Ishrana i zdravlje dojilja

odgovora

Objavljeno

Osjecam se jakooooooooo umornooooo!Beba jeste zahtjevna,ali ne pretjerano,znaci dan mi se svede na rutinske poslove u stanu,izvedem bebca u setnju i sve oko njega sto treba,znate vec,uvece sjedim i ucim...e tad sam mrtvo tijelo,nesvjest me hvata,ruke mi se tresu...Da li je moguce da me dojenje iscrpljuje ili mozda imam nedostatak gvozdja...ne znam,ali znam da mi je jako lose kad se zavrsi dan! :(

Draga moja, koliko spavas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U buduce slobodno pitaj pedijatra za savet. Ti si dojilja i pedijatru je cilj da ti dete bude zdravo. Ako ti se sad ponovo ne ide kod doktora, u apoteci ce ti sve reci. Nemam neki savet. Antibiotike nemoj da pijes na svoju ruku, paracetamol uzimaj da olaksas sebi simptome i pij caj. Za kasalj pitaj u apoteci.

To sam danas i uradila.Pitala u apoteci i dobila Panadol(paracetamol),a kasnije sam se cula sa pedijatrom i kaze da smem sve sto sme i bebac:sirup belog sleza,rastvor za nos i paracetamol 2-3 puta na dan.Od cajeva pijem nanu,kaze baka da je dobar za prehlade.Za antibiotike znam da ne smem.Hvala na savetu.Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam ni ja bila ozbiljno bolesna ovih 9 meseci, a nemam nikakvog iskustva sa domovima zdravlja.(cini mi se da tamo nisam usla 20ak godina :blink: ). Da li dojilje imaju neku prednost ili izolaciju od ostalih bolesnih ili ne? Prosto mi se ne ide kod doktora, a mogla bih bar da odem na jedan pregled sa obzirom da sam izgubila dosta kilograma i da izgledam kao avet :(

Ne znam kako je kod vas u Bg,ali ovde u Beceju su svi zajedno.Cak sam i kao trudnica vadila krv zajedno sa bolesnicima i to u vreme onog haosa oko svinjskog gripa.Jedino sto sam imala prednost je to sto sam medju prvima ulazila unutra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga moja, koliko spavas?

E to ne znam ni ja! :rolleyes: Mozda nekih 5-6h,naravno u prekidima,sto i nije lose,mada ujutru se prilicno dobro osjecam za razliku od veceri! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... sa temperaturom (po savetu naseg lekara) ne treba dojiti.

Ovo nije tačno. Povišena temperatura je samo simptom. Ako sama bolest čiji je ona simptom ne ugrožava dojenje, onda ni sama temperatura nije važna za dojenje. Slobodno dojite pod povišenom temperaturom, ako su npr. u pitanju neke uobičajene virusne ili bakterijske infekcije. Ono što možete uraditi radi eventualne prevencije je da bebi ne prilazite bez zaštