Artroza Kolena (Gonartroza)

odgovora

Objavljeno

Artroza koljena ili gonartroza, spada u najčešća oboljenja zglobova koja nastaje oštećenjem hrskavice u koljenu.

Simptomi su stalni bolovi u koljenu i ograničena pokretljivost.

U tom slučaju je obavezno što ranija posjeta ortopedu, jer samo pravovremena terapija može zaustaviti i olakšati bolest.

Bolovi su posebno jaki kada se penje uz stepenice ili hoda na neravnoj površini.

Na početku kretanja su bolovi jaki, nakon određenog vremena se intenzitet bola smanjuje, ali ako se dugo kreće, bol se vraća istim intenzitetom.

Nakon dužeg sjedenja, javlja se bol “iza” koljena, a bolove pojačava i nošenje teških predmeta.

Česti su i različiti zvukovi koji se čuju iz zgloba, a simptomi se pogoršavaju za vrijeme vlažnog i hladnog vremena.

Što je oštećenje veće, to su češći bolovi i za vrijeme mirovanja.

Povreda koljena ili njegove strukture (pucanje tetiva, oštećenja meniskusa i sl.) ubrzavaju bolest.

Ukoliko se artroza koljena razvija, dolazi do daljeg oštećenja hrskavice.

Na kraju pacijent ne može pomijerati koljeno bez osjećaja bola, u ekstremnom slučaju dolazi do kompletnog okoštavanja zgloba.

Kod teške ili neterepirane artroze koljena je na kraju obavezna operacija ili vještački zglob, da bi se zadržala pokretljivost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre par meseca saznala sam da imam artrozu desnog kolena i krenula s nekom terapijom. Bolovi su se smanjili, lekove sam prestala da koristim a onda je krenulo sve iznova i cak je krenulo i pucketanje u levom kolenu naravno i bolovi. Sad pijem kesice praska dona i planiram da posetim ortopeda uskoro. Jel ima ko iskustva sa artrozom i kako ste se lecili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam imala artrozu kolena pre 15 godina, zaradila sam je tako sto sam svakodnevno isla na trcanje u teretanu i aerobik znala sam sva tri da ubacim u jednom danu :blink: i jedno jutro sam se probudila sa kolenom kao balon, nisam mogla da ga savijem nikako..... a lecila sam ga tako sto sam isla na fizikalne terapije strujom i vitaminima i nekim lekovima za obnovu hrskavice, brzo se sve normalizovalo ali sam prestala sa sportom tj isla na neke manje agresivne tipa pilates ili joga, plivanje itd jedino sto mi je ostalo a to su strasni bolovi na menjanje vremena, kao neka baka.... :unsure:

kad si to primetila? jel se bavis sportom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ima vise meseci kako je pocelo koleno da mi otice, nikad se nisam nesto puno kretala, lenja sam ja po tom pitanju, odjednom samo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A posebno mi smeta kad hodam uz stepenice <_< Nisam ocekivala da ce i levo isto tako ali eto... Njega nisam snimala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam artrozu kolena vec 12 godina. Isla sam na terapije strujom, nosila stabilizatore, mazala silne kreme ali nista. Sada vise nemam bolove i vec neko vreme mi ne oticu kolena ali zvuk koji prave kada cucnem ili ispravim noge je jeziv. To krcka ko ludo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene to pucketanje izludjuje. Jel bolucka kad lece strujom? :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene to pucketanje izludjuje. Jel bolucka kad lece strujom? :ph34r:

ne boli nista, malo mravinja, nije ni neprijatno, skroz cool a i malo se izlezavas i cooliras dok traje terapija!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne boli nista, malo mravinja, nije ni neprijatno, skroz cool a i malo se izlezavas i cooliras dok traje terapija!!!

:lol: dobro da znam da se ne onesvestim ako mi spomene struju na pregledu :D
Markova mama voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma kakvi, struja bas prija, videces. Ja imam okostavanja na vratu i ramenu, jedva docekam novi krug terapije.

Ali moraces da vezbas, to je najvaznije. Dzabe sve terapije ako se ne vezba.

Mozda dobijes i terapiju magnetom, laserom, ili masazu ultrazvukom. Zavisi od povrede. Ali sve bas pomaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh,moja mama koja je inače jako vitalna žena od 57 godina i jako trpeljiva muku muči sa tom gonartrozom oba kolena...upravo je u 'traženju' pravog mišljenja i pravog stručnjaka,jer jedan lekar joj savetuje operaciju,drugi kaže da je to opcija koja je onako 'najposlednja' da trpi koliko može,a njoj čini mi se oči iskaču od bolova....svašta je do sada probala ali eto ništa ne pomaže...inače pokojna tetka (njena starija sestra) je isto muku mučila sa kolenima,moj sraeiji brat isto ima probleme,a ja čujem to grozno pucketanje u mojim kolenima...na primer nakon skijanja me bole kolena,ponekad (iz ne znam kog razloga) me 'žignu' pri silaženju niz stepenice...imam nameru se debelo rapitati (samo još ne znam kod koga,jer lekari uglavnom leče posledice a mebei treba dobra preventiva) šta da radim i kako da se ponašama da ne bi dobila tu 'trozu' <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mene je isto tako probadalo u kolenu ( tako sam i primetila da nesto nije u redu ), pucketanje kad sam hodala uz stepenice. Moja mama ima isto problema sa hrskavicom i mislim da je verovatno i u tvom i mom slucaju genetika... Samo sto je to tvojoj mami bas otislo daleko. Moja drugarica je ostala bez hrskavice u kolenu i operisala ne znam ni ja koliko puta i nista nije pomoglo da se ta hrskavica obnovi... Dobijala je takve bolove da je zavrsavala u hotnoj i primala injekcije protiv bolova. A desavalo se i da joj se odlomi deo kosti u kolenu ( i nije cudo bez imalo hrskavice uz kretanje ) pa su joj to operacijom vadili... Ja sam jos uvek na pocetku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.