Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Znam. Isto tako, po preporukama pedijatara svo 'crveno voce' ne bi trebalo da se daje pre prve godine. Crveno voce je po njima i kupina i malina i BOROVNICA (najveci izvor gvozdja i najslabiji alergen inace), visnja i tresnja. Svetska zdravstvena organizacija preporucuje da se kikiriki ne daje deci pre navrsene trece godine. Kod nas u jaslicama (deca od godinu dana), roditeljima se prvo preporuci da deci daju kikiriki, da provere da li je dete alergicno jer, boze moj, deca jedu smoki?!?!?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za sada nemamo problema ni sa vocem ni sa povrecem. Ono sto je do sada probao, jede super! Kako smo nedavno napunili godinu dana, sad mozemo gotovo sve, pa koristimo sezonu...

Moj sin obozava banane, pomorandze, jabuku ( ne znam da li je voli, ili je to zato sto je to i banana najvise jeo tokom zime, kad nije bilo nicega ... Bas je juce video kako sam uzela bananu da ga hranim, izasla na terasu, mislevsi tamo da ga nahranim, a on pojurio za mnom sve placuci za bananom :D

Ja imam pitanje : ako vam deca lepo ruckaju voce i povrce, da li im dajete sokice? Moj sin uglavnom pije vodu, ponekad caj od kamilice, ali kako voce jede 2x dnevno (po cca 200-250g), rucak ceo pojede, pa cesto uzme i od nas povrca kad mi rucamo, tako da mu ja sokove i ne dajem. A kad ga i ponudim, nece, ali ja ne pravim frku niti mislim da je lose sto ne pije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za sada nemamo problema ni sa vocem ni sa povrecem. Ono sto je do sada probao, jede super! Kako smo nedavno napunili godinu dana, sad mozemo gotovo sve, pa koristimo sezonu...

Moj sin obozava banane, pomorandze, jabuku ( ne znam da li je voli, ili je to zato sto je to i banana najvise jeo tokom zime, kad nije bilo nicega ... Bas je juce video kako sam uzela bananu da ga hranim, izasla na terasu, mislevsi tamo da ga nahranim, a on pojurio za mnom sve placuci za bananom :D

Ja imam pitanje : ako vam deca lepo ruckaju voce i povrce, da li im dajete sokice? Moj sin uglavnom pije vodu, ponekad caj od kamilice, ali kako voce jede 2x dnevno (po cca 200-250g), rucak ceo pojede, pa cesto uzme i od nas povrca kad mi rucamo, tako da mu ja sokove i ne dajem. A kad ga i ponudim, nece, ali ja ne pravim frku niti mislim da je lose sto ne pije...

Pa s obzirom da obavezno u toku dana pojede neku vockicu,a nekad i vise i ja sam imala tu dilemu. Kazem, sokic joj dajem vrlo retko. Ako ti ne trazi sam nemoj mu sama nuditi,bice perioda kada neces moci da mu ih zabranis tako da se stedite za taj period

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa s obzirom da obavezno u toku dana pojede neku vockicu,a nekad i vise i ja sam imala tu dilemu. Kazem, sokic joj dajem vrlo retko. Ako ti ne trazi sam nemoj mu sama nuditi,bice perioda kada neces moci da mu ih zabranis tako da se stedite za taj period

Hvala puno na odgovoru :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala puno na odgovoru :)

ma hajde molim te, svoji smo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje,

interesujeme kada ste pocele bebama da dajete da jedu i sta prvo? moj aljosa ima cetri meseca i za sad samo sisa, ponekad pije caj od komorace hopp-ov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mom Luki dajem sokice od 4.meseca, takodje i Humanine kasice ( one u kutiji) od jabuke i kukuruzno-pirincane sa vanilom, na njima i pise da mogu da se daju od 4.meseca. Sa pet ipo meseci raspored je ovakav> ujutru-sisa, pa sokic, pa ponovo sisa, slani obrok ( povrce sa piletinom, svaki dan menjam povrce i miksujem), pa ponovo sisa, pa onda vocni obrok, i onda opet sisanje, i naravno pred spavanje. Naravno dajem mu i vodu i caj uz te obroke. Super je odregao na svu novu hranu i voli da jede, i hvala Bogu, lepo napreduje, sad sa skoro 6.meseci ima 9kg.

Pozdrav!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pocela pre neki dan da dajem bebcu voce i povrce,doduse voce voli sve,tj,dajem mu voce sto mi je pedijatra preporucila za njegov uzrast,jabuke,kruske,sljive,breskve i kajsije,a od povrca bogme nece nista,vodimo rat za rucak jer mu se gadi krompir i sargarepa a i tikvice,vise ne znam kako da ga navikavam jer stvarno odbija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pocela pre neki dan da dajem bebcu voce i povrce,doduse voce voli sve,tj,dajem mu voce sto mi je pedijatra preporucila za njegov uzrast,jabuke,kruske,sljive,breskve i kajsije,a od povrca bogme nece nista,vodimo rat za rucak jer mu se gadi krompir i sargarepa a i tikvice,vise ne znam kako da ga navikavam jer stvarno odbija.

