Fontanela

odgovora

Objavljeno

Kako gledate dali je fonatela uvucena,kad beba lezi ili dok je uspravno??

Neveni je fonatela uvucenakad je drzim uspravno da podrigne,a dok lezi je normalna :blink: Bas se nerviram oko toga.

E mi isto tako, i bas sam pitala dr u vezi toga. Kad lezi skroz je ravna, a kad je podignem malo se uvuce. Kaze dr da je to ok, i pipala je i ona, i sve je to normalno, jos pogotovo sto moja bebana ima malo kose pa se sve lepo vidi. Ne valja da je stalno uvucena, onda bebi fali tecnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru,bas sam se pitala,a vidim da normalno piski,kao i do sada,suze ima krokodilske kad place,pije vodu i caj normalno. U ponedeljak idemo na kontrolu pa cu da spomenem i to. Isto i nama retka plava kosa,pa se lepo naziru kosti,jeza me hvata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 18 meseci i jos joj nije srasla fontanela, kakva su vasa iskustva i da li je to opasno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima 18 meseci i jos joj nije srasla fontanela, kakva su vasa iskustva i da li je to opasno

Jeste li imali kontrolu sa godinu ipo dana? Jer na toj kontroli bi pedijatar to trebao da uoči i da vam kaže da li je sve ok. Sve zavisi koji stepen nije sraslo. Znam samo da se AD kapi daju da bi to što pre sraslo. A pošto sad nema baš preterano sunca možda da i dalje koristite ad kapi, naravno sve dok vam pedijatar neda svoje mišljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste li imali kontrolu sa godinu ipo dana? Jer na toj kontroli bi pedijatar to trebao da uoči i da vam kaže da li je sve ok. Sve zavisi koji stepen nije sraslo. Znam samo da se AD kapi daju da bi to što pre sraslo. A pošto sad nema baš preterano sunca možda da i dalje koristite ad kapi, naravno sve dok vam pedijatar neda svoje mišljenje.

bili smo na kontroli i nema neko misljenje nego mi je rekla da cemo krajem januara uraditi ALP,Ca I P ,nista posebno nije rekla . I da ,pijemo AD3 kapi. Kaze nije nista alarmantno, ali mene zanima kako je drugim bebama islo to srastanje ,cisto da se uporedimo ili da trazimo drugog pedijatra za misljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bili smo na kontroli i nema neko misljenje nego mi je rekla da cemo krajem januara uraditi ALP,Ca I P ,nista posebno nije rekla . I da ,pijemo AD3 kapi. Kaze nije nista alarmantno, ali mene zanima kako je drugim bebama islo to srastanje ,cisto da se uporedimo ili da trazimo drugog pedijatra za misljenje

Nama je SKORO srasla do 11 meseca i posle toga nikada nije nešto posebno govorila kako "odmiče" tako da zbilja ne znam kada nam je skroz srasla. Kažu da SKROZ sraste nekima i do druge godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod naseg deteta je "srasla" ( na dodir, niko ne radi rendgen glave zbog toga) fontanela jako brzo, sa manje od 6 meseci. Medjutim, njemu su od rodjenja pracene ciste koje je imao ispod fontanele, tako da smo bili na redovnim UZ svake druge nedelje do srastanja. srecom, pa su te ciste skoro pa nestale kad je vec srasla.

Zbog toga smo puno puta pricali sa neonatologom spec. za UZ glave vezano i za fontanelu. Uobicajen je proces srastanja do 2. godine. Tek nakon toga se rade detaljnije analize da bi se nasao uzrok.

U nasem slucaju, gde fontanela brzo zarasata ( a nema veze sa obimom glave-imao je prosecan obim glave) receno nam je da je i to postala redovna pojava posle 5.tog meseca. Ono sto je vazno,a sto sam gore napisala, neki su vec spomenuli: srastanje fontanele se proverava uvek dodirom. To ne znaci da je fontanela potpuno srasla, samo je moglo doci do delimicnog zatvaranja koje dodirom ne moze da se potvrdi, a potpuno da sraste moze i sa 2 godine.

