Kada su deca pocela da uce slova?

odgovora

Objavljeno

Kada su vasa deca naucila slova? Da li je necije dete rano naucilo da cita i kako ste ucili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa dve godine je znao abecedu, a sa oko 2.5 i ćirilična slova. Do treće i hebrejska.

Još uvek nije baš zainteresovan da uči da čita. Naučili smo da sričemo, ali i dalje mu je teško da prepozna reč.

Ispišem mu 10tak kratkih reči od po 3 slova, on to posle jednog prelaza nauči napamet i od čitanja sa razumevanjem nema ništa.

Trmalja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi znamo da prepoznamo par slova: A, E, O, M, C, T, ... uglavnom ta slova pokusava i sama da napise (ili kako ona kaze "da nacrta" :rolleyes: ).

Ne forsiram je i pokazujem joj onoliko koliko je ona zainteresovana. A to izgleda ovako: Donese mi neku knjigu ili neke novine i pita me koje je neko slovo iz naziva knjige.

Mislim da je jos rano za citanje, pa ako sad nauce da citaju, sta ce da rade u prvom razredu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sa dve godine je znao abecedu, a sa oko 2.5 i ćirilična slova. Do treće i hebrejska.

Još uvek nije baš zainteresovan da uči da čita. Naučili smo da sričemo, ali i dalje mu je teško da prepozna reč.

Ispišem mu 10tak kratkih reči od po 3 slova, on to posle jednog prelaza nauči napamet i od čitanja sa razumevanjem nema ništa.

A zašto si ga učila hebrejska? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zašto si ga učila hebrejska? :)

Iz zezanja (nemamo nikakve genetske veze, ako si na to mislila). Kad smo videli kako mu je ovo išlo lako, mm mu je iz zezanja dao na papiru i rekao kako se koje slovo zove. I eto, dete zapamtilo. Garantujem da je sad zaboravio, jer nije mesecima ponavljao. Verovatno bi se setio pola ili trećinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mišljenja sam da decu ne treba da učite slova, ako ona sama za to ne pokazuju izuzetno intresovanje. U predškolskom obrazovanju, kao priprema za školu (koje je i obavezno) se uče slova, čitanje i pisanje..a u prvom razredu opet uče slova i uglavnom većini dece prvo polugodište prvog razreda bude dosadno, jer već znaju sva slova.

Maki-D , ptičica i Ana* volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi znamo da prepoznamo par slova: A, E, O, M, C, T, ... uglavnom ta slova pokusava i sama da napise (ili kako ona kaze "da nacrta" :rolleyes: ).

Ne forsiram je i pokazujem joj onoliko koliko je ona zainteresovana. A to izgleda ovako: Donese mi neku knjigu ili neke novine i pita me koje je neko slovo iz naziva knjige.

Mislim da je jos rano za citanje, pa ako sad nauce da citaju, sta ce da rade u prvom razredu?

Da se dosađuju, ko što sam ja kad sam krenula u školu - na časovima srpskog. ;)

Ne forsiram, niti mu pokazujem slova da uči, mislim da je još mali za tako nešto.

Phoenix, podržavam što ste mu pokazali, jer znam da se B ne igra autićima, i u pesku, već voli instrumente, slova. :) To što voli - nek radi sada....

Jednom sam pisala da sam sa 5 godina tražila bukvar a ne lutku, ali sam kasnije kad su svi učili slova, ja tražila plišane igračke... :D

Sve zavisi od deteta, samo ne treba preterivati, ni forsirati dete. :)

C*I*C*A*N*A i Maki-D volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada su vasa deca naucila slova? Da li je necije dete rano naucilo da cita i kako ste ucili?

MMov sin je naucio slova bas da ih zna , sad na raspustu ovom letnjem . A u skolicu dok je isao mi se se pohvalili da smo neka naucili i vaspitacica nam je rekla da je njima zabranjeno da decu uce slova i da ako on bas ne zahteva ne radimo to , pa smo tad prekinuli , ali eto posto je komsija preko , sa kojim sad i ide u prvi razred znao sva slova hteo je i on da nauci, pa posto je zahtevao :D ja sam ga naucila ...

Sa dve godine je znao abecedu, a sa oko 2.5 i ćirilična slova. Do treće i hebrejska.

Još uvek nije baš zainteresovan da uči da čita. Naučili smo da sričemo, ali i dalje mu je teško da prepozna reč.

Ispišem mu 10tak kratkih reči od po 3 slova, on to posle jednog prelaza nauči napamet i od čitanja sa razumevanjem nema ništa.

Prvo sam pomislila da se salis za ovo :blink: Sbako postovanje , ali po meni je ovo preterano ... sto rece Ivancica , kad druga deca budu ucila slova sta ce on onda raditi ? Sve u svoje vreme ...

