Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Zenskice, uvedite zelje i blitvu(stiglo mlado i ukusno!). To se lako vari, bolje od spanaca, a dojenim bebama ce puno znaciti.

Andjelcicu, za 2 meseca tvoja beba ce mozda piti samo ujutro i uvece mleko. Nije to tako strasno finansijski.

Ja sam ti odgovorila na temi Ishrana od 6-1. godine u vezi mleka. ;)

O pa to sam i ja na kraju zakljucila :lol:

On je juce popio 1l i 450ml mleka, ja sam se slogirala! Trazio da jede na 2,5h, a nocas smo odvlacili na 3h... :unsure:

Od danas jedemo i dorucak! :)

Sad, nema sanse da ima 3 obroka i mleko izmedju svih obroka, pa sam za pocetak ovako

Dorucak 9h - zitarice sa mlekom

Rucak 12h - povrce sa mesom (danas sam ubacila i jecam jer nije bilo krompira)

15h - mlekce

Vecera 18h - voce (danas bila banana i kruska)

21h - mlekce i spavanje :D

A izmedju obroka non stop cuga vodu, popio je bar 2dl vode danas... moje dete je nezasito! :lol:

(a o punim pelenama necu ni da pricam... danas je prevrsio rekord svih rekorda, kakio 5x)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno! vazno je da ti i ujutro popije mleko pre tog dorucka. To nisi napisala ali da i to razjasnimo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno! vazno je da ti i ujutro popije mleko pre tog dorucka. To nisi napisala ali da i to razjasnimo. ;)

Ooo da :)

Pije mlekce posle 21h uvece i jednom oko ponoci, pa 3h nocu, pa oko 5-6, onda dorucak i svi ovi navedeni obroci.

Nikako da izbacimo bar jedan nocni obrok, ponekad se preskoci ali sve se vrti oko klope na 3h... Hvala bogu pa mm dolazi sa posla oko 5-6 pa ja ponekad i prespavam ovo mlekce :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A nama je pa pedijatar rekla da beba može da pije kravlje mleko sa punih 6 meseci, jer već tada počinje skoro sve da jede. Ne da pije umesto svih obroka, nego da mu se uvodi od 6 meseca po jedan obrok, pa lagano do godine izbaciti AD.

Ne fali ništa - ako samo bariš povrće i meso - skuvaj i nek se ohladi. Ako blendiraš to dete može da sačeka bez plakanja par minuta.

Samo moja divna doktorka ne spominje nista vezano za bebinu hranu... a ja kad joj prijavim nesto novo od klope (na pr meso) ona samo odgovori sa "AKO". <_<

Nato, i ja mislim da nista ne fali, ja mu barim u onom aparatu za barenje ujutru i u njemu stoji 2-3 sata, a pred samu klopu mu izgnjecim i iseckam meso.

Voce za popodne vec ne kuvam ujutru jer bi cekalo ceo dan, a i ovako pocinjem sve manje da mu barim, samo po par min. Uskoro cu poceti da mu dajem sveze voce pa cemo to kuvanje izbaciti.

I da se pohvalim, dobili smo blender! Trazila sam neki mlin od svih za koje sam se nadala da imaju da mi pozajme, da bih mlela jecam. Pa posto nisam nasla mlin, dobila sam od sestre blender, da mu blendujem jecam posle kuvanja! :lol:

Sad kao luda pored blendera rucno gnjecim voce i povrce, samo jecam blendam :rolleyes: kapiram da mu sad ne treba sve izblendano kad vec ume da zvace?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sunce ti! Kakav mali prozdrljivko!? Jesi li probala da mu das nocu nesto umesto mleka?

Ako nece nista osim mleka nocu, obavezno za veceru sa vocem ili povrcem (ja bih radije povrce za veceru!) spremi i zitarice. Ako si uvela puter, stavi i pola kasicice kafene putera u kasicu. ;)

Lejlita voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno. nemoj mu ni blendati ako jede gnjeceno.

Moja drugarica je sve zivo rendala. Nije imala blender. Njeno dete je jelo sa 7 meseci gnjeceno. To je super! Pre pocnu da zvacu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sunce ti! Kakav mali prozdrljivko!? Jesi li probala da mu das nocu nesto umesto mleka?