Isto tako, imam saznanje da fontanela moze sa sraste u roku od jednog meseca. Dakle, ako beba ima 18 meseci, moze da se desi da sa 19 ima sraslu fontanelu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod naseg deteta je "srasla" ( na dodir, niko ne radi rendgen glave zbog toga) fontanela jako brzo, sa manje od 6 meseci. Medjutim, njemu su od rodjenja pracene ciste koje je imao ispod fontanele, tako da smo bili na redovnim UZ svake druge nedelje do srastanja. srecom, pa su te ciste skoro pa nestale kad je vec srasla.

Zbog toga smo puno puta pricali sa neonatologom spec. za UZ glave vezano i za fontanelu. Uobicajen je proces srastanja do 2. godine. Tek nakon toga se rade detaljnije analize da bi se nasao uzrok.

U nasem slucaju, gde fontanela brzo zarasata ( a nema veze sa obimom glave-imao je prosecan obim glave) receno nam je da je i to postala redovna pojava posle 5.tog meseca. Ono sto je vazno,a sto sam gore napisala, neki su vec spomenuli: srastanje fontanele se proverava uvek dodirom. To ne znaci da je fontanela potpuno srasla, samo je moglo doci do delimicnog zatvaranja koje dodirom ne moze da se potvrdi, a potpuno da sraste moze i sa 2 godine.

Isto tako, imam saznanje da fontanela moze sa sraste u roku od jednog meseca. Dakle, ako beba ima 18 meseci, moze da se desi da sa 19 ima sraslu fontanelu.

Nama su rekli da jedan od faktora moze biti zracenje. u nasem slucaju uticaja ima i nasledni fakror jer je mm fontanela potpuno srasla do 3 meseca. Hvala Bogu sve je ok bilo, samo su pratili. Iliji samo mere i opipavaju glavu jednom mesecno, njemu je od 3-eg meseca otvorena za vrh jagodice prsta samo i po meni i dalje tako stoji, na poslednjoj kontroli se nije nista bilo promenilo, sad cemo sledece nedelje videti kad idemo po vakcinu. Vodimo ga inace i kod privatnika (koji je tatinu fontanelu pratio i sad je vec u penziji) i u dz... Mnogo sam se bila isprepadala, plakala, brinula... Sad sam se malo primirila, kazu mi da ne trebam da brinem, mere glavicu i tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod naseg deteta je "srasla" ( na dodir, niko ne radi rendgen glave zbog toga) fontanela jako brzo, sa manje od 6 meseci. Medjutim, njemu su od rodjenja pracene ciste koje je imao ispod fontanele, tako da smo bili na redovnim UZ svake druge nedelje do srastanja. srecom, pa su te ciste skoro pa nestale kad je vec srasla.

Zbog toga smo puno puta pricali sa neonatologom spec. za UZ glave vezano i za fontanelu. Uobicajen je proces srastanja do 2. godine. Tek nakon toga se rade detaljnije analize da bi se nasao uzrok.

U nasem slucaju, gde fontanela brzo zarasata ( a nema veze sa obimom glave-imao je prosecan obim glave) receno nam je da je i to postala redovna pojava posle 5.tog meseca. Ono sto je vazno,a sto sam gore napisala, neki su vec spomenuli: srastanje fontanele se proverava uvek dodirom. To ne znaci da je fontanela potpuno srasla, samo je moglo doci do delimicnog zatvaranja koje dodirom ne moze da se potvrdi, a potpuno da sraste moze i sa 2 godine.