JA sam za to da detetove potrebe treba pratiti. Markic npr nikako nije hteo da se igra sa kockama iako sam ja bila ubedjena da mu je vec vreme i da treba to da ga zanima i kupovala mu razne kocke samo da bih ga zainteresovala , medjutim dok nedavno nije sam poceo da se zanima nije bilo nacina da ga privolim na to . Sad mu to odlicno ide . Deca treba da budu deca.

natawyyy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se dosađuju, ko što sam ja kad sam krenula u školu - na časovima srpskog. ;)

Phoenix, podržavam što ste mu pokazali, jer znam da se B ne igra autićima, i u pesku, već voli instrumente, slova. :) To što voli - nek radi sada....

Jednom sam pisala da sam sa 5 godina tražila bukvar a ne lutku, ali sam kasnije kad su svi učili slova, ja tražila plišane igračke... :D

Sve zavisi od deteta, samo ne treba preterivati, ni forsirati dete. :)

Ni u jednom momentu ga nismo forsirali ni za šta.

On je sam pokazao interesovanje i pitao. Prvo je naučio brojeve, to mu je stvarno bilo kao da je otkrio Ameriku i čitao tablice na kolima, a onda je video i slova na tablicama pa pitao za njih i tako je sve počelo. Kupila sam mu gumena slova. Imam snimak još kad je bio bebče, pa govori slova. Tad još nije znao ni sva da izgovori kako treba.

(ovo ću skinuti za par sati, pa ako nekoga zanima, neka pogleda)

Prvo sam pomislila da se salis za ovo :blink: Sbako postovanje , ali po meni je ovo preterano ... sto rece Ivancica , kad druga deca budu ucila slova sta ce on onda raditi ? Sve u svoje vreme ...

Kao što je većina rekla, nisu sva deca ista. B. je prosto to jako zanimalo. Sad ga zanima da ide na igralište i da se igra sa decom najviše. Sve ostalo je manje bitno trenutno i to maksimalno poštujemo i mm i ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo B.svaka cast!

Ma sve to za njih nije opterecivanje,za njih je sve to igra.

Phoenix voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo B.svaka cast!

Ma sve to za njih nije opterecivanje,za njih je sve to igra.

Upravo to! Za njega je to sve bila igra, bez i trunke nekog forsiranja. Da ga to nije zanimalo u datom momentu, nema te sile koja bi ga naterala da nauči.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast i postujem ja to , prosto gledam mog marka on bi pola ovih sloca pojeo da ih nisam sklonila :D

natawyyy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo za mališu. :wub: :wub: :wub: Iznad svega treba poštovati njihova interesovanja. Tada sve ide brzo i lako.

buhla voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa i mi imamo ova gumena slova, ali nama je to sluzilo kao podloga za igranje. :D

Mada je ona ta slova sve izbacivala i stavljala u usta, i ja ih sklonila.

Posto smo vec skoro 3 mjeseca odsutni, tj nismo kod kuce,bas me interesuje kako reagovati na njih kad se vratiomo na stan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi znamo lepo da citamo, bez sricanja ili sl. Sama je htela, jer u okolini imamo decu koja vec idu u skolu, te je htela da zna da cita kao oni. Zna da pise, ali ne bih se zaklela da je to lep rukopis. Tu cemo morati jos puno da poradimo, ili vaspitacice ove godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Petar je sa 2,5 godine naucio abecedu i to za vrlo kratko vreme. Brojeve do 10 je znao i ranije malo. Sve su to samo simboli koji ih zainteresuju. Isto je voleo da cita registarske tablice zbog brojeva,a posle i zbog slova. Sada sam uci brojeve na engleskom.

Citanje ga interesuje toliko da me stalno zapitkuje " sta tu pise?'.

Pokusala sam i ja sa vezbama od tri slova u reci, ali ne ide, pa se ni ne trudim

Azbuka mu je jako daleko. Kada vidi cirilicna slova, svadja se samnom da li je B ili V :lol: i ja, naravno, odustajem odmah.

*sunshine* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

M je sa sest godina znao da pise i cita cirilicu i latinicu, a sto je najgore, latinicu je naucio sam ili mozda uz moju pomoc, koliko sam mogla da mu pomognem, jer sam bila u bolnici a on kod kuce, i dopisivali se sms-om. On je bukvalno na mobilnom naucio latinicu, svakog dana mi je slao po neznam koliko poruka, u pocetku su one smesno izgledale tipa- MAMA BOLIM TE :P i slicno. Bilo je slatko to njegovo sazrevanje.

