Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

mi imamo 5,5 meseci, da li moze da se ubaci tikvica, blitva i još neko povrce sem krompira i šargarepe?

Kristal je navela za tikvicu i to je u potpunosti tacno. Jos mnogi preporucuju da se pre pocne sa tikvicom nego sa krompirom. E sad... kada bi se svi slusali, ko zna sta bi bilo...

Mislim da neces pogresiti ni sa blitvom a moze i zeljem. Prepuni su gvozdja. Samo ih vrlo kratko kuvaj (svega par minuta) kako bi se sto vise gvozdja zadrzalo u njima. Mi smo to poceli da ubacujemo u 6mesecu iz prakticnih razloga (dobili smo domacu i posebno odgajanu bas za Emiliju, ne prskana). E sad bilo bi odlicno kada beba posle toga nebi pila/sisala formulu/mlekce zbog boljeg iskoriscavanja gvozdja u organizmu. Licno, u 5 mesecu na to nisam puno obracala paznju tako da je Emilija i posle toga sisala, ali vec u 6mesecu (kada moze da se smanji broj podoja) nakon slanog obroka nisam je doila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Filip neće nijednu JUVITANINU kašicu...a ni meni nisu fine...

da ti kažem jabuka nije loša, ali sa šargarepom je meni gadna, a i on je bljucka. pjede svega par kašičica. a kad može breskva da se ubacuje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da ti kažem jabuka nije loša, ali sa šargarepom je meni gadna, a i on je bljucka. pjede svega par kašičica. a kad može breskva da se ubacuje?

Mi smo počeli sa 5 meseci i breskvu i kajsiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Breskva isto može na početku, pogotovo što je sada sezona... Ja sam obojici s dohranom krenula sa skoro punih 6 mjeseci, i breskva je bila negdje odmah poslije jabuke, pirinča, krompira, tikvica, šargarepe, kruške...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a kad može breskva da se ubacuje?

Ivana, ma i bolje sto ti bebac nece kupovnu kasu. A breskvicu sam ja medju prvim vockama ubacila (odmah posle jabuke i bundeve). Do duse ja sam tada koristila juvitaninu a od pre par nedelja kupim na pijaci pa prokuvam i ispasiram sa nekom zitaricom a sok u kome se kuvala breskva sacuvam pa ako nece ona da popije uzmem ja :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pocela pre neki dan da dajem bebcu voce i povrce,doduse voce voli sve,tj,dajem mu voce sto mi je pedijatra preporucila za njegov uzrast,jabuke,kruske,sljive,breskve i kajsije,a od povrca bogme nece nista,vodimo rat za rucak jer mu se gadi krompir i sargarepa a i tikvice,vise ne znam kako da ga navikavam jer stvarno odbija.

I mi smo u potpunosti imali isti problem sa povrcem i sa mlecnom milupinom kasom. Problem smo resili mesanjem sa vocem (i Emilija obozava samo voce) Davali smo pola kascice pasiranog voca a dve kasicice povrca i tako neizmenicno (cak nije volela kada se voce i povrce izmesa zajedno u jednu kasu). Takav nacin ishrane smo imali sigurno mesec i po do dva i evo sad povrce (da kucnem u drvo) obozava podjednako kao i voce dok sa mlecnom milupinom kasom i dalje muku mucimo... A dobro to i nije toliko bitno jer voli zitarice sa vodom pa ja ubacim i voce sto je ok kombinacija, dok ne bude smela mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi jedemo i voće i povrće.

Svako jutro prvo ili popije ceđenu narandžu i/ili još neku voćkicu, pa tek onda doručkuje. Za užinu takođe jede voće. Stvarno sve voli. Jedino što je do sad odbio je dinja, ali i to kad sam mu dala sa breskvom, jeo je.

Povrće jede svo.

Neće zelenu salatu jedino, ali ako mu jako sitno iseckam, kao što mu seckam svež peršun, celer, selen, i izmešam sa hranom, pojede.

