Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Sto se tice igracaka i slicno, one koje zavrse na podu uglavnom se otkuvavaju, a inace sve flasice, kasicice i serpice perem u masini na 70stepeni ili prokuvavam. Jos kratak period cu moci da ga drzim pod staklenim zvonom, ali bar sad dok mogu da kontrolisem i drzim stvari ciste oko njega (dok definitivno ne prohoda i pocne da hvata i gura u usta sve sto stigne) nije mi problem da otkuvavam. Kada bude izgubilo svaki smisao otkuvavanje naravno da cu prestati da otkuvavam, ali igracku sa poda mu sigurno nikad necu dati da stavi u usta pre pranja. Mislim da to nema bas previse veze sa tim sto jede sveze voce i povrce... :unsure:

Sto se flasica od mleka tice, nekako ne mogu da mu samo ispiram vodom, jer se vodim time da ni svoju solju od mleka ne ispiram samo vodom vec je operem pre sledece upotrebe, flasica mi bude nekako masna ako je samo isperem... :unsure:

Jednom nam je profesor na casu anatomije ispricao da ne treba dete previse paziti i ne dozvoliti mu da dodje u kontakt sa bakterijama uopste, jer organizam treba da nauci da se bori, da se stvori imunitet. Ako organizam nema nista od cega bi se branio, pocece da se brani od banalnih stvari, npr.prasine, odredjene hrane itd.- i tako ce nastati preosetljivost i mozda alergija. Misljenja sam da naravno treba paziti dete, ali ne treba preterivati ( ne mislim ovim da kazem da ti preterujes, da me ne shvatis poghresno :D, radis onako kako smatras da treba ).. Mi ne prokuvavamo vise flasice. U pocetku smo pre svakog obroka, pa ujutru i uvece, pa samo ujutru, dok sasvim nismo izbacili. Sada mu uvek perem deterdzentom i cetkom za flasice i cucle, isperem, pa je dobro poparim vrelom vodom. Vodu smo prokuvavali do punih 6m i to Rosu, sada mu dajem neprokuvanu, takodje Rosu. Cesmovacu ni ja takodje ne pijem. Prokuvavanje igracaka je meni, ne znam kao da kazem a da se neko ne uvredi, van svake pameti, ja mu ih jednom nedeljno dobro operem mlakom vodom, ili ako neka padne, mada mu nekad samo obrisem. Ali sam zato ja luda za peglanjem i to peglom na paru obavezno, mislim sta da vam kazem kad sam mu u pocetku i carapice peglala :D Sve mu peglam, bodice, kapice, odelo, sve, kao i nama, ves, odelo, sve :D OTTT SAMMM, OTTTTT :D

ALI CEKAM YECU DA CUJEM ZA GRASAK I KUKURUZ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj vege sajt me podsjeca na prezentacije onih svemocnih usisivaca ili polisa penzionih osiguranja :rolleyes:

Kako bi izgledao dnevni meni bebe vegeterijanca po vama, Maro i Andjelcicu? Ne razumijem se bas u tu tematiku, pa pitam. I koliko dugo bi, po vama, bebe trebalo da budu na majcinom mlijeku, kao najzdravijem za njih? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto bi rekla moja koleginica Ana:" Neces znati dok ne probas" ;)

Tako je i za grasak i kukuruz sa ljuskom, pa i sa pasuljem. Moje dete i danas dani ne vari socivo, a sve ostalo jede normalno bez problema.

I jeste otisle u OT mnogo. Pogotovo sto ima tema o ciscenju i pranju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li integralni pirinac ili palentu mogu odmah da dajem kao ceo obrok s obzirom da dugo jede one Milupine pirincano-kukuruzne pahuljice ili treba da joj dam samo malo prvi dan kao i svu ostalu novu hranu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne moras da uvodis kao novu, ali ne bi bilo lose da uz te zitarice prvi put ne dajes jos nesto novo. Cisto predostroznosti radi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aha. Tako cu ;) Da li je vreme da joj u neku hranu ubacim i puter? Mesec i po dana klopamo. Mozda i neki zacin, vanilu i persun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze, moze. ;) Treba, treba! Uzivace!