natawyyy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luna je sa 2 godine pocela da prepoznaje slova u knjizi-prvo je pocela sa O, zatim A, pa M... Sad zna 10ak slova azbuke-posto je prvo pocela sa azbukom, tako smo i nastavili, a i jako mi je bitno da je nauci jer nece imati ko drugi da je nauci cirilicu osim mene. Objasnila sam joj da mama cita cirilicu, a tata latinicu, pa kad bude htela, tata ce joj pokazati i latinicu. Brojevi je nesto i ne zanimaju u pisanoj formi, njih zna samo usmeno na tri jezika, do 10. Rajovic kaze da je normalno da deca izmedju 2. i 3. godine mogu da nauce slova, jer su to njima samo simboli, kao i marke automobila npr, i meni je to logicno... I da, Luna je sama trazila da ucimo slova jer smo stalno citale Riznicu, pa sam joj onda kupila i Slovaricu, i obozavamo je :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo Nadja, super si to osmislila. Cirilica je "meni" jos uvek muka, tj. plasim se kako ce da je prihvati. Sacekala sam prvo da nauci da je izgovara, i ovih dana planiram da se bacimo na lagno ucinje i prepoznavanje slova. Narucila sam iz srbije i gomilu knjiga sa azbukom i abecedom. Sto ti kazes, ako ih mi ne naucimo cirilicu, nece niko.

Mislim da je bitnije da citate knjige pisane cirilicom nego da mu je ti poturas kroz "udzbenike". Pa tek onda kad se zainteresuje za ta nova slova, krenete ciljano da je ucite...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luna je sa 2 godine pocela da prepoznaje slova u knjizi-prvo je pocela sa O, zatim A, pa M... Sad zna 10ak slova azbuke-posto je prvo pocela sa azbukom, tako smo i nastavili, a i jako mi je bitno da je nauci jer nece imati ko drugi da je nauci cirilicu osim mene. Objasnila sam joj da mama cita cirilicu, a tata latinicu, pa kad bude htela, tata ce joj pokazati i latinicu. Brojevi je nesto i ne zanimaju u pisanoj formi, njih zna samo usmeno na tri jezika, do 10. Rajovic kaze da je normalno da deca izmedju 2. i 3. godine mogu da nauce slova, jer su to njima samo simboli, kao i marke automobila npr, i meni je to logicno... I da, Luna je sama trazila da ucimo slova jer smo stalno citale Riznicu, pa sam joj onda kupila i Slovaricu, i obozavamo je :rolleyes:

Baš sam pre neki dan odgledala Rajovićevo kratko predavanje u kome spominje da deca od 1-3 godine najintenzivnije usvajaju nove stvari, i da je tada i najlakše da nauče slova i brojeve. Kaže posle 3. godine se taj proces usporava, da bi posle 7., ako se ne varam, još usporio. Kaže da je kod nas sistemska greška u obrazovanju ta da deca počnu da uče tek sa 7. godina ono što je najlakše bilo uraditi mnogo ranije.

Azijati imaju mnogo veći potencijal baš zato što imaju slikovno pismo, a deca su mu izložena jako rano, te im se sinapse u mozgu mnogo ranije razviju.

Naći ću taj snimak pa ću ga okačiti.

Naravno, takođe ističe, koliko je bitno decu ne sprečavati da se vrte oko svoje ose, da skaču po krevetu, hodaju po bankinama i skaču po barama.

viki77, MatroNadja i paper_moon volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, to je ono predavanje kad na pocetku daje onaj zadatak sa brojevima?

Postoji link negde na forumu...

Moje su sad u fazi vrtenja oko svoje ose, a mm i ja, dok ih pridrzavamo da ne padnu, kazemo da razvijaju sinapse. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, to je ono predavanje kad na pocetku daje onaj zadatak sa brojevima?

Postoji link negde na forumu...

Moje su sad u fazi vrtenja oko svoje ose, a mm i ja, dok ih pridrzavamo da ne padnu, kazemo da razvijaju sinapse. :lol:

I kod nas je tako. Najsmesniji momenat je bio kad je dosla moja mama a on se tako vrti, pa ga ona opominje da ce da padne. kaze on njoj: "Necu bako, pravim sinapse" :lol:

Kad smo kod slova i citanja, interesantno je da ovo moje dete stalno sada zapitkuje " A sta ovde pise", a kad ja pokusavama da mu procitam neku pricu ili bajku, njeg to ne interesuje nikako.

Phoenix, koje ste reci od 3 slova vezbali za citanje?

viki77 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod nas je tako. Najsmesniji momenat je bio kad je dosla moja mama a on se tako vrti, pa ga ona opominje da ce da padne. kaze on njoj: "Necu bako, pravim sinapse" :lol:

Kad smo kod slova i citanja, interesantno je da ovo moje dete stalno sada zapitkuje " A sta ovde pise", a kad ja pokusavama da mu procitam neku pricu ili bajku, njeg to ne interesuje nikako.

Phoenix, koje ste reci od 3 slova vezbali za citanje?

Sve koje ti padnu na pamet :)

Vuk, lav, pas, zec, sat, sok, med, oko, osa, itd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aha! mislila sam da se mozda dele te reci po nekoj zuvcnosti, da budu slicne ili nesto. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.