Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

mame,moja beba ima tri meseca i koji dan,ali nam pedijatar jos nista nije rekao za uvodjene cvrste hrane ni kasice ni niceg,imamo komtrolu sledecu kad tek bude imao skoro 5 meseci.da li je dovoljno do tad da jede samo moje mleko?sta vi mislite o tome i kad bi trebalo poceti bar sa kasama?da li da mu dam nekad vode ili kamilice posto mi se cini da je nekad zedan?hvala :rolleyes:

Ponudi vodu ali nemoj da te iznenadi sko nece da pije. Moj Luka je sisao 15 meseci, do 9-og nije hteo da okusi vodu, a i posle je slabo pio dok nije prestao da sisa. Ali vodu svakako moras nuditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ponudi vodu ali nemoj da te iznenadi sko nece da pije. Moj Luka je sisao 15 meseci, do 9-og nije hteo da okusi vodu, a i posle je slabo pio dok nije prestao da sisa. Ali vodu svakako moras nuditi.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opet ja :rolleyes: pitala sam pedijatra sta i kad mogu da dam prvo bebi od cvrste hrane,a ona mi je redkla da mu nista ne dam pre 4 ipo meseca,a tada samo 2 puta dnevno,daleko od obroka,IZRENDANU SVEZU jabuku ili krusku.Da li je to po vama ok?Da li ide sveza ili pecena jabuka ili kruska? Hvala :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne 2 obroka nego jedan. I u pocetku uvek oko podne i uvek kuvano ili peceno. beba je do sada bila na sterilnoj hrani- mleku i treba postepeno uvoditi ostalu hranu koja nece biti sterilna. dakle, kuvano i peceno prvi mesec. ;) Da li beba ima 4 ili 4,5 meseca je, po meni, sve jedno. Uvek se polako uvodi, po kafenu kasicicu ili dve da se vidi kako beba vari hranu i da li ima alergisjku reakciju. Pisala sam o tome, cini mi se cak i na predhodnoj strani, ako ne bas na prethodnoj,a ono odmah iza nje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne 2 obroka nego jedan. I u pocetku uvek oko podne i uvek kuvano ili peceno. beba je do sada bila na sterilnoj hrani- mleku i treba postepeno uvoditi ostalu hranu koja nece biti sterilna. dakle, kuvano i peceno prvi mesec. ;) Da li beba ima 4 ili 4,5 meseca je, po meni, sve jedno. Uvek se polako uvodi, po kafenu kasicicu ili dve da se vidi kako beba vari hranu i da li ima alergisjku reakciju. Pisala sam o tome, cini mi se cak i na predhodnoj strani, ako ne bas na prethodnoj,a ono odmah iza nje :)

ok procitacu sve,najbitnije mi je bilo to da li sveza ili pecena posto mi je bilo cudno da mu dam svezu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame molim vas za savet...

uvodimo brokoli...sad sam u dilemi dali sam brokoli da mu spremim prva dva dana ili mogu da ga mesam sa krompirom jer smo krompir vec uveli...

drugo pitanje uveli smo i uzinu u 18:30 uglavnom rizu i rizu;kukuruz, juce sam mesala rizu sa bananom pa me zanima da li je to po vama ok i da li mogu to isto da radim sa jabukom i kruskom....ili imate neke druge predloge

i samo jos malo da pitam ;) ..mislila sam da krenem i sa maslinovim uljem po jednu kasikicu u kasu od povrca...a kad sa puterom da krenemo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame molim vas za savet...

uvodimo brokoli...sad sam u dilemi dali sam brokoli da mu spremim prva dva dana ili mogu da ga mesam sa krompirom jer smo krompir vec uveli...

drugo pitanje uveli smo i uzinu u 18:30 uglavnom rizu i rizu;kukuruz, juce sam mesala rizu sa bananom pa me zanima da li je to po vama ok i da li mogu to isto da radim sa jabukom i kruskom....ili imate neke druge predloge

i samo jos malo da pitam ;) ..mislila sam da krenem i sa maslinovim uljem po jednu kasikicu u kasu od povrca...a kad sa puterom da krenemo?

Što se tiče brokolija, ja bih prvo dala samo, a sutradan pomešala sa nečim. Bananu ne mešam ni sa čim, a jabuku, krušku, breskvu pomešam sa Milupom riža kukuruz.

Ja sam uzela i maslinovo ulje i puter pre neki dan, pa sam joj dala jedan dan jedno, a sutradan drugo. Mada se meni više sviđa maslinovo pa ga češće koristim nego puter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka nova namirnica se uvodi po 1 do 2 kafene kasicice prvi dan bez icega. Znaci, das brokoli sam, pa nastavis sa poznatom hranom za taj dan. Sutradan mesas sa poznatom namirnicom i povecavas kolicinu sa 2 kafene kasicice(brokolija), na primer, na 4 ili koju vise.

Da li si uvela boraniju pre brokolija?

Za obrok koji ne bi trebao da bude uzinica vec obrok mozes da mesas zitarice sa kojim god vocem hoces,a mozes i sa povrcem koje ste vec jeli. Nikada ne uvodi novu namirnicu popodne.

