Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Muči me danima pitanje KADA UVESTI GLUTEN? 

Ovih dana samo o tome čitam na netu, ali nailazim na informacije o uglavnom dojenim bebama. Ono što sam skapirala jeste da je ranije bilo -što kasnije uvođenje-, u nekom 7, 8.mesecu, a sada se prepliću neke informacije o tome kako se preporučuje uvođenje glutena pre 7 meseca. Ono što me buni je što se u tekstovima uglavnom navodi "za dojene bebe", pa ne znam jel to isto važi i za bebe na formuli. 

Opet kopiram ovaj tekst, ali su i svi ostali na koje sam nailazila maltene slični, ako ne i isti. 

Ono što mene zanima konkretno je:

1. Kada da planiram uvođenje glutena?

2. Da li se voditi onim starijim istraživanjima da je bolje što kasnije, ili ovim novijim, da bude pre 7.meseca? 

3. Da li možda za  bebe na adaptiranom mleku važi kasnije uvođenje? 

4. Kada ste vi uvodile? 

Svašta me interesuje, ja bih lično kasnije uvela, ali su me ova nova saznanja pokolebala. Ovih dana moje psihičko stanje je "preopterećena glutenom" -_-

 

Inače do sada smo uveli šargarepu, krompir, pirinač, kukuruz, jabuku, krušku, šljivu, bundevu, bananu. Još uvek nemamo zamenjen ceo obrok, ni pola,  štaviše i ovo što je uvedeno je možda po samo 1, 2 kašičice od svega. Neće više, uzalud mi je forsirati i ne trudim se, čisto mu dajem da proba nove ukuse i da nauči da žvaće. 

Pokušala sam da mu ubacujem kroz mleko, na flašicu, tako može da pojede više, ali sam prestala zahvaljujući savetima mama sa foruma da kasnije ne bi bilo problema, u smislu da i to što sada pojede nije u svrhu sitosti već se čisto učimo da žvaćemo. 

 

Zvog toga su Evropsko udruženje za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu(ESPGHAN) kao i Severnoameričko udruženje za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu (NASPGHAN) 2008 godine svoj stav revidirali:
 

  • Ekskluzivno dojenje do 6 meseci je poželjno...
  • Dopunsku nemlečnu ishranu ne treba uvoditi pre 17 nedelje niti posle 26 nedelje bebinog života...
  • Nema ubedljivih naučnih dokaza da izbegavanje ili odlaganje potencijalno alergogene hrane kao što su riba i jaje smanjuju alergijska ispoljavanja u odojčadi i sklonost ka ispoljavanju alergije kasnije.
  • Kravlje mleko je siromašan izvor gvožđa i zato ne bi trebalo da bude osnovno mleko za ishranu beba do 12 meseci...
  • Treba izbegavati rano (pre navršena 4 meseca), kao i suviše kasno (nakon navršenih 7 meseci) uvođenje GLUTENA u ishranu odojčadi...
  • Odojčad i mala deca ne bi smela da budu na vegetarijanskoh ishrani...''


Izvor:

Complementary Feeding: A Commentary by the ESPGHAN
Committee on Nutrition; Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 46:99–110 # 2008 by European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition and North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition

Cupavica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Crnokosa, mislim da da, koliko se secam, bebama na ad se nesto kasnije uvodi gluten, ali potvrdice ti vec neka mama koja ima iskustva sa ad. Mislim da mozes sa 8 meseci. 

Cupavica i crnokosa volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako nekako sam i ja mislila, ali me ovaj čika Gugl što više čitam, sve više zbunjuje. B)

Da nađem vremena da izlistam celu ovu temu unazad da razrešim misteriju :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala zene...:wub:  

cini mi se da sto vise istrazujem, sve manje znam sta mi je ciniti!..:mad: jos mi je pedijatar rekao da joj uvodim ch kasno poslepodne da bi bolje spavala, to mu nisam ispostovala ali sam zato mislila da sledeci obrok bude kao ta vecerica, tipa neke zitarice sa ADom pa da posle kupanja oko pola devet sisa i spava... 

