Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Vasa deca uglavnom imaju preko 12 meseci a moja beba ima 8 meseci i ne voli mlecne kase za dorucak koje su mi preporucene ujutru. Sta ste vi davale svojim bebama za dorucak ? Tokom dana jedemo vocne kashe za uzinu ( oko 12 i 18h) i povrce sa mesom za rucak!! P.S. Vec sam pocela da joj dajem malo proje sa pavlakom, ne znam da li gresim!!

Proja je sasvim ok, možeš da joj daješ i palentu, hleb sa mlekom i pavlakom (kao što ti je objasnila Jellena). Ako baš odbija mlečne kaše, mešaj žitarice sa voćem, a ne sa mlekom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam, probacu ovo sa hlebom!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imaju one super kasice koje se prave sa vodom, mislim da milupa ima 7-corn, a humana pirincano kukuruzne sa burbon vanilom, prelepe su.

Upravo se alergija javila na te kašice koje se prave sa vodom. Ove sa mlekom nisam ni pokušavala jer joj još nisam uvela kravlje mleko u ishranu. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pticice, ako do sada nisi nista uspela da ucinis po tom pitanju, cula sam u savetovalistu da postoji formula za bebce koji su pokazali alergiju na kasice (mlecne). Iskreno nemam predstavu kako se zove (zaboravila sam) a cini mi se da Humana je proizvodi. To mi je napomenula jedna mama koja je isto imala problema kao i ti (radili su alergo tesk i pokazalo se da je malecka alergicna na mlecne proizvode :unsure: ). Bebac je luckala tu "kasicu" dva meseca (bebana je tada imala 4 meseca) i onda je polako krenula sa ostalim-regularnim kasicama. :rolleyes:

Mozda sam lupila proizvodjaca :P ali u svakom slucaju verovatno ce u savetovalistu znati da ti kazu preciznije.

E sad mozda ces uspeti i da skuvas obican pirinac (integralni) pa da joj das sa svojim mlekom (ako dojis) ili probaj da taj kuvani pirinac kombinujes sa jos nekom vockom ili povrcem koje je vec probala i na koje nije alergicna. Ali ipak definitivno bi trebala za sve da se posavetujes sa nutricionistom (ukoliko postoji u sklopu savetovalista) ili sa pedijatrom jer nije za salu alergijska reakcija.... I na kraju.... tvoja je zadnja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala svima na savete ali ipak ona nece ni voda ni caj da pie a sa mleko malo smo bolji sad za sada pie samo kad spava :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoje razni saveti šta je pravilno, a šta nije u ishrani beba. Naravno da i ja želim najbolje svome detetu i nisam debil koji zanemaruje savete stručnjaka. Dok nisam doživela najgori scenario sa svojom bebom, smejala sam se, čudila i zgražavala šta neki roditelji rade. Nisu sve bebe iste, a moja je spadala u one najteže. Razgovarali smo sa doktorkom i sve joj objašnjavali, a ona nam je govorila da ćemo jako teško postići da našu bebu uvedemo u red. I dan današnji ona ne jede sve i jako, jako je teška na hranu.

Kako naterati bebu da jede kašicu kada drži čvrsto sklopljene vilice? Kako je naterati da jede kada plače i pljuje kašice? U jednom trenutku je bila toliko mršava da smo bili zabrinuti. Roditelj koji ima takvu bebu raduje se da ona pojede bilo šta, makar to bio i sokić.

takva se rodila i tu ne pomaze ni da ste joj uveli ranije hranu a ni kasnije...mene i mog brata je ista majka rodila i cuvala,razlika je 17 meseci,tako da nije jednog cuvala ovako a drugog onako...ja jedem sve sem ovcetine i jagnjetine i od malena sam takva a moj brat,pa sad jede po nesto od mesa i preradjevina,par kuvanih jela,slatkise i to je to a kad je bio mali bio je kao tvoja beba i odrastao je na mleku,suvom hlebu i kremu i isto je bio u fazi kad je bio mrsav kao oni izgladneli afrikanci,zatvarao je vilice kad bi ga hranili a kad bi i uspeli da mu nesto uguraju u usta od hrane on bi je samo drzao dok ne iskoristi priliku da pljune...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpuno se slazem sa tobom, takva je bila i moja sestra. Ali sve se to resi, bitno je kad malo bebac poraste nadoknaditi to nekim proizvodom za jacanje imuniteta, kao sto je med.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