A da stavis malo jabuke ili tog voca sto voli za pocetak sa povrcem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da stavis malo jabuke ili tog voca sto voli za pocetak sa povrcem?

Mogla bih da probam,vec sam pomisljala i to,ali opet ne znam dali cu nesto resiti sa tim,jer ako se navikne tako,moracu onda stalno tako da mu kuvam,i samim tim nece moci da se navikne na ukus povrca.nemam pojma stvarno sta da radim,za sada ga kljukam na silu,i to nekako proguta 4 kasikice,ali se vidi da mu se gadi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa mislila sam da postepeno smanjujes tu vocku koju bi ubacivala, bar da upoznaje ukuse... nisam ja za takve podvale, da budem iskrena, ali ako bas, bas nece, onda mi to deluje kao neko resenje...

znam jednu malu koja od pocetka uvodjenja nemlecne ishrane jede SVE zasecereno... mama je videla da ona tako hoce, a ja pomislila kako meni ne bi palo na pamet da beba hoce zasecereno... pa mi ovo sa vockom onda i ne deluje strasno :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa mislila sam da postepeno smanjujes tu vocku koju bi ubacivala, bar da upoznaje ukuse... nisam ja za takve podvale, da budem iskrena, ali ako bas, bas nece, onda mi to deluje kao neko resenje...

znam jednu malu koja od pocetka uvodjenja nemlecne ishrane jede SVE zasecereno... mama je videla da ona tako hoce, a ja pomislila kako meni ne bi palo na pamet da beba hoce zasecereno... pa mi ovo sa vockom onda i ne deluje strasno :P

Cu da probam pa kako bude,jadan :rolleyes: Hvala ti na ideji,videcemo kako napreduje i sa povrcem i vocem pomesano :) PozzzZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mogla bih da probam,vec sam pomisljala i to,ali opet ne znam dali cu nesto resiti sa tim,jer ako se navikne tako,moracu onda stalno tako da mu kuvam,i samim tim nece moci da se navikne na ukus povrca.nemam pojma stvarno sta da radim,za sada ga kljukam na silu,i to nekako proguta 4 kasikice,ali se vidi da mu se gadi.

Ma, navići će se jednog dana i na povrće.

Moja ćerka je u početku jela povrće samo pomešano sa jabukama, nije postojao drugi način da je nateramo da ga jede :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja voli tj obozava svo voce, ne bira, ali povrce malo bira, voli kupus, paradajz, krastavac i sl. a recimo peceni krompir, tikvice, karfiol ne voli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima navrsenih 4. meseca pre neki dan smo bili na redovnoj vakcinaciji i tada sam pitala pedijatra jel treba da uvodimo polako hranu na sta je ona odgovorila da je suvise rano. Moja beba je inace od nepuna dva meseca nazalost iskljucivo na dohrani. Negde sam gledala emisiju gde je bio neki pedijatar i sada im je generalno stav dojili ili ne bebu ne uvodi se hrana do 6. meseca jer se mnogo javljaju slucajeva alergije na hranu.

Dragana, moje dete je takodje na adaptiranom mleku od drugog meseca, po savetu pedijatra, poceli smo sa uvodjenjem cvrste hrane od navrsenog cetvrtog. Spisak namernica koji se uvodi je sledeci, ali zavisi i od doktora do doktora.....vecina krece sa pirincanim pahuljicama, potom jabuka, sargarepa, breskva ili kajsija (meni malo nelogicno), krompir, piletina itd...Nas pedijatar nije bio za davanje gotovih kasica, vec za pripremu hrane, cega sam i ja pristalica....Pored pirincanih pahuljica ja sam i sama kuvala pirinac, bez ikakvih dodataka i to mu davala....

Jedna od mojih drugarica porodila se kada i ja, ona jos uvek doji svoje dete, ali su i njenom bebcu sa cetiri meseca poceli da uvode cvrstu hranu.....Moj savet za tebe je da se konsultujes sa jos nekim pedijatrom oko ishrane svoje bebe....Pozzzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame, da li ste od pedijatra dobile tablice dohrane ili kalendare uvođenja čvrste hrane illi samo savete šta i kad da uvodite svojim bebama?