da, sacekacu svakako, nama je sutra tacno 6m, uvescu taj drugi kroz 20ak dana...valjda ce biti sve ok...:)

crnokosa i gluten :ph34r::wub:

Mašimoto voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 4 meseca, i sa neki 4.5-5 meseci planiram da pocnem polako sa udvodjenjem hrane, za pocetak samo malo da proba (cisto kasicu-dve, i posle opet da sisa).... Pedijatar mi je rekao da pocnem prvo sa pirincanim kasicama, kupila sam takvu Baby king, ali imam dilemu oko pripreme... cula sam puno mama da kasice spremaju sa svojim mlekom, a posto ja imam puno mleka volela bih da joj spremmim sa mojim mlekom, ali ipak nisam sigurna da li sme... da li je probao neko da sprema na ovaj nacin, i koji je postupak pripreme?

Cupavica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame koje doje uglavnom tako i spremaju, sa svojim mlekom. Samo vidi da li se ta kašica priprema sa mlekom (mada je uglavnom tako) i slobodno ubaci svoje mleko. Taman posla da li sme, preporučuje se :) 

Što se postupka tiče, lepše će ti objasniti mame  koje to već rade, ali kontam da na kutiji piše postupak za spremanje sa vodom ili formulom, pa ti to samo zameni svojim mlekom i to je to. 

Srećno sa uvođenjem i prijatno :D

MajcheMaja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@MajcheMaja : Nisam spremala te kupovne kašice, mada sam razmišljala pre početka dohrane, čitala, proučavala i zaključila da se retko koja kašica pravi sa AD mlekom (koje bi ti u ovom slučaju zamenila svojim), a da je prigodna za taj uzrast. Dobro pogledaj šta sve sadrži sama kašica, moj iskren savet ti je da, ako se sprema sa vodom, odeš u zdravu hranu, kupiš pirinač, skuvaš, dodaš malo svog mleka kad već izmiksaš i to je to. Ako se sprema sa vodom, u sebi već ima AD mleko, a šta će ti to, kada je dojiš?

Ja sam ovako razmišljala i idalje imam isti stav. Samo da se ogradim za Baby King, ne znam kakve su žitarice, meni su naturali na nos uglavnom Milupine.

MajcheMaja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo da naturim i ja na nos milupine, samo i iskljucivo samo jer nemam iskustva sa drugim kasicama. :D:D dakle, zelena Milupa, pirinac bez mleka je od 4 meseca, ja sam rastvarala sa svojim mlekom jedno vreme.

pogledaj i ostale proizvodjace, sigurno imaju pirinac bez AD mleka vec dodatog. 

MajcheMaja i Jeca&Nani volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

mi koristimo milupine ,baby king i humanine ,skoro smo uveli keksolino cokolinio i rizolino ,beba lepo rucka :) s obzirom da je do 8 meseci pretezno dojena  :) one koje se spremaju sa mlekom spremam ih sa kravljim mlekom i lepo je prihvatila ,jos uvek sisa pa na primer rano ujutru sisa pa oko 10h ima neku mlecnu kasicu, zitarice ili voce sa keksom  ,po nekada griz ili palentu :) pa oko 13h ili 14 kako kada ogladni ima neko varivo (ako nismo kod kuce teglicu )za rucak, pa oko 16 ili 17h uzina - sisa :)  ,oko 19h vecerica nesto lagano po nekada joj dam plazmu i mleko ma da nije neki ljubitelj plazme vise voli bevitu ,i u 20:30 sisa i spavanjac :) preko dana joj ponudim vodicu ,sokic cedjeni ili neki cajic :) neretko joj ponudim smuti :)

Izmenjeno od strane Jeca&Nani
greska u pravopisu
MajcheMaja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na ovome to sam uzela pise da se sprema sa mlekom, i da se prethodno mleko zagreje... e, sad mene buni da li smem da zagrejem moje mleko... Inace, ja i dalje zelim da ona sisa, i da joj svaki obrok bude sisanje...