takva se rodila i tu ne pomaze ni da ste joj uveli ranije hranu a ni kasnije...mene i mog brata je ista majka rodila i cuvala,razlika je 17 meseci,tako da nije jednog cuvala ovako a drugog onako...ja jedem sve sem ovcetine i jagnjetine i od malena sam takva a moj brat,pa sad jede po nesto od mesa i preradjevina,par kuvanih jela,slatkise i to je to a kad je bio mali bio je kao tvoja beba i odrastao je na mleku,suvom hlebu i kremu i isto je bio u fazi kad je bio mrsav kao oni izgladneli afrikanci,zatvarao je vilice kad bi ga hranili a kad bi i uspeli da mu nesto uguraju u usta od hrane on bi je samo drzao dok ne iskoristi priliku da pljune...

Znam ja to. I ja sam bila takva kao mala, jedva da sam nešto jela. Pričala mi je mama da jednom nisam celu nedelju dana ništa jela, samo sam pila vodu. Odveli su me kod dr-a, uradili krvnu sliku i sve je bilo ok. Za razliku od mene moja sestra je jela sve i bila je buca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sto se onda cudis :lol: mada,sigurno je tesko kad ti dete ne jede...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, ne čudim se ja, nego se čude drugi :rolleyes: . Možeš i ovde da pročitaš komentare da se beba tako ponaša zato što sam joj ja takve navike stvorila i slično :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, ne čudim se ja, nego se čude drugi :rolleyes: . Možeš i ovde da pročitaš komentare da se beba tako ponaša zato što sam joj ja takve navike stvorila i slično :wacko:

pa zato sto nisu imale takve primere u svojoj blizini...

kad smo vec kod navika,kazu da bebe steknu svoje navike jos u stomaku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imam jedno pitanje do vama

moja beba sad je napunila 4 meseca i 2 nedelje i sad smo poceli sa kasicama i sokica ali imam jedan problem sad nece da jede mleka pljuje mleka oce samo sokic i mozda popije citavo litro sokic na dan a za mleka nece ni da cuje cak i sa sokic zaspi :unsure:

kad je meni doktorka objasnjavala kakav raspored ishrane treba da ima beba napomenula mi je da se sokic daje samo za uzinu izmedju obroka i to ne vise od20ml jer to nije obrok gubice ti na kilazi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba nije sisala dugo nekih 2 meseca,ali bio je i mnogo napredan,pa sam sama skontala da zeli da proba i nesto drugo. u3 meseca sam mu davala sokice od jabuke,i sargarepe i pirinac. Jedva je docekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo danas sam razgovarala na tu temu sa nutricionistom iz Doma zdravlja. Moja bebica je takođe napunila tri meseca, pre neki dan. Nutricionista mi je rekla da je moj plan dobar... Naime, pod pritiskom sam da se vratim uskoro na posao, na pola radnog vremena, (to je bio moj uslov da se vratim ranije, - pola radnog vremena, umesto čitavih 8 sati!), pa će jedan obrok mojoj bebici morati da da neko drugi, a ne ja i moje sike, a od dojenja ne želim da odustajem, pa sam predložila sledeće:

Sa četiri meseca počeću joj davati pirinčane kašice, a praviću ih sama od integralnog pirinča, uz obilan dodatak mog izdojenog mleka, da joj začinim poznatim ukusom. Pre odlaska na posao ću je podojiti i dati joj kašice koliko želi da pojede, a ostaviću neku količinu iste kašice osobi koja je čuva, da ponudi bebi kad ogladni dok se ja ne vratim. Nakon 5 sati od predhodnog podoja bih bila kući, pa odmah bebu ponovo na siku da sisa. Eventualno bih nakon ovoga, u toku petog meseca, ako beba lepo primi pirinčanu mlečnu kašicu, uvela i voćnu kašicu - kompot u poslepodnevnim časovima, naravno tek nakon podoja, radi probave, da joj stolica ne bude tvrda zbog pirinča. Ovo je moja alternativa ukoliko moram na posao, a želim dojiti i dalje redovno. Da nisam u ovakvoj situaciji ne bih uvodila ništa do šestog meseca, ako joj je moje mleko već dovoljno nutritivno.