Uz svaki obrok uredno jede svežu salatu (paradajz, papriku, kupus, vlašac, celer, peršun, selen, kupus itd..), čak i svež beli luk, sitno iseckan i pomešan sa obrokom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neće zelenu salatu jedino, ali ako mu jako sitno iseckam, kao što mu seckam svež peršun, celer, selen, i izmešam sa hranom, pojede.

Phoenix, moj suprug sprema zelenu salatu sa pavlakom i fenomenalna je. Znaci ubaci se sve regularno ( a ponekad i majcinu dusicu i origano i na sve to pavlaka). Ja sam to prvi put probala kada smo poceli zajedno da zivimo i on preuzeo ulogu glavnog kuvara u kuci :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana, ma i bolje sto ti bebac nece kupovnu kasu. A breskvicu sam ja medju prvim vockama ubacila (odmah posle jabuke i bundeve). Do duse ja sam tada koristila juvitaninu a od pre par nedelja kupim na pijaci pa prokuvam i ispasiram sa nekom zitaricom a sok u kome se kuvala breskva sacuvam pa ako nece ona da popije uzmem ja :P

pa nije ti lose to da pooijemo mi, samo ako sve sto nece ili ostane popijemo ili pojedemo tesko nama :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, moj suprug sprema zelenu salatu sa pavlakom i fenomenalna je. Znaci ubaci se sve regularno ( a ponekad i majcinu dusicu i origano i na sve to pavlaka). Ja sam to prvi put probala kada smo poceli zajedno da zivimo i on preuzeo ulogu glavnog kuvara u kuci :lol:

Verujem da je super, ali mi ne jedemo mlečno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i moja jovana jede svo voce sto sam joj do sada davala.jedino kad je jela narandzu,pojavila joj se alergija.ali valjda je i moj mm imao alergiju na narandzu do svoje prve godine,bar mi tako rekla moja svekrva,pa joj nisam davala ranije.a njoj se pojavila kasnije,sa godinu i po.sto se tice povrca,jede sve,ali najcesce kuvano.od svjezeg jede krastavac,kupus i crni luk.mladi crni luk je tamanila,pravo.DOK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo počeli sa jogurtom sa 7 i po meseci. Mešam ga sa palentom i voćem. Takodje sam joj uvela i mladi sir sa 8 meseci, pavlaku a sad ću i kiselo mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sa punih 5 meseci poceli sa vocem (posto je leto i sezona je svega tako smo odlucili), redosled: sokic od jabuke, zatim kasa od barene jebuke, pa kruska, kajsija, banana do skoro sam sve barila sada vise ne jer kazu da kad beba prihvati sve nemora vise da se bari jer se za to vreme stomacic navikne. Sve sam gulila, znaci bez ljuske! To joj dajem ujutru... Onda smo uveli povrce, krompir, sargarepu, tikvice, karfiol, grasak, spanat, brokoli, u sve dodam par kapi ulja od bundevinog semena, to je jako zdravo za zeludac. Sada sve to miksam, pravim kombinacije i beba uziva. Onda smo uveli zitarice, a sad ovih dana hocu da joj dam jos i sljivu pa cemo uvoditi meso i dzigericu :) Moja beba klopa sve, nista nije odbacila! Srecno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete juce napunilo 3 meseca puni sta sme da se daje da jede osim mleka ?

Sa 3.5 mozes dati razblazeni sokic od jabuke...od kasica po danasnjim pedijatrima pre 4. nista! Mada u doba kada su nase mame nas hranile, sa 3.5 su mogli vec i mleko i keksa...pa nam nista nefali :)

