Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Imam i ja isti problem i hocu da se ubijem. Problem je shto sam dodavajuci razlichite vrste mleka, usput izgubila svoje, a ona sve manje pije kolichinski i sve redje. Imam 5 razlichite flashice sa 5 razlichitih cucli od razlichitog materijala i oblika i 3 adaptirana mleka (humana, nan i impamil) i ona i dalje plache i odbija hranjenje. Pa ti sama proceni da li sam izgubljena. Ne znam shta da radim... Sita je, raspolozena, nasmejana isto kao i tvoja, sem kad treba da jede... Uzhas :(

Kod moje komsinice bio je isti slucaj-njen mali nije hteo ni jedno adaptirano mleko,pa su na kraju morali da predju na kravlje,i to je jeo.Nije bas divan izbor,ali su morali tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj sin, koji ima 9 meseci, uvek pravi problem oko hrane. slane kasice uvek mesam sa jogurtom ili pavlakom. nece da zvace, nece sam da rucka, nema sanse, redovno se zagrcne ukoliko to nije maximalno propasirano tj izblanedirano. palentu nece, valjda mu je gusto :) nesmem da se usudim da mu dam plazmu, kao sto to rade mnoge mame koje imaju bebce istog uzrasta, jer bi on to bacio ili pregrizao na pola. tako sam mu dala koricu hleba i kad se nije ugusio, pregrizao na pola... mnogo sam tuzna zbog toga. :( imam osecaj da nikad nece poceti da jede malo krupniju hranu, jer ne zna tj nece da zvace, a verovali ili ne ima vec 8 zubica. a on samo guta. molim vas za savet kako da ga naucim da zvace, kako da mu dam malo krupniju hranu bez bojazni da ce da se ugusi... kad pocinju decasama da ruckaju prsticima?unapred hvala... puno vas ljubim sve

i ja sam isto pitala.pogledaj temu POMOC!!!,pa vidi sta su meni mame odgovarale.jos ste vi i dobri...moja cerka ima 13mes,i imamo isti problem.pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj bebac ima 5 punih meseci i pedijatrica mi je rekla da pocnem sa nemlecnim obrokom i to ovako.prvo jabuka , u prepodnevnim tj uzina obrokom,u obliku kasice,naravno prvo ide sisanje pa kasica pa sisanje, da bi sedmi dan izbacila mleko. 7 dana svaki dan povecavam po dve kasikice i da sedmi dan pojede oko 125g kasice,merilo kupovna kasica.pa zatim sledece nedelje uvodim rucak krompr isto tako pa zatim opet uzina pa vecera i onda dorucak.

Ova redosled mi se cini ok.Javljam kako bude teklo sa prihvatanjem hrane )))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi smo culi za "5 dnevnih porcija" voca I povrca koje treba pojesti za postizanje balansirane I zdrave prehrane.

Koliko vasa deca vole I jedu voce, a koliko povrce? U kom obliku im ga dajete- sveze ili suseno voce, na pari kuvano, bareno ili u jelima povrce? Da li imaju naviku da sami posegnu ili traze da im date da jedu? Koliko kolicinski pojedu i koje su im omiljene vrste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima 7 meseci i do sad nije odbio ni jednu vrstu voca ni povrca.. hvala Bogu, da kucnem u drvo.. sve rucka b010.gif Ni jednom se nije zgrozio. Ja sam, naravno, presrecna sto ne moram da mu guram na silu hranu. Ujutru mu za uzinu dajem voce, a oko podneva povrce za rucak. I jedno i drugo mesam sa zitaricama, a odskora mu dajem i povrce sa piletinom. Za sada mu dajem samo kuvano. Nesto se nisam pridrzavala onog da mu nekoliko dana dajem samo jednu vrstu namirnica, mozda u pocetku malo. Cilj mi je da ga odmalena naucim na raznovrsnu ishranu i da zavoli sve vrste voca i povrca. Procitala sam i da je maslinovo ulje zdravo za bebe, pa mu s vremena na vreme stavim 1 kafenu kasicicu u kasicu od povrca i mesa. Skoro sam se iznenadila kad sam mu stavila malo belog mladog luka, naravno obarenog, u kasicu, a on je i to smazao a015.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete voće prosto obožava... naročito jabuke... stalno sama traži da ih jede... dnevno pojede oko 2-3 voćke... povrće jedemo isključivo bareno, sveže ne voli... nisam sigurna da svakog dana pojede 5 porcije voća i povrća, ali tu je negde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete juce napunilo 3 meseca puni sta sme da se daje da jede osim mleka ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Сачекај још мјесец дана па му почни давати цијеђени сок од јабуке и мркве(разријеђен), па кашицу од печене јабуке.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Сачекај још мјесец дана па му почни давати цијеђени сок од јабуке и мркве(разријеђен), па кашицу од печене јабуке.

hvala za odgovor. znaci do 4 nista od voca i povrca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Па ја сам тако урадила, а тако и педијатри савјетују. Али ти опет најбоље познајеш своје дијете.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, sacekaj bar do 4. meseca, mada mnogi savetuju da se do 6 meseci nista sem mleka ne daje. Mi smo Mini krenuli da uvodimo slane kasice sa 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se sa prethodnim mamama..sačekaj 4. mesec i tada kreni sa kašicama, a možeš uvesti i neki jako razblažen sokić..prati reakcije deteta, šta joj prija i koliko, pa se tako i organizuj..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema naviku da posegne za vocem iako stoji na stolu velika cinija koju moze da dohvati.To joj je valjda genetski :( ,to svo voce ako ona ne pojede,mi ga nazalost,greota znam,bacimo.Nemamo naviku i iskreno lenji smo za to.

