Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

mi sad jedemo trešnje i mnogo joj se sviđaju... mislim da ne postoji voće koje moje dete ne voli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zavisi kako koji pedijatar ti preporuci. Neko ce ti reci da krenes prvo sa vocem, a neki pedijatri savjetuju prvo povrce. Meni su takodje preporucili pirincane pahuljice, koje sam joj davala za veceru,tj. oko 7 sati. Prvih dana sam joj davala ujutru, da bih vidjela kako ce ih prihvatiti i hoce li imati problem sa "tibom" :).A sto se tice sokica Mariji sam na pocetku davala kada sam tek uvodila voce. Prvo sam joj cjedila obarenu jabuku i sokic od mrkve. Posle majcinog mlijeka kao jedine hrane koju je do tad jela, tesko je da prihvati nesto drugo. Zato su mi preporucili cjedjenje voca,tj.samo jabuku i mrkvu, dok ne prihvati.Kasnije sam joj sok zamjenila sa vocem. Vise sokove nije ni pila, samo vodu i cajeve.

Ja sam Mariju obrocila na tri sata, tako da je ona imala dorucak,uzina,rucak,uzinu i vecera.

Podoji su bili na tri sata, vremenom sam joj podoje zamjenila sa obrocima. Svaki mjesec sam joj uvodila po jedan obrok.

Tada najbolje svoje djete mozes da pratis.Izmedju podoja se preporuce da bude bar 2 i po sata razmak.

Do 16 mjeseca je dojila s' tim da je zadnjih sest mjeseci imala samo jedan podoj navece,tj.tako se uspavljivala.

U svakom slucaju kako god da uradis nema potrebe da joj dajes ista drugo osim mlijeka do sestog mjeseca. To je najbolje za bebice ;) i one mekicu najvise vole :D

Nemoj da zuris ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Una puni za 5 dana 6 meseci. Ovo je otprilike kako i sta ona rucka...

6h adaptirano mleko 210ml

10h pirincane i kukuruzne pahuljice, nekada sa vocem nekada bez nekada sa vodom nekada sa adaptiranim 150ml.

oko 12h sokic, caj ili voda

oko 14h povrce ( sargarepa, krompir, brokoli, spanac, karfiol, boranija, grasak) to povrce kombinujem ponekad i sa pirincanim pahuljicama ili sa adaptiranim posto spanac nece da jede samog.

oko 16h sok, caj ili voda

oko 18 vocne kasice (bundeva, kruska, jabuka, sljiva, kajsija, breskva, marelica)

oko 20h adaptirano 210ml.

oko 23h adaptirano 210ml.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja je isto probala kasice posle 5 punih meseci.Kuvala sam jabuku prvi put,a onda prvo kupila HIPP,pa nakon toga samo JUVITANA,i dalje je tako.Posle jabuke kruskica,pa breskva,kajsija,sljiva,sada ima skoro 10 meseci,jedemo sve kasice,i one sa visnjom i kupinom.Sve na kojima pise posle 6 meseci! b010.gife020.gife022.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaista zavisi kako ti ko kaze,jedni ce reci pocni sad,drugi sto kasnije,meni je beba pocela sa nemlecnom hranom sa punih 5 meseci,a znam mnogo mama koje su pocele od 3/4meseca.Ne valja ni mnogo kasno,jer ce odbijati novu vrstu hrane,a opet bolje kazu kasnije zbog mogucih alergija.Na kraju poslusaj samo sebe,ali moje misljenje je isto da sacekas jos koji mesec,nece nigde pobeci,i mislim da je bolje prvo povrce pa voce,a mnoge majke daju obrnuto,ali opet je to nesto sto svako radi kako on misli da treba!samo treba mnogo strpljenja i polako! g050.gif

g040.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sa uvodjenjem čvrste hrane počeli sa puna 4 meseca. Počeli smo sa Milupinim pirinčanim pahuljicama. To sam joj uvodila 3 nedelje. Zatim sam uvela krompir, pa šargarepu. Kad smo napunili 5 meseca uvodim joj tikvice, karfiol, bundevu, a od voća jabuku i krušku. Sokiće takodje pije od jabuke, šargarepe i tikve. Za nedelju dana punimo 6 meseci i počinjemo sa uvodjenjem brokolija i pilećeg belog mesa a od voća sa bananom.

Odlučila sam se na ovaj način uvodjenja čvrste hrane vodeći se po knjizi doktorke Jasminke Komnenović "Od prvog obroka do školske užine" koju bih svima preporučila. Raspitivala sam se na sve strane, kod pedijatra, na internetu, po časopisima i knjigama. Misljenja su različita. Treba slusati svoje dete i svoj instikt. Na kraju se sve svodi na isto i svi će oni, hvala bogu, sve lepo ruckati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sa 4 puna meseca počeli sa Milupinim pirinčanim pahuljicama. Super ih je prihvatila. I meni se svidjaju, njam njam... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sa uvodjenjem čvrste hrane počeli sa puna 4 meseca. Počeli smo sa Milupinim pirinčanim pahuljicama. To sam joj uvodila 3 nedelje. Zatim sam uvela krompir, pa šargarepu. Kad smo napunili 5 meseca uvodim joj tikvice, karfiol, bundevu, a od voća jabuku i krušku. Sokiće takodje pije od jabuke, šargarepe i tikve. Za nedelju dana punimo 6 meseci i počinjemo sa uvodjenjem brokolija i pilećeg belog mesa a od voća sa bananom.

