Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Evo da dam par predloga od raznih jela koje spremam za moje dete

Krompir i blitva(spanac) skuvani i mleku,ocediti napraviti pire,dodati malo mleka i malo putera i jedno kuvano zumance.

Skuvati jedan cvet karfiola i jedan cvet brokolija(kuvati otklopljeno i moze da se doda koje zrno kima da ne nadima stomacic) a u posebnoj serpici skuvati komadic piletine,sve staviti u blender i sjediniti.

Skuvati sargarepu,krompir,pastrnak i dva,tri kolutica praziluka...u drugoj serpici skuvati komadic teletine,sve staviti u blender.

Sto se tice kolicine za meso kad se uvodi prvo ide 30g,pa posle 50g.

a zašto kuvaš u odvojenim šerpicama povrće i voće? ovako se sjedine svi sokovi i bude mnogo zdravije i ukusnije (bar meni tako deluje)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja beba ima 3 meseca,nocu spava 7-8 sati,preko dana sve ukupno 2 sata i kad god hoce da sisa ja mu dam.Ne gledam da li je proslo 3 sata ili sat.

potpuno isto i kod nas! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Пошто је моја беба престала да сиса у 4. месецу (променило ми се млеко због нове трудноће), а и док је сисала, пила је паралелно и Аптамил 1, педијатар нам је рекла да од 5. месеца можемо да почнемо са пиринчаним кашама.

Е сад, рекли су да нема шећера и соли до прве године а ове куповне Милупа или Хумана кашице у праху, имају шећер, не сећам се који, нисам знала шта да радим. А нисам имала млин за кафу да мељем интегрални пиринач, па док сам нашла млин прошло је доста времена.

Нисам је хранила по упутству ''сваки трећи дан нова намирница'', већ малтене сваки дан нешто ново. И даље је на Аптамилу 2, а од почетка сам јој давала повртне кашице ХИПП (оне су као органске, мада увозимо их из Мађарске а пореклом су из Немачке ваљда, ко ће га знати), као и Милупа и Хумана кашице у праху. После смо кренули са месним кашицама, сад већ додајем млади сир, павлаку, маслиново уље, на крају - хладно цеђено (беба има 8.5 месеци).

Једини проблем који имам сам ја - никако да се усудим да јој сама направим кашицу од поврћа и меса.

ja sam pirinač mlela ručnim mikserom pre kuvanja, pa ga opet izmuljam posle i bude stvarno kao kašica!

A zašto se ne usuđuješ da sama spremiš slanu kašicu? I meni je bila frka dok nisam počela, jer nisam nikad pre toga kuvala, ali kad sam krenula, bilo mi je isto i voće i povrće i meso :)

Moj bebac od 10 meseci nece ni da primiriše bilo koju slanu kupovnu kašicu (nije da mu ne bih kuvala, ali bar nekad, kad smo na putu i sl.)... Doduše, one su začinjene, pa imaju jači ukus od domaćih, pa moguće da je to problem... Mali gotovan :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dali je ko od Vas uveo u ishranu bebi od 10 meseci vec ribu i koju???

Dali ste uveli i dorucak,rucak i veceru??/

Dali dajete neku uzinu ili mleko izmedju obroka??

Ja još uvek nisam, ali planiram da mom sinu od 10 meseci uvedem ribu... Mislim da ću prvo oslić file, skuvati sa krompirićem i blitvom...

Uvela sam mu doručak, ručak i večeru, mleko pije kad se probudi i pre spavanja... Nemamo užinu i volela bih da mi oni koji to imaju kažu šta i kada daju bebama za užinu...

Između obroka ne pije mleko... Do nekog 8.meseca je posle kašica pio mleko, ali, kad sam mu uvela meso (sa 7 punih meseci) nisam mu viče davala mleko posle kašice (jer se onda ne apsorbuje gvožđe iz mesa ili nešto slično, svakako ne valja, kažu mi)...

Ali, moj mali nije sisao, pa moguće da je i zato brzo ozbacio to dnevno mleko... Već sa 8,5 meseci je počeo da pije sam opre i posle spavanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nikad se ne kuva u adaptiranom ili majčinom mleku. može se kuvati u kravljem mleku, ali punomasnom 3,2 posto mlečne masti.

