Varicella (ovčije boginje)

odgovora

Objavljeno

Kao prvo, boginje nisu opasne za bebice-iz iskustva moje jetrve čija je beba od 2 meseca dobila boginje od starijeg brata,a majka ih nije preležala, beba je sisala, i imao je samo boginje po ušima, prošlo bez ikakvih komplikacija, a majka ih nije dobila.

Kao drugo, vodene kozice je hrvatski naziv za boginje.

Kao treće...da li beše nešto treće... :D ah, da Lilika, ako planirate još dece, neka mužić ipak primi vakcinu. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PS godinama nisam cula za boginje :unsure: a sad,,invazija``...ja samih prelezala,sad citam filipin tekst,znaci dami je beban relativno zasticen,ali mm nije prelezao....nadam se da ih nece negde zapatiti :huh:

BM, nisi bila do sada u toj priči, ali boginje se javljaju svake godine, po pravilu zimi. Moja ćerka ih je preležala kada je imala 3 godine. Sina prošle godine nisu zakačile, iako je pola grupice imalo. Sada su se takođe pojavile, i baš se pitam da li će ga zakačiti, ili ipak ima dobar imunitet, pa odoleva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam da su vodene kozice croatizam, samo sam rekla da je "mekši" naziv od boginja, bar da se kaže "male boginje" što je ispravnije.

BM...! sam stavila onako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa postoje male boginje-to su vodene kozice ili ospice i velike boginje, protiv kojih se deca vakcinišu.

Meni je sad nedoumica koje su to Ovčije boginje???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovčije boginje, boginje, vodene kozice, varicella,...sve je to isto...

Znam da je samo jednu bolest Svjetska zdravstena organizacija službeno proglasila iskorijenjenom: velike boginje, tako da je ne znam da li se baš za to vrši vakcinacija?

Ospice su malo drugačije...razlika se može uočiti na osnovu krvne pretrage(traži se virus morbila)...za to klinci primaju MMR vakcinu...(ovi slučajevi su rijetki u zadnjih 20 godina)...e a to se dešava zbog slučajeva bojkota cijepljenja, čak su u VB zabilježeni i smrtni slučajevi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Velike boginje i jesu iskorenjene jer se daje vakcina.

U principu, moje lično mišljenje je da male boginje nisu opasne-dete je malo nervozno dok izlaze i omamljeno od temperature, pa samim tim i manje jede, ali kada izađu, nema više opasnosti. Moja ćerka nije imala svrab-nešto belo tečno smo stavljali (možda krečno mleko???). I za 3 nedelje je bila ko nova! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Greška, nema vakcinacije protiv velikih boginja, praktično je cijela populacija bivše države cijepljena 1972. I tu je kraj!

Vakcinišemo se protiv ospica...MPR ili MMR...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

;) Ok, pametnice moja...

Ja se ne potresanm oko tih vakcina, niti tačno znam šta deca primaju, onako kako doktorka kaže tako je.

Do 1. godine su primali neke vakcine, pa sledeća sa 7 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne potresam se ni ja...samo me nervira kada roditelji odustaju od vakcinisanja MPR...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas sam vodila Anđelinu na kontrolu i ja sam napomenula (srećom) da smo u nedelju bili u gostima gde dečak ima boginje (8. dan)....pedijatar je odustao od vakcine(valjda je ta MMR),tako da vakcinu odlažemo za 3 nedelje :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne brini mna mama...ona je već velika djevojčica...

Vjerovatno će ih dobiti...

A vakcinu mislim da treba još malo duže odgoditi...

Filipova prijateljica Nina(13 mj) je preboljela vodene kozice prije par dana, ja kontala da odvedem F da i on dobije, ali mi nešto bilo žao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo šta se događa sa bojkotom vakcinacije

Epidemija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pojavile su se neke tackice mojoj bebi na stomacicu i sire se ka grudima... izgledaju kao kupaste bubuljice, jako su sitne. Mislila sam da su boginje, ali sveki misli da nisu i kaze da boginje prati temperatura (a moja cura nema temp.). Cekam sa nestrpljenjem mm da dodje sa posla pa da idemo kod lekara...

