Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

majka (ja) je postala malo spretnija, dadoh joj danas malo krompira, a potom i jabuku...

sutra cu tikvice, samo ne znam kako da spremim? oljustim, skuvam i ispasiram?

razmisljam da predjem na kuvanje na pari, to je zdravije nego ovo kuvanje u vodi...sta mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo Mmoj! Mozes i semenke sto kaze Filipa i lan i sta god nadjes u zdravoj hrani.

Oooooooooo, Vaskrsija moja mila, bravo za tebe!

Kuvaj na pari, tako jeste najbolje.

Tikvicu oljustis iseckas na kockice i kratko kuvas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E a ja tikvicu davala sa sve sa ljuskom. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, negde pise da se daje sa sve ljuskom, ali ja nisam za to jer tu ljusku ne mozes oprati od pesticida, pogotovo sto su to zimske tikvice koje, ako si mogla da primetis, mogu da stoje i po 7 dana u frizideru i da im nista ne bude. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kad sam videla koja je nauka napravljena od uvođenja hrane - sve batalila i po svojoj proceni. Nikad nisam merila koliko jede, kad vidim da neće viće - ne silim je (osim ako naravno ne pojede 2-3 kašičice)

Čak sam joj čini mi se mnogo rano dala i brokoli.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam davala neke stvari i odmah kao obrok,uglavnom ono na sta deca i inace nisu alergicna.Sa Minom sam postovala sva pravila,a sa Vanjom malo zabusavam :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi dan na kasicicu, dve. Drugi dan supenu kasiku, a treci koliko hoces. ;)

Imam jedno pitanje za sve vas:

Da li kada bebi dajete da 'proba' neku novu namirnicu(kasicicu, dve), odmah posle toga joj dajete da jede obrok?

Da. U suštini.

Dobila sam ovde dobar savet, da mu prvo malo namažem oko usta novu namirnicu, pa sačekam malo, pa mu onda dam. Tako sam naročito za orašaste plodove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi dan na kasicicu, dve. Drugi dan supenu kasiku, a treci koliko hoces. ;)

Imam jedno pitanje za sve vas:

Da li kada bebi dajete da 'proba' neku novu namirnicu(kasicicu, dve), odmah posle toga joj dajete da jede obrok?

Ako misliš na tu istu namirnicu - ne. Prvi dan dve tri kašičice, drugi dan više a sledeći put kad je jede onda stavim u onoj količini koja je srazmerna sa ostalim namirnicama.

Ako misliš na pravi obrok, onda da. Prvo pojede dve tri kašičice nove namirnice, a onda nastavi sa obrokom pripremljenih od onoga što je već jela.

Nisam sigurna da sam dobro razmela šta si pitala pa sam zato odgovorila i za jedno i za drugo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako misliš na tu istu namirnicu - ne. Prvi dan dve tri kašičice, drugi dan više a sledeći put kad je jede onda stavim u onoj količini koja je srazmerna sa ostalim namirnicama.

Ako misliš na pravi obrok, onda da. Prvo pojede dve tri kašičice nove namirnice, a onda nastavi sa obrokom pripremljenih od onoga što je već jela.

Nisam sigurna da sam dobro razmela šta si pitala pa sam zato odgovorila i za jedno i za drugo :D

Moj odgovor je isti kao i Sanjin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam jer ima mama koje bebi daju prvo novu namirnicu, par kasika, pa mleko posle toga, a onda obrok sa cvrstom hranom sa poznatim namirnicama daju popodne.

U sutini, to ne valja jer se bebi stalno menja vreme tog jednog obroka ili onda nema drugog obroka, zavisno dokle je ko stigao.

Moram priznati da me je ta 'taktika' zbunila malo, pa ko velim da ispitam ja situaciju. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitala sam jer ima mama koje bebi daju prvo novu namirnicu, par kasika, pa mleko posle toga, a onda obrok sa cvrstom hranom sa poznatim namirnicama daju popodne.

U sutini, to ne valja jer se bebi stalno menja vreme tog jednog obroka ili onda nema drugog obroka, zavisno dokle je ko stigao.

Moram priznati da me je ta 'taktika' zbunila malo, pa ko velim da ispitam ja situaciju. ;)

Ako, ako.

Ne radimo tako.

Ih, postaću pesnik. ;)

Nije ni meni jasna ta taktika. Kad su onda bebi obroci? Doručak, ručak večera, i šta je tu užina onda?... :blink:

Od prilike kao Sanja se ponašamo, da ne ponavlljam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro, ja pricam o bebama od 6. meseci.

Vi ste vec veliki pa imate sve obroke, ali ovo mi je bilo cudno bas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, negde pise da se daje sa sve ljuskom, ali ja nisam za to jer tu ljusku ne mozes oprati od pesticida, pogotovo sto su to zimske tikvice koje, ako si mogla da primetis, mogu da stoje i po 7 dana u frizideru i da im nista ne bude. ;)

upravo sam htela isti stvar da kaze...neunistive su ko zna cime su ih sve prskali...nama danas stize babin domaci nicim prskan spanac i jaja domaca...ladno je jedan komsija sedeo pored kokoske dok nije snela jaja da bi bilo dovoljno sveze za moju azdajicu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ovih dana slabo jede drugi obrok. Onaj oko podneva pojede, a popodnevni bas malo. Zubici vjerovatno.