... Ipak, neću prekidati porodiljsko odmah, nego ću dati neki probni period od mesec dana, da vidim kako stvar funkcioniše, pa ako dojenje trpi radi posla, - žalim slučaj, beba mi je važnija, moraće da se strpe još malo dok ne počnem da radim, to je moje zakonsko pravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sa 6 meseci poceli polako a jedemo voce i povrce. Medjutim posto je slabo dobijao na kilazi poceli smo da jedemo i keksice i meso... Nadam se da ce se sad ugojiti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac će za 9 dana 5 meseci i još uvek samo sisa i to na svaka 3 sata, ništa još ne jede od čvrste hrane... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Počni sa uvođenjem čvrste hrane, da se dijete najede malo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima,

nas bebac ima 4 mes. i samo prvih mesec dana je bila na majcinom mleku zatim smo poceli sa koriscenjem bebelaca...Pre par dana smo bili kod pedijatra koji nas je savetovao da krenemo sa uvodjenjem cvrsto hrane...Prvo zitarice (odlucili smo se za Humanu kukuruz i pirinac po preporuci pedijatra) i lepo je prihvatila...Zatim cemo za pet dana krenuti sa sargarepicom i na svakih pet dana nova hrana...krompir pa pirinac...zatim mesano krompir i sargarepica...

Planiramo da uskoro predjemo na kravlje mleko tacnije to cemo uraditi kad napuni 5 mes. i pocne da jede zeleno povrce koje sadrzi gvozdje (spanac,blitva,brokoli) mislim da je to zdravije nego adaptirano mleko...toliko od nas...pozdravljamo mame i njihove bebice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima,

nas bebac ima 4 mes. i samo prvih mesec dana je bila na majcinom mleku zatim smo poceli sa koriscenjem bebelaca...Pre par dana smo bili kod pedijatra koji nas je savetovao da krenemo sa uvodjenjem cvrsto hrane...Prvo zitarice (odlucili smo se za Humanu kukuruz i pirinac po preporuci pedijatra) i lepo je prihvatila...Zatim cemo za pet dana krenuti sa sargarepicom i na svakih pet dana nova hrana...krompir pa pirinac...zatim mesano krompir i sargarepica...

Planiramo da uskoro predjemo na kravlje mleko tacnije to cemo uraditi kad napuni 5 mes. i pocne da jede zeleno povrce koje sadrzi gvozdje (spanac,blitva,brokoli) mislim da je to zdravije nego adaptirano mleko...toliko od nas...pozdravljamo mame i njihove bebice...

Mi smo uradili kako si opisao/la.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Opisala... :D

A sto se tice sokica ja sam mojoj maloj davala sa dva meseca...

Krenuli smo sa jabukom,prvih par dana kasicicom sad pije na flasicu...zatim sargarepicu koju nije htela pa sam joj mesala sa jabukom i par kapi limuna...Lepo je prihvatila,nije imala grceve i imala je normalnu stolicu...Sada pije uveliko...planiram uskoro i breskvu i kajsiju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima,

nas bebac ima 4 mes. i samo prvih mesec dana je bila na majcinom mleku zatim smo poceli sa koriscenjem bebelaca...Pre par dana smo bili kod pedijatra koji nas je savetovao da krenemo sa uvodjenjem cvrsto hrane...Prvo zitarice (odlucili smo se za Humanu kukuruz i pirinac po preporuci pedijatra) i lepo je prihvatila...Zatim cemo za pet dana krenuti sa sargarepicom i na svakih pet dana nova hrana...krompir pa pirinac...zatim mesano krompir i sargarepica...

Planiramo da uskoro predjemo na kravlje mleko tacnije to cemo uraditi kad napuni 5 mes. i pocne da jede zeleno povrce koje sadrzi gvozdje (spanac,blitva,brokoli) mislim da je to zdravije nego adaptirano mleko...toliko od nas...pozdravljamo mame i njihove bebice...

Samo napred :rolleyes:. Slobodno pređi na kravlje mleko, pa i adaptirano je kravlje i sadrži sve one sastojke koji su navodno štetni u kravljem mleku (proteine u neprerađenom obliku i laktozu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slobodno kreni sa breskvom i kajsijom i dobrodošla na forum...

Ja sam za vikend u sokovniku napravila sokić od borovnice i maline!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slobodno kreni sa breskvom i kajsijom i dobrodošla na forum...

Ja sam za vikend u sokovniku napravila sokić od borovnice i maline!

Hvala na dobrodoslici,samo me zanima da li vi sokice mesate sa vodom?...Meni je tako rekao pedijatar mada ih ja nisam mesala..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ja miješam obavezno(pola/pola)...meni je jako kada pijem nerazrijeđen a kamoli bebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.