Ali i moj ti je savet ako bebac lepo napreduje nema potrebe nista da uvodis do 5.5 meseci, onda polako uvodi jer im tada pocinje slabiti krvna slika !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa prvim detetom sam bila slobodnija, jer nisam imala nikoga da mi da savet, a internet mi nije bio baš na izvol'te (pre 8 godina). Tada sam sinu uvela kašice već sa 3 meseca uveliko! Prvo šargarepica, pa jabuka... Redom. Sa punih 6 meseci je već sve jeo, čak i meso. Dojila sam ga uz sve to obilno, takođe. Sve je sa njim i njegovom probavom i napredovanjem bilo dobro. ... Ono zašto ne preporučuju ništa od dohrane za bebe pre 4og meseca jeste povećan rizik od alergija, a majčino mleko je dovoljno za napredovanje, pa ne treba žuriti. Takođe, tehničke mogućnosti hranjenja bebe koja je mlađa od pola godine su drugačije, jer dete nikako ne sme da sedi, a u ležećem položaju bebu je nemoguće hraniti na kašiku! Eventualno je to izvodljivo u poluležećem položaju, ali samo ako imate adekvatnu stolicu za hranjenje, jer držati dete u krilu jednom rukom, a hraniti drugom je jako teško. Hrane onda ima svukuda, samo ne u bebinom stomaku, jer za malo dete trebaju vam obe ruke slobodne, - toliko je ono nestrpljivo i neuredno, dok se ne nauči na kašiku! Taj problem sam rešila upotrebom ljuljalice za bebe, koja ima mogućnost da se zakoči i bude stabilna poluležeća ''stolica'', a ima kaiševe da se beba zakopča. Nisu skupe, oko 3000 din košta Chicco-va. Pošto mi ćerkica evo sutra puni 4 meseca, počeli smo sa kašicama ovih dana. Pirinač, kuvan pa pasiran i pomešan u veoma žitku kašicu sa mojim izmlazanim mlekom je lepo prihvatila, a već to dobija u kombinaciji sa pečenom, pa upasiranom u taj pirinač sa mlekom, jabukom! Povrćna varijanta joj je krompir pire, opet sa mojim izmlazanim mlekom. Jako je važna napomena da se bebama do godinu dana ne dodaje niti so, niti šećer u ishranu! Takođe, gluten - supstanca koja se nalazi u nekim žitaricama je strogo NE, jer oštećuje sluznicu bebinih probavnih organa. Od žitarica se daju samo one koje prirodno ne sadrže gluten, a to su pirinač i kukuruz. Dakle može se umesto sa pirinčem, početi sa palentom npr. I još da dodam, ako dojite svoje bebe, one su već navikle na ukus hrane koju jedete, jer se ukusi apsorbuju u mleko. To znači da dojene bebe lakše prihvataju novu hranu (još jedan + za dojenje). :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj zuriti,nakuvaces se ti za nju i te kako.Jeste to zanimljivo,ali je i obaveza,tako da uzivaj do sest meseci :) ,mozda malo pre,sa 5,5 da pocnes da joj uvodis po malo sokica.Za ostalo nema potrebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi vec tri dana jedemo krompir i sargarepu,sutra cu da mu dodam i tikvicu.Zitarice preskacemo jer je dosta napredan pa za jedno 20 dana cemo da probamo i voce dr. je rekla sveze koga ima sada breskve,nektarine kajsije sljive .

danas je pojeo sigurno 150 gr :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li neko ima spisak kojim tacno redom se uvode namirnice?

danas krecemo sa milupinim zitaricama bez glutena po preporuci pedijatra. koliko toga uopste ona sme da pojede prvi put?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micketa daj joj prvi dan svega par kasicica pa postepeno povecavaj kolicinu sve dok joj to ne bude ceo obrok.

Sto se tice redosleda uvodjenja namirnica tu bas i nema nekog jasnog pravila.Zapravo ima,ali razliciti pedijatri savetuju drugacije.

Probacu da pomognem.Ako se posle zitarica odlucis za voce prve namirnice treba da bude jabuka pa posle toga kruska,breskva,kajsija,banana,sljiva....Nama recimo banana nije odgovarala,Una je imala tvrdu stolicu od nje,a neke mame kazu da njihovim bebama kruska nije odgovarala.

Ako se ipak odlucis za povrce prvo joj daj sargarepu ili krompir pa posle toga tikvice,bundeve(za bundeve nisam sigurna da li spadaju u voce ili povrce!?),koren persuna,karfiol....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala, gagana :)

ja cu njoj posle zitarica povrce da dajem, da se prvo ona nauci na slano...\

kako da joj dajem breskvu i kajsiju kad im nece biti sezona dok ja stignem do njih? :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedino ti preostaju kupovne kasice.