Isto tako, imam saznanje da fontanela moze sa sraste u roku od jednog meseca. Dakle, ako beba ima 18 meseci, moze da se desi da sa 19 ima sraslu fontanelu.

draga jelena bas dobro da sam naletila na ovaj tvoj post,moj djecak ima 2 ciste koje su mu ustanovljene na utzv mozga pri otpustu iz bolnice,saa 23.2 idemo na kontrolu i ja umirem od straha,bojim se jako ne znam bas nista o tome,citala sam svasta po netu i bolje da nisam.sto se fontanele tice izrazito je velika,nasprem fontanele njegove seke blizanke,možda zato jer se on rodio male tjelesne mase?????????? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke ja sam nova ovde i mislim da je sajt extra :rolleyes: ...Sto se tice fontanele meni beba ima mesec dana i dve nedelje i kad smo bili na kontroli rekli su nam da joj je malo zatvorena ta fontanela i poslali nas kod neurologa da se to prati...mislim da je to sve individualno i da to kod svake bebe ide razlicitim tempom.ne znam,ali bitno je da se prati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga jelena bas dobro da sam naletila na ovaj tvoj post,moj djecak ima 2 ciste koje su mu ustanovljene na utzv mozga pri otpustu iz bolnice,saa 23.2 idemo na kontrolu i ja umirem od straha,bojim se jako ne znam bas nista o tome,citala sam svasta po netu i bolje da nisam.sto se fontanele tice izrazito je velika,nasprem fontanele njegove seke blizanke,možda zato jer se on rodio male tjelesne mase?????????? :unsure:

A kolike su mu bile ciste na zadnjoj kontroli?

Sto se tice velicine fontanele, sve je individualno i niko ne zna razloge zasto je ona veca ili manja. Vazno je je otvorena dok bebac ima te cistice jer jedino tako moze da se prati na UZ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke ja sam nova ovde i mislim da je sajt extra :rolleyes: ...Sto se tice fontanele meni beba ima mesec dana i dve nedelje i kad smo bili na kontroli rekli su nam da joj je malo zatvorena ta fontanela i poslali nas kod neurologa da se to prati...mislim da je to sve individualno i da to kod svake bebe ide razlicitim tempom.ne znam,ali bitno je da se prati...

Dobro nam dosla. i mi smo isli kod neurologa na 'pracenje'. Neurolog nikada nije pokazao zabrinutost. Sto ti kazes, vrlo je individualno, samo je vazno da se isprati sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba za 2 dana puni 8 meseci. Problemi su nastali kada je odbila da pije mleko iz flasice i sada samo sisa, ne podnosi kad joj se bilo sta da kasicicom i ne ume da pije na flasicu. Vodili smo je kod doktora i jako smo zabrinuti, glavica joj vise ne raste kao sto treba, uskoro ide na posmatranje i na skeniranje glave. Jako je mlitava (Ne ume da sedi sama, glavica joj jos uvek malo pada, mnogo je slaba). I pored toga je jako agresivna, place, dere se zbog svake sitnice, ne da da je kupamo, ni da je oblacimo. Zubici su joj izrasli kada je imala 4 meseca, non stop gura rucice u usta... Uglavnom joj je velika fontanela zarasla i doktori su se uspanicili zbog toga, pa i mi jos vise... Bojimo se da joj je stradao centar za ravnotezu i da joj je mozak ostecen... Da li neko ima slicno iskustvo??? Molim vas za pomoc, jako mi je tesko... Sta cu ja ako moja beba nije zdrava :(((

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sofie13, zar nije bilo nikakvih simptoma do sada? Sta je pedijatar govorio tokom mesecnih pregleda? Da li je bila 'mlitava' i kao mala beba? Sa koliko meseci su se pojavili ti simptomi da nece da jede?

Nemam nikakvo iskustvo ali bih volela da znam detalje. Mozda mogu da porazgovaram sa nasim pedijatrom, da cujes misljenje jos neko.

Gde ste zakazali skener i kada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne, naprotiv. Uvek je bila jaka beba i napredovala je super do 6. meseca... Onda je prestala da jede i postala jako lenja. Pedijatar je rekao da se glavica ne razvija kako treba i da su joj potrebne fizicke terapije, jer ne ume ni da se igra, ni da hvata rukicom kada joj pruzas nesto, a i nista sem rucica ne stavlja u usta, kao sto to bebe rade.