Dnevna ishrana mog malca od 10 meseci izgleda ovako:

ujutro, posle budjenja, mleko (još uveko smo na formuli)

10h doručak - voćna kačica (sa ili bez žitarica), voćni jogurt, hlep i pavlakica sa jogurtom

14h ručak - slana kašica (povrće i meso/žumance)

18h večera - voćna kašica sa keksom (ako nije doručkovao voće), Hipp kačica za laku noć, neka kašica iz kutije

21h kupanjac i mleko

ne dajem mu sokove, jer mi jede voće. jedino ako kuvam jabuku/kručku, dam mu vodicu od kuvanja, koju obožava između obroka. ako ne taj sokić, onda voda...

još uvek nisam počela da mu solim, nisam mu dodavala masnoće, jer je bio krupan, ali polako mu dodajem sada.

pozdrav mamicama :)

dobro pošto me to jako zasnima a niko o tome ne govori mada moja beba ima 7 meseci i 3 nedelje to može hm? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dobro pošto me to jako zasnima a niko o tome ne govori mada moja beba ima 7 meseci i 3 nedelje to može hm? :unsure:

Može, ja sam pitala 2 pedijatra baš sa 6-7 meseci, i oba su mi rekla da smem... Ali sam ja tek kasnije to počela. Tek u poslednjih nekoliko nedelja ja sam dooosta opuštenija kada je hrana u pitanju, jadničak je tek skoro dobio priliku da lizne iz našeg tanjira, a obožava da jede kad neko jede :)

Kuvam blitvu, spanać u kravljem mleku, spremam poparu (koju ne voli, ali mama ne odustaje :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moze li mi neko dati savet kako da kombinujem sve ove namirnice tj kako da pravim dorucak a kako rucak i da li samo mlekce za veceru pred spavanje???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može, ja sam pitala 2 pedijatra baš sa 6-7 meseci, i oba su mi rekla da smem... Ali sam ja tek kasnije to počela. Tek u poslednjih nekoliko nedelja ja sam dooosta opuštenija kada je hrana u pitanju, jadničak je tek skoro dobio priliku da lizne iz našeg tanjira, a obožava da jede kad neko jede :)

Kuvam blitvu, spanać u kravljem mleku, spremam poparu (koju ne voli, ali mama ne odustaje :) ).

ok i ja sam planirala za jedno mesec dana ali u svakom slučaju hvala na odgovoru pozzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

!Nadala sam se da ce poceti duze a spava nocu kad budemo uveli dohranu ali od toga nista i dalje se budi na svaka 2h

Uh, i ja nadala , ali ništa...Skoro me drugarica, koja je majka četvorogodišnje devojčice,utešila informacijom da je njena ćerkica počela da spava bez i jednog budjenja noću tek sa navršenih 16 meseci....

@ majap

Nekoliko komadića bundeve malo obarim pa izmiksam sa nekim već poznatim ukusom,jer nije hteo bebac da prihvati danima....Danas sam spremila pečenu bundevu i dodala malo šećera, prošlo je ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, i ja nadala , ali ništa...Skoro me drugarica, koja je majka četvorogodišnje devojčice,utešila informacijom da je njena ćerkica počela da spava bez i jednog budjenja noću tek sa navršenih 16 meseci....

@ majap

Nekoliko komadića bundeve malo obarim pa izmiksam sa nekim već poznatim ukusom,jer nije hteo bebac da prihvati danima....Danas sam spremila pečenu bundevu i dodala malo šećera, prošlo je ok :)

hvala puno..pokusacu sa barenom bundevom prvo...a licno nisma pristalica secera i soli u ishrani,tako da necemo sladiti..nadam se da ce hteti...pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Minoza,tvoj beban je malo veci,ja mojoj Natialiji,takodje dajem zitarice za dorucak sa nekim vocem,suve sljive,suve kajsije,sveze voce ali sto se tice vecere,nece poparu,nece palentu,jaje ponekad,kad bih mogla samo bi jela sir,onaj u listicima za decu.Tako se ponekad nerviram oko hrane za nju,sve su to novi ukusi,dete mora da se privikne,valjda ce se sve srediti!Pozzz

Pa znam, ali on sve to jede odavno...Jedino smo u skorije vrijeme uveli po malo barene slanine. On uglavnom sve voli, samo da nije slatko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dojene bebe tesko mogu da uspostave taj red, da jedu na tri sata. MOj nikada nije jeo tacno na tri sata, a taj red smo spontano uveli kada je poceo da klopa ostalu hranu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj momak ima 11 meseci i ono sto voli, sto smo uveli do sada, a da je prihvatio lepo jede. I kolicinski je to ok. Ali ne ce nista novo da prihvati. Narocito me brine sto nece da prihvati mlecne proizvode, posebno sada kada sam prestala da ga dojim.

Cime vi hranite vase bebce?

Predlozi, recepti... narocito za slane obroke, sa slatkim rekto ko ima problema :)

E vidis, moj najvise voli slano, a slatko nam je veci problem...Nikada nije prihvatio mlijeko i jedino ga jede sa zitaricama. Ali zato obozava jogurt, kajmak, sir, pavlaku...

Povrce voli, narocito u vidu corbica ili zapeceno.

Zapeceni karfiol

Obaris karfiol, i prebacis ga u neku zdjelu za pecenje. Napravis smjesu od jednog jajeta, kisjele pavlake, malo prezle i malo mlijeka i prelijes preko karfiola. Stavis u rernu i zapeces...vrlo je ukusno i moj maleni to obozava.