Ako nece nista osim mleka nocu, obavezno za veceru sa vocem ili povrcem (ja bih radije povrce za veceru!) spremi i zitarice. Ako si uvela puter, stavi i pola kasicice kafene putera u kasicu. ;)

Pa ja kazem - prozdrljivko samo tako! :) Zato sam ja i poranila sa kasicama, ali dzaba, on je uvek gladan! :lol:

Nisam uvela puter, ali krajnje je vreme! Mogla bih vec sutra, jer danima nista novo nismo uveli. Davala sam mu par puta pirincane pahuljice u melku nocu na flasicu, ali se sve vrti oko istog, manju kolicinu popije i opet trazi posle 3h... A od ove klope u 21h nece ni da vidi kasiku jer mu se previse spava, samo se vuce za flasicom...

Kad god trazi da jede (sisa palac, vuce se za flasicama...) ja mu prvo ponudim vodu, ako nasedne super, ako pocne da je pljuje onda ide mleko...

Mogla bih da rotiram - za dorucak vocku, a za veceru pirincane pahuljice i povrce? :) Ja nesto bas mislim da je nocu gladan jer vocke otvaraju apetit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze biti da mu voce otvara apetit. A i ne treba da jede hranu posle 19h, tako da u 21h ne dolazi u obzir.

Daj ti njemu nekad i za veceru samo pahuljce i mleko. Neces ni tako pogresiti, ali nek se najede. ;)

Posle te vecere mu obavezno nudi vodu,pola sata, sat posle i sve do mleka pred spavanje. Ako se bude nocu budio daj mu samo vodu. Moze biti samo zedan,a ne gladan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze biti da mu voce otvara apetit. A i ne treba da jede hranu posle 19h, tako da u 21h ne dolazi u obzir.

Daj ti njemu nekad i za veceru samo pahuljce i mleko. Neces ni tako pogresiti, ali nek se najede. ;)

Posle te vecere mu obavezno nudi vodu,pola sata, sat posle i sve do mleka pred spavanje. Ako se bude nocu budio daj mu samo vodu. Moze biti samo zedan,a ne gladan.

Gurkam ja njemu vodu non stop, tako sa vodom poneku noc uspemo da preguramo bez mleka :rolleyes: Ali uglavnom kad povuce cug vode, pocne dreka iz petnih zila, kao da sam mu ko zna sta uvalila, a ne vodu :unsure: Pokusala sam da mu umesto mleka dam pola vode pola sok, isto prodje kao sa vodom :unsure:

Dobice on za veceru definitivno nesto drugo, a ne vocke, isprobacemo sve varijacije na temu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas smo poceli da uvodimo drugi obrok. Za sada jede oko 200ml za taj jedan obrok oko 12h. Koliko sam razumela ono sto je YelenaC pisala u Pravilu br. 3, sada bih trebalo da joj dajem za taj obrok u 12h 100ml i 100ml u 18h, jel? Da li ce joj to biti dovoljno ako se navikla da jede 200ml i da ne trazi mleko ili mozda nisam nista razumela :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas smo poceli da uvodimo drugi obrok. Za sada jede oko 200ml za taj jedan obrok oko 12h. Koliko sam razumela ono sto je YelenaC pisala u Pravilu br. 3, sada bih trebalo da joj dajem za taj obrok u 12h 100ml i 100ml u 18h, jel? Da li ce joj to biti dovoljno ako se navikla da jede 200ml i da ne trazi mleko ili mozda nisam nista razumela :lol:

Ja sam joj isto uvela drugi obrok i nisam znala za to trece pravilo,pa i mene zanima isto?A i da li mogu popodne da joj dam kasicu istu koja mi ostane,obzirom da joj uvek napravim malo vecu kolicinu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam joj isto uvela drugi obrok i nisam znala za to trece pravilo,pa i mene zanima isto?A i da li mogu popodne da joj dam kasicu istu koja mi ostane,obzirom da joj uvek napravim malo vecu kolicinu?

Ja to trece pravilo nisam tako skontala.