Skener je zakazan 20.Marta, u Svajcarskoj, zivimo ovde.

Hvala na odgovoru YelenaC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad, kad si rekla da ste u Svajcarskoj, malo mi je lakse. Ovde ima svakavih propusta od strane pedijatara, a skeneri i ostali pregledi se cekaju dugo ako nemas vezu.

Sigurno je da ima neuroloski problem. To ne mora da bude centar za ravnotezu vec hipotonija. Slab tonus u misicima. Ono sto ne znam to je sta je posledica hipotonije koja se desi nekoliko meseci posle rodjenja jer hipotuns se javlja kao posledica teskog i brzog porodjaja uglavnom. Pretpostavljam da doktori hoce da vide da li je zatvaranje fontanele pritisnulo neki nerv koji je to izazvao. Pretpostvljam da su takve stvari resive hiruskim putem. Bar je to moje misljenje jer smo proveli sa neurolozima i neurofizjatrima prvih 8 meseci.

Da li ste radili neki ultrazvuk glave dok nije srasla fontanela?

Mene vise brine to sto je rast glave stao. Sta su rekli u vezi toga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo Sofie,

citam tvoj post i rekoh da te malo utesim. Naime, cerka moje rodjene sestre je rodjena s potpuno sraslom fontanelom, znaci ni milimetar. 40 dana po rodjenju je operisana u Beogradu. Danas je ona zdrava devojcica. da nije bilo te operacije mozak ne bi mogao da se razvija tj. ne bi imao prostora i rastao bi kao glavica kupusa. O posledicama necu ni da razmisljam. Ovo pisem jer ako je razlog bebinih promena srasla fontanela, operativnim putem se to da resiti. Nasa cura i dan danas ide kod defektologa na vezbice koncentracije i motorike i to vise preventivno. Sve ce to biti u redu, ne brini.. Vazno je da se na vreme uoci problem. Zelim vam puno srece 20.03. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC,

Nisu nista posebno ni rekli, u vezi sa glavom... Tj. zbog toga su zakazali skener, jer ne znaju zasto ne raste. Ali predpostavljaju da je to zbog zarasle fontanele...

DraganaNS,

Hvala ti najlepse, lakse mi je posle ovog sto si mi napisala...

Hvala vam obema od srca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na cemu, Sofie. Drago mi je da se Dragana javila sa iskustvom. Tu smo uvek da pruzimo podrsku, da budemo rame za plakanje, da pokusamo da pomognemo kako god umemo. Drago mi je sto si nam se obratila. To je nama kompliment.

Molim te, javi na ovoj temi sta su rekli posle skenera ako stignes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li u redovan pregled spada mjerenje obima glave?Sofiji dr nikad nije to radila,pa se brinem da nije napravila propust.Inače njena frontanela je skoro zatvorena,kd sam pitala dr,rekla mi je "u pa to je super,drugoj deci je to skroz otvoreno" <_< Molim vas za savjet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li u redovan pregled spada mjerenje obima glave?Sofiji dr nikad nije to radila,pa se brinem da nije napravila propust.Inače njena frontanela je skoro zatvorena,kd sam pitala dr,rekla mi je "u pa to je super,drugoj deci je to skroz otvoreno" <_< Molim vas za savjet.

Mojoj deci je u redovan pregled spadalo i merenje obima glave,uvek. Dr. im je proveravao i fontanelu,takodje uvek. Malo mi je cudan komentar te tvoje dr.pa fontanela ne bi trebalo da zaraste odmah nakon rodjenja. Ja bih na tvom mestu pitala jos nekog dr. za misljenje. Najbolj savet ovde ce ti dati Yelena pa cekaj da se ona javi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li u redovan pregled spada mjerenje obima glave?Sofiji dr nikad nije to radila,pa se brinem da nije napravila propust.Inače njena frontanela je skoro zatvorena,kd sam pitala dr,rekla mi je "u pa to je super,drugoj deci je to skroz otvoreno" <_< Molim vas za savjet.

