Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Evo mene Jopet ovdje;-)

Sjetila sam se neceg pa da pitam. Doduse, nikad nisam znala sta je od ovoga ispravno i zasto.
Kada se daje ta prva kasica, da li posle podoja ili prije?Recimo beba je odspavala jednu turu, probudila se i vi je prvo podojite pa joj onda date kasicu ili obrnuto?

Mislim, tj negdje mi je u malom mozgu:-)da se prvo podoji pa onda nahrani kasicom. To valjda tako dok beba isprobava nove ukuse. A tek kasnije, kad ta kasica postane pravi obrok, e onda se nakon njega beba podoji(da zasladi jel te:-)

Ja evo i odgovorih sebi hahaha

Nego,sta vi mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo kasica, pa onda podoj da se dopuni. 

Posto vecina beba na pocetku brljavi, tj ne najede se. 
 

svejedno voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta je ispravno, ja sam u pocetku davala posle podoja mislim bas tako kako si opisala, nekad je jeo manje nekad vise i tek mozda sa 8 meseci je kasica postala  bas obrok .

snowhite voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Domaća supa bi trebala da bude neizostavni deo ishrane svake porodice. Ja bar jednom nedeljno skuvam pun lonac supe koju onda imamo za nekoliko dana. Ćerka je baš i ne voli,ali tanjir supe pre glavnog obroka mora da se pojede,to nam je pravilo. I malu ću isto tako učiti. Inače znam dosta ljudi koji nemaju tu naviku,znam čak i jednu devojku koja je kod mene prvi put u životu probala domaću supu i mislim da je to velika šteta. Ta devojka se tada bila čak zgrozila kako moje dete glođe pileću nogicu i jede bubac,džigericu,zelen lišće i ostalo :lol:

zeklica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zeklice, dobar tekst. Al nemam kad da ga citam. Uglavnom ja sam veliki pobornik supe, od 7 dana u nedelji barem 5 imaju za predjelo juhu;-)
Onu iz kesice ne podnosim.
Posto imam expres lonac sve brze i lakse ide, kad je u pitanju kuvanje mesa. Piletina, teletina, junetina, kosti...od svega pravim supu.
Ne znam zasto se u tekstu pominje visesatno kuvanje kostiju. Ja to u expres loncu za cas skuvam. Onu srz iz kostiju volimo i jedemo.
Jos te kosti dobijamo za dz u mesari i samo onaj ko ne zna blagodeti supe od kostiju moze to da propusti...steta.
Inace, planiram i bepcu da kuvam i zamrzavam male porcije, mislim na bujon.

zeklica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo davno izasli iz ove price, ali da podelim neke zanimljive informacije koje sam juce cula...

Gostovao je u jutarnjem programu poznati deciji gastroenterolog iz Tirsove.

On je izmedju ostalog pomenuo, da su bebe danas drugacije, tj da imaju ranije potrebu (pre sestog meseca) da probaju drugu hranu, pored mleka. Takodje je savetovao da se do osmog meseca blenda, od osmog da vezbaju zvakanje, a vec oko prvog rodjendana komadi. Ako se ne forsira urodjeni refleks zvakanja koji se javlja oko osmog meseca, postoji opasnost da ga beba pocinje potiskivati i zaboravljati. 

Bilo je intresantno slusati njegovo vidjenje kako danasnji roditelji od ishrane dece prave filozofiju, i od prevelike ljubavi i brige ih upropaste.

 

zeklica i Tasa021 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poznati deciji gastroenterolog iz Tirsove je izmedju ostalog pomenuo, da su bebe danas drugacije, tj da imaju ranije potrebu (pre sestog meseca) da probaju drugu hranu, pored mleka. T

Bilo je intresantno slusati njegovo vidjenje kako danasnji roditelji od ishrane dece prave filozofiju, i od prevelike ljubavi i brige ih upropaste.

Naši stručnjaci znaju svašta što Svetska zdravstvena organizacija ne zna. Pretpostavljam da nije neuke široke narodne mase upoznao sa metodologijom naučnog istraživanja kojom je izmerena i kalendarski utvrđena ranija potreba današnje dece da probaju nešto osim mleka.

A ovo za filozofiju bih se složila da se ne moramo suočavati sa GMO i sličnim pošastima savremenog sveta. OK, ne moraju da jedu amarant, kinou, mango i avokado, mogu da jedu to što i porodica jede, ali mi i pravimo filozofiju od ishrane jer smo sluđeni oprečnim i zastrašujućim informacijama i savetima sa svih strana.

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa gde ste vi Tangerine:wub: Odavno te nema na forumu...

Da, pomenuo je SZO, kao da su oni taj kalendar utvrdili, i dalje se nisu prilagodili novim generacijama. 

On je bas naglasio da potreba za drugom hranom nije nutritivna, vec senzorna, dakle da neke bebe imaju potrebu da probaju drugi ukus, i da u tom smislu brze sazrevaju. 

To je pomenuo jer ima sve vise roditelja cija deca odbjaju mleko, da se ne plase uvodjenja druge hrane. 

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zene, kako spremate bundevu za vaseg bebca? Sledeca nam je bundeva na spisku da se uvede, receno mi je da je zapecem u rerni i sta onda? Samo sastruzem sa kore, izblendam i izvol'te?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, tacno tako. Mada ja je ne dajem samu mego u komb. sa jabukom.
Ostatak u kockice pa u zamrzivac. Pusah vec u caskalistu.