Taj u 12 ostaje na 200ml, drugi obrok ide od 100ml +mleko, povecava se i on do 200ml i smanjuje mleko, pa onda ide treci obrok.

Tako sam ja skontala i radila, a kako je pravilno ne znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cekamo YelenuC da nam pojasni :lol::lol:

Pravilo br. 3: Kolicinu obroka svakodnevno povecavas i pratis koliko moze da pojede. Uvek je povecavas za 30 ml mleka ili ako ne spremas sa mlekom,, nek ti mera bude cajna solje od 2,5dl.Prvo 1/3 solja pa polovina dok ne dodjete u nekom trenutku da jede skoro puno solju za obrok. Tada mu smanjujes na pola taj obrok i uvodis novi obrok oko 17h ili 18h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas smo poceli da uvodimo drugi obrok. Za sada jede oko 200ml za taj jedan obrok oko 12h. Koliko sam razumela ono sto je YelenaC pisala u Pravilu br. 3, sada bih trebalo da joj dajem za taj obrok u 12h 100ml i 100ml u 18h, jel? Da li ce joj to biti dovoljno ako se navikla da jede 200ml i da ne trazi mleko ili mozda nisam nista razumela :lol:

Ja sam joj isto uvela drugi obrok i nisam znala za to trece pravilo,pa i mene zanima isto?A i da li mogu popodne da joj dam kasicu istu koja mi ostane,obzirom da joj uvek napravim malo vecu kolicinu?

Drage moje, malo sam zbrzala jer sam drugarici pisala to kada je tek pocela da daje hranu, pa je to bilo cisto prosto pojasnjenje za uvodjenje drugog obroka. Izvinte me!!!

Ovako:

Prvi obrok ostaje isti...jedu koliko hoce. Drugi obrok se daje oko 100ml ali ne znaci da ce odmah pojesti tu kolicinu, mozda ce pojesti manje mozda i neku kasicicu vise (kao andjelicic junior :lol: )

Dakle, neka vam mera bude oko 100ml. Povecavate taj drugi obrok na kolicinu koju god dete moze da pojede, a obicno bebe same izbalanisraju posle par dana ta dva obroka na istu meru oko 100-150ml po obroku.

Da li sam sad jasna? Vise nisam ni ja sigurna. Pisem na 3 teme odjednom plus mailovi.

Da me neko placa ne bih ovoliko radila :lol:

Orline voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobra ideja za rendanje! :D

Planiram uskoro da pocnemo sa rendanom jabukom i kruskom. On sad vec mljacka, kao da zvace, okacila sam i video na youtube, ja mislim da nije imao ni 6m... :o

Da sam mogla da mu kupim blender, nikad mi ne bi palo na pamet da gnjecim, ali ispade jos bolje za Miku ovako :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes ti i povrce da rendas pa da ga kuvas, ali mnogo krace. Sad, koliko imas iskustva u kuvanju :D koliko je to krace....hmmmm....ne mogu da ti objasnim bas. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala YelenaC puno!!! Sad je sve jasno. Veeeeliki pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo moja divna doktorka ne spominje nista vezano za bebinu hranu... a ja kad joj prijavim nesto novo od klope (na pr meso) ona samo odgovori sa "AKO". <_<

Nato, i ja mislim da nista ne fali, ja mu barim u onom aparatu za barenje ujutru i u njemu stoji 2-3 sata, a pred samu klopu mu izgnjecim i iseckam meso.

Voce za popodne vec ne kuvam ujutru jer bi cekalo ceo dan, a i ovako pocinjem sve manje da mu barim, samo po par min. Uskoro cu poceti da mu dajem sveze voce pa cemo to kuvanje izbaciti.

I da se pohvalim, dobili smo blender! Trazila sam neki mlin od svih za koje sam se nadala da imaju da mi pozajme, da bih mlela jecam. Pa posto nisam nasla mlin, dobila sam od sestre blender, da mu blendujem jecam posle kuvanja! :lol:

Sad kao luda pored blendera rucno gnjecim voce i povrce, samo jecam blendam :rolleyes: kapiram da mu sad ne treba sve izblendano kad vec ume da zvace?