Obavezno treba da mere obim glave, narocito kod dece kojima brzo srasta fontanela. Cudno mi je da joj nikada nije izmerila obim glave i cudan mi je taj komentar za fontanelu, jer je ona jos mala da bi joj tako brzo srasla fontanela. Ja bih na tvom mestu trazila jos neko misljenje i mene interesuje da li je ona uopste pogledala detetu fontanelu ili ti je sve to rekla samo na osnovu tvog komentara?

Kod malih beba je vrlo vazan svaki pregled, i vrlo je vazno da bude detaljan. Malo mi je bezveze sto se vode deca mesecno na preglede samo da bi se izmerila visina i tezina. Glupost, to mogu i ja kod kuce da uradim. Nasa doktorka je vrlo detaljna i pola mojih projatelja nije ni culo za sve ono sto ona pogleda dok smo kod nje, a kamoli da im je neko tako decu pregledao.

Mnogo sam ljuta kad citam ovako nesto. Zasta nam sluze pedijatri? Pa mi smo samo mame, ne mozemo sve da znamo. Kad bi znali sve sta bi oni radili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj deci je u redovan pregled spadalo i merenje obima glave,uvek. Dr. im je proveravao i fontanelu,takodje uvek. Malo mi je cudan komentar te tvoje dr.pa fontanela ne bi trebalo da zaraste odmah nakon rodjenja. Ja bih na tvom mestu pitala jos nekog dr. za misljenje. Najbolj savet ovde ce ti dati Yelena pa cekaj da se ona javi.

:unsure: bože dragi,nije joj skroz zarasla,ali je skoro zatvorena.Ja ću da poludim,čim ozdravim mjenjam dr.Znači da je obavezno mjerenje,vidim po vašim postovima.. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod malih beba je vrlo vazan svaki pregled, i vrlo je vazno da bude detaljan. Malo mi je bezveze sto se vode deca mesecno na preglede samo da bi se izmerila visina i tezina. Glupost, to mogu i ja kod kuce da uradim. Nasa doktorka je vrlo detaljna i pola mojih projatelja nije ni culo za sve ono sto ona pogleda dok smo kod nje, a kamoli da im je neko tako decu pregledao.

Mnogo sam ljuta kad citam ovako nesto. Zasta nam sluze pedijatri? Pa mi smo samo mame, ne mozemo sve da znamo. Kad bi znali sve sta bi oni radili?

Slazem se u potpunosti. Mislim :blink: moram da se izbecim kad cujem da jedan pedijatar moze da kaze ovako nesto. Ono kao super sto je srasla drugoj deci nije,a beba dva meseca ima.

:unsure: bože dragi,nije joj skroz zarasla,ali je skoro zatvorena.Ja ću da poludim,čim ozdravim mjenjam dr.Znači da je obavezno mjerenje,vidim po vašim postovima.. :angry:

Majijachi nemoj da panicis,vrati se na predhodne postove i videces da su zene pisale da ima dece kojoj fontanela tako rano srasta,i sve bude o.k,ali ipak moj ti je savet da promenis doktorku,jer ocigledno preglede radi povrsno,cim ne iztmeri ni obim glave,a to je nesto sto je jako bitno kod malih beba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:unsure: bože dragi,nije joj skroz zarasla,ali je skoro zatvorena.Ja ću da poludim,čim ozdravim mjenjam dr.Znači da je obavezno mjerenje,vidim po vašim postovima.. :angry:

Dok ne promenis lekara ili ne zatrazis drugo misljenje uzmi sama izmeri obim glavice bebi i uporedi sa obimom na rodjenju. Tako prati sve dok ne resis sta ces da radis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.