Sto se tice voca,Lea pojede obavezno u toku dana,bananu,jabuku,kivi,( i to sve sa zitaricama za dorucak i veceru ) i jednu pomorandzu cedjenu za sokic.

Sad kad se pojave breskve,njih obozava(bar je prosle sezone) njih cemo seckane za uzinu ;) lubenice,dinje...takodje.

Sto se povrca tice,jede ga obarenog 150 gr svaki dan i to bukvalno sve, sem kelerabe jer se "davi" od onih drvenastih tracica.I pojede na to popodne malo od onoga sto mi jedemo (vise zbog porodicnog sedenja za stolom,nego zbog klope) supicu-corbicu i sta u njoj vec bude ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne moj zuruti,ima vremena,najesce se u zivotu. Jos je malecko da bi mu opterecivala stomacic sa bilo kakvom hranom i sokicima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upomoc majke kazite mi kako vi hranite decu ovog uzrasta 9mes mi imamo rano ujutru podoj,oko9 dorucak mlecna kasa sa zitaricama,opet podoj pa oko13 rucak meso ili zumanac sa povrcem oko 16 uzina neka vocka ili sok oko 19 vecera vocna kasa i pred spavanje opet podoj a bogami i u toku noci i obroci su mu od 130 do 150 grama ali sam se zabrinula jer na poslednjem pregledu je nabacio samo 400gr mozda zbog zubica koji su umedjuvremenu izbili a i na nekom sajtu sam nasla da bi trebao obrok da mu iznosi vise od 200gr a on to nema sanse da pojede pomagajte :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete juce napunilo 3 meseca puni sta sme da se daje da jede osim mleka ?

ako ti lepo napreduje do 6 meseci nemas potrebe nista da uvodis moje je dete samo sisalo do 6mes i svakog meseca je dobijao izmedju 1.2oo i1.700gr dok sad kad jede jedva dobije 500

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Evangelinom. Ukoliko beba fino napreduje stvarno nemas potrebe da joj ista drugo dajes osim mlijeka. Marija je samo dojila punih sest mjeseci, tek u 7 mjesecu sam joj uvodila kasice. Prvo sam joj davala sokice od mrkve i cijedila jabuku, kasnije sam joj davala kasice od voca,najbolje od sezonskog voca,tj. da joj ti napravis, ali kada joj budes uvodila jednu vrstu voca prvi put joj daj 2-3 kasicice, sutradan malo vise, itd. Tako i za ostale vrste.To ce ti i pedijatri preporuciti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista se ovde do punih 6 meseci ne preporucuje, a onda tek poceti sa pirincano-mlecnim kasicama, povrcem, pa onda vocem. Sokovi se ne savetuju jer se cedjenjem gube vlakna iz voca, posebno ako se koriste sokovnici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete juce napunilo 3 meseca puni sta sme da se daje da jede osim mleka ?

i ja se slažem da je još uvek rano da bilo šta daješ detetu... jedino ako ti lekar ne savetuje drugačije... mada sumnjam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja da kucnem u drvo, moja jede sve osim zelene salate i svezeg zelenisa... Kuvano ili sveze (koje moze) povrce tamani. Omiljen joj je kukuruz secerac direktno sa klasa i u stanju je po 3 cela da pojede uz obrok. Jede i bareni brokoli, karfiol, par vrsta ovdasnje boranije, grasak, svezu i barenu sargarepu, tikvice, krompir, paskanat, paradajze svih vrsta, a u jelima nista ne preskace.

Od voca je ne mogu odvojiti i ume da se sakrije i da ga jede kad me pita da li moze, a ja kazem ne jer ce pokvariti apetit za rucak/veceru :rolleyes: Omiljene su joj borovnice- danas je pojela 200gr, voli sljive, jabuke, breskve i nektarine, dragonfruit (i meni omiljeno), jede i banane, a citrusno voce (na oca) jesce dok joj ne zabranis. Jede dinje, lubenicu, ananas- u stvari ne znam dal ima ijednog koje ne voli...

Voce retko kuvamo u kompotima, samo joj going-bananu na puteru i narandzi spremam, a ostalo sve grize, ne seckamo, ponekad tek za dezert napravimo vocnu salatu od mesanog voca sa jogurtom ili sladoledom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sin jede voce, voli sve...a ovo malo siljavo hoce samo bananu i to retko. Cesto joj umiksam i napravim sok, jedino tako je prevarim da sto od vitamina stavi u usta. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MOjin bananu obozavaju..ali i jabuku tamane...za ostalo nesto i nisu zainteresovani...

a od povrca obozavaju brokoli...spanac..blitvu....to bi jeli svaki dan....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete juce napunilo 3 meseca puni sta sme da se daje da jede osim mleka ?

Sacekaj jos malo pa mu daj kasice u prahu.Ja sam mom sinu pocela da dajem sa 3.5meseca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sin jede voce, voli sve...a ovo malo siljavo hoce samo bananu i to retko. Cesto joj umiksam i napravim sok, jedino tako je prevarim da sto od vitamina stavi u usta. :(

I kod mene isto..mladji sin sve ama bas SVE JEDE .. voce ,povrece.najvise voli bananu ,kivi,jagodu.. dok stariji sin isto hoce bananu i to veoma veoma retko.. Pokusavala sam da ga prevarim ,i da mu dam prvo ovaj kupljeni vocni jogurt ,a posto obicno trazi jos,ja mu zamenim i da mu ovaj sto sam mu ja pravila(BANANU I KIVI _ ) on samo pljune,.. .. a meni je bas krivo zbog toga.. jede i jabuku ponekii put,ali je i to veoma retko i mali je pojede ,dva -tri griza... ali zato slatkise obozava,. uzas..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.