Ishrana i zdravlje dojilja

odgovora

Objavljeno

Covece ja i brufen (posto imam izuzetno bolan ciklus) sam "kontrolisala" kako pijem sve racunajuci da mogu, ali nije preporucljivo, i onda sam trpela bol sto sam vise mogla i kad vise nisam znala kud i posle podoja ga popijem.

Znam da pored brufena moze da se pije i paracetamol (jer se to daje i bebama) ali sve racunam da treba izbegavati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, ali pored paracetamola sadrži i antihistaminik (od koga ti je svakako samo prividno bolje, on smanji otečenost nosa npr.), koji nije preporučljiv dojiljama.

Antihistaminici su lekovi za alergije... Nisam farmakolog, moje znanje o ovoj tematici je samo ono koje smo obuhvatili na obuci za savetnice. Ne škode antihistaminici dojiljama. Naravno, ako se hemija može izbeći, bolje ju je izbeći u potpunosti. Ovde je važan paracetamol kao aktivna supstanca sa analgetskim i antipiretičkim dejstvom, a može se uzeti u nekom drugom vidu. Ne mora nužno FERVEX, ima i drugih preparata. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Antihistaminici su lekovi za alergije...

Tako je i fervex ga sadrži.

I znam da mi je lekar rekao da se u trudnoći fervex ne pije.

Ako je potrebno, bolje popiti čist paracetamol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako je i fervex ga sadrži.

I znam da mi je lekar rekao da se u trudnoći fervex ne pije.

Ako je potrebno, bolje popiti čist paracetamol.

Nije isto trudnoća i dojenje. Naravno, ako su samo simptomi prehlade, bolje je čist paracetamol. A ko ima problema sa alergijama, taj je već druga priča... ;) Gledaću da dodam malo detalja o ovoj temi, baš je interesantna, a nikad se ne zna sa kojim zdravstvenim problemom se možemo susresti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bilo bi super da saznas sta jos. Mi se ocigledno si vodimo onim sto nije moglo u trudnoci, ne moze ni za vreme dojenja. Ja imam obicaj da citam uputstva lekova cak i kad mi doktor prepise. Pre nego sto sam zatrudnela, uvek sam komentarisala kako na vecini lekova pise kontaindikacije kod trudnoce i laktacije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pošto iščitah ovu temu, videh da je bilo priče o stomačnom virusu..naime, ja od Steve zaradila stomačni virus..ispovrćah dušu od jutros, a takodje me i proliv spopao..sada se plašim za bebicu, da i on ne prihvati od nas..već par dana slini, inače je ostalo ok..i da..da li smem dojiti dok mi ovo traje..ne mogu ništa staviti u usta, ni čaj, ni dvopek ništa..odmah povratim..šta da radim, plašim se da ne izgubim mleko.. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pošto iščitah ovu temu, videh da je bilo priče o stomačnom virusu...

Odgovorila sam na tvoj pp. Ako hoćeš, postavi moj odgovor u nastavku, da svi mogu da pročitaju.

Dojenje se ne prekida, samo se ublažavaju simptomi kod majke. Pazi se da ne dođe do dehidracije, jer u tom slučaju je ugroženo kompletno zdravlje majke, a ne samo dojenje.

Za bebicu ne treba brinuti, jer je majčino mleko IMONOAKTIVNO, što znači da se majka bori sa virusom, a kroz mleko imunizuje svoju bebu i štiti ga time od dejstva virusa. :) Ovo je najjednostavnije rečeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćaos ženska..muke mučim sa stomačnim virusom, od jutros samo povraćanje i proliv..u usta ništa ne smem da stavim, mogu samo vodu i eventualno čaj da popijem, a da ne povratim..dobila sam virus od starijeg sinčića, a sada se plašim za ovog mladjeg, tj. bebicu, da li će možda i on prihvatiti od mene i da li smem da ga dojim kada me je ovo spopalo..ako znaš, pomagaj..hvala..kiss