Puter obavezno.

Zacine uvodis tako sto ih stavljas u klopu koju je vec jela. Dakle nema neke taktike. to budu male kolicine i ne moras da brines.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jupi!!! Jao, YelenaC, hvala ti puno! Treba da otvoris racun i da ti svakog meseca uplacujemo honorar :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se ovde totalno slazem sa tobom. Ni ja dugo nisam jela meso, sad ga ubacujem u rucak i jedem rucak sa mesom, ali meso ne volim bas preterano.

Sto se bebe i mesa tice, mm je izrazito protiv mog stava o izbacivanju mesa iz bebine ishrane, tako da nisam ni pokusavala da donesem takvu odluku. Ja imam vise averziju prema jajima, zato ni ne zurim sa uvodjenjem jaja bebi u ishranu, a imam i dobar izgovor jer jaje moze da izazove ozbiljnu alergiju... nikad nisam jela jaja niti ih volim, mogu da ih jedem jedino ako su dobro zamaskirana u hrani... a nadam se da ce i misic po tom pitanju biti na mene :lol:

ooo konacno da se neko slaze sa mnom :lol: dobro, nesto mora i da proba, tako da mu ne ukidam ja bas potpuno neke stvari, ali jedan obrok mesa nedeljno je sasvim dovoljan... jaja jede 2-3 puta nedeljno :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovaj vege sajt me podsjeca na prezentacije onih svemocnih usisivaca ili polisa penzionih osiguranja :rolleyes:

Kako bi izgledao dnevni meni bebe vegeterijanca po vama, Maro i Andjelcicu? Ne razumijem se bas u tu tematiku, pa pitam. I koliko dugo bi, po vama, bebe trebalo da budu na majcinom mlijeku, kao najzdravijem za njih? ;)

Sto se tice vege-obroka zavisi od uzrasta deteta, na primer, kada nemamo meso u obroku, jedemo pre podne voce sa necim (mozda jogurt), a popodne zitarice sa necim( uglavnom kuvano jaje)... starija deca mogu da jedu orahe, bademe, lesnike, koji su odlicna zamena za meso... ja njemu ne branim nista da jede, sve mu dajem, ali opet, kazem, nisam za to da cesto jede meso... i drago mi je sto ga ne voli :D

A sto se tice mleka, ja cu mu davati sve dok imam... Moja snajka je dojila cerku 2.5godine, i meni je to odlicno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro kako cete gvozdje da nadoknadite?

Kako znas da ne voli meso?

Ima u selu kod moje babe u komsiluku slucaj,majka je dojila sina do sedme godine...ozenio se u 50oj godini,tek kad mu je majka umrla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja nisam neki mesaros, jedem meso tri cetir puta nedeljno uglavnom piletinu..Nisam za to da se deci ukida meso,kad odraste ako je njegov izbor da ga ne jede to bih podrzala a da ga ja od pocetka ucim da ne jede to mi je kao da ''kontriram njegovoj prirodi''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja nisam neki mesaros, jedem meso tri cetir puta nedeljno uglavnom piletinu..Nisam za to da se deci ukida meso,kad odraste ako je njegov izbor da ga ne jede to bih podrzala a da ga ja od pocetka ucim da ne jede to mi je kao da ''kontriram njegovoj prirodi''.

Drami isto tako razmisljam.

Jel je uvela neka od vas Milupa 8 zitarica?Prvi put da joj dam malo ili normalan obrok da joj napravim,npr.sa vocem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dala,Milupu sa 7 zitarica,nema 8.

U pocetku malo sam mesala sa pirincem kukuruzo.jer je tekstura drugacija pa da bi ona bolje prihvatila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dala,Milupu sa 7 zitarica,nema 8.