Nego, vodu nece nikako, a bas se puno znoji. Uvece kad spava, promijenim joj po nekoliko pelenica ispod glave jer su mokre. Dajem joj vodu kasicicom, ali ona sve to ispljune, pokusavala sam sa nekoliko bocica (i one kupovne vode sa cepom), ali nece. Cak i iz case, ali ona obodom samo ceska desne. Nece ni sok.

Ako imate jos neki predlog, javljajte pliz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce sam Vuku uvela popodnevni obrok i sve je smazao.Oko podne pojede oko 250 g kasice a popodne je pojeo 200g.U toku dana doji oko 4 puta pa se pitam da li je to malo?Ali nekad nece jednostavno.Pije dosta i vode.Evo za dva tri dana ce biti tacno mesec dana kako klopamo cvrstu hranu a jos mu nisam dala bananu.Sta mislite da li da li probamo i to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se nasla u jednoj velikoj dilemi. Pre par dana sam pocela bebi da dajem Humanu 2. Na kutiji stoji da se daju 2 do 3 obroka od po 200 ml u toku dana. A sad ja pitam,,,, posto svi savetuju da se bebama do sestog meseca ne daje nista osim majcinog mleka ili formule, cime popuniti jos dva, eventualno tri obroka, ako bebi nije nista uvedeno do sestog meseca, ako postujemo pravilo o postepenosti uvodjenja hrane??? Srecom ja sam pocela vec od petog meseca pocela sa uvodjenjem druge hrane. I jos jedno pitanje... kasice tipa Lino koje mogu da se daju od sestog meseca se uglavnom prave sa mlekom. Kojim mlekom, ako se kravlje ne daje? Jedino se Frutolino pravi sa vodom, ali mi se bas ne svidjaju svih pet vrsti voca, narandza i marelica?!! Zato dajem Milupine ili Humanine kasice, ali su one dosta skuplje. Sta vi mislite o svemu ovome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se nasla u jednoj velikoj dilemi. Pre par dana sam pocela bebi da dajem Humanu 2. Na kutiji stoji da se daju 2 do 3 obroka od po 200 ml u toku dana. A sad ja pitam,,,, posto svi savetuju da se bebama do sestog meseca ne daje nista osim majcinog mleka ili formule, cime popuniti jos dva, eventualno tri obroka, ako bebi nije nista uvedeno do sestog meseca, ako postujemo pravilo o postepenosti uvodjenja hrane??? Srecom ja sam pocela vec od petog meseca pocela sa uvodjenjem druge hrane. I jos jedno pitanje... kasice tipa Lino koje mogu da se daju od sestog meseca se uglavnom prave sa mlekom. Kojim mlekom, ako se kravlje ne daje? Jedino se Frutolino pravi sa vodom, ali mi se bas ne svidjaju svih pet vrsti voca, narandza i marelica?!! Zato dajem Milupine ili Humanine kasice, ali su one dosta skuplje. Sta vi mislite o svemu ovome?

Meni je moj pedijatar savetovao da bebu i dalje samo dojim iako sam imala mleka za pola njegovog obroka.Sama sam mu uvela nemlecan obrok jer je bio GLADAN!

Jedva sam povecala kolicinu mleka iako to nije dovoljno tako da sam pocela da ga hranim na svoju ruku.On je sad zadovoljan i raste,a sama pravim kasice to nije skupo.

Nekim bebama jednostavno mleko ne zadovoljava sve potrebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se nasla u jednoj velikoj dilemi. Pre par dana sam pocela bebi da dajem Humanu 2. Na kutiji stoji da se daju 2 do 3 obroka od po 200 ml u toku dana. A sad ja pitam,,,, posto svi savetuju da se bebama do sestog meseca ne daje nista osim majcinog mleka ili formule, cime popuniti jos dva, eventualno tri obroka, ako bebi nije nista uvedeno do sestog meseca, ako postujemo pravilo o postepenosti uvodjenja hrane??? Srecom ja sam pocela vec od petog meseca pocela sa uvodjenjem druge hrane. I jos jedno pitanje... kasice tipa Lino koje mogu da se daju od sestog meseca se uglavnom prave sa mlekom. Kojim mlekom, ako se kravlje ne daje? Jedino se Frutolino pravi sa vodom, ali mi se bas ne svidjaju svih pet vrsti voca, narandza i marelica?!! Zato dajem Milupine ili Humanine kasice, ali su one dosta skuplje. Sta vi mislite o svemu ovome?

Prvo,ne gledaj sta pise na kutiji,svaka beba je prica za sebe.

Drugo,po mom misljenju rano je za Lino.