Zapeceni krompir sa tikvicama

Isjeckas krompir i tikvice ma kolutice kao za musaka. Stavis u pleh i prelijes sa jednim jajem i slatkom pavlakom. Ako ste rpobali, mozete dodati i malo praziluka. Peci dok krompir nije gotov. Moj maleni se davi u ovome.

Ova dva recepta sam pocela da mu pravim kada je imao negdje oko 11, 12 mjeseci...

Ako ti ne voli jogurt, a voli voce, probaj da mu napravis vocni jogurt, pa u pocetku stavljaj vise voca, a manje jogurta i mijenjaj kolicine...MOj je tako zavolio jogurt i ovo mu je i danas najdraza uzina.

Ako ti voli hljeb, namazi mu nekog sira ili sta vec hoces i iskidaj na male parcice i ponudi da sam jede...To makar pali kod mog sinka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E vidis, moj najvise voli slano, a slatko nam je veci problem...Nikada nije prihvatio mlijeko i jedino ga jede sa zitaricama. Ali zato obozava jogurt, kajmak, sir, pavlaku...

Povrce voli, narocito u vidu corbica ili zapeceno.

Zapeceni karfiol

Obaris karfiol, i prebacis ga u neku zdjelu za pecenje. Napravis smjesu od jednog jajeta, kisjele pavlake, malo prezle i malo mlijeka i prelijes preko karfiola. Stavis u rernu i zapeces...vrlo je ukusno i moj maleni to obozava.

Zapeceni krompir sa tikvicama

Isjeckas krompir i tikvice ma kolutice kao za musaka. Stavis u pleh i prelijes sa jednim jajem i slatkom pavlakom. Ako ste rpobali, mozete dodati i malo praziluka. Peci dok krompir nije gotov. Moj maleni se davi u ovome.

Ova dva recepta sam pocela da mu pravim kada je imao negdje oko 11, 12 mjeseci...

Ako ti ne voli jogurt, a voli voce, probaj da mu napravis vocni jogurt, pa u pocetku stavljaj vise voca, a manje jogurta i mijenjaj kolicine...MOj je tako zavolio jogurt i ovo mu je i danas najdraza uzina.

Ako ti voli hljeb, namazi mu nekog sira ili sta vec hoces i iskidaj na male parcice i ponudi da sam jede...To makar pali kod mog sinka...

jako su ti dobri recepti svaka čast,a reci mi kada si počela da mu daješ pšenicu tj. hleb ,kifle ,griz,keks isl.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da dam par predloga od raznih jela koje spremam za moje dete

Krompir i blitva(spanac) skuvani i mleku,ocediti napraviti pire,dodati malo mleka i malo putera i jedno kuvano zumance.

Skuvati jedan cvet karfiola i jedan cvet brokolija(kuvati otklopljeno i moze da se doda koje zrno kima da ne nadima stomacic) a u posebnoj serpici skuvati komadic piletine,sve staviti u blender i sjediniti.

Skuvati sargarepu,krompir,pastrnak i dva,tri kolutica praziluka...u drugoj serpici skuvati komadic teletine,sve staviti u blender.

Sto se tice kolicine za meso kad se uvodi prvo ide 30g,pa posle 50g.

Zanimljivo,ali moje misljenje je da se meso i povrce kuvaju zajedno,jer se na taj nacin mesna supa ne odbacuje i hranljivije je:))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja mislim da povrće i meso treba kuvati zajedno... mislim da je lepše kad se ukusi pomešaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana,

to je i meni problem. Koliko tvoja Milica ima meseci?

ima 7 i 3 nedelje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja isto kuvam i povrće i meso zajedno s tim što prvo pustim meso da se malo skuva ono do pola pa onda ubacim povrće a onda izblendam i u to dodam i mladog sira koristim onaj od Šabačke mlekare tako da se dobije kao kremasta masa i jako bude ukusno i ja bih to pojela ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja isto kuvam i povrće i meso zajedno s tim što prvo pustim meso da se malo skuva ono do pola pa onda ubacim povrće a onda izblendam i u to dodam i mladog sira koristim onaj od Šabačke mlekare tako da se dobije kao kremasta masa i jako bude ukusno i ja bih to pojela ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo jednog ukusnog recepta sa žumancetom: obariti brokoli(ili karfiol), krompir i šargarepu, izgnječiti, dodati kuvano žumance i kašičicu pavlake, to obožavamo i beba i ja :)

voli da ručka i piletinu sa integralnim pirinčen, tikvicom i šargarepom, sve obareno, pa izmiksano...

voli da njupa bananu sa jogurtom, pečenu jabuku sa jogurtom (slabije, ali ipak jede)...