Hipp ima vrlo dobrih i uglavnom su bez secera.

Ja sam njih Uni davala dok nije stigla sezona svezih.Bilo mi je bezveze da od voca jede jabuku svakog dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micketta evo pogledaj i ovde i ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

posto znam da su mame prezauzete da bi na 100strana trazile evo stavicu na vise mesta deo iz prirucnika koji je meni bio od velike pomoci prilikom uvodjenja nemlecne hrane kako za I tako i za II dete

Evo deo teksta iz nekog mini prirucnika koji sam ja dobila u savetovalistu za ishranu u DZ

Roditelji pravilo je da se namirnice uvode pojedinacno i postepeno. Najbolje je zapoceti unos nove namirnice u prepodnevnim satima kako bi se mogla pratiti reakcija bebe na nju.

Primer:

prvi dan detetu se ponudi mala kolicina hrane 1-2 kasicice i postepeno se povecava naredna 3-7 dana, za 1-2 kasicice dnevno zavisno od podnosljivosti odredjene hrane. Hrana se daje u vreme sledeceg obroka a nakon zavrsenog podoja.

U pocetku se daje kuvana i pasirana hrana a kako sposobnost zvakanja sazreva, moze se dati izgnjecena i sitno seckana. Hranu ne razblazivati vodom jer tako beba ne moze da oseti prirodni ukus. Uz prethodno uvedenu namirnicu postepeno na isti nacin dodaje se nova u sve vecoj kolicini. Prva nemlecna hrana mogu biti sokovi, vocne ili mlecne kase, potom sledi povrce, meso, zumance.

Treba dozvoliti i ohrabriti zelju deteta da samo uzima hranu, u pocetku prsticima a kasnije kasicicom.

Roditelji, tokom uvodjenja nemlecne hrane treba da ste strpljivi, nista se ne desava preko noci. U slucaju da dete odbije neku namirnicu, nemojte ga prisiljavati, sutradan pokusajte ponovo. U hranu mozete dodati malo majcinog mleka ili adapt. formule.

Ako dete pokaze znake nepodnosljivosti odredjene namirnice ( osip, povracanje, nadutost, proliv ) treba obustaviti njeno davanje i javiti se pedijatru.

Hranu za bebe ne treba praviti sa zaprskom !

Zacine ( so, secer ) ne treba posebno dodavati u hranu.

Vodu za pice prokuvanu, nezasecerenu ponuditi detetu izmedju obroka.

Osnovne grupe namirnica

* zitarice, proizvodi od zitarica ( osnovne namirnice )

* voce i povrce

* meso, riba, jaja

* mleko i proizvodi od mleka.

Pirinac i kukuruz su prve zitarice koje se daju bebama. Daju se ukuvane u mleku ili vodi, kao kasice i mogu se kombinovati sa vocem, povrcem, mesom, ribom, tvrdo kuvanim zumancetom. Pirincano brasno za pripremanje kasica mozete sami napraviti, mlevenjem opranog i osusenog pirinca u cistom mlinu za kafu.

Psenica, raz i jecam sadrze gluten, koji kod osetljive dece izaziva celijakiju i u ishranu se uvode sa 8 meseci. Integralno zrno zitarica takodje mozete koristiti u ishrani odojceta mada ono zahteva duze kuvanje oko 30min.

Od voca i povrca preporucuje se koriscenje onog koje raste na nasem tlu.

Citrusno voce ( limun, pomorandza, kivi, mandarina ) zbog moguce pojave alergije ne treba davati do kraja prve godine.

Malinasto voce ( jagode, maline, kupine ) takodje ne davati u prvoj godini zivota zbog moguce alergijske reakcije.

Sargarepa, krompir, tikvica, blitva je povrce koje se uvodi u ishranu u 7mesecu.

Uvodjenje spanaca i kelerabe zbog visokog sadrzaja nitrata, odlaze se za 9mesec, a paradajza zbog alergogenosti za pocetak 2.godine.

Pasulj, grasak, socivo zbog velike kolicine biljnih proteina, veoma su vazne namirnice u ishrani dece.