Imam i ja starije dete, tako da mi je sve jasno kako ti je... I meni ovaj moj školarac donosi viruse u kuću, naravno nije dete krivo, nego tako ti je to u životu... Što se dojenja tiče, upravo je najbolja zaštita tvojoj bebici dojenje! Tvoje mleko je prepuno imunoaktivnih supstanci, a to znači da je tvoja beba zaštićena od nasrtaja svih mogućih virusa koje si ti ikad preležala u svom životu. Sad ovaj novi virus jeste nov i za tebe čim imaš simptome, ali ujedno tvoj organizam se bori i stvara antitela, koja opet tvoja bebica dobija kroz mleko i oni joj pomažu da bude zaštićena od njega odmah. To ne znači da neće i ona imati neke simptome, nego znači da možda neće, ali ako se neki i jave, biće u velikoj meri ublaženi u odnosu na to kako bi bilo da je ne dojiš, nego mora sama da se izbori sa virusom. Jako je sada važno da ti ne dehidriraš, jer imaš te tegobe usled kojih se dodatno gubi tečnost. Ako možeš da piješ, pij što više vode, a i supice su odlične, ako budeš mogla. Jedi pirinač, kuvan i nezačinjen, ako ikako možeš, jer će to da ti reši problem oko proliva. Ako ne možeš da ga jedeš, pokušaj da popiješ onu tečnost koja ostane nakon kuvanja, dakle stavi ga u više vode, da ne upije svu tečnost. Ako ništa, pij vodu, po malo ali što češće. Nemoj da se uplašiš ako ti se učini da ima manje mleka, jer i to se može desiti. Ali čim prođu tvoji simptomi, vratiće se i količina mleka. Javi šta se dešava! :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I uzmi linex ili probiotik forte obavezno, da ti se crevna flora povrati što pre.

Možeš slobodno da dojiš, kao što je neko tu i napisao - i poželjno je!

Nezaslađeni čaj (kora hrasta zaustavlja proliv, malo nane, i šta još hoćeš) probaj da piješ.

Pirinač, mrkvicu i sl, samo bareno na vodi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedna kascica rendanog muskat oraha ili

kocka kuvane cokolade ili

banan ili

list dunje ili

borovnica

Meni uglavnom pomaze crna cokolada ali posto trenutno dojis cokolada bas i nije pozeljna (ja ovaj savet od med.sestara iz bolnice nisam slusala :D, u sve me diraj al cokoladu nemoj )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve sto pijes ili pokusavas da jedes treba da uzimas na kafenu kasicicu po gutljaj/zalogaj i da pravis pauze izmedju od pola minuta.

Za borovnice znam da su zakon i nece ti skoditi da kupis zamrznute, cak i hladne da jedes, ali jednu po jednu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da se javnem da je prošlo sve..sada sam ok :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

c014.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da se javnem da je prošlo sve..sada sam ok :lol:

Super! :D

Moje zdravlje za vrijeme dojenja je extra! Ja se ovako nisam osjecala odavno! Ili mi sve sada, poslije porodjaja i onog groznog oporavka, izgleda kao raj... :unsure: :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super! :D

Moje zdravlje za vrijeme dojenja je extra! Ja se ovako nisam osjecala odavno! Ili mi sve sada, poslije porodjaja i onog groznog oporavka, izgleda kao raj... :unsure: :unsure:

Ma nekako je činjenica da se brže oporavljamo za vreme dojenja..Ipak smo mi potrebne bebicama :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li mozda neko zna ili je nekad neka od vas proveravala: da li vam je krvni pritisak isti za vreme dojenja kao i za vreme trudnoce?

Ja sam pre trudnoce imala normalan pritisak bez ikakvih oscilacija, u trudnoci- -skolski primer-115/75, ali sad vidim da mi je taj pritisak i ostao. Nisam nesto u panici, ali nekad bas osetim koliko je nizak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ti iskreno nisam adekvatan parametar za to jer ja generalno imam nizak pritisak (i ostao je takav) a krece se oko 100-110/60-70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li mozda neko zna ili je nekad neka od vas proveravala: da li vam je krvni pritisak isti za vreme dojenja kao i za vreme trudnoce?

Ja sam pre trudnoce imala normalan pritisak bez ikakvih oscilacija, u trudnoci - skolski primer - 115/75, ali sad vidim da mi je taj pritisak i ostao. Nisam nesto u panici, ali nekad bas osetim koliko je nizak.

Mislim da ne treba upoređivati stanje svog organizma za vreme trudnoće sa onim nakon porođaja, bez obzira na dojenje. Kada se porodimo, nismo više u ''drugom stanju'', a krvni pritisak je u tom drugom stanju bio važna stavka za proveravanje...

