Maro ni ja ne volim meso i nisam ga neko vreme jela, ali mislim da je bebi stvarno potrebno sve ponuditi, i mislim da je ipak jako bitna stvar da on ima mogucnost izbora.

Bila sam pre nekog vremena kod mame u vrticu (ona je vaspitac) i zapadnem bas za vreme rucka. Sva deca jedu meso, a jedno dete ne jede, i sve gleda drugu decu kako jedu, a moja mama ga opominje "tvoja mama ne odobrava da jedes meso, vi to ne jedete. Znas kako mi je bilo zao, porodica jede vegegarijansku ishranu, a dete bi tako rado jelo meso. Da li bi dozvolila da ti se dete nadje u takvoj situaciji? :( Ja bas zbog toga necu ni u cemu da ogranicavam Miku, on ce sam izabrati sta voli i sta mu odgovara.

Da, mozda ste u pravu sa te strane, ali da li dete zna sta je dobro a sta ne? Da li on zna sta je zdravo? Ne, on samo zna sta je ukusno! A, iskreno, ukusne su i cokolade, i koka kola, pa ipak sam sigurna da vi to ne dajete deci.

Sem toga, ja njemu ne branim da jede kao sto kazete,vec samo u vrlo maloj kolicini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao mame, pa svaka cast na hrabrosti. Ja se ne bih smela ni usuditi detetu NE davati meso...

Svetska Zdravstvena Organizacija sugerise uvodjenje glutena pre 8. meseca, prema najnovijim istrazivanjima. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa svih strana cujem savete da krenem sa sokicima i kasicama, iako su mi u savetovalistu rekli da to ne cinim do 6 meseci i da se strogo pridrzavam njihovog plana ishrane... Da cujem vase misljenje po pitanju toga... Da li da dajem gore navedeno, u kojoj kolicini i koliko puta dnevno !?! Hvala unapred...

Da napomenem da Luka ima 4 meseca i 4 nedelje... :)

Pa draga, ne može tebe niko da natera da ne odlučuješ kako ćeš svoje dete da hraniš...i dobro došla na forum. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, mozda ste u pravu sa te strane, ali da li dete zna sta je dobro a sta ne? Da li on zna sta je zdravo? Ne, on samo zna sta je ukusno! A, iskreno, ukusne su i cokolade, i koka kola, pa ipak sam sigurna da vi to ne dajete deci.

Sem toga, ja njemu ne branim da jede kao sto kazete,vec samo u vrlo maloj kolicini.

Gresis. Bebe nemaju pojma ni o ukusima nista. Ukusi se sticu ishranom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, mozda ste u pravu sa te strane, ali da li dete zna sta je dobro a sta ne? Da li on zna sta je zdravo? Ne, on samo zna sta je ukusno! A, iskreno, ukusne su i cokolade, i koka kola, pa ipak sam sigurna da vi to ne dajete deci.

Sem toga, ja njemu ne branim da jede kao sto kazete,vec samo u vrlo maloj kolicini.

Ma ne kazem da mu branis, nego kako bi bilo za koju godinu... Ovaj moj predhodni post ispadne kao da ti pametujem i da te napadam, izvini, samo sam htela da ti dam primer.

Ni taj mali iz vrtica nema pojma kog je ukusa meso, ali tako pozudno gleda, vidi kako svi ostali slatko jedu a on ne sme. Ne mislim sad na ono "nisam probao heroin, daj da probam", ali ne treba mu striktno ni zabraniti (meso). To sto kazes, sada jede jednom nedeljno meso jer mislis da nije zdravo jesti vise, e to vec podrzavam. Ja bebi dajem piletinu recimo svaki drugi dan, nekad i svaki treci. Ali ipak nisam u fazonu da mu totalno ukinem, samo mu ne stvaram tu naviku da bas svaki dan jede meso.

A danas smo probali curetinu... Dosla sam do svezeg cereceg bataka i karabataka, pa sam mu karabatak iseckala na kockice i u zamrzivac, a danas je probao jedno malo parce :lol: Zato sam i pitala da li je bas striktno da ide po tom redosledu.

Gresis. Bebe nemaju pojma ni o ukusima nista. Ukusi se sticu ishranom. ;)

Moj mis je to dokazao u praksi. Moj mis obozava rizu, brokoli i krompir. To je prozdirao sve dok nije probao slatke kasice (sljiva i breskva) i to kupovne. Sad vec vidim da je manje odusevljen rizom, brokolijem i krompirom, zaboga pa sto bi jeo slano kad je probao i slatko... ali zato te slatke kasice pojede koliko god mu dam, vec pocinje da buca ali otvara usta i trazi jos, bukvalno vuce kasicicu... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Polako andjelcicu, jesce on jos sve i svasta i ne mozes da nauciti da jede samo par stvari ako mu svaki dan dajes drugo da jede. Videces da ce biti perioda kada nece hteti voce ni da lizne, a jesce meso. Tako mu organizam trazi, a ne samo zbog pukog ukusa koji kod njih nije ni u razvitku. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, mozda ste u pravu sa te strane, ali da li dete zna sta je dobro a sta ne? Da li on zna sta je zdravo? Ne, on samo zna sta je ukusno! A, iskreno, ukusne su i cokolade, i koka kola, pa ipak sam sigurna da vi to ne dajete deci.

Sem toga, ja njemu ne branim da jede kao sto kazete,vec samo u vrlo maloj kolicini.

Zasto ti, Maro, izbjegavas meso?

Samo sad ne kaci neke linkove vege gurua :rolleyes: Interesuje me zasto po Tebi ono nije zdravo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne opterecujem se ja oko toga sta jede. On jede kao mecava u svakom slucaju, tako da se uopste ne brinem sto nesto u nekom trenutku voli manje ili vise. Samo sam konstatovala.

Je l' bih smela mlecni obrok da mu zamenim samo kiselim mlekom i nicim vise? Ja kiselo mleko recimo pojedem bez bilo cega, ali ne znam da li je to previse "kravlje" za njega da samo to poklopa? Ako me razumete...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta se radi sa zitom, kako se daje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.