Prvo maslinovo ulje i to samo par kapi, ne celu kafenu kasicicu za prvi put. Sutradan mozes punu kafenu kasicicu, a posle odokativno. Posle toga puter. Pre uvodjenja mesa, dete vec mora da ima na meniju maslinovo ulje, puter, jogurt, pavlaku, kiselo mleko, mladi sir. Ja sam za to da se pre mesa uvede i zumance.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se tiče brokolija, ja bih prvo dala samo, a sutradan pomešala sa nečim. Bananu ne mešam ni sa čim, a jabuku, krušku, breskvu pomešam sa Milupom riža kukuruz.

Ja sam uzela i maslinovo ulje i puter pre neki dan, pa sam joj dala jedan dan jedno, a sutradan drugo. Mada se meni više sviđa maslinovo pa ga češće koristim nego puter.

Hvala Sanja

ruckali danas brokoli :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka nova namirnica se uvodi po 1 do 2 kafene kasicice prvi dan bez icega. Znaci, das brokoli sam, pa nastavis sa poznatom hranom za taj dan. Sutradan mesas sa poznatom namirnicom i povecavas kolicinu sa 2 kafene kasicice(brokolija), na primer, na 4 ili koju vise.

Da li si uvela boraniju pre brokolija?

Za obrok koji ne bi trebao da bude uzinica vec obrok mozes da mesas zitarice sa kojim god vocem hoces,a mozes i sa povrcem koje ste vec jeli. Nikada ne uvodi novu namirnicu popodne.

Prvo maslinovo ulje i to samo par kapi, ne celu kafenu kasicicu za prvi put. Sutradan mozes punu kafenu kasicicu, a posle odokativno. Posle toga puter. Pre uvodjenja mesa, dete vec mora da ima na meniju maslinovo ulje, puter, jogurt, pavlaku, kiselo mleko, mladi sir. Ja sam za to da se pre mesa uvede i zumance.

Nismo probali boraniju, trebali prvo to?

Taj predvece smo tek krenuli pre par dana pa sam mu manje davala, povecavamo postepeno pa postaje pravi obrok.

Mene je doktorka iz DZ iskritikovala sto sam mu vec uvele povrce i voce, po njoj mesec ipo dana je trebalo samo zitarice da jedemo pa od 5 ipo meseci povrce, voce od 6 meso, ne znam kako bi sve to izveli...meni je ovo sto sam na forumu procitala i kod dr Komnenovic bolje jer mi sad kad budemo uveli meso mozemo bas lep obrok da spremimo sa raznim nekim povrcem koje smo vec probali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strava! A sa godinu dana treba sve da jedete. Mislim, sta znaci da se jede jedna hrana mesec dana? Kakvi savet! Kuku!!!! Treba dete da jede nesto do godinu dana a ne samo da 'proba'. Cudim se stalno raznim doktorima, majke mi. :rolleyes:

uzmite vi boranijicu cim pre jer od nje ce se crevca naviknuti na celulozu ;) Vazna je to stvar, veruj mi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tacno tako, andjelcicu. Molim te, posto imas taj Rizolino, pogledaj sastav na kutiji. Da li sadrzi secer i ako sadrzi koliko %.

Nema secera :lol:

Sastojci: Pirincani griz 99%, vitamini i gvozdje pirofosfat. Bez glutena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta vi, drugari vrsnjaci, doruckujete? Neki predlog, pliz ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kuhana palenta, kašika pavlake sa malo slaninice i bijelog luka....

Griz sa zobenim pahuljicama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta vi, drugari vrsnjaci, doruckujete? Neki predlog, pliz ;)

Palenta sa voćem

Žitarice (mešavina pšenice, ječma i još nekih) sa sokom od skuvane jabuke, pire jabukom i malo cimeta

Palenta sa mlečnim (sir, kiselo mleko, pavlaka ili jogurt)

Kiflice

Popara

Prženice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na ovim odgovorima...nego, interesuje me kad ste bebama pocele davati hleb, i koji? Trazila sam ali ne mogu da nadjem...sigurno ima tema o tome, pa me uputite.... ;)

I jos nesto, koji sir mogu davati ANdjeli, neki koji se topi u ustima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Palenta sa voćem

Žitarice (mešavina pšenice, ječma i još nekih) sa sokom od skuvane jabuke, pire jabukom i malo cimeta

Palenta sa mlečnim (sir, kiselo mleko, pavlaka ili jogurt)

Kiflice

Popara

Prženice

Kakva je to kombinacija palenta sa vocem, tj koju palentu dajes bepcu i s kojim vocem?

Inace, moja mudra ne voli bas nesto palentu ( onu sa slikom djeteta na ambalazi)...znate li neku drugu vrstu koja je 'ukusnija'?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na ovim odgovorima...nego, interesuje me kad ste bebama pocele davati hleb, i koji? Trazila sam ali ne mogu da nadjem...sigurno ima tema o tome, pa me uputite.... ;)

I jos nesto, koji sir mogu davati ANdjeli, neki koji se topi u ustima?