Imala sam priliku da pronađem određene tablice na raznim sajtovima i sve se razlikuju. Lično nisam dobila od pedijatra ništa, samo par "brzinskih" saveta. Rukovodim se knjigom "Od prvog obroka do školske užine".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D :D :D i svi se zivi razlikuju: i pedijatri i nutricionisti i raznorazni strucnjaci, te gomile knjiga napisanih koje su tu da bi ti izbile pare iz dzepa.

Od pedijatra smo dobili neke osnovne smernice i krenuli sami u avanturu ;) Pokazalo se sasvim dobro jer nismo bili optereceni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo dobili od patronazne sestre tabelu sa uvodjenjem cvrste hrane, kada, koliko i sta. Ne mogu reci da sam je "slepo" pratila ali sam gledala da se pridrzavam koliko toliko. Pored toga i pedijatar nam je rekao nesto osnovno za bebinu ishranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja u većini slučajeva slijedim svoja nahođenja...

Nekako se nas dvoje razumijemo i osjetim kada mu mogu nešto dati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo dobili od patronazne sestre tabelu sa uvodjenjem cvrste hrane, kada, koliko i sta. Ne mogu reci da sam je "slepo" pratila ali sam gledala da se pridrzavam koliko toliko. Pored toga i pedijatar nam je rekao nesto osnovno za bebinu ishranu.

Tamara, jel' nije problem da ukratko napises tabelu, (voce, povrce, meso, zacini i sl) ? Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tamara, jel' nije problem da ukratko napises tabelu, (voce, povrce, meso, zacini i sl) ? Pozz

Ne mogu sada nikako jer sam daleko od kuce :( a to mi je tamo. A da ti pisem napamet bojim se da mogu da pogresim. Ako ti je hitno reci cu muzu da skenira tabelu pa cu ti poslati. Javi ukoliko zelis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame, da li ste od pedijatra dobile tablice dohrane ili kalendare uvođenja čvrste hrane illi samo savete šta i kad da uvodite svojim bebama?

Imala sam priliku da pronađem određene tablice na raznim sajtovima i sve se razlikuju. Lično nisam dobila od pedijatra ništa, samo par "brzinskih" saveta. Rukovodim se knjigom "Od prvog obroka do školske užine".

Niti sam ja pitala, niti mi je pedijatar šta rekao. Sa 4,5 meseca krenuli sa jabukom, pa krompir, šargarepa, bundeva, brokoli, karfiol, e kad se to izređalo, veš prošlo mesec dana, pa sam počela sa mesom, pileće belo, džigericu nisu hteli, pa govedina...a onda sve, kuvano i malo posoljeno...po meni, nema tu sad nešto određeno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Niti sam ja pitala, niti mi je pedijatar šta rekao. Sa 4,5 meseca krenuli sa jabukom, pa krompir, šargarepa, bundeva, brokoli, karfiol, e kad se to izređalo, veš prošlo mesec dana, pa sam počela sa mesom, pileće belo, džigericu nisu hteli, pa govedina...a onda sve, kuvano i malo posoljeno...po meni, nema tu sad nešto određeno...

Pa tako smo i mi krenuli prvo sa sargarepicom i jabukom, pa onda sa raznoraznim povrcem, pa vocem, pa mesom... Pasulj, grasak, boraniju i sl. smo joj davali znatno kasnije. Nama se posrecilo jer Mina nije birala, jela i slano i slatko bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sad sa punih 5 meseci pocinjem da uvodim cvrstu hranu, ali ne jos da zamenim ceo obrok nego po malo cisto da privikavam dete jer je do sad lepo napredovala. Pedijatar mi je to takodje preporucio iz razloga, sto bebi pre 6. meseca pocinje slabiti krvana slika pa polako treba uvesti drugu hranu kako bi je popravili. Naravno mleko, pogotovo ako je majcino (kao u mom slucaju) treba da bude i dalje osnovno jelo. Odlucila sam da pocnem sa vockicama jer je sad sezona visanja a one su jako dobre za krvnu sliku, tj. bogate su gvozdjem, onda cu poceti da dajem jabuku i onda povrce kako bude redom zrilo...krompir, sargarepa, grasak, tikvice, karfiol,...Sa punih 6 meseci cu dati zitarice, mada one mogu i sada po malo (imaju koje su bez glutena i mogu od 4. meseca da se koriste). Probavaj i videces sta tvojoj bebi odgovara pa joj to i daj, medjutim ako nesto nebude bas rado prihvatila nemoj je forsirati da joj se nesmuci, nego za par dana ili nedelju dana probaj ponovo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mina, neka me neko ispravi ako nisam u pravu, ali mislim da nije dobro da joj prvo uvedeš višnje. Obično se prvo uvode jabuke, a za crveno voće (višnje, trešnje, jagode, maline...) mi smo dobili preporuku da ga ne uvodimo do 1. rođendana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.