Kako Pripremate Plavi Patlidžan?

odgovora

Objavljeno

Drage moje, ajd mi pomozite sa nekim predlozima kako da spremam plavi patlidžan? Preskočite pohovanje i musaku, a prednost dajem bezmesnim varijantama... Hvala! I da, naravno, šta mu radite da nije gorak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ga pripremam samo pohovanog ili naseckam u čorbe ili sataraš, a prethodno ga uvek obarim u malo posoljenoj vodi, nikad mi nije bio gorak, gorak mi bude kad ga pripremam svežeg, ovako mi je fantastičan :)

Rosa, majat i broccoli volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je ovako najbolji..

Ne ljustis ga, samo preseces na pola, i izdubis kasikicom, onda to sto si izvadila iseckas sitno, zacinis, i izdinstas na luku.

Ja dodam i mleveno meso tu, ali ne mora. Moze i pirinac, ili cak neko drugo povrce, to sama odredis po ukusu.

Onda lepo sa tim sto si izdinstala napunis patlidzane i stavis u zagrejanu rernu i peces.

Pred kraj mozes dodati od gore na njih po krisku kackavalja da se lepo istopi..

Mi ovo jedemo kasikom posle, bude mekan kao puter i jako ukusan..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ga obozavam kao dodatak jelu tj. salatu.

prvo ga par puta busnem nozem i ostavim da stoji u vodi sat ili dva. to izvuce svu gorcinu. onda ga isecem na kolutove (kao krastavac kad seces za salatu) i proprzim dok ne potamni (ide brzo, ali uzas koliko smrdlja).

proprzene kolutove na kraju posolim, dodam sirce i zejtin ili maslinovo ulje i bude bas ukusno.

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

iseckam ha na kockice, posolim i ostavim pola sata da odstoji. Na malo ulja izdinstam luk, dodam patlidzan i nalijem vode da se dinsta, nakon par minuta ubacim papriku i paradajz seckan na kockice, zacine po zelji i kad se sve skuva i visak vode ispari gotov je preliv za spagete/makarone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno! Ovo mi je baš trebalo, isprobano i lako za spremanje..... Guglala ja al sve nešto nemam poverenja... Maki-D i tvoj recept mi je super, volim takve salate, do sada sam tako spremala tikvice... Rado bih lajkovala, ali nemam više prava za danas...Hvala još jednom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ha, ha, sad tek vidim da nije salata, već preliv za špagete.... To spremam sutra....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imam i jedan recept punjeni i pohovani patlidzan, al to ti pisem kad uspavam decu :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je ovako najbolji..

Ne ljustis ga, samo preseces na pola, i izdubis kasikicom, onda to sto si izvadila iseckas sitno, zacinis, i izdinstas na luku.

Ja dodam i mleveno meso tu, ali ne mora. Moze i pirinac, ili cak neko drugo povrce, to sama odredis po ukusu.

Onda lepo sa tim sto si izdinstala napunis patlidzane i stavis u zagrejanu rernu i peces.

Pred kraj mozes dodati od gore na njih po krisku kackavalja da se lepo istopi..

Mi ovo jedemo kasikom posle, bude mekan kao puter i jako ukusan..

Ja ga propremam na sličan način. Isečem ga na pola po dužini, izdubim kašikom i u njega sipam hladno mleko pa pustim da odstoji sat dva zbog gorčine. ono sto sam izdubila iseckam, propržim na luku, dodam slaninice, seckane (pečene) bademe i paradajz. Sve lepo začinim pa napunim parlidžan. Preko stavim kolutove paradajza za dekoraciju i pospem malo origana. Sve lepo zapečem u rerni na 170 stepeni jedno 20 minuta do pola sata. I gotovo.

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Punjeni pohovani patlidžan

Sastojci:

2 plava patlidžana

100 gr švapskog sira

150 gr kačkavalja

100 gr feta sira

4 jaja

200 gr prezli

so, bosiljak, ulje, majonez

Patlidžane oguliti i uzdužno ih iseći na listove debljine 5 mm. Potom ih posoliti i ostaviti da puste gorčinu. Ocediti ih od suvišne tečnosti, uvaljati u brašno i kratko ih propržiti na vrelom ulju da porumene. Posebno sjediniti švapski, izmrvljenu fetu i rendani kačkavalj, dodati jedno jaje, bosiljak i začine po ukusu i promešati. Na svaki list pečenog patlidžana staviti kašičicu smese od sira i urolovati. Punjene rolnice umočiti u umućena jaja a zatim u prezle. Pržiti ih dok ne porumene. Kada se prohlade preliti ih majonezom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja deca ne vole bas patlidzan kao ja... pa evo kako ga ipak jedu.

