Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Moj maleni ima 19 mjeseci, ali ne tako davno su me mucile slicne stavri kao i vas, pa ce mozda moje iskustvo biti od neke pomoci...

Moja beba ima 5 meseci i nedelju dana i danas smo poceli sa poceli sa pirincanom kasicom. Dala sam mu samo par kasicica i svidelo mu se. Da li neko zna koliko u pocetku sme da se daje pirincane kasice?

Ja sam, pri uvodjenju nove namirnice, prvi dan davala vrlo malo, drugi dan par kasicica, a cetvrti koliko je sam htjeo...

Dali je ko od Vas uveo u ishranu bebi od 10 meseci vec ribu i koju???

Dali ste uveli i dorucak,rucak i veceru??/

Dali dajete neku uzinu ili mleko izmedju obroka??

mene je dugo bio strah od ribe, tako da sam uvela sa nekih 13 mjeseci i to pastrmku...

Sa 10 je imao sva tri obroka, jednu uzinu i tri podoja, ujutro i uvece i negdje popodne...negdje sa godinu dana smo uveli i drugu uzinu, i ostali na dva podoja.

Moja beba ima 4,5 meseca i vec mesec dana pije kravlje mleko. Naravno da sam se slogirala kada mi je muz rekao da su joj dali 2/3 mleko od krave ( ja nisam bila kod kuce ), cak sam je odmah odvela kod pedijatra da joj slucajno nesto ne bude. Covek je poceo da mi se smeje i pitao me kako sam ja odrasla. Mozete misliti kako sam bila zbunjena. Bogu hvala, nije dobila nikakvu alergiju niti nekakvu losu reakciju na kravlje mleko. Juce smo presli na mleko od 1,6 % masti, i mogu reci da bas lepo napreduje. Za sada sam joj spremala samo kasicu od jabuke i bas je voli, a na sargarepicu se mrsti ali ipak jede ;)

Moram isto da napomenem da je moja beba bila u inkubatoru mesec dana i da je pila Humanu 1. Od nje je strasno slabo napredovala. Imala je samo 2kg kada se rodila (ukljucujuci i plodovu vodu u sebi), a sada ima 6,5 kg i lici na bebu, i to sve zahvaljujuci mom i kravljem mleku :rolleyes:

Tvoj izbor za kravlje mlijeko, ako mislis da tako treba, ali zar se bebama ne preporucuje punomasno mlijeko do 2. godine.

DRage mame, kada ste pocele deci da dajete slatkise? Ja svojoj devojcici slabo dajem slatkise, ali me svi osuddjuju. Mislim da je bolje da jede voce. inace,ona ima 1,5 dana. Volela bih da cujem i vase misljenje

Moj decak 19 mjeseci i nudila sam mu keksice, i negdje posle godinu dana je probao cokoladu. Ponekad pojede malo keksa, ali to bude samo par zalogaja, ne voli slatko.. Plazmu je volio da gricka dok je vjezbao zvakanje, sada i ne bas. Domace kolace mu takodje nudim, ali pojede jedan do dva zalogaja i to je to.Takodje posle godinu dana je probao i slane grickalice i njih voli, ali mu ja bas doziram...On ima dvije vocne uzine, ako posle toga trazi smoki ili nesto slicno, dobije. ja sam negdje izmedju, posle godinu dana mi je ok ponuditi neke slatkise, ali voce mi je najvaznije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao drage mami ja sam kao i mnogo vas upravo kliknula na ovu temu jer trazim zanimljive i svakodnevne recepte za moju bebu naravno slatke slane.. dorucak rucak i vecera...

ja imam bebu staru 8 ipo mj. vrloje vesela i razigrana lepo papa. medutim postali su bar meni dosadni i monotoni obroci, znaci dorucak griz medolino rizolino i evntualno palenta. rucak je i dalje standardan sve kuvano u vodi a vecera plazma i mleko ono sto je ostalo od rucka sa dodatkom jogurta. toliko od mene sad da pitam vas dali upotrebljavate ulje i kakve ideje imate za dorucak i veceru znaci za bebu od 8 ne stariju.. pisite :P

Moja beba ima punih 7 mes. jede i slatke i slane kasice i ne bira bitno je samo da rucka na vreme. Sto se tice ulja mani je patronazna sestra rekla da mogu u slane kasice da stavim po koju kap maslinovog ulja ili maslaca aako nista od toga nemam moze i zejtin ali da mi pusti jedan kljuc kasica onda. Ja stavljam kap maslinovog ulja naravno samo u kasice koje ja pravim nikako u kupovne.