Kasice pravis sa mlekom koje pije tvoja beba,tj sa Humanom.

Nemam nista protiv kupovnih kasica,ali zasto joj ne spremas domace?

Mozes i drugi obrok da uvedes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nije uvek idealno, ali uvek postoji neka fora kako da mu dodvoris. ;)

Koliko ima tvoja beba meseci?

Da li mu pravis pirinac sa tvojim mlekom?

Da li si mu vodu nudila od pocetka ili u zadnje vreme?

danas je napunio 5 meseci. pirinac mu pravim sa mojim mlekom. nudila sam od pocetka flasicu i cuclu, vodu i caj.vodu nikad nij prihvatio, pio je caj.

nisam videla kkukuruzne pahuljice same, osim u nekoj kombinaciji...dajte neki savet, mozda nisam primetila da ih ima posebno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juce sam Vuku uvela popodnevni obrok i sve je smazao.Oko podne pojede oko 250 g kasice a popodne je pojeo 200g.U toku dana doji oko 4 puta pa se pitam da li je to malo?Ali nekad nece jednostavno.Pije dosta i vode.Evo za dva tri dana ce biti tacno mesec dana kako klopamo cvrstu hranu a jos mu nisam dala bananu.Sta mislite da li da li probamo i to?

Daj mu bananu, naravno.

Ako ti bude naredna tri dana jeo tako 250/200gr po obroku, uvodi mu dorucak.

Ja sam se nasla u jednoj velikoj dilemi. Pre par dana sam pocela bebi da dajem Humanu 2. Na kutiji stoji da se daju 2 do 3 obroka od po 200 ml u toku dana. A sad ja pitam,,,, posto svi savetuju da se bebama do sestog meseca ne daje nista osim majcinog mleka ili formule, cime popuniti jos dva, eventualno tri obroka, ako bebi nije nista uvedeno do sestog meseca, ako postujemo pravilo o postepenosti uvodjenja hrane??? Srecom ja sam pocela vec od petog meseca pocela sa uvodjenjem druge hrane. I jos jedno pitanje... kasice tipa Lino koje mogu da se daju od sestog meseca se uglavnom prave sa mlekom. Kojim mlekom, ako se kravlje ne daje? Jedino se Frutolino pravi sa vodom, ali mi se bas ne svidjaju svih pet vrsti voca, narandza i marelica?!! Zato dajem Milupine ili Humanine kasice, ali su one dosta skuplje. Sta vi mislite o svemu ovome?

Uvodjenje cvrste hrane sa 6 meseci vise ne bi trebalo da se savetuje jer to vise ne vazi. Neke generacije su bili pokusni kunici, pa ce se pratiti ta zaverenicka prica. Kao i ta da dojenim bebama ne treba voda.

Dakle, uvodi se hrana sa 4 ili 5 meseci postepeno.

Ako na Humani pise da je dovoljena doza mleka 200ml, maksimum tri obroka dnevno, nesto to nije u redu. ili su u tu Humanu nesto stavili nesto sto ce da zasiti bebu, pa ona nece piti svih 200ml odjednom ( da mozes kolicinu od 600ml da delis na vise obroka) ili se ogradjuju zbog neceg drugog sto su stavili u to mleko. molim te, pokusaj da procitas kod drugih proizvodjaca sta pise. da li pise preporucena doza ili maksimlana doza. Da li je i kod drugih proizvodjaca AD mleka ista prica 3x po 200ml. Jako me inetersuje.

Lino proizvodi su jevtini jer vecina sadrzi secer. Mozda 2 Lino proizvoda nemaju secer, ali zato svi Lino proizvodi od zitarica sadrze pesnicni griz koji je i najjeftiniji i nutritivno najslabija namirnica za decu u razvoju. Dakle, po meni svi Lino proizvodi su sarena laza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze rucni ;)

Ubi me rucni mlin...

Mi smo danas pili sok od sveze sargarepe i jeli svezu jabuku... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

danas je napunio 5 meseci. pirinac mu pravim sa mojim mlekom. nudila sam od pocetka flasicu i cuclu, vodu i caj.vodu nikad nij prihvatio, pio je caj.

nisam videla kkukuruzne pahuljice same, osim u nekoj kombinaciji...dajte neki savet, mozda nisam primetila da ih ima posebno?

Stvarno ne znam da li kukuruz ima posebno, ali svi smo mi uvodili kukuruzni griz odnosno palentu. Skuvas na vodi i dodas tvoje mleko.

Ako nece da jede, ostavi ga jos koji dan pa probaj ponovo. Ima beba, retki slucajevi koje su spremne da jedu cvrstu hranu sa 6 meseci. Zato, ako vidis da ne ide, sacekaj 7 dana pa probaj opet.

Jesi probala da mu das vodu na kasicicu?

Da mu ne raste neki zub mozda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ubi me rucni mlin...

Mi smo danas pili sok od sveze sargarepe i jeli svezu jabuku... :rolleyes:

:lol: Daj muzu da melje dok gleda TV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.