Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Cure, koje im sad povrce dajete uz mesce? I meni, a kamoli tek njoj, se zgadila blitva, spanac i brokoli (krompir i sargarepu stavljam u svaki rucak)...

Da li im spremate zamrzno povrce? Dala bih joj boraniju... Jel smem bebi od 10 meseci luk da ubacim u ishranu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A.N.A slobodno stavi luk u kuhanje, možeš i u supicu...

Ja sam već u tom periodu davala i grašak i mahune, naravno zamrznute, pa kasnije svježe...možeš i kukuruz šećerac. Karfiol...njam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa na obožava da soli pamet. Neću da grešim dušu, neki put i pametno kaže, ali neki put kaže nešto samo da bi rekla. I tvrdi svoje, iako zna da nije u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame citala sam da je ok davati bebama crni,beli luk i praziluk.Naravno znam da je to zdravo,ali kada je najbolje vreme za to?Da li ste vi bebama davale bilo kakvu vrstu luka,kada i sta mislite o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Crveni luk sam počela vrlo rano stavljati u supicu, odnosno u kuhanje. Svjež je počeo jesti sa nekih 13 mjeseci uz slaninu...a bijeli obožava u tikvici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

On na flašicu pije samo čaj ili mlijeko!

I to bi se moralo dati na kašiku...a ona samo jede supu i grah na kašiku...

Prije obroka pogleda tanjir, ako vidi da se jede kašikom(a nije ovo što sam navela) samo mahne rukom :D

Bili smo i mi u toja fazi. Ja sam samo presla na hranjenje prstima, a ono sto sam mogla sa njegovom viljuskom. Sad nemamo problema.

A to sto nece slatko, pa i to je faza. Odlicno je ako hoce voce i prosto te bas briga sto nece mleko ili slatke kasice. Milupine zitarice mozes da stavljas u supu, da ih pravis sa pavlakom, sirom. Ja pravim omlet sa njima i to je cool.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mame citala sam da je ok davati bebama crni,beli luk i praziluk.Naravno znam da je to zdravo,ali kada je najbolje vreme za to?Da li ste vi bebama davale bilo kakvu vrstu luka,kada i sta mislite o tome?

Crni luk i praziluk sam pocela da mu dajem sa 8 meseci u kuvanje, kao zacin skoro i jako mu se svidelo. Vrlo brzo je jeo papriku sa crnim lukom, lako dinstano na vodi i maslinovim uljem.

Beli luk u tragovima sa nepunih godinu dana. Jednom je pojeo tatinu neku papazjaniju sa puno belog luka i boleo ga je stomak. Budi pazljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Emiliji bas kasno uvela luk, sa nekih 11 meseci. Crni, crveni i prasiluk a beli oko 12 meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bili smo i mi u toja fazi. Ja sam samo presla na hranjenje prstima, a ono sto sam mogla sa njegovom viljuskom. Sad nemamo problema.

A to sto nece slatko, pa i to je faza. Odlicno je ako hoce voce i prosto te bas briga sto nece mleko ili slatke kasice. Milupine zitarice mozes da stavljas u supu, da ih pravis sa pavlakom, sirom. Ja pravim omlet sa njima i to je cool.

Hvala...voće hoće, tu nema problema. On je takav tip, kada mu se jede to je to...a kada neće možeš forsirati do prekosutra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam sta ne sme do godinu dana,ali mi nije jasno sta je sa paprikom i paradajzom,da li i to spada u jake alergente?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja znam ni paprika ni paradajz ne spadaju u alergene.

Problem pre moze da izazove celuloza jer je jaka, pa se preporucuje ljuscenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cure, koje im sad povrce dajete uz mesce? I meni, a kamoli tek njoj, se zgadila blitva, spanac i brokoli (krompir i sargarepu stavljam u svaki rucak)...

Da li im spremate zamrzno povrce? Dala bih joj boraniju... Jel smem bebi od 10 meseci luk da ubacim u ishranu?

Sve sto je zamrznuto je Ok jer ga oni 'trenutno' zamrzavaju i tako povrce ne gubi vrednost.

Sa 10 meseci treba sve da joj dajes od povrca. Crni luk i praziluk slobodno, ali skuvano. Nisi napisala da li si joj davala bundevu, rotkvu, celer, paskanat,cveklu (korenastvo povrce je jako vazno i uvek ga ima svezeg), tikvice, ... to si do sad vec trebala da joj dajes ako nisi.Sa graskom, pasuljom i socivom budi oprezna zbog varenja ili joj propasiraj na cediljku u prvo vreme. Sve ostalo samo teraj! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC,napisala si u jednom postu da bebi dajes borovnicu.Dajes li joj jos koje bobicasto voce ili ne?

Ja sam u nedoumici...znam da kod nas u Srbiji kazu da se bebama do godinu dana nedaje bobicasto i citrusno voce a kad sam ovde pitala pedijatra,on me nekako cudno pogledao i rekao da mogu da mu dam.

