Varicella (ovčije boginje)

odgovora

Objavljeno

Sin je iz vrtica doneo virus boginja. Osuo se po celom telu. Prvo oko genitalija, pazuh, kosmati deo glave, obrve itd... Spasila me pena koja se zove Pox Clin. Moze sa mazati kada god ima potrebe za tim. Ne tretira se svaka posebno nego se maze kao mleko za telo!!! Govorim zbog brzine tretiranja. Nakon dve nedelje su i ostali dobili boginje. Najstariji sin 9 godina i kcerkice 2 godine. Trenutno se suse i u fazi su prolaska. Jedno od njih je imalo blagu temperaturu koju nisam skidala. Nervoza je prisutna svakako i savetujem da se naoruzate beskrajnim strpljenjem. Devojcice najvise imaju po licu cak i po tabanima. Strasno!!!

Ali sve vec prolazi pa me to tesi. Sad treba samo da vodim racuna da se ne razbole zbog loseg imuniteta. Ako Vas jos nesto zanima a nisam napisala slobodno pitajte. Cetiri deteta obolela od ovcijih boginja u isto vreme uffffff

Pozdravljam Vas i bez straha, bolje je sad da ih dobiju nego kada porastu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta znam, za mene boginje nisu ništa strašno. Ja sam ih preležala kada sam imala 6 godina, i u isto vreme su imali i brat i sestra. Sećam se da su malo svrbuckale, ali ništa neizdrživo.

Moja ćerka je imala boginje sa 2,5 godine. Ujutro smo primetili najpre na prevoju kod vrata, zatim su izlazile po leđima i stomaku, na licu, nogama i rukama je bilo vrlo malo, a u kosi baš puno. Ta 3-4 dana koliko su izbijale imala je povišenu T, mazali smo krečnim mlekom (a ona je tvrdila da je ništa ne svrbi i nije ih dirala). Aleksa već 2 godine za redom nije dobio boginje, iako je bio u vrtiću u vreme njihovog pojavljivanja.

Boginje su crvene tačkice sa mehurićem u sredini...u početku mi je najviše ličilo na bubuljicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ljudi, evo malo da pogledam kako vi to prezivljavate :rolleyes: . Moje prvo dete ima, vec mu je 12. dan ;) , a cekam da drugo i trece krenu izmedju 14. i 18.dana, kako kazu doktori. Inace nisam ih ni ja prelezala :( . Ovo za bebe koje doje sam i ja procitala, ali vazi cini mi se za bebe cije su mame prelezale ovcije boginje. Moje trece dete jos doji, ima 12,5 meseci, ali ja ne spadam u tu srecnu kategoriju. Brinem se jer srednja devojcica ima spasticni bronhitis, pa se plasim da se ne iskompikuje, nadam se da ce joj to proci pre izbijanja varicele. Javicu vam kako se sve zavrsilo...nadam se sto pre!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u vrtiću se završila epidemija boginja, a Aleksa ih nije dobio...a baš sam se nadala da i sa tom boljkom završimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da.... cujem da sad jeste u nekim zemljama. Ovde nije, al da ih ja nisam lezala dva puta kao klinka sigurno bih se vakcinisala jer su za odrasle pakao. Da ne govorimo o riziku za trudnice... Za malu ih nisam ocekivala, ne znam nikog od mojih cura koja je vakcinisala decu, al znam ljude koji su pravili boginja-zurke i pozivali sve koji bi hteli da im ih deca rano i kontrolisano preleze. :lol:

Ja sam sretna sto su nas zadesile u petak i do utorka smo bili super. Nisam ni sa posla odsustvovala, bilo pre Uskrsa pa nismo odlagali put... E sad ako se vrate to je druga prica. Teta iz vrtica nam rece da ih je njena cura 4 puta lezala :blink: jer su prva tri izlazile tek po par i nije bilo dovoljno za antitela.

moji su swe redowne wakcine isprimali ali mislim da te za boginje jos nema :huh::blink:

e sad za te "boginja zurke"mi smo isli kod jedne dewojke predprosle godine swaki boziji dan jes sam se nadala da ce dobiti boginje pa da i to pregrme dik su manji ali NISU IH DOBILI iako su bili u neposrednom kontaktu sa tom dewojkom :huh::wacko::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e sad cula sam od mama sa cijom decom Wuk ide u skolicu da su se pojawile :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja dva mladja deteta su pre dva meseca imali varicelu.Luka nije imao mnogo,ali zato Magdalena katastrofa,pisala sam vec o tome,ali je u onom "padu sistema" post zauvek nestao.Ona je npr.na jednom tabanu imala po 15-20 mehurica,svuda po telu takodje.E sada mene interesuje da li ce oziljci vremenom nestati ili moram necim potpomognuti?Dr mi je rekla jos kad smo isli da ustanovimo varicelu,da ce se to regulisati suncanjem,medjutim mislim da je ona bila ekstremni slucaj.Nisam je naknadno vodila,ali razmisljam da ako joj nesto ostane,na licu nema 2-3 ostala oziljka,ali zato na butinama,nadlakticama bas su gusti oziljci i vidljivi,bice ruzno.