Nisam nasla temu o boginjama-te otvaram ovu:) Pisite kako ste vi prezivele dane kad su vasa deca imala boginje, koje su kakve, koliko traju, koje ste prelezali, neki savet koji ce nam koristiti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja mislim da nisu boginje. Izbijanju ospica prethodi viša temperatura.

Možda je koprivnjača, neka alergijica. Da li je jela nešto novo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana pogledaj nasu sliku sa osipom...mislim da se nalazi u bolestima djece...tema-ne znam sta je..tako nesto..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mene zanima ova tema,cekam iskustva.

Mi smo se u nedelju igrali sa drugaricama a u utorak su nam javili da su se pojavile boginje,tako da u sredu nismo ni primili vakcinu,odlozili smo na 30 dana.Tako da sad cekam sta ce biti,ali posto su se zajedno igrali bas u "najzaraznijoj" fazi mislim da ce se uskoro pojaviti... Divno... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Saznali smo da je virusni osip. Traje 3 do 5 dana i prosirice se po celom telu, cak i po glavi ispod kose... :unsure: Za sad se pojevljuje na mestima gde je najtoplije na telu (stomacic, kod misica, na ledjima), ali bice tih tackica svuda. Nista nam nije prepisala-hoce da se telo samo izbori sa tim...a ukoliko ne prodje za 4 dana, dacemo krv pa redom... (verujem da ce proci)

Za sad izbegavamo trudnice i male bebe...

Pitala sam usput da li bebe do godinu dana mogu da dobiju boginje (ne znam ko mi je pricao da ne mogu iz nekog razloga) ali -odgovor je da MOGU! Ispravila me i rekla da bebe koje se doje-ne dobijaju boginje, ali je ona u praksi imala vise slucajeva koji su opovrgnuli tu teoriju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da, ako imate neki virus, ili je pred krajem organizam zna na taj nacin da se bori sa virusom.

Takodje, ne trea odmah sumnjati na boginje, jer moze biti osip od bilo cega.npr omeksivaca ili deterdzenta koji se nije dobro isprao....jer koliko se ja secam boginje se proveravaju iza usiju prvo, zar ne?ili gresim....tu znaju prvo da se pojave...ovde se vakcinisu protiv boginja, tako da o tome ni ne razmisljam kad se osujemo, ali znam da je masa dece ovde imala osim za vreme ili posle nekog virusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj bebac je dobio boginje sa dva meseca i nedelju dana srecom proslo je bez komplikacija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Ana je prelezala Varicele i to dva puta - AKO JE TO UOPSTE MOGUCE ILI OVI NASI DOKTORI NEMAJU POJMA

prvi put jedva da je imala koju ospicu i to sa jako niskom temperaturom. Mama koja nije prelezala varicele je takodje dobila isto kao i ona, po koja ospica ... mi ostali koji smo imali ospice nismo ...

Nakon godinu dana, navala ospica u vrticima, ja sva sretna jer je ona to prebolila .... kada ono osu se djete kao ludo po cijelom tijelu, cak i po ocima ...

pedijatrica tvrdi da su 100% varicele, oftamolog kod kojeg je isla zbog jer su joj izbili i po ocima tvrdi da to nisu varicele .... ma haos .... na kraju su joj radili 100 nalaza, od jetrenih enzima pa na dalje i ispalo da ipak jesu ospice ... PS mama ih nije dobila od Ane "taj drugi put"

Sta je to bilo i da li su prvi put bile ospice ili drugi put nemam pojma.

Da li je uopste moguce ih dobiti dva puta???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam cula da je moguce pa sam bila u panici hocu li ih i ja dobiti ponovo, na svu srecu nisam, ali nikad se ne zna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo boginje (varicele, herpes zooster ili vodene kozice) prelezali sa 2.5god. Detalje ne bih toliko upamtila, ali sam vec jednom kucala o tome.