Sto se citrusnog voca tice,ja sam mu vec uveliko davala mandarinu,nekad je iseckam i ubacim u kasicu a nekad mu drzim pa sisa sok iz nje.Limun mu takodje ubacujem u ribu...

Zbog cega se ne preporucuje davanje pomenutog voca?Jel je alergija glavni razlog ili ih ima jos?

Bebac mi uskoro puni 9 meseci i samo vrtimo jedno isto voce.S obzirom da ja obazavam malinu krivo mi sto nedam i njemu da proba. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC,napisala si u jednom postu da bebi dajes borovnicu.Dajes li joj jos koje bobicasto voce ili ne?

Ja sam u nedoumici...znam da kod nas u Srbiji kazu da se bebama do godinu dana nedaje bobicasto i citrusno voce a kad sam ovde pitala pedijatra,on me nekako cudno pogledao i rekao da mogu da mu dam.

Sto se citrusnog voca tice,ja sam mu vec uveliko davala mandarinu,nekad je iseckam i ubacim u kasicu a nekad mu drzim pa sisa sok iz nje.Limun mu takodje ubacujem u ribu...

Zbog cega se ne preporucuje davanje pomenutog voca?Jel je alergija glavni razlog ili ih ima jos?

Bebac mi uskoro puni 9 meseci i samo vrtimo jedno isto voce.S obzirom da ja obazavam malinu krivo mi sto nedam i njemu da proba. :)

Jeste. Kod nas su sve svrstali pod " bobicasto voce", pa i jagode, maline i kupine koje je "jagodicasto voce". I moja doktorka se zabezeknula kad je cula da sam ja svom detetu dala borovnicu sa, cini mi se, 6 meseci. Borovnica je najmanji alergen od svog voca, a istina je da je "jagodicasto voce" rizicno za alergije.

Istina, citrusno voce mu nisam davala, a ni sada ga ne voli.

Ja sam uvek za borovnicu ;) Ona utice na probavni trakt, puna je vitamina C i gvozdja.Kud ces bolje?

Najrizicnija je jagoda, definitivno.

Probaj da joj das jako malu kolicinu tog voca koje hoces van druge hrane. I ako nemas nikakvu reakciju, sutra joj povecaj kolicinu za duplo. Kad kazem 'jako malo', to je jedna borovnica od prilike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na koji nacin pripremas ribu?Da li se obari u malo vode ili se pece u rerni?

Takodje me interesuje od kad se bebi uvodi dorucak?Moj bebac oko 8-pola 9 pije mleko,odspava jos malo do pola 10-10 pa ruca u 12...mislim sta ako nece nista osim mleka?Na bebac portalu sam procitala da se dorucak uvodi sa 9 meseci a takodje znam prijateljice cija deca imaju po godinu i po-dve a piju i dalje mleko ujutru. :wacko:

pozz..ja imam problem moja beba nece mlijeko da pije niti hipp,aptamil,novalac skoro sve probala i uzalud..ustvari nece flasicu..tecnost iz case pijee..a cvrstu hranu jede ali nece niti griz niti cokolino,frutolino i sl.imali neko prijedlig kako da je naucim bar na jedno od navedenog???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam sta ne sme do godinu dana,ali mi nije jasno sta je sa paprikom i paradajzom,da li i to spada u jake alergente?

Iskreno ja sam papriku u 8 mesecu ubacivala Emiliji u ishranu. Kuvala je sa povrcem. A za paradajiz, nama je nutricionista vec sa 8 meseci preporucila da se vrlo malo ubacuje i to kroz kuvanje u corbice i sl. A jos uvek joj nisam dala svez jer je prosla sezona onih pravih paradajiza. Kad kazem pravih mislim na domaci sa sela a ne iz plastenika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno ja sam papriku u 8 mesecu ubacivala Emiliji u ishranu. Kuvala je sa povrcem. A za paradajiz, nama je nutricionista vec sa 8 meseci preporucila da se vrlo malo ubacuje i to kroz kuvanje u corbice i sl. A jos uvek joj nisam dala svez jer je prosla sezona onih pravih paradajiza. Kad kazem pravih mislim na domaci sa sela a ne iz plastenika.

E stvarno,mnogo vam hvala oko toga sam bas imala dilemu,poceci po malo da joj uvodim i to,mada sada malo jeste zeznuto jer ono sveze je kao plasticno.Moracu da cekam da stignu nasi domaci proizvodi.Ana i iz plastenika je domace,moze isto da bude ne prskano povrce,pa cak i onaj ko ima vrt ili bastu ima i plastenik,da bi pre stiglo povrce i sacuvalo od vremenskih neprilika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pozz..ja imam problem moja beba nece mlijeko da pije niti hipp,aptamil,novalac skoro sve probala i uzalud..ustvari nece flasicu..tecnost iz case pijee..a cvrstu hranu jede ali nece niti griz niti cokolino,frutolino i sl.imali neko prijedlig kako da je naucim bar na jedno od navedenog???