sa kojim još voćem mešate jogurt? biće lako kad dodju jagode, breskva, ali sada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E draga, moj bebac ima 3 meseca, trudim se da ga dojim, ali kad vidim da nece onda se izmuzem i ako nije dovoljno dam mu vestaka posto imam problem sa nadoilazenjem mleka.pokusavam da mu uspostavim nekli red da mu dajem na tri sata i otprilike je to to ali samo sto ponekad pojede vise nekad manje.Zaspi oko 22 i 23 spava do 3 mada se on nebudi nocu vec samo pocne da kenjka podojim i on zaspi,pa opet oko 6. budenje izmedu 8 i 9 pa oko 11 dremka pola sata sat pa budan do 14-15 i onda uhvati spavanjac oko 3 sata do 18h. oko 21 je kupanje i tako u krug.Ako dojis i ako nisi sigurna koliko pojede izmlazaj se i podaj to bebi.Otprilike ces znati koliko ti ima u sisi mleka i da li je sita.Ako trazi sisu podaj joj malo caja od komorace, trudim se da moja beba nepopije vise od 60 ml jer ako pocne da pije u cugu vadim flasicu i dajem joj sisu ili vestaka zavisi kako procenim da li imam mleka. toliko od mene nadam se da sam malo pomogla )))

Svaka majka je zabrinuta koliko joj i da li joj beba jede i napreduje,ali mislim da i sebi i bebi pravite medvedju uslugu tako sto se izmuzavate i dajete bebi flasicu.

Beba se navikne na flasicu,olenji i nece hteti vise da sisa .Pedijatar je tu da oceni koliko beba napreduje.To sto bebe imaju potrebu da stavljaju rucice u usta to im je refleks sisanja ,nisu uvek gladne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li bi neke od mama koje su presle na nemlecnu hranu tacno napisale redosled klopanja..kad?koliko?i koju klopu?znam da se dan pocinje i zavrsava mlekom ali ovo ostalo ne znam kako da uvedem?koji obrok? :P

Ja sam mojoj bebi davala prvi nemlecni obrok u podne .Da bi ispratila eventualnu reakciju na istu....kad je navikla na par novih ukusa onda sam joj ubacila jos jedan popodnevni obrok sa vec isprobanom hranom.U podne sam uvek isprobavala novu .

Prvo sam pocela sa MILUPA kasicom od rize koja u sebi ima adaptirano mleko i priprema se sa vodom ,a onda sam nastavila "slanom " hranom t.j. sa hranom koja nije slatka ,posto sam od mnogih majki cula da se bebe najlakse naviknu na slatko i posle nece kasice od povrca .

Tako da je tu bilo redom prvo krompir ,pa sargarepa ,pa kombinacija ta dva pa tikvica...

U sve to se moze ubaciti tvoje mleko .Tek posle povrca sam krenula sa vocem :)

Moja Lenka je sve lepo prihvatala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuk je sa 6m imao 5 obroka, otprilike ovako:

oko 6h ujutro je imao mleko 210-240ml

oko 10h je jeo voćnu užinu, kašicu

oko 2h je imao slani obrok, povrće

oko 18h je opet imao mleko

oko 22h mleko i spavanje

Sokić sam mu davala između, jer je on jeo na skoro 4h, pa sam mu na nekih 2h od jela nudila sokić!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo počeli sa nemlečnom ishranom sa 4m. Polako, prvo sve voćne kašice smo probali, samo ukuse, pa smo postepeno zamenili jedan mlečni obrok voćnom užinom. Onda smo sa 5m počeli isto tako da probavamo povrće i do kraja 5m imali slani obrok-ručak. Tada smo počeli večeru da zamenjujemo sa pirinčanim kašama... nisam ih ranije davala, tj probali smo, ali su jadnog Vuka nadimale pa smo ostavili za kasnije

Slažem se sa nekim od ranije ko je rekao da ne treba ništa uvoditi do 6m. Ima vremena za sve. Ako budem imala još beba, ništa pre 6m.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm, mi nismo odmah zamenili ceo obrok. Prvo smo isprobali sve ukuse, npr jedan dan dve-tri kašike neke voćne kašice, sutra malo više i onda ostatak i tako sa svim ukusima. Tek onda sam povećavala količinu, ali sam mu dodavala mleko, jer sam imala osećaj da mu to nije dosta čak i kad smo došli do cele kašice. Kad sam to rekla dr, ona mi je rekla da je to ok i da, kad uvedemo keks te kašice ipak biti sitije pa će moći da budu ceo obrok. Tako je nekako i bilo. Uglavnom, bilo je voće+mleko dosta dugo.

Sa povrćem je išlo lakše, isto smo sve isprobali pa onda smo povećavali količinu. Čini mi se da smo povrće dosta brzo zamenii kao obrok. Ili smo se već bili uštosili <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.