Ne treba da se sekiraš oko svog pritiska u odnosu na dojenje. Ako zaista imaš tegobe, obrati se lekaru, ali dojenje i krvni pritisak nisu povezani, pa je problem negde drugde, ako postoji. Meni se dešava da mi jako padne pritisak, ali to mi se oduvek dešavalo, jer sam meteoropata. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sinoc hitno otisla do jedne privatne klinike jer mi se opet zesce "mantalo" u glavi. Pregledao me je i kardiolog, tako da je pritisak, kako on kaze 115/70 sasvim OK za moje godine. Problem je samo premor, pa su mi dali infuziju glukoze i vitamine C. Boze, da mi je neko rekao da za 15 minuta mozes da se osecas kao nov, ne bih verovala.

Jutros sam dala krv na analizu i da mi urade T3 i T4 analize za stitnu zlezdu jer sam nakon tih vrtoglavice i infuzije dobila menstruaciju-redovnu. Oni su to povezali i sa hormonima. Videcemo sta kazu rezultati.

Sad samo imam malo frku da ti rezultati nisu bas najbolji sto se tice stitnjace, pa da cu mozda morati da prestanem da dojim. No, otom potom. Veceras cu znati rezultate, pa cu da javim kakva je situacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svi su mi rezultati OK. Na kraju, zavrsih na pregledu kod neurologa. Zakljucak: hipersenzitivni refleksi bez patologije. Dijagnoza: premor, stres.

Dala mi je terapiju i po njoj bi za mesec dana uz 'redovan san" (aha!) trebala da budem kao nova. ;)

Eto, pravila sam buku ni oko cega :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo da aktiviramo ovu temu :)...moj bebac ima 2 meseca i ja sam jako jako pazila sta jedem narocito u prvim danima. Jela sam iskljucivo dinstano i puno mlecnih proizvoda od voca samo banane i jabuke , pirinac , jaja, mlad sir i sl. Ono sto sam primetila je da mi mleko jako nadodje kada pijem jogurt i kada pijem BOZU koju toplo preporucujem svim zenama koje imaju problem sa nedostatkom mleka . Ja nisam verovala u to ali posto sam iz porodilista izasla a da nisam imala bukvalno kap mleka, dever mi donese bozu i kao popiji rekli su da to pomaze i ja sta cu ajde popijem i svidi mi se i popijem 2 case - uvece nisam mogla da spavam od bola koliko mi je mleko nadoslo , e sad da li je to slucajnost ili ne ne znam ali vredi probati !

Naravno izbegavala sam sve mahunarke , kupus, paradaiz, papriku, ljuto , zacinjeno i sl. Sad vec malo manje pazim ali se trudim da ostanem na ovom rezimu ishrane jer mislim da nikako ne moze da skodi. E da i beba mi nije imala grceve

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne smijem da jedem nista zivo :( ... cim unesem u prehranu nesto drugo sem pilece supice, peradi i nekih salata on ima grcice.

Mucili su ga grcevi dok nisam izbacila mlijeko i sve mlijecne proizvode ... sada bi navodno trebala pomalo da uvodim u sihranu i mlijecne proizvode pa da vidim gdje je prag tolerancije a mene je tako strah ... kada se samo sjetim kako se grcio, tri dana djete nije oka sklopilo, bas mi ga bilo zao!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne smijem da jedem nista zivo :( ... cim unesem u prehranu nesto drugo sem pilece supice, peradi i nekih salata on ima grcice.

Mucili su ga grcevi dok nisam izbacila mlijeko i sve mlijecne proizvode ... sada bi navodno trebala pomalo da uvodim u sihranu i mlijecne proizvode pa da vidim gdje je prag tolerancije a mene je tako strah ... kada se samo sjetim kako se grcio, tri dana djete nije oka sklopilo, bas mi ga bilo zao!!!

Nani pa ja mislim da ne moras bas ni da eksperimentises mnogo do 3 meseca, polako uvodi jednu po jednu namernicu da bi se bebac navikao ali grcevi ionako prodju pose 3. meseca a imaju ih i bebe na formuli , tako da to ne mora imati mnogo veze. Mislim da vise moze da im smeta izmenjen ukus mleka od npr. luka i nadimanje od npr. graska ...Kazu takodje da ne treba mnogo vezbati dok se doji jer mleko dobija kiselkast ukus , nego samo brz hod i neke manje intenzivne vezbe tipa joga, pilates i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e da jos nesto, ja sam pravila sebi pilece corbe i u njih dodavala pavlaku, jaja, mleko, sargarepu i krompir i to jela po ceo dan - hranljivo je , uvek ti je na raspolaganju a nije to prevelika kolicina mlecnih proizvoda da moze da im napravi neki problem..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja jedem bukvalno sve, a nijedna nije imala grceve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.