Sta dajete bebama u ovom uzrastu za dorucak osim palente i mlecnih kasica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima 4.5 meseca.Poceli smo da uvodimo nemlecnu ishranu-najpre povrce:krompir i sargarepu i super klopa.Jeo je i jabuku i breskvu sve po malo i odusevljen je.Zanima me sta mu mogu jos uvesti od povrca u ovom uzrastu??

cao "malamara" mi smo malo stariji,imamo 5 meseci...i mi smo poceli sa krompirom,sargarepom pa smo probali i brokoli,karfiol,grasak(bio je u Hipp kasici u kombinacijama sa raznim povrcem), a danas smo probali spinat....od voca je probao jabuku,bananu,breskvu,sljivu....ali jabuka i mrkva su mu omiljene

pusa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li bi neke od mama koje su presle na nemlecnu hranu tacno napisale redosled klopanja..kad?koliko?i koju klopu?znam da se dan pocinje i zavrsava mlekom ali ovo ostalo ne znam kako da uvedem?koji obrok? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojčica ima 18 meseci i stvarno ne znam šta više da joj dajem da jede. Čini mi se da sve isto vrtim u krug. Ručak mi je najmanji problem, ali me interesuje šta dajete deci za doručak i večeru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imamo isti problem!!! Dorucak i vecera je pravi rat! :angry: :angry: :angry: Dajem joj przenice, kajganu, kacamak, ovsene pahuljice sa jogurtom i vocem, tek ponekada griz, poparu, mini sendvice sa sunkom i pavlakom, ponekada mleveni keks sa jogurtom i nekom vockom, domace kiflice ili piroske..... Stalno nesto izmisljam. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kasica: krompir, sargarepa i piletina... bukvalno PRSTE DA POLIZES!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isto kao i ja... I ja vrtim u krug: prženice, kuvana jaja, pržena jaja, proja, šunka - sve to u kombinaciji sa sirom, jogurtom, kis. mlekom ili pavlakom, plazma sa mlekom (nekad dodam pasiranu bananu), žitne pahuljice sa mlekom, palenta, griz sa nekim voćem ili pudingom, pita ili kiflice...

Ali stalno imam osećaj da jede sve isto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja imam isti problem...sve to sto ste naveli da dajete deci dajem i ja a od skoro sam pocela da dajem cerki od 17 meseci i pilece virsle. To dajem sinu od 4,5 g pa tako poceh i malenoj jer trazi...cesto joj isprzim jaje sa sirom i to pojede super...jos je bolje jaje sa kajmakom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja ponekad dam pileće viršle... A zaboravila sam margarin i med, i to jede od pre 2 meseca. Ponekad, mada retko, joj čak dam i eurokrem na hlebu i šolju mleka za večeru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja još uvek nisam,ipak mi je bitnije da pije vodu a sokovi samo stvaraju sitost a ništa dete ne unese od obroka!Mislim da je to bolje kasnije!

zahvaljujuci njemu i mi ostavljamo za kasnije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poštovana,

Dete uzrasta od osam meseci može da konzumira sledeće namirnice.

* povrće - krompir, šargarepa,tikvica,mladi grašak, boranija, spanac, brokoli,blitva.

*voće - banana, jabuka, kajsija, breskva, trešnja,kruška.

*meso - juneće, teleće, jagnjeće, ćurece, pileće *riba - do četvrte godine preporučljivo je da deca jedu samo belu ribu:

morska (oslić,zubatac, škarpina) i rečnu (pastrmka, smuđ, štuka)

* hleb, različite zitarice, palentu....

* mleko, jogurt, sir, pavlaka

U ishranu se prvo uvodi belo meso (pileće, ćureće) a zatim crvena mesa.

Svinjsko meso se ne preporučuje do kraje druge godine.

Ukoliko porodica i dete neje sklono alergijama riba se može uvesti u ishranu sa punih 8 meseci, u protivnom riba se uvodi nakon 12 meseci.