To sto nece Lino proizvode je super samo sto je to tebi malo teze jer time ti se skracuje izbor za dorucak ili veceru. A griz nece cak ni na kascicu da rucka? Probaj da joj spremis malo gusci i to sa mlekom (ako nisi do sada probala). Cak bi mogla i malo kakaa da ubacis cisto da dobije malo smek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tu si u pravu. Pogresno sam se izrazila, ja sam mislila na one sto su ogromni a kada ni zagrizes vodeni i bez ukusa. Puni pesticida i sl. "mineralnih" dodataka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tu si u pravu. Pogresno sam se izrazila, ja sam mislila na one sto su ogromni a kada ni zagrizes vodeni i bez ukusa. Puni pesticida i sl. "mineralnih" dodataka.

E to su one paprike ogromne plasticne,sto imaju u tempu,maxi i sl.Da li bi mogla da joj dam pecene paprike iz zamrzivaca,znas one crvene sto se oljuste pre spremanja i kazi mi jos ovo posto mi slabo voli meso ja ga onda mesam sa tikvom samo da bi jela,ima li jos neka dobra kombinacija sa teletinom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E to su one paprike ogromne plasticne,sto imaju u tempu,maxi i sl.Da li bi mogla da joj dam pecene paprike iz zamrzivaca,znas one crvene sto se oljuste pre spremanja i kazi mi jos ovo posto mi slabo voli meso ja ga onda mesam sa tikvom samo da bi jela,ima li jos neka dobra kombinacija sa teletinom?

Sto se tice paprika apsolutno da, i to mozes da joj das samo malo propruzenu na teflonu, cisto da ne bude hladna pa da je jede sa mesom. A sto se tice kombinacije teletine ja je kombinujem sa svim povrciem. Kako ti voli karfiol? Ako to voli eto mozes i sa njim. U nekim prodavnicama ima i tikvica da se kupi. Jeste da su malo skupi ali ti je dovoljno da uzmes dva komada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ehvala bas cu probati malo paprike sa mesom,a sto se tice tikvi kupujem joj muskatnu,a one domace sto se kupuju za pite i pecenje imam pun zamrzivac.Hvala

t4705.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve sto je zamrznuto je Ok jer ga oni 'trenutno' zamrzavaju i tako povrce ne gubi vrednost.

Sa 10 meseci treba sve da joj dajes od povrca. Crni luk i praziluk slobodno, ali skuvano. Nisi napisala da li si joj davala bundevu, rotkvu, celer, paskanat,cveklu (korenastvo povrce je jako vazno i uvek ga ima svezeg), tikvice, ... to si do sad vec trebala da joj dajes ako nisi.Sa graskom, pasuljom i socivom budi oprezna zbog varenja ili joj propasiraj na cediljku u prvo vreme. Sve ostalo samo teraj! ;)

Jesam, sve to rucka... Bundeva joj je omiljena hrana! Grasak je ruckala iz kupljene kasice, a pasulj nije jos probala. Juce sam pocela i zamrznuto povrce da joj spremam, probala je boraniju sa pilecom dzigericom-smazala je pun tanjiric.

Primetila sam da uz kis.mleko sve hoce da rucka, cak i pil.dzigericu koju pre nije htela da jede... Njami njam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobra je ona zamrznuta mesvaina za djuvec. Ona ima u sebi i malo paprike koja ima fantastican ukus. Na taj nacin nece ni osetiti meso.

Tu pecenu papriku koju spominjes joj proprzi sa crnim lukom na puteru i malo vode. Da vidis kako ce da mljacka ;) Ako imas i domaceg soka od paradajza, kapni par kapi i eto ti becar paprikas. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pozz..ja imam problem moja beba nece mlijeko da pije niti hipp,aptamil,novalac skoro sve probala i uzalud..ustvari nece flasicu..tecnost iz case pijee..a cvrstu hranu jede ali nece niti griz niti cokolino,frutolino i sl.imali neko prijedlig kako da je naucim bar na jedno od navedenog???

Odbija kasice, dakle? To je faza! Hoce da zvace. Mlako joj daj iz case, sta da ti kazem. To sto nece Lino i griz nije neka prevelika steta. Uvedi joj Milupu zitarice 7 corn i Nestle 8 zitarica-njih ima sa vise ukusa. Milupa je bas neutralna i mozes da joj dodajes u supice.

Jesam, sve to rucka... Bundeva joj je omiljena hrana! Grasak je ruckala iz kupljene kasice, a pasulj nije jos probala. Juce sam pocela i zamrznuto povrce da joj spremam, probala je boraniju sa pilecom dzigericom-smazala je pun tanjiric.

Primetila sam da uz kis.mleko sve hoce da rucka, cak i pil.dzigericu koju pre nije htela da jede... Njami njam!

E, tako ces da vidis kako ce da njama kad joj prodinstas luk.

Moj Petar voli svu hranu, ali, verovali ili ne, ako ima trag bibera, mnogo vise uziva u hrani. Zacini su isto jako vazni. Prosto, da im ne dosadi ukus, a spremas iste namirnice. Zato je ona lepo pojela sve sa kiselim mlekom. Menajs za nijanse ukuse hrane koju si vec speramala i to ce joj biti opet novo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.