Ako ti je za utehu ni nas dr. nama nista ne prica, bas kad pitam odgovori nam isto kao tebi. Inace voce jedemo uglavnom za dorucak, ako mu dam za veceru to bude sveze rendano sa jogurtom ili zitaricama iiitd., jedemo svezu jabuku i krusku vec neko vreme. A da, ja bih samo ujutru skuvala, a kasnije pred obrok gnjecila i ako nesto dodajem stavila, npr. pavlaku i tako to. Nista, ujutru ustajem ranom zorom, da pokusam pa cu videti kako mi je lakse :D

Kad smo kod blendanja ja mu od skoro blendam samo meso, dzigericu i cveklu jer to ne mogu da gnjecim, ostalo sve viljuskom. Tako ce sigurno ranije nauciti da zvace (kad dobijemo zube :D ) jer vidim da ne guta samo, vec malo i promulja po ustima. Ljubim tebe i bepca!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobra ideja za rendanje! :D

Planiram uskoro da pocnemo sa rendanom jabukom i kruskom. On sad vec mljacka, kao da zvace, okacila sam i video na youtube, ja mislim da nije imao ni 6m... :o

Da sam mogla da mu kupim blender, nikad mi ne bi palo na pamet da gnjecim, ali ispade jos bolje za Miku ovako :D

Ja imam blender al ga nikad nisam uključila za maloga za klopu. Od prve kašice je gutao grudvice šargarepe, i povrća. Voće sam mu od početka davala sveže (ovo prvi put javno kažem :D). Vrlo rano je naučio da žvaće, nikada na novu i čvršću i grubo ugnečenu hranu nije "rigao" niti se zagrcnjavao i zadavljivao. Tako da podržavam Yecu i ovo za gnječenje i rendanje. Rano savladaju žvakanje, a žvakanje nije korisno samo za želudac, no i za razvoj i jačanje vilice ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A nama je pa pedijatar rekla da beba može da pije kravlje mleko sa punih 6 meseci, jer već tada počinje skoro sve da jede. Ne da pije umesto svih obroka, nego da mu se uvodi od 6 meseca po jedan obrok, pa lagano do godine izbaciti AD.

Ne fali ništa - ako samo bariš povrće i meso - skuvaj i nek se ohladi. Ako blendiraš to dete može da sačeka bez plakanja par minuta.

Hehe, ma dooobar je on, toliko moze :D :*** te!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam blender al ga nikad nisam uključila za maloga za klopu. Od prve kašice je gutao grudvice šargarepe, i povrća. Voće sam mu od početka davala sveže (ovo prvi put javno kažem :D). Vrlo rano je naučio da žvaće, nikada na novu i čvršću i grubo ugnečenu hranu nije "rigao" niti se zagrcnjavao i zadavljivao. Tako da podržavam Yecu i ovo za gnječenje i rendanje. Rano savladaju žvakanje, a žvakanje nije korisno samo za želudac, no i za razvoj i jačanje vilice ;)

A meso?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A meso?

Isečem na trake po dužini, pa onda nožem popreko i sitno... Pa posle dodatno viljuškom izgnječim sa kašicom...

Al dok smo krenuli na meso, mi smo odavno mljackali :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na cemu i drugi put ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dakle, neka vam mera bude oko 100ml. Povecavate taj drugi obrok na kolicinu koju god dete moze da pojede, a obicno bebe same izbalanisraju posle par dana ta dva obroka na istu meru oko 100-150ml po obroku.

Koja sam ja carica. Pravi sam "Ooooo Rukfas" (Lud, zbunjen, normalan). Ja se ubih evo pola mjeseca sigurno brinuci sto mi dijete ne jede kao sva djeca administratora :rolleyes: Ja shvatila da treba da pojede po 200-250 ml oba puta - i za uzinu i za drugi obrok.

Naravno, dajem joj da jede koliko hoce, ne silim je i to se svede na oko 120 - 150 grama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo se ti nerviras bespotrebno :lol: A dete ti je kao zmaj!

Ja stalno pricam da nema glupih pitanja. Ima samo glupih odgovora. :rolleyes: Dakle, uvek i sve pitajte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.