Pozdrav,

Nutricionista

Ovo je mail koji sam dobila od nutricioniste kada sam pitala sta i kako i kada smem da dajem detetu.

Slatkise izbegavam da joj dajem jer bi kao i sva deca zivela na njima. Voce ne voli da jede ali joj zato cedim pomorandze, mandarine, limu, kivi i bananu umuljam u neki obrok. Keks jede kako kad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuk sada ima 16m, a na adaptiranom mleku je skoro od starta, recimo da sam se mesec dana mučila sa dojenjem.

Sa uvođenjem čvrste hrane sam počela nakon 4m, mada, ako budem imala još dece, neću početi pre petog meseca, zaista su premali sa 4, ali ajde, ja sam išla tom logikom da ga skinem sa adaptiranog mleka.

Počeli smo sa Milupinim kašama, ali ih nije dobro prihvatao, stvarale su mu nadutost, pa sam ja prešla na voće, sve po redu, tri dana, prvo malo, pa više, pa još više... onda povrće, takođe, malo, pa više... Uglavnom, sa 6m je imao 3 mleka, jedan slani i jedan slatki obrok. Onda smo počeli za večeru da uvodimo ponovo pirinčane kaše, rižolino i da obogaćujemo jelovnik mesom, jajima...

Ribu sam mu sigurno dala mnogo pre prvog rođendana, a i čokoladicu pojede s vremena na vreme, dajem mu Kinder. Ništa ne odbija, ali apetit naravno varira kao i nama.

Još uvek pije adaptirano mleko, toliko sam se navikla na njega, ne znam kada ću mu dati kravicu, iako je koristimo za čokolino, a naravno, pije i jogurt i jede ostale mlečne obroke.

Možda bi bilo bolje da sam mu ranije uvela kravicu, sad je već veći i teže ga je prevariti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Пека, претпостављам око 125гр, колико је у малој стакленој теглици.

Ми смо почели у петом месецу са том количином а данас поједе две такве за оброк, значи 250гр.

Ja sam mu danas spremila pirincanu kasicu sa 100 ml vode i skoro sve je pojeo, ali je trazio i da sisa ali ne mnogo. Kakvo su vasa iskustva? Da li su i vase bebe trazile da sisaju posle prvih kasica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da dam par predloga od raznih jela koje spremam za moje dete

Krompir i blitva(spanac) skuvani i mleku,ocediti napraviti pire,dodati malo mleka i malo putera i jedno kuvano zumance.

Skuvati jedan cvet karfiola i jedan cvet brokolija(kuvati otklopljeno i moze da se doda koje zrno kima da ne nadima stomacic) a u posebnoj serpici skuvati komadic piletine,sve staviti u blender i sjediniti.

Skuvati sargarepu,krompir,pastrnak i dva,tri kolutica praziluka...u drugoj serpici skuvati komadic teletine,sve staviti u blender.

Sto se tice kolicine za meso kad se uvodi prvo ide 30g,pa posle 50g.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e i moja milica pojede za jedan obrok oko 200 ml ne više ali jede na 3-4 sata a sad pije mleko ujutro malo popodne i uveče kako vaši bebci,ja nikako ne mogu da skontam koliko je dovoljna količina a ne mogu da provalim po njoj da li joj je previše ili premalo!' :(

Ana,

to je i meni problem. Koliko tvoja Milica ima meseci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja isto ne mogu da se zalim,moj sin ima 12 meseci i jede sve, ne bira :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes: I mi imamo isti problem,imamo 13 meseci,vise ne znam sta da spremam za veceru,dorucak...stalno smo u nekom krugu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da dam par predloga od raznih jela koje spremam za moje dete

Krompir i blitva(spanac) skuvani i mleku,ocediti napraviti pire,dodati malo mleka i malo putera i jedno kuvano zumance.

Skuvati jedan cvet karfiola i jedan cvet brokolija(kuvati otklopljeno i moze da se doda koje zrno kima da ne nadima stomacic) a u posebnoj serpici skuvati komadic piletine,sve staviti u blender i sjediniti.

Skuvati sargarepu,krompir,pastrnak i dva,tri kolutica praziluka...u drugoj serpici skuvati komadic teletine,sve staviti u blender.