Mozda je malo vremena proslo? Ali pitam se mozda sad treba reagovati dok je jos relativno sveze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sa 25 god. prelazala ov.boginje. Nista mi nije bilo teze! Imala sam ih od glave do pete, povracanje, temperatura i dugo je trajalo. Kao sto je poznato, deca to mmnnnoooooggoo bolje podnesu. Imala sam puno tamnih fleka. Odmah nakon toga sam otisla na more i to mi je pomoglo. Mada su mi mnogi pricali da ce od Sunca biti jos gore, sto nije tacno.

Ostala mi je samo jedna rupa u obrvi (koju dobro kamufliram ;) ), ali tu je bila bas vveeellliiika boginja. Svasta sam mazala i nista. Tako da, moje je iskustvo, tu presudnu ulogu imaju velicine boginja (koliki im je bio "koren"). Mada, moguce je i da ce ipak kod dece bolje biti, ipak je kod njih veca mogucnost regeneracije. I da, vazno je da se ne rascesu, odkinu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nije se ona mnogo cesala,ali ima bas tamnih fleka dosta,vidim ja poneku i da je dublji oziljak,to preti mozda da ostane.I u pravu si Nale, za suncanje mi je rekla i doktorka,ali nas odmor je kratko trajao,jedino da je na terasi razgolicujem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nije se ona mnogo cesala,ali ima bas tamnih fleka dosta,vidim ja poneku i da je dublji oziljak,to preti mozda da ostane.I u pravu si Nale, za suncanje mi je rekla i doktorka,ali nas odmor je kratko trajao,jedino da je na terasi razgolicujem!

Te tamne fleke ce sigurno da nestanu, a te dublje ne znam...probaj da mazes, nece da steti. Ali, dete je, nadam se da ce dosta toga da joj zaceli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je bilo u kontaktu sa detetom koje je danas dobilo boginje, nismo ni znali, pa me interesuje da li ce i ova moja dobiti ili nemora da znaci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete je bilo u kontaktu sa detetom koje je danas dobilo boginje, nismo ni znali, pa me interesuje da li ce i ova moja dobiti ili nemora da znaci ;)

Moze a i ne mora dobiti.Uostalom videces za 2-3 nedelje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i našeg iskustva :( . Ćerka mi je duže imala proliv, da bi se u subotu stanje pogoršalo - dehidrirala je, počela da odbija svaku hranu uz česte stolice. Dobijamo uput za bolnicu. Kada sam je uzela iz sedišta pred bolnicom, videla sam ospe na butinicama, ali sam pomislila da je iritacija. U bolnici osip počinje da se širi svuda po telu i licu. U nedelju to prijavljujem pedijatru koji je u viziti, da bi ona konstatovala da su ujedi komarca. Vidim osip po stopalima i kosi, a i ranice u ustima. Žena koja leži sa mnom u sobi kaže da joj liči na boginje, ali pedijatar u večernjoj viziti ponavlja da su ujedi insekata. Ujutru, u ponedeljak, insistiram da joj opet pogledaju osip, na šta pedijatrice konstatuju da su ujedi insekata. Kažem da ih ima i pod pelenom, a one kažu da je to ojed. Pokazujem stopala i kosu, da bi one rekle da su možda boginje i da će zvati dermatologa. U međuvremenu je pregleda ORL i konstatuje da su usta puna afti, a sestra mi šapuće da nisu afte, nego boginje, ali ne sme da mu se suprotstavi. Napokon, dermatolog postavlja dijagnozu! Nemam komentara na ovo! Ženica do mene je znala šta je, a 5-6 pedijatara i ORL nisu mogli da prepoznaju boginje.

Inače, moja devojčica jako teško podnosi boginje, ima ih mnogo i u ustima, nosu, ušima. Jako plače dok piški jer ima i na genitalijama boginje, ima ih svuda, užas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo boginje (varicele, herpes zooster ili vodene kozice) prelezali sa 2.5god. Detalje ne bih toliko upamtila, ali sam vec jednom kucala o tome.

Kada se preleze sa slabim simptomima desava se da se vrate jer organizam ne razvije imunitet na njih. Tako sam ja male i velike boginje lezala ukupno 4 puta, a mala nase vaspitacice je samo varicele 4 puta jer ih prva 3 nije bilo po vise od 10-20, poslednji put nije bilo nepokrivenog dela tela.

Moram da demantujem ovaj post. Prvo herpes zoster nisu varicelle, on se javlja kod ljudi koji su imali varičele u kasnijoj životnoj dobi. Simptomi i tok bolesti su potpuno drugačiji.

Što se drugog citiranog dela posta tiče, preneću ono što sam čula od dermatologa. Sestra koja je došla sa njim na pregled moje ćerke izjavila je da nije imala boginje. On joj je rekao da ih je možda imala asimptomatično, sa dve tri ospe na koje nije obratila pažnju i da će znati da ih je imala kada bude dobila herpes zoster. Boginje mogu da se preleže samo jednom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, žao mi je. Nadam se da će se tvoja princeza brzo oporaviti!