 @Ivushka , ovo  zelim da joj dam po malo da proba, cisto da beba vidi da postoji jos nesto pored sisanja...nemam neki drugi razlog, ona super sisa, lepo napreduje (udvostrucila je tezinu sa rodjenja na sistematskom pregledu sa 3 meseca), ja imam fabriku mleka :D al, eto zelim da proba jos nesto, samo je to razlog

Hvala svima na odgovorima :)

Ivushka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majche, izvini sto se ubacujem, ne zelim da ti namecem svoje misljenje, daleko od toga, samo da ti kazem da zaista nema potrebe da zuris sa UCH. Beba ti lijepo napreduje, mlijeka imas dovoljno, zato ti je moj savjet da sacekas bebine prve znakove da je zainteresovana za drugu hanu, a to moze odsad mjesec ili dva.

Mada ja tebe i razumijem u neku ruku, tako sam i ja sa prvim djetetom, jedva sam cekala da krene da jede drugu hranu, i tako mi pocesmo sa uch sa 5 mjeseci a sad sam gotovo sigurna da smo mogle i kasniije.

U svakom slucaju, zelim vam da lijepo ruckite kad god da krenete;)

Iskreno, sa ovim iskustvom, ja kazem zlatno li je dok samo sisaju, nema razbijanje glave oko toga sta, kako, oce li pojesti ili ne i sl<_< Zato cu sa ovim trecim da gledam da sto duze iskljucivo sisa;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majche, izvini sto se ubacujem, ne zelim da ti namecem svoje misljenje, daleko od toga, samo da ti kazem da zaista nema potrebe da zuris sa UCH. Beba ti lijepo napreduje, mlijeka imas dovoljno, zato ti je moj savjet da sacekas bebine prve znakove da je zainteresovana za drugu hanu, a to moze odsad mjesec ili dva.

Mada ja tebe i razumijem u neku ruku, tako sam i ja sa prvim djetetom, jedva sam cekala da krene da jede drugu hranu, i tako mi pocesmo sa uch sa 5 mjeseci a sad sam gotovo sigurna da smo mogle i kasniije.

U svakom slucaju, zelim vam da lijepo ruckite kad god da krenete;)

Iskreno, sa ovim iskustvom, ja kazem zlatno li je dok samo sisaju, nema razbijanje glave oko toga sta, kako, oce li pojesti ili ne i sl<_< Zato cu sa ovim trecim da gledam da sto duze iskljucivo sisa;)

Ma nemas razlog da se izvinjavas, znam da si u pravu....nego sto ti kazes prvo dete pa jedva cekas da proba jos nesto.... jer, ona bas voli da sisa, npr. kad negde odem ostavim joj moje mleko da joj tata da na flasicu... ona popije nekih mozda 100ak ml (cisto dok je bas mnogo gladna)... i nece vise, al kad joj ponudim posle siku, nikad ne odbija, uvek jos hoce.... Neka je jos malo, pa se nadam da ce uskoro poceti da pokazuje neke znakove da zeli nesto drugo, i da cu ja uspeti da prepoznam  da je to to :) Jer ne zelim ni da joj dam prerano pa da ima probleme sa varenjem, ili da prestane da zeli da sisa :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MajcheMaja, mislim da smes malo da podgrejes, tipa u flasicu pa u toplu vodu. Ali, ako nije iz frizidera mleko, msm  mnogo hladno, mislim da nema potrebe grejati.:)

MajcheMaja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na odg, divne ste... a da li mozete da mi kazete bar neki od znakova da beba zeli CH, jer ja sa ovom mojom fabrikom mleka imam osecaj da ce joj jos dugo biti dovoljno da se narucka, ona sad sa 4. meseca porucka jednu siku... drugu moram da muzem :( pa nzm po cemu cu ja videti da ona zeli CH, kad imam mleka uvek vise od onoga sto joj treba po obroku... mozda sam malo konfuzno obj, ali se nadam da razumete sta zelim reci :)