Odlučila sam se na ovaj način uvodjenja čvrste hrane vodeći se po knjizi doktorke Jasminke Komnenović "Od prvog obroka do školske užine" koju bih svima preporučila. Raspitivala sam se na sve strane, kod pedijatra, na internetu, po časopisima i knjigama. Misljenja su različita. Treba slusati svoje dete i svoj instikt. Na kraju se sve svodi na isto i svi će oni, hvala bogu, sve lepo ruckati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U stručnom časopisu ‚‚Nutricija‚‚ namenjenom pedijatrima piše:

rano jutro-podoj ili formula

doručak-žitarice sa voćem

ručak-meso sa povrćem

kasno popodne-voćni sok

večera-kombinovana žitna kaša

pre spavanja-podoj ili formula

Ovaj tekst je preuzet iz knjige dr Jasminke Komnenović "Od prvog obroka do školske užine". Odlična knjiga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam nekoliko pitanja:Da li se nekome desilo da beba dobije alergiju na milupine pirincane kasice, ili adaptirano mleko? Sta raditi u toj situaciji?

Naime, bebani sam jednom prilikom napravila pire od krompira sa bebelac mlekom, oko usta su joj se pojavili crveni pečati i oči su joj se jako zacrvenele, kao da su joj popucali kapilari. Isto se ponovilo kada sam joj dala milupinu pirincanu kasicu. Naravno, odmah sam prekinula sa tim. Kako još nismo uveli kravlje mleko, kako bih mogla da joj pravim te zitne kašice?

I da napomenem, beba ima 6,5 meseci.

Hvala vam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi savetuju da je od 4.do 6. meseca pravo vreme.Ja sam joj uvela pirincane sa tacno 5 meseci.Po nekoj logici valjda,zlatna sredina ;)

Moja mama je meni sa 3 meseca davala izmiksan batak,sladila je mleko(kravlje) sa medom,sa 5 meseci mi davala jagode, i svasta jos nesto...Ja mislim da je to ludost i nikada to ne bih uradila sa danasnjim saznanjima...a sa druge strane,u zivotu nisam imala preko 37.3 temperaturu,(a i tad kada sam je imala bila je zbog nadolazeceg mleka),moze se reci da sam bila jako zdravo dete...pa sad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u pravo ste moja svekrva pre neki dan bez da znajem dala i pasiran mrkov i citava noc stomacic je mucio a ja juce sam i dala jedna kasika sok od cjedena jabuka i nista i nije bilo ali ipak odlucila sam da ne i dajem nista jos je rano hvala na svima za savete poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo srecu pa hranu nabavljamo sa sela! Znaci neprskano voce i povrce, pilici koji nisu hranjeni koncentratom i sl. Lena pije iskljucivo domace kravlje mleko i nemamo nikakvu alergiju. Kada sam pitala dr za pilecu dzigericu, rekla je da moze samo ona za koju pouzdano znam da nije puna hemikalija tipa koncentrati.

E super sto si u mogucnosti da imas sve ''prirodno''. Ista situacija je i sa nama. Samo, kad si uvela pilece meso?

Smatram da si upravu sto ne solis hranu tj sto nisi do godinu dana solila, verovatno nisi ni secer koristila, to i ja planiram, mada me ubedjuju da se trebaju i na zacine navikavati. Hvala na receptu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E super sto si u mogucnosti da imas sve ''prirodno''. Ista situacija je i sa nama. Samo, kad si uvela pilece meso?

Smatram da si upravu sto ne solis hranu tj sto nisi do godinu dana solila, verovatno nisi ni secer koristila, to i ja planiram, mada me ubedjuju da se trebaju i na zacine navikavati. Hvala na receptu.

Ima vremena kada ce se navikavati i na so i na secer. Ceo zivot ce jesti preslano i preslatko jer su danas sve namirnice takve. Ali dok mi mozemo da uticemo na njihovu ishranu, neka se hrane zdravo h045.gif I ja Toniju ne stavljam ni so ni secer u kasice, iako moja svekrva kaze da mu dajem po malo. Da ne prihvata hranu, mozda bih i stavila po malo, ali ako sve ide ok, zbog cega bih to radila??

Nego, da se ne udaljim od teme.. I mi zasad ruckamo belo pilece (domace), a za dzigericu jos uvek ne znam.. Videcu sa pedijatrom..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postova na ovu temu ima koliko hoces, na ovom forumu. Zamisli kada bi svi otvarali teme za svaki mesec bebe od rodjenja? Da li dete ima 9 meseci ili 12, price su slicne pogotovo kad je hrana u pitanju.