Što se tiče hleba već sad možeš da joj daješ. U sam u početko koristila domaći (ja sam mesila) a posle sam prešla na kupovni ražani i od projinog brašna, a sad koristim svaki na koji naiđem ;). Sve u svemu svaki je hleb u redu da se jede ali eto ako imaš mogućnosti da biraš, kupuj npr ražani.

Što se tiče sira, ja sam kupovala mladi sir (kravlji) i to je baš volela da jede. On je dosta mekan-čak pihtijast. Ukoliko nemaš proverenog "seljaka" na pijaci, nije loš ni Šabački mladi sir.

Kakva je to kombinacija palenta sa vocem, tj koju palentu dajes bepcu i s kojim vocem?

Inace, moja mudra ne voli bas nesto palentu ( onu sa slikom djeteta na ambalazi)...znate li neku drugu vrstu koja je 'ukusnija'?

Na žalost sve su palente iste. Kažu da je taj dečak palenta najbolja. A meni iskreno, sve isto.

Palenta sa voćem:

skuvaš jabuku (ili neko drugo voće koje ti Andja voli moja je volela sa jabukom i sa breskvom). Vodicu u kojoj se kuvala jabuka prebaciš u drugu šerpicu i u to sipaš palentu da se skuva. Jabuku koja se skuvala izmiksaš (napraviš jabuka pire). Pire pomešati sa skuvanom palentom. Prijatno :)

A probaj i kada skuvaš klasičnu palentu pa ubaci sir ili kajmak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E vazi, hvala...mada mi je malo cudno da zamislim palentu sa vocem. Ja palentu ne jedem, moji je jedu sa sirom, uz jogurt ili kisjelo mlijeko...Probacu pa cu da vidim Andjinu reakciju :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je pedijatrica savjetovala da mu nista ne uvodim prije 5 i po mjeseci, medjutim bebac koji je od drugog mjeseca spavao citavu noc poceo je da se budi po 5 pua na noc da jede. Oglusila sam se o savet doktorice i poslusala moje dijete. Do sad je preko dana bio placljiv i nesrecan i nervozan, a otkad sam pocela da mu dodajem hranu on je drugo dijete! Pocela sam onako probno bila sa Hippovim kasicama, sad mu vec pravim sve domace, a za veceru pojede porciju Hippove kasice za laku noc, i to je prvi put kad sam mu je dala pojeo skoro citavu porciju. Inace sa 4 i po sam pocela da mu dajem drugu hranu pored dojenja. I nisam uopste pratila savjete tipa jedna namirnica 7 dana i ostale gluposti jer nisam imala vremena za to, posto je stalno bio gladan. Majcino mlijeko je definitivno najbolja hrana, ali dodje i trenutak kad ona postane nedovoljna. Recimo moj malisa je rodjen sa 3445 gr, a sa cetiri mjeseca i nedjelju dana je imao 7300, sto je neka tezina koja bi mu odgovarala sa pola godine. Slusajte vi svoju djecu, i slobodno im dajte da papaju krompira, sargarepice ili jabuke, nista im od toga nece bit, sem sto ce biti zadovoljnija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema secera :lol:

Sastojci: Pirincani griz 99%, vitamini i gvozdje pirofosfat. Bez glutena.

Znaci isto kao Milupa pirinac. Thanx ;)

Matilda, ako ti se beba budi nocu ne znaci da je gladna.Mozda je zedna,mozda je muce zubici ili se jednostavno budi jer piski.Ima beba koje se bude kad piske i to je normalna pojava. Opet, ako beba ima 5 meseci i jede vec dva ili tri obroka i uvece, pred spavanje, pojede preko 100ml kasice, moguce je da 'pretovari' stomak pred spavanje. pokusaj da mu das kasicu sat-dva pre spavanja, pa mlekce pred spavanje. mozda ce se manje buditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pocela da mu uvodim hranu zato jer je sisao nocu ko lud, ko da sam ga izgladnjivala danima, a sad imam utisak da se vise iz navike budi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Razumem te, ali pokusaj da mu das vodu nocu jer dosta jede. Bebama u tom uzrastu jos uvek treba puno tecnosti, uglavnom mleka, ali kod vas je malo drugacija situacija. Pipini mu pelenu kad se probudi nocu.

Ja ne verujem u tu pricu da se bebe ista rade iz navike. Uvek smatram da postoji potreba koja ih budi jer kad nemaju potrebe, bebe lepo spavaju. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanjce.......kupila sam avokado, i dala bih ga kao vocni obrok, pa me interesuje da li ga kuvam, ili svez dajem? I da li bolje uz rucak da ga dam ili kao vocni obrok? Secam se da sam citala o avokadu, ali sada se ne secam vise sta sam procitala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanjce.......kupila sam avokado, i dala bih ga kao vocni obrok, pa me interesuje da li ga kuvam, ili svez dajem? I da li bolje uz rucak da ga dam ili kao vocni obrok? Secam se da sam citala o avokadu, ali sada se ne secam vise sta sam procitala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.