Jeca&Nani voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kada sam joj u pocetku pripremala da klopa skoro u sve sam izmlazavala moje mleko ,da bi bolje prihvatila ,sa nekih sest meseci smo pocele to je bilo kasicica ili dve pa podoj cisto da oseti ukus ,i naravno pila je vodu ,od prvog dana ,do 8 meseca je pretezno samo sisala jer je lepo napredovala nije imalo potrebe za "celim obrokom" a mleko sam grejala u toploj vodi plus stavim na radijator da se brze zagreje majcino mleko ne sme da se greje na vatri ,na primer kada sam joj pravila griz spremala sam pola sa vodom da bi ga skuvala pa posle dodam moje mleko ,sada ima 9 meseci i ima 3 obroka (dorucak,rucak i veceru ) ja bi je jos doila iskljucivo ali beba ima vece potrebe za hranom puzi .aktivna je pa samim tim ima i vecu potrebu za hranom .planiram da je dojim do 12 mes :) 

MajcheMaja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na odg, divne ste... a da li mozete da mi kazete bar neki od znakova da beba zeli CH, jer ja sa ovom mojom fabrikom mleka imam osecaj da ce joj jos dugo biti dovoljno da se narucka, ona sad sa 4. meseca porucka jednu siku... drugu moram da muzem :( pa nzm po cemu cu ja videti da ona zeli CH, kad imam mleka uvek vise od onoga sto joj treba po obroku... mozda sam malo konfuzno obj, ali se nadam da razumete sta zelim reci :)

moja je na primer pocela da mljacka kada mi u kuci jedemo ,a isto sam imala nenormalno mnogo mleka ,kolicina nije bitna jer videces i sama da ne zadovoljava njene potrebe jer ce beka postajati sve aktivnija ,moja je na primer pocela da se budi nocu po x puta gladna i trazila da sisa ,kada sam joj uvelaq veceru probudi se 1 ili 2 puta nocu .inace je sama pocela da spaja celu noc da prespava pa od jednom pocela mnogo da se budi,zbog toga sam ukapirala da joj trebaju obroci pored mog mleka jer ono protrci samo kroz nju  ,znala je i na 10-115 min da mi trazi da sisa ,takozvani "skokovi u razvoju " ona ih je imala u 3 pa 6 i sada 9 mesecu ,primetim da posise vise mleka nego inace.nadam se da sam ti pomogla :)

MajcheMaja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo ovako vremenski poceli da jedemo, nisam se oslanjala na te znake nesto posebno. A poceli smo nesto posle 5.5 meseci. Kao sto vec neko napisa, mislim da nema potrebe ranije da pocinjes kad vec imas mleka.

Moram samo da pitam, zasto se izmazas? Msm samo sebi pravis posla. Ako prestanes da se izmazas(naravno postepeno), imaces taman koliko bebi treba, a neces gubiti vreme posle podoja. :)

MajcheMaja i Brezica volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa izmlazam se zato sto ima mnogo mleka, i ako  npr. moja Mica sisa, ona moze da posisa jednu ne bas celu, tu koju je ruckala ne moram da izmlazam, a druga je ogromna, i ako je ne izmuzem postaje tvrda, pocinje da boli... Ujutru su obe takve, tvrde i ogromne, jer Mica ne jede nocu... tako da moram da se izmlazam...:( inace to mi je jako dosadno, i bas me mrzi... al sta da radim,ja bih najvise volela da ne moram to da radim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sve je tu po principu ponuda-potraznja. najbrze bi smanjila mleko ako bi izmazala samo taman toliko da maaalo omeksas tu na kojoj ne doji. Samo koliko da malo omeksa.

Mogla bi i postepenije. Tipa, ako po jednom izmuzavanju izvuces 100ml, sutra na isto izmazanje izvuces 80ml, sl dan 60ml. Smanjice se sigurno, dok jednog dana ne budes morala uopste da izmazas.

Jeca&Nani i MajcheMaja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@MajcheMaja : Nisam htela da ispadne da ti popujem, samo sam prenela svoje razmišljanje :) Ovde ima mnogo iskusnijih mama od mene, ali sam skoro prošlo uvođenje nemlečne hrane, pa rekoh da podelim iskustvo. I ja sam imala gomilu pitanja i nedoumica, a sada se osećam kao expert :lol: Samo prati bebicu, i to će biti dovoljno.

Devojke su već sve rekle o znacima da beba hoće još nešto da ručka sem maminog mleka, pa ne bih imala ništa da dodam. Samo obrati pažnju na to izmlazanje, da ne dođe do hiperlaktacije. Moja N oduvek sisa noću, pa su u jednom momentu grudi omekšale, ne sećam se tačno kada.