Grcka musaka - prilagodjena :)

Izdinstam mleveno meso sa narednom sarggarepom, celerom, persunom, paskanatom i lukom. Obzirom da ovo trazi vremena, cesto spremim vecu kolicinu ovako pripremljenog mesa pa zaledim... to mi koristi i za musake, punjenje tikvice / paprike, spagete i sl. U meso dodam malo kratko prokuvanog pirinca.

Ocistim par krompira, isecem na krugove i kratko prokuvam. Plavi paradajz oljustim, isecem isto na krugove i posolim. Posle oko 15 operem od soli i rukom ocedim. Tikvice takodje isecem na krugove. 

Spremim malo redji besamel sos, od oko 2 kasike brasna i 200-300 ml mleka.

u tepsiju redjam krompir, polovina mesa, plavi pradajz, druga polovina mesa, tikvice i na kraju besamel sos. 

Pečem oko sat. Prvo poklopljeno a zatim skinem poklopac / foliju da se zapece...

Svima se mnogo vise svidja nego klasicna musaka, nemaju pojma sta je unutra ;) ...

 

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja patlidzan volim i jedino ga tako spremam - recept pisem kasnij ako koga zanima (idu samo 4 sastojka a vrlo je ukusno). I bez mesa je;)

Mogu li ovdje da pitam kako spremate corbu od bundeve?;-)
Ja sam prije neki dan pravila al nikome se nije svidjela:-( doduse nasla neki rct na netu gdje idu b.luk i ruzmarin, a pritom sam je pravila od pecene bundeve(pa im bila slatka).

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne pravim samo od bundeve, vec dodam kockice bundeve u kolicini u kojoj dodajem i ostalo povrce... na kraju to najcesce izblendam pa oni jedu a nemaju pojma sta... to mi je inace taktika... oni vole da je ukusno a ja da je povrcno

snowhite i broccoli volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majat, super ti je taktika;)

Ja samo imam jedno pitanje. Koliko dugo treba patlidzan da stoji da bi pustio gorcinu?

Meni je stajao oko sat vremena, i opet je bio gorak:(

Kaze svekrva najbolje uvece narezati, pa sutra da spremam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@snowhite to najvise zavisi od same bundeve ima ih koje su prirofno slatke kao med. Inace ja pravim potaz od bundeve, ako nadjem postavicu link ali princip je negde ovakav: sargarepa, krompir, persun iseckati na sitno, bundevu krupnije po zelji dodam bilo koje povrce jos i skuvam. Cilj je da se povrce kuva sto krace pa krompir iseckam tanko tako da za 15min bide kuvan a bundevi i na krupno ne trena ni 15min da bude gottova. I onda sve na stapni, pomesam prvo sa polovinom vode u kojoj se kuvalo a po potrebi dodam jos. Volim da je bas gust potaz pa retko dodajem. I volim da dodam kiselu pavlaku u tanjir. 

snowhite voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majat, super ti je taktika;)

Ja samo imam jedno pitanje. Koliko dugo treba patlidzan da stoji da bi pustio gorcinu?

Meni je stajao oko sat vremena, i opet je bio gorak:(

Kaze svekrva najbolje uvece narezati, pa sutra da spremam...

A jesi li ga posolila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesam, i to dosta, al dzaba:D

Fora je sto su ovi moji bas zeleli patlidzan da jedu, i ja lepo spremila, i divno izgeldalo i mirisalo... srecom sam imala rezervnu varijantu za rucak... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesam, i to dosta, al dzaba:D

Fora je sto su ovi moji bas zeleli patlidzan da jedu, i ja lepo spremila, i divno izgeldalo i mirisalo... srecom sam imala rezervnu varijantu za rucak... 

Ja sam danas spremala musaku, nije bilo gorko ni malo. Stajao je oko 15 min posoljen, pa sam oprala i rukom ocedila svako parce. Moji nisu ni provalili da ga ima uopste unutra. Mozda se oseti ako je veca kolicina (npr pri pohovanju ili ako nema nista osim plavog paradajza, on ima malo jaci ukus). Ovaj danas je bio bas veliki i pun semenja, ali nije bio gorak uopste. 

Stvarno ne znam sta da ti kazem... 

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam to iskustvo da mi je patlidzan gorak, osolila ga ili ne. Doduse, spremam ga samo kad ga ima kod mojih u basti, ne kupujem ga. Mozda je do toga,nemam pojma.
A zar nije prezreo kad ima puno sjemenja? Meni se takav nikako ne svidja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bice da je do vrste patlidzana, tako sam citala da ima onih manje i vise gorkih... I ovaj je domaci bio, al pogresno seme verovatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.