Sto se tice kolicine za meso kad se uvodi prvo ide 30g,pa posle 50g.

kaži mi u kom mleku kuvaš kravljem ili adaaptiranom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj decak ima 19 mjeseci i za dorucak uvijek ima zitarice sa mlijekom/jogurtom i vocem. Kombinujemo ovsene, jecmene, razene ili neki Lino, a dodajem svjeze ili suvo voce. Za veceru jede poparu, palentu, pitu, makarone sa sirom ili povrcem, jaje sa kajmakom, kiflice, palacinke, neko zapeceno povrce ili laganu corbu sa povrcem i uz to popije solju jogurta. Suhomesnato i virsle jos nisam pocela da dajem, jedino mu ponekad napravim topli sendivc sa malo barene slanine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mu danas spremila pirincanu kasicu sa 100 ml vode i skoro sve je pojeo, ali je trazio i da sisa ali ne mnogo. Kakvo su vasa iskustva? Da li su i vase bebe trazile da sisaju posle prvih kasica?

Naravno, treba malo vremena da taj obrok postane stavrno obrok. Uvijek je sisao posle tih rpvih kasica, tek kasnije smo poceli lagano da izbacujemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Minoza,tvoj beban je malo veci,ja mojoj Natialiji,takodje dajem zitarice za dorucak sa nekim vocem,suve sljive,suve kajsije,sveze voce ali sto se tice vecere,nece poparu,nece palentu,jaje ponekad,kad bih mogla samo bi jela sir,onaj u listicima za decu.Tako se ponekad nerviram oko hrane za nju,sve su to novi ukusi,dete mora da se privikne,valjda ce se sve srediti!Pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo 21 mesec i za doručak vrtimo u krug:

- palenta (sa orasima, malteksom, kakaom, taanom, bademima, lesnicima itd..)

- proso (sa svim ovim iznad.)

- heljda (isto)

- kuvana jaja

- sendvičić sa guščijom mašću i narendanom svežom paprikom

Večera:

Uglavnom neka kombinacija od ručka. Gledam da ako je za ručak jeo povrće sa mesom, za večeru mu dam povrće samo ili sa jajima. Rezanci sa nečim (uglavno isto sa povrćem), nekad mu dam i pite sa višnjama ili jabukama.

Ne jedemo nikakve viršle, paštete, suhomesnato, konzervisano ni mleko ni mlečne proizvode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ce za 3 dana napuniti 5 meseci,sa puna 4 meseca sam joj pocela davati kasice,prvo postepeno jabuku,pa jabuku i krusku,bananu,sargarepu,krompir,i breskvu i kajsiju,to uglavnom kombinujemo i ponekad dodamo rizino brasno u kasici otprilike 2 kasicice,sve je prihvatio i sve odlicno jede,pored toga sisa.Sa 6 meseci ce mo uvesti i meso!Nadala sam se da ce poceti duze a spava nocu kad budemo uveli dohranu ali od toga nista i dalje se budi na svaka 2h,a pedijatar nam je rekao da izbacimo nocni podoj i cak da ne uvodimo dohranu do 6 meseci,mada su misljenja njihova podeljena,jedni kazu jedno a drugi drugo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kaži mi u kom mleku kuvaš kravljem ili adaaptiranom?

nikad se ne kuva u adaptiranom ili majčinom mleku. može se kuvati u kravljem mleku, ali punomasnom 3,2 posto mlečne masti.

Dnevna ishrana mog malca od 10 meseci izgleda ovako:

ujutro, posle budjenja, mleko (još uveko smo na formuli)

10h doručak - voćna kačica (sa ili bez žitarica), voćni jogurt, hlep i pavlakica sa jogurtom

14h ručak - slana kašica (povrće i meso/žumance)

18h večera - voćna kašica sa keksom (ako nije doručkovao voće), Hipp kačica za laku noć, neka kašica iz kutije

21h kupanjac i mleko

ne dajem mu sokove, jer mi jede voće. jedino ako kuvam jabuku/kručku, dam mu vodicu od kuvanja, koju obožava između obroka. ako ne taj sokić, onda voda...

još uvek nisam počela da mu solim, nisam mu dodavala masnoće, jer je bio krupan, ali polako mu dodajem sada.

pozdrav mamicama :)

BOBOST voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.