Ipak, nasla sam se ovde pa cu da ti odgovorim:

Ne vidim u kom si problemu? Koliko mislis da beba sa 9 meseci treba da napreduje? Jesi li pitala doktora? Sve su kolicine hrane dobre dokle god je dete veselo i zdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NAMA JE RECIMO DOKTORKA REKLA DA SLOBODNO PRICEKAMO SA BELIM MESOM PILECIM I DZIGERICOM I TO DO 3GODINE,KAO NASI PILICI KAKVI SU DANAS.........MOJA CERKICA SAD IMA 10 MESECI,JOS NIJE PROBALA PILETINU OSIM U KASICI JEDNOM,JA JOJ KUVAM JUNETINU,TELETINU I CURETINU.NE FORSIRAM PILETINU,JER I IMA NIZAK HEMOGLOBIN,PA DAJEM CRVENA MALO JACA MESA ZA SADA.treeswing.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ej ne sekiraj se deca tj bebe dobijaju u poslednjim mesecima do 1 godine 400 gr u proseku sada se vise ne goje nego rastu a i vise se krecu ,kolicina koju pojede beba stvarno jako zavisi od deteta mada je prosek oko 160 do 200 gr ali to je jaaaakooo individualni zavisis i da li je kaloricno ili gusce ,redje napravljeno mislim milion faktora bitno je da je beba zadovojlna to je znak da je sita ,moja beba jede isto prvo sisanje kada ustane pa za oko pola sata ,sat dorucak (palenta,popara ,griz sa vocem isl) pa onda za oko 4 do 4.5 sata rucak(meso sa povrcem,zumance sa povrcem isl) pa opet za oko 3 sata uzina (obicno voce) i pred spavanje jedno sat vremena pre kupanja keks sa mlekom ili griz i tako to i pred spavanjac sisanje .I da ti kazem i meni je do pre mesec dana sisala i nocu ali je sad prestala ima 9 meseci i 4 nedelje ....ne brigaj dobri ste i sa jelom i sa kilama!!!!pozzzzzz! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

g0716.gifg0710.gif

Omiljeno voce moje dece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Mina voce OBOZAVA: banane, jabuke, kruske, kivi, mango, mandarine... Sada se davi u jagodama, ma voli BAS BAS SVE! I to sve sama da drzi u rukicama i da gricka. Povrce malo manje voli, ustavri bira, mada joj ja nudkam sve. Tikvice, krastavac i paradajz joj trenutno odgovara :rolleyes: Dobro je pa hoce i to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste deci davali ribu? Koju? Kojim redom?

Mi smo poceli ribu da jedemo sa nepunih 9.meseci. Poceli smo sa lososom, a sad jedemo skusu, haringu, smudja i soma. Obozava ribu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste deci davali ribu? Koju? Kojim redom?

Mi smo poceli ribu da jedemo sa nepunih 9.meseci. Poceli smo sa lososom, a sad jedemo skusu, haringu, smudja i soma. Obozava ribu.

Bas joj sad spremam ribu za rucak. Obozava je i cini mi se da bi mogla da je jede svakog dana. Prvi put sam joj dala ribu kada je imala deset meseci i odmah joj se svidela. Jede svu ribu pa cak i girice.Obicno joj dajem filet soma ili lososa,svezu pastmku,kecigu,smudja.....Inace ujak nam drzi ribarnicu pa uvek imamo svezu ribu,sto je jako bitno jer je riba lako kvarljiva,i uvek neke nove specijalitete iz njegove kuhinje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da, naravno, samo svezu ribu. Kupimo sveze, moj muz to fino ocisti (zna i voli) i skuva, pa podelimo u male porcije za bebca i u duboko zamrzavanje. Drugim recima, kupimo, na primer, ribe za nas, njemu spremimo 4-6 porcija u zamrzivac za naredne dve nedelje. Jedino sto smo smudja i soma jeli u kafani na Srebrnom jezeru i to tek uhvacene. To je bila uzivanjcija!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jana je juce prvi put jela jagode i odusevila se,jako joj se svidjaju. Danas je jela i tresnje i to joj je ok. Banane u poslednje vreme nesto izbegava,valjda joj se smucile. Jedva sam docekala ovo prolece, na pijaci zelenisa i raznog voca,ma uzivancija. Bas malo pre pricam sa mm da joj pravim sokic od jagode,zove,kasnije od kajsije i visnje,bar znam sta pije. Mada joj ne dajem sokice cesto - mozda tri,cetiri puta nedeljno - bolje da pije domace :P ,ha, mama vrednica :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kod duce to izgleda ovako (uglavnom):

oko 6h mleko,

oko 9h vocna kasica,

oko 11h opet mleko,

oko 14h slana kasica,

oko 17h mleko,

oko 19h sokic,

oko 21h mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sve je to super ali ja sam cula da po preporukama pedijatara ne bi trebalo ribu uvoditi pre prve godine zbog alergije...ali dobro ako nem,a reakcija onda nista :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.