U pocetku malo sam mesala sa pirincem kukuruzo.jer je tekstura drugacija pa da bi ona bolje prihvatila.

Da,u pravu si,Milupa 7.Hvala Maki!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam sta se pise... Meso... Kazu da dete tacno zna sta mu treba u kom trenutku. Ako se dvogodisnjaku stavi sve na sto, samo ga treba pustiti da uzima ono sto zeli, nepogresivo ce uzeti sve sto njegov organizam treba. Ali sve mu treba ponuditi! Druga stvar zasto nisam za to da majka donosi takvu odluku je sledeca: "dete moras posmatrati, al' mu nemoj na put stati, sto ga pre covekom smatras, pre ce covek i postati". Imaju pravo na slobodu, na svoj izbor, a mi smo dovoljno mudru da ih usmeravamo i dajemo primer. Znaci, nisam za donosenje takvih odluka umesto njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jupi!!! Jao, YelenaC, hvala ti puno! Treba da otvoris racun i da ti svakog meseca uplacujemo honorar :lol:

Sto se tice honorara, rado cu vam dati br. racuna ;) Bas razmislajm o dodatnom prihodu.

Wido,

Kakao mozes da stavljas u zitarice sa mlekom, mozes sa bananom, jabukom sa puterom i vanilom sutra. Vrlo lepo ide i stavljas po malo.

Sto se tice Milupa 7 corn i Nestle 8 corn, vodite racuna sta su vam deca sve jela od zitarica. Ako unesete odjednom ovas, raz i zito, a pre toga niste, necete znati od cega bi mogla da bude reakcija ako je budu imali. Uvek smanjujemo rizik od reakcije na namirnice tako sto dajemo jednu po jednu.

Ako su vase bebe, jele sve zitarice osim psenice,na primer, onda je ok da jedu 7 corn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta je sa ovim integralnim pirincem?! Koliko treba da se kuva da bi se skuvao, dva sata? :lol: Smorih se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: vise nego duplo od obicnog belog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Integralni pirinac skuvam za 3 dana, isperem ga, pa stavim u frizider. Za klopu izvadi par kasika i stavim u chop-chop sa nekom vockom. Gotovo za minut. A i sebi napravim cesto sa bananom hladno bas, super poslastica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja nisam neki mesaros, jedem meso tri cetir puta nedeljno uglavnom piletinu..Nisam za to da se deci ukida meso,kad odraste ako je njegov izbor da ga ne jede to bih podrzala a da ga ja od pocetka ucim da ne jede to mi je kao da ''kontriram njegovoj prirodi''.

Citam sta se pise... Meso... Kazu da dete tacno zna sta mu treba u kom trenutku. Ako se dvogodisnjaku stavi sve na sto, samo ga treba pustiti da uzima ono sto zeli, nepogresivo ce uzeti sve sto njegov organizam treba. Ali sve mu treba ponuditi! Druga stvar zasto nisam za to da majka donosi takvu odluku je sledeca: "dete moras posmatrati, al' mu nemoj na put stati, sto ga pre covekom smatras, pre ce covek i postati". Imaju pravo na slobodu, na svoj izbor, a mi smo dovoljno mudru da ih usmeravamo i dajemo primer. Znaci, nisam za donosenje takvih odluka umesto njih.

isto isto isto, slazem se sa vama.

Ja ne volim meso, ali necu ga ukinuti svom detetu, on ima izbor da ga jede ili ne isto kao sto sam i ja imala izbor i nisam ga jela. Ako bude hteo da jede ok, ako ne bude hteo da jede naravno da necu da ga teram... (sve se nadam da ga nece voleti :P )

Danas smo poceli da jedemo boraniju... skuvala sam mu je sa krompirom, pa sam mu davala kasicu sa kiselim mlekom.

Poceo je da izvoljeva i da jede bas malo kasice, urekla sam ga... :( ali verovatno je to samo faza zbog zubica... jedan je baaaas lepo poceo da raste, a drugi jos uvek samo viri, pa verujem da ga to muci...