Za decu se preporucuju mrka mesa mladih zivotinja, teletina, junetina, piletina, curetina, jagnjetina i jaretina. Meso treba da je sveze, nepromenjene boje i mirisa, bez masnoca. Riba se u ishranu odojceta uvodi pred kraj 1.godine prema dogovoru sa pedijatrom. Od recnih riba preporucuje se bela riba, smudj, pastrmka, mali somovi. Od morske ribe zubatac, oslic, skusa. Preporucuje se sveza riba i da je kuvana.

Tvrdo kuvano zumance uvodi se u 8.mesecu, usitnjeno i umesano u kasice od povrca i zitarica. Uvodjenje u ishranu pocinje sa dodavanjem 1/8 usitnjenog zumanca ( ili ¼ manjeg zumanca ) kasici od vec uvedenog povrca / zitarica tokom prve sedmice. Narednih nedelja kolicina se postepeno povecava do kolicine celog zumanceta.

Celo jaje ( tvrdo kuvano ili przeno ) daje se detetu na pocetku 2.godine. Davanje mesa i jajeta kombinovati naizmenicno.

U hranu za decu moze se dodati kisela pavlaka, hladno cedjeno maslinovo i suncokretovo ulje, maslac, mlad kajmak. Ne treba da se kuvaju nego se samo umesaju u gotov, vreo obrok. U ishrani gojazne dece treba ih izbegavati.

Kravlje mleko se ne preporucuje kao samostalan obrok u ishrani odojcadi. Beba ima nedovoljno razvijen sistem za varenje i nedovoljno razvijenu zastitnu floru, a i bubrezi su u procesu sazrevanja. Sve to znaci da kravlje mleko moze izazvati alergije, ostecenje sluznice creva, anemiju, ostecenje bubrega. Ovo posebno vazi za prvih 6 meseci zivota. Pred kraj prve godine daju se male kolicine sterilisanog kravljeg mleka za pripremanje hrane.

Mlecni proizvodi ( jogurt, kisleo mleko, pavlaka i sir ) se koriste od 8.meseca, samostalno ili kao dodatak jelima.

Nadam se da ce vam pomoci pri uvodjenju namirnica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomagajte.Moja Tea ima 3 meseca i 6 dana na prirodnoj ishrani je.Medjutim,danas smo bili na pregledu i za mesec i par dana je napredovala 600 g.Meni se cini da imam manje mleka ali nisam sigurna jer nocu odspava i do 5 sati.Grudi su mi se dosta smanjile,imam mleka ali ne kao ranije,Pedijatar mi je rekao da pijem caj za dojilje(HIPP) radi povecanja kolicine mleka,i sto vise tecnosti.Takodje je rekla da cvrstu hranu ne uvodim do 5 meseci.Ja licno smatram da je to kasno.Dobro bi mi dosao neki savet.Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pomagajte.Moja Tea ima 3 meseca i 6 dana na prirodnoj ishrani je.Medjutim,danas smo bili na pregledu i za mesec i par dana je napredovala 600 g.Meni se cini da imam manje mleka ali nisam sigurna jer nocu odspava i do 5 sati.Grudi su mi se dosta smanjile,imam mleka ali ne kao ranije,Pedijatar mi je rekao da pijem caj za dojilje(HIPP) radi povecanja kolicine mleka,i sto vise tecnosti.Takodje je rekla da cvrstu hranu ne uvodim do 5 meseci.Ja licno smatram da je to kasno.Dobro bi mi dosao neki savet.Hvala

Nije uopšte kasno, šta više, sad se preporučuje i do šest meseci da se ne uvodi čvrsta hrana.

Imaš temu Povećanje količine mleka, pa pogledaj malo. No, meni se ne čini da imaš problem sa smanjenjem mleka - izgled grudi nije merilo, a svakako oko trećeg meseca treba da se reguliše proizvodnja mleka i grudi ni ne bi trebalo da ti budu više onako čvrste i naduvane kad ti mleko nadolazi.

Ne brini, samo malo poslušaj koji savet oko ishrane za dojilje i opusti se. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.