P.S. ispeces je u rerni. a ne zapeces;-) postopo meni zapeci ima drugo znacenje;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pozdrav svima. ne znam gde da postavim ovo pitanje... sa koliko meseci ste bebi uveli treci nemlecni obrok???? dr nas je savetovala da dam bebi 3 obrok,ima 7 meseci... meni je to rano, mozda gresim kada tacno ste uvele vi vasim bebama??? veliki pozdravv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nas je doktorka savetovala da treba vec da imamo 3 obroka sa 7 meseci, mi imamo jedan i to sad mrljavi jer je prehladjen. Cujem svakog sta ima da kaze a uradim po svom. Kad prihvati dorucak lepo onda ide rucak... navodno rucak ide mesec-mesec i po od dorucka, tj. kad lepo pocne da jede dorucak i kad mu ne treba dopuna mlekom posle dorucka... Pa sa koliko ste vi poceli uvodjenje c. hrane? Vidis po bebi da li trazi ili ne, sve je to individualno. Ja se nakanjujem sad da dam i rucak, pa cu mu nastaviti nove namirnice naravno ujutru uvoditi, a ovo sto je probao do sad ide popodne. 

Tasa021 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta je sad ovo novo? :) do sada uvek bilo da se prvi obrok uvodi bliže podnevu, a sada dorucak. Bome, ja prvo uvela obrok oko 11-12. Posle cu dorucak, pa na kraju veceru, ili obrnuto. Nemam pojam a vise.

Mi za sada imamo jedan obrok, i nismo ni blizu drugog . KAda napuni 7, onda cemo drugi, pa treći je ok sa 8. Videcemo. Da ne pričam bas unapred puno. Ali tako je bilo sa prva dva.

a nije da mi bas prva dva imaju sto godina, nego 4 i 2,5 :) nije to bas tako davno bilo :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Earl i ja njemu dajem oko 11-12 prvi obrok ali ja to zovem dorucak, pre toga jednom ili dva puta sisa. Drugi obrok zovem rucak a treci vecera kako koji budem uvodila. Mi imamo 7,5 evo a krenuli smo sa 6 punih meseci i zagazili u 7 jedan dan :) znas kad me mrzi sve da uvodim taj rucak... a i sad mrlja li mrlja,evo danas nije nista hteo-ako je pojeo uopste kasicicu-dve jer je bolestan i sad mu je sika sve. Doduse malome brine jer je poceo povracati tj. bljuckati posel obroka, sacekam malo,dignem ga cak pa onda na stomak. Veliki je on za bljuckanje. Pripisacu to sada slinama i bolesti.

Izmenjeno od strane zeklica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije mali, normalno je to bljuckanje . Ipak se polako navikava na hranu, pa jos i prehlada. Evo moja mala zna da bljucne posle jela, iako je potpuno zdrava. 

inace, omiljena hrana joj je šargarepa i avokado. Davala sam joj avokado sa bananom. Pojede sve dete :) a šargarepu tamani kao prasence malo. I lepo joj danas zbuckam avokado i šargarepu , nije bas da je nesto divnog ukusa, podseća na koštunjavo voce najviše, ali ona je oduvala :) pojela do poslednje kašike.

Vise voli kada joj pravim povrtne kasice i koje nisu preterano slatke . Tipa bas zrela banana. 

Do sada je jela bananu, krušku, zobene kasu , jabuku, šargarepu, napravila sam presedan i dala joj jedan krompiric , avokado...  sutra cemo šljivu najverovatnije . Ostalo mi je jos pola avokada pa da ugasi slatkocu od šljive :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Mi sve sad nesto tapkamo u mestu,nismonovo uvodili nista sada... inace smo probali- batat, pirincani i proseni griz, jabuku, cveklu domacu, kinou, avokado, luk crni,kelerabu, tikvicu, pastrnak domaci ali to samo dva puta mu dala (mada i luk sam tako a i meso pilece samo 2x)jeo je i dm bio onu kasicu mesanu-banana,dunja i kruska... kukuruzno brasno mu kuvala juce to je izbojkotovao skroz, ispljuvao se samo pa ga prala, ajd bolestan je sad... Bananu mu nisam davala ovako jer ne znam poreklo a ona kasica je organska i bez secera dodatog bila... uveli smo i maslinovo ulje i cejlonski cimet-ali njega jaaako malo stavim a i retko ga bas dajem-nekad uz jabuku. Hocu sad da mu uvedem koprivu mladu ali moram negde naci da je cista... Sargarepu i krompir nisam jos davala. Uskoro sam mislila i karfiol da mu probam dati...

Nije mali, nisam to rekla, rekla sam da je veliki za bljuckanje. Nije bljuckao ni kad je bio manji a sad da bljucka, verovatno zbog bolesti sad, videcemo.Zeza on sa tom hranom, taman se malo ustalio, mada ne pojede on ni inace puno-nekoliko kasicica, al eto sad bolestan, a mislim i da nece da otvara usta jer mu cistim jezik stalno pa sad bojkotuje...

Izmenjeno od strane zeklica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Htela sam da napisem da nije veliki za bljickanje :D 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zeklice, bojkot jw i kod nas sto se tice hrane. Zubici nas muce.
Kopriva je super. Ja je spremala prije neki dan. Moji ukucani obozavaju corbu. Bebanu sam je 'zacinila' sa kasikom mladog neslanog kajmaka;-)mmmm al dzaba, kad on sve nekako na silu jede...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, do kog uzrasta važi da jaje i meso ne idu u istom danu? Ne mogu da se setim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Valjda do godinu dana.

Smokve, kad?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne secam se da sam naisla na podatak za smokvu, ali ja bih rekla da je ok sa godinu dana... Mozda da pozovemo @zeklica ona je streber na svim casovima prati :P :*

zeklica, Tasa021 i snowhite volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi je probali juce i nema nikakve reakcije, mozemo slobodno da je njopamo;-)

Zone* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.