Ujutru smo ih pronasli, prvo na prevoju izmedju ramena i vrata i na grudima, par na stomaku i na slepoocnicama ispod kosice (javljaju se obicno na „toplim“ mestima). Kasnije se jos pojavilo par na potiljku, nogama i guzi, u totalu ne vise od 40-ak tackica na celom telu. Od ostalih simptoma nismo skoro nista imali: u toku dana je normalno spavala, normalno jela, bila dobre volje, drugog dana joj se temperatura podigla na 37.9 i nismo joj ni paracetamol davali vec skinuli alojom. Pojavile su se u petak, u utorak bile suve i pocele otpadati.

Mi smo ih tretirali homeopatskim preparatom. Savete za njega smo dobili od patronaznog brata i trijazne sestre. U pitanju je RHUS TOX (iliti poison ivy) u obliku kuglica. Sa njim treba krenuti sto pre.

Jos neke savete sam dobila ili nasla u literaturi:

Homeopatska krema na bazi kalendule i kamilice direktno na kozu (mi nismo koristili)

Gel na bazi cajevca direktno na kozu- dobar jer rashladjuje (nismo koristili)

Puno mlakih kupki sa:

-samo malo morke soli u vodi (jedna kasika soli)

-ovsenim mekinjama: u nogavicu svileniog unihopa staviti ovsene mekinje, nakvasiti I istiskivati u kadu napunjenu vodom (izlazice mlecna, prasnjava tekucina)

Ne koristiti sapun, dobro isprati i tapkanjem osusiti kozu. Novi peskir za svako brisanje lica i tela.

Mi smo direktno na plikove samo dva puta namazali Aloe Gelly i to joj je pomoglo.

Kada se preleze sa slabim simptomima desava se da se vrate jer organizam ne razvije imunitet na njih. Tako sam ja male i velike boginje lezala ukupno 4 puta, a mala nase vaspitacice je samo varicele 4 puta jer ih prva 3 nije bilo po vise od 10-20, poslednji put nije bilo nepokrivenog dela tela. Moja mama kaze da su se braci i meni pojavljivale najvise medju prstima i po licu. Moje iskustvo sa malom je suprotno jer ih ona na tim mestima nije uopste imala.

Mami su tada savetovali da nas ne kupa, a ovde se oduvek preporucuje kupanje u ovsenim mekinjama i morskoj soli (sveki je tako mm-a). Takodje se tamo savetuje ne-izvodjenje napolje (cak ni na svez vazduh), ovde je i to ok dok god se moze izbeci sunce i susret sa drugim ljudima (posebno je za trudnice koje ga nisu prelezale problematican i za odrasle jer sto si stariji simptomi su gori). Navodno se moze kijanjem i kasljem preneti cak u susedni red rafova u marketu. Obicno ih po telu ima i po 250-500 i pocnu se susiti posle nedelju dana, tako da se u vrtic ne ide dok se ne pretvore u krastice.

Rxus Tox sam ja ono sto nam je ostalo dala komsinici i ona je takodje imala fenomenalno iskustvo sa njim. Ako njemu mozemo da zahvalimo za nasu blagu reakciju onda cu biti presrecna. Ali ako je na mene i ne razvije iz tog jednog puta imunitet onda mozemo da im se "nadamo" bar jos jednom.

Evo i par linkova na temu boginja, pa ako i kad nekom zatreba:

http://www.cybermed.hr/clanci/vodene_kozice_ili_varicellae

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/949/

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1384/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedna važna informacija

Uz ovčije boginje/vodene kozice/varicella nikako ne bi trebalo davati aspirin, jer može doći do Reyevog sindroma, tj. encefalopatije s mansom infiltracijom jetre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deci se ne preporucuje uopste davanje aspirina do 12 godine, nevezano za boginje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.