MajcheMaja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Hvala vam puno :) pokusacu malo manje da izmlazam, al ja se jako plasim da se ne stvori mastistis... svi su me plasili sa tim u pocetku tako da sam ja uvek vodila racuna da se redovno izmlazam... Cim bebac zavrsi ruckanje tata je drzi da podrigne, a ja se izmlazam, to je postala praksa... Pokusacu sto kazes, Cile, da malo manje kolicinski praznim, pa mozda se smanji vremenom :) ajde javicu kako napredujem 

Izmenjeno od strane MajcheMaja
pahuljica1, Avri i Jeca&Nani volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nece to tako lako, ne brini.:) Naravno, kad osetis tvrdo izmazaj, posebno uvece, da ti ne napravi cudo preko noci. Ali ovako smanjuj i bacices pumpicu za 10ak dana. :)Pisi, bas bih volela da saznam sta ste uradili...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vazi, evo jutros sam se izlmuzla oko pola 9, kad je ruckala... kasnije oko 12h kad je ruckala samo sam malo...sad setam sa  sisama razlicite velicine :D Meni je samo zao sto u mom gradu nema banka mleka, koliko sam ja mleka bacila mogla sam jos dve bebe da nahranim :( :( bar sam davala mojim macama :) 

 

pahuljica1, Avri i Jeca&Nani volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vazi, evo jutros sam se izlmuzla oko pola 9, kad je ruckala... kasnije oko 12h kad je ruckala samo sam malo...sad setam sa  sisama razlicite velicine :D Meni je samo zao sto u mom gradu nema banka mleka, koliko sam ja mleka bacila mogla sam jos dve bebe da nahranim :( :( bar sam davala mojim macama

 MajcheMaja kada si pomenula razlicite sise :D meni je najace kad je bila manja pa prespava kod mene i dam joj da sisa samo iz jedne pa ova druga bude kao lopta za rukomet :D hahaha :D a izmuzes malo cisto da popusti pritisak par kapi po nekad je dovoljno i dojku izmasiraj ,mozes da stavljas list od kupusa na dojku iz koje beka nije sikila i smanji unos tecnosti i sve ce se regulisati ,ja sam bebi naglo uvela 3 obroka za 3 nedelje ,grudi da puknu koliko su bile tvrde tako sam radila i evo sada nakom 3 nedelje su ok meke nisu napete .samo polako i strpljivo sa dohranom da beka ne dobije zatvor ,i daj joj dosta vode ili nekog caja moja na primer voli caj od kamilice i od komoraca i kima pa joj kombinujem ,a nekada joj nacedim par kapi limuna u vodu .sve najbolje tebi i beki u buducim obrocima :* 

MajcheMaja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 MajcheMaja kada si pomenula razlicite sise :D meni je najace kad je bila manja pa prespava kod mene i dam joj da sisa samo iz jedne pa ova druga bude kao lopta za rukomet :D hahaha :D a izmuzes malo cisto da popusti pritisak par kapi po nekad je dovoljno i dojku izmasiraj ,mozes da stavljas list od kupusa na dojku iz koje beka nije sikila i smanji unos tecnosti i sve ce se regulisati ,ja sam bebi naglo uvela 3 obroka za 3 nedelje ,grudi da puknu koliko su bile tvrde tako sam radila i evo sada nakom 3 nedelje su ok meke nisu napete .samo polako i strpljivo sa dohranom da beka ne dobije zatvor ,i daj joj dosta vode ili nekog caja moja na primer voli caj od kamilice i od komoraca i kima pa joj kombinujem ,a nekada joj nacedim par kapi limuna u vodu .sve najbolje tebi i beki u buducim obrocima :* 

Cim joj budem dala CH, uvescu joj i vodu.... za sad joj vodu ne dajem, samo sisa... a sa CH, sacekacu bar jos nekih mesec dana pa cu ond apolako vodu, neki caj i pomalo neku kasicu da proba :) i nadam se da cu dotle stabilizovati mleko :)

Hellen i Jeca&Nani volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.