Ne znam da li sam dobro primetila da ovde bebe jedu gluten vec od 6m? Kontam da mu ne dajem gluten pre 8meseca, ali vec razmisljam...

Sutra punimo 7m, do sada jedemo pirinac, kukuruz, sargarepu, krompir, bundevu, tikvicu, paskanat, sljivu, spanac, cveklu, blitvu, zelje, jabuku, breskvu, krusku, bananu, jecam, karfiol, brokoli, maslinovo ulje, pavlaku, jogur, piletinu, celer, lososa, zelenu salatu, boraniju. Razmisljam da pocnemo sa kajmakom, sirom, teletinom, jagnjetinom, curetinom uskoro... a sto se tice lososa, mislim da ga neko vreme nece jesti, vidim da mu se ne svidja bas.

Je l' rano da pocnemo sa glutenom, sudeci da jede sve ovo sto jede, ili da ipak sacekamo jos tih mesec dana? Ne zuri mi se preterano, samo pitam... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O kom lososu ti pricas, andjelcicu? Onom iz teglice?

Kada ti dete bude imalo 8 meseci, slobodno kupi filet lososa i daj mu da klopa.

Uvodi meso po redu kako si navela. to je vazno.

Ne vidim na tvom spisku puter. Pretpostavljam da si zaboravila da ga napises?

Gluten je individualna stvar. Moje dete je jelo zito sa 6 meseci, celo zrno. Mene je moja dr. ubedila da ne treba da brinem B) Sad, kad vidim koji je to procenat dece sa intolerancijom na gluten u odnosu na proteine kravljeg mleka, vidim da nisam pogresila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li sam dobro primetila da ovde bebe jedu gluten vec od 6m? Kontam da mu ne dajem gluten pre 8meseca, ali vec razmisljam...

Sutra punimo 7m, do sada jedemo pirinac, kukuruz, sargarepu, krompir, bundevu, tikvicu, paskanat, sljivu, spanac, cveklu, blitvu, zelje, jabuku, breskvu, krusku, bananu, jecam, karfiol, brokoli, maslinovo ulje, pavlaku, jogur, piletinu, celer, lososa, zelenu salatu, boraniju. Razmisljam da pocnemo sa kajmakom, sirom, teletinom, jagnjetinom, curetinom uskoro... a sto se tice lososa, mislim da ga neko vreme nece jesti, vidim da mu se ne svidja bas.

Je l' rano da pocnemo sa glutenom, sudeci da jede sve ovo sto jede, ili da ipak sacekamo jos tih mesec dana? Ne zuri mi se preterano, samo pitam... :lol:

ja negde procitah da ne pre 6og meseca ali pre 8og treba uvesti gluten, pa ti ako se vec premisljas uvedi nedelju dana pre nego sto napuni 8 meseci. mada mi smo sa 7,5 meseci uveli gluten, ali mislim da ne bih pogresila ni da sam ranije.. sada je vec zvanicni podatak da moze od 6og meseca da se uvede..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O kom lososu ti pricas, andjelcicu? Onom iz teglice?

Kada ti dete bude imalo 8 meseci, slobodno kupi filet lososa i daj mu da klopa.

Uvodi meso po redu kako si navela. to je vazno.

Ne vidim na tvom spisku puter. Pretpostavljam da si zaboravila da ga napises?

Gluten je individualna stvar. Moje dete je jelo zito sa 6 meseci, celo zrno. Mene je moja dr. ubedila da ne treba da brinem B) Sad, kad vidim koji je to procenat dece sa intolerancijom na gluten u odnosu na proteine kravljeg mleka, vidim da nisam pogresila.

da li moze onaj zamrznut iz maxija? kako da se spremi? jrel moze da se kuva kao i svako mese ili kako? interesantno, nije mi padalo na pamet da moze riba sada..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta uvesti za gluten? Griz, plazmu...Sa cime da mesam boraniju? Jel sme izblendana u teglici da mi stoji u frizideru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.