Na "stručnost" lekara stvarno ne znam šta da kažem, ostala sam bez teksta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zao mi je Kristal,moja Magi je imala krajem maja sa visokom temperaturom,a toliko gusto su joj izbile za ne poverovati.Ona je na tabanima imala po 15-20 pliha,jos uvek vuce oziljke,a nekoliko noci bukvalno nije prespavala dok su izbijale,pa svrbele,a ovamo temp.39,4.

Ja sam uzela i onaj skupi sprej i mazala je njim,ali ne znam da li joj je ista pomogao.

Samo znam da smo sa bebom prosli mnogo tesko za razliku od decaka koji su bili u starijem dobu.

Ako ti treba nesto pitaj iskustvo mi je sveze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i našeg iskustva :( . Ćerka mi je duže imala proliv, da bi se u subotu stanje pogoršalo - dehidrirala je, počela da odbija svaku hranu uz česte stolice. Dobijamo uput za bolnicu. Kada sam je uzela iz sedišta pred bolnicom, videla sam ospe na butinicama, ali sam pomislila da je iritacija. U bolnici osip počinje da se širi svuda po telu i licu. U nedelju to prijavljujem pedijatru koji je u viziti, da bi ona konstatovala da su ujedi komarca. Vidim osip po stopalima i kosi, a i ranice u ustima. Žena koja leži sa mnom u sobi kaže da joj liči na boginje, ali pedijatar u večernjoj viziti ponavlja da su ujedi insekata. Ujutru, u ponedeljak, insistiram da joj opet pogledaju osip, na šta pedijatrice konstatuju da su ujedi insekata. Kažem da ih ima i pod pelenom, a one kažu da je to ojed. Pokazujem stopala i kosu, da bi one rekle da su možda boginje i da će zvati dermatologa. U međuvremenu je pregleda ORL i konstatuje da su usta puna afti, a sestra mi šapuće da nisu afte, nego boginje, ali ne sme da mu se suprotstavi. Napokon, dermatolog postavlja dijagnozu! Nemam komentara na ovo! Ženica do mene je znala šta je, a 5-6 pedijatara i ORL nisu mogli da prepoznaju boginje.

Inače, moja devojčica jako teško podnosi boginje, ima ih mnogo i u ustima, nosu, ušima. Jako plače dok piški jer ima i na genitalijama boginje, ima ih svuda, užas!

Jako mi je žao, što tako mala mora da prolazi kroz sve ovo.

Naježila sam se, čitajući. :( :( :( :(

Držim vam fige da što pre krenu da jenjavaju, da može detetu da bude lakše, pa i tebi.

Jel vam pedijatar, dermatolog ili ko već rekao da smete da joj stavljate bebi puder na boginje da je manje svrbe i peckaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako mi je žao, što tako mala mora da prolazi kroz sve ovo.

Naježila sam se, čitajući. :( :( :( :(

Držim vam fige da što pre krenu da jenjavaju, da može detetu da bude lakše, pa i tebi.

Jel vam pedijatar, dermatolog ili ko već rekao da smete da joj stavljate bebi puder na boginje da je manje svrbe i peckaju?

Da, rekli su nam da stavljamo mentol puder i to joj pomaže kod spoljnih boginja, ali za ove unutrašnje nema leka :( . Čekamo da počnu da se suše i da je prolaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Kristal, baš mi je žao da ste tako prošle. Nadam se da će što pre proći. Mislimo na vas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal znam da nije lako,ali razmisljaj pozitivno.Razmisljaj da ce proci i sve ce biti juce.Saljem vam puno snage i zelim da brzo to pregurate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal želim vam brz oporavak! Žao mi je što tako prolazite... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na podršci :) !!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam mogla "planski" da Emiliju zarazim varičelama ali eto skontala sam da je još mala. Još sad kada pročitah Kristalino iskustvo.... bože, koliko sam bila luda kada sam i pomislila na to.

Kristal, baš ste se napatili. Da nam što pre ozdravite t3431.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam mogla "planski" da Emiliju zarazim varičelama ali eto skontala sam da je još mala. Još sad kada pročitah Kristalino iskustvo.... bože, koliko sam bila luda kada sam i pomislila na to.

Kristal, baš ste se napatili. Da nam što pre ozdravite t3431.gif

Nama su boginje i proliv nevezano došli zajedno :wacko: . Pokupila je u isto vreme stomačni virus kada su krenule varicelle. Kombinacija je užasna, ne verujem da nekome može da se desi nešto slično tako lako.

Hvala vam na lepim željama :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stefanu sam danas vidjela 2-3 piknice koje bi mogle podsjećati na vodene ospice .... opet bio je bolestan ovih dana može biti bilo šta

Nemam nista protiv da ih preleži samo što se bojim za bratovu ženu, trudna je a ne zna da li je imala ospice a bila je u kontaktu sa stefanom

Zna li neko koji su simptomi osim T u periodu inkubacije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.