Varicella (ovčije boginje)

odgovora

Objavljeno

Vidim da i na portalu "Bebac" o tome pise... ali evo i jedan opsirniji tekstic o tome...

Opsirnije

Ja cu da podelim sa vama iskustvo "iz prve ruke" :rolleyes:

Devojcica je iz vrtica donela boginje...Prve dve su pocele na vratu kada se pojavila i zlezda iza uva (sto je mene jako zabrinulo), da bi sutradan bila istackana po grudima i ledjima. Tri dana su izlazile, nije ih bilo mnogo, nije imala temperaturu, nije se cesala, nije izlazila vani. Super ih je prebolela.Posle boginja, dobila je upalu uva i dr mi je rekla da je to najmanje sto je mogla da dobije jer virus ubije imunitet i dete je podloznije infekcijama nego inace.

Tacno dve nedelje posle njenog razbolevanja, sin je jedan dan bio "muljav" i mirniji nego inace... znala sam da ce se razboleti...Uvece sam primetila krastice po ledjima i grudima. Ni on nije imao temperaturu, ali se bas "iskrastao", prave vodene kraste i cesu ga, njemu su se ukazale po dve zlezde iza oba uva i bolele su ga. Boginje mazemo tecnim puderom, trudim se da sto vise unosi vitamina, ne izlazi vani (sto mu veoma tesko pada)...nadam se da ce do kraja nedelje ozdraviti.

Kazu da sto je dete starije, teze prelezi boginje, mislila sam da su to bapske price, ali sam se uverila da je zaista tako. Drage moje, ako i vase dete dobije ovcije boginje, naoruzajte se strpljenjem (protiv decje nervoze)i tecnim puderom (za smirivanje svraba) i ... drugog leka nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E i mi smo ih lezali pre mesec i po! Moram reci da smo super prosli sa njima bez svraba, temperature, gubitka apetita, krasta jer su sve ostale male, nisu se punile vodom i pocele su otpadati vec cetvrti dan po izbijanju, nijednog oziljka nema. Peti dan smo vec bili u vrticu.

E sve to dugujemo Rhus Tox-u. Homeopatske kuglice su u pitanju, preporucila nam ih je trijazna sestra kad smo tog jutra kad su izbile zvali za savet. Mislim da ih u zvezde kujem jer ne znam sta bi bilo da ih odmah nismo uveli. Princip kod njih je da se krene oodmah, sto pre i one sve simptome svedu na minimum.

E kako je pocelo- ujutru se probudila sa nekih 15ak komada po ledjima i grudima, par po licu, isto toliko na rukama, 2-3 na nogama. Pocinjale su da je svrbe i ja sam odmah zvala partonaznog i kliniku, klinika mi se prva javila, trk sveki u prodavnicu po RT i klasicnu kremicu za tretman boginja. Kremicu nismo ni otvorili, RT bi poceo da deluje nekih 20min nakon uzimanja i da zaustavlja svrab. Prvi dan bi mu se dejstvo smanjivalo nakon 3.5h a doza se davala na 4. Drugi dan su doze trajale, treci sam vec razmisljala dal da prekinem sa njim jer mi se cinilo da je sve proslo. Ipak sam joj davala puna 4 dana.

Ako imate mogucnosti naci ga to je jedino sto bih ja preporucila kao vise nego dovoljno da se boginje preleze na najlaksi moguci nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovde je za to obavezna vakcina, tako da smo i to morali da primimo.... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovde je za to obavezna vakcina, tako da smo i to morali da primimo.... <_<

Da.... cujem da sad jeste u nekim zemljama. Ovde nije, al da ih ja nisam lezala dva puta kao klinka sigurno bih se vakcinisala jer su za odrasle pakao. Da ne govorimo o riziku za trudnice... Za malu ih nisam ocekivala, ne znam nikog od mojih cura koja je vakcinisala decu, al znam ljude koji su pravili boginja-zurke i pozivali sve koji bi hteli da im ih deca rano i kontrolisano preleze. :lol:

Ja sam sretna sto su nas zadesile u petak i do utorka smo bili super. Nisam ni sa posla odsustvovala, bilo pre Uskrsa pa nismo odlagali put... E sad ako se vrate to je druga prica. Teta iz vrtica nam rece da ih je njena cura 4 puta lezala :blink: jer su prva tri izlazile tek po par i nije bilo dovoljno za antitela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me dali je necija bebica imala boginje kad je bila tako malena?Kod nas se boginje sire,a posto je inkubacija duga ne moze se znati da li smo u drustvu sa bolsecu,pa me zanima,ako beba od mesec dana zaradi boginjice da li je to opasno po njenom zdravlju ili ce prebroditi isto kao i "velika" deca?

Ps:Ni ja nisam imala boginje(sem jedne vrste,ne znam koje)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj brat je dobio boginje ( ovčije) kad je imao 1.5 meseci, mama kaže da je njoj bilo lakše sa njim jer je mali i nije se češao kao ja :)

koliko ja znam, nije imao nikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sta je ovo najezda boginja?i ja sam se pitala isto pitanje i upravo se spremam da pozovem dr.kona da pitam da li varicela zoster imunoglobulin ima da se da i u porodilistu kako bi zastitila bebu koja ce da se rodi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda su krenule... u našem vrtiću ih još nema, al u Novom Sadu su krenule...tako da i ja očekujem.... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

upravo sam zvala dr.kona kaze ovako..ako ih je majka prelezala nema bojazni za bebu mesec dana ako ne sisa i sest meseci ako beba sisa....meni odgovara kako god...a samo da ih ne dobije..moja mala sva u tackicama ko luda pecurkica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Temerinu maltene svi imaju boginje,diiivno....

Lili,a sta ako mama nije prelezala boginje?Dojim bebu ali ako budemo bolovali verovatno cemo zajedno... :rolleyes:

Inace mislim da ne bi trebalo da bude tezi oblik bolesti kod beba,ali opet... Posto treba za vikend da pravimo Teodoru rodjus-bice dece,a inkubacija duga.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I u SD ih ima ali sto je jako cudno samo u drzavnom vrticu, kod sina u privatnom ni jedno dete jos nije dobilo.

Ja sam malo zbunjena ne znam da li smo bili u kontaktu, a u sredu vodim malecku na sistematski i da primi MMR ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I u SD ih ima ali sto je jako cudno samo u drzavnom vrticu, kod sina u privatnom ni jedno dete jos nije dobilo.

Ja sam malo zbunjena ne znam da li smo bili u kontaktu, a u sredu vodim malecku na sistematski i da primi MMR ;)

Nensy pliiiiz pitaj dr da li su boginje opasne za male bebe od mesec dana,molim te,puno bi mi pomoglo.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pitala ja dr ..kaze ona ma kakvi..naravno moguce su komplikacije ali nista vece nego obicno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vodene kozice uzrokuje virus (variccela-zoster virus) koji može prijeći posteljicu i oštetiti dijete. Ako ste preboljeli vodene kozice, s obzirom na to da imate trajan imunitet, ne treba te se bojati niti za sebe niti za vaše dijete. Međutim, ako niste preboljeli vodene kozice, a bili ste u kontaktu sa zaraženom osobom javite se hitno svom ginekologu koji će vas zaštititi davanjem specifičnog imunoglobulina (ako se dokaže da nemate antitijela na virus variccela-zoster)

Koliko su opasne, pokazat će se kada ih dobije. Mogu biti vrlo blage, da ih jedva pronađete tu i tamo u vlasištu ili ne trupu, a mogu biti krvave, sa zahvaćanjem ustiju, jednjaka, očiju, sa teškim općim stanjem. Ako je majka u životu preboljela vodene kozice, tada je dojenče do dobi 6-9 mj. relativno zaštićeno i ako ih dobije, vjerojatnije je da će biti blažeg oblika.

Međutim, u slučaju manifestne infekcije i vi i vaše dojenče možete uzeti VIROLEX ili ACIKLOVIR tablete (u slučaju jako teške kliničke slike daje se u bolnici u infuziji). Usput, baš zbog ovakvih kompliciranih situacija Amerikanci preporučuju svima cijepljenje protiv vodenih kozica (u nas registrirano cjepivo VARILRIX,

Izvor: Cybermed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Filipa!

Mislim da boginje ove vrste ni ja nisam imala.. :( Moracu pitai mamu...

Ps:Zasto se boginje zovu bas boginje??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga moja, ne znam otkud porijeklo termina "boginje", ali ja ga ne volim korisiti jer me podsjeća na "velike boginje" :blink: što me podsjeća na film Variola vera.

Uglavnom koristim termin: vodene kozice...nekako mi simpatičnije(hm, koliko to može biti)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto nisam jedina...

Drago mi je...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Temerinu maltene svi imaju boginje,diiivno....

Lili,a sta ako mama nije prelezala boginje?Dojim bebu ali ako budemo bolovali verovatno cemo zajedno... :rolleyes:

Inace mislim da ne bi trebalo da bude tezi oblik bolesti kod beba,ali opet... Posto treba za vikend da pravimo Teodoru rodjus-bice dece,a inkubacija duga.......

haraju i novim sadom,pojavile su se kod bojanove sestricine u vrticu,paje zaova,koja imai bebu od 6meseci i muza koji ih nije prelezao,u konstantnoj strpnji dace svi u kuci da se porazboljevaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PS godinama nisam cula za boginje :unsure: a sad,,invazija``...ja samih prelezala,sad citam filipin tekst,znaci dami je beban relativno zasticen,ali mm nije prelezao....nadam se da ih nece negde zapatiti :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da ti se suprug raspita oko vakcinisanja?

Možda ne bi bilo loše!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da ti se suprug raspita oko vakcinisanja?

Možda ne bi bilo loše!

vidis,nije mi to ni palo na pamte,tj nisam znala da se odrasli mogu vakcinisati protiv toga!

HVALA PUNO! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da ti se suprug raspita oko vakcinisanja?

Možda ne bi bilo loše!

PSnadam se da sa ovim znacimauzvika ne vices na mene :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vakcina kosta 6000 din..milim da se vise isplati da se preleze :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vakcina kosta 6000 din..milim da se vise isplati da se preleze :lol: :lol: :lol:

Aaa jooooj, Lili, kraljice! :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

htela ja da vakcinisem muza pa se raspitala i rekla mu odma da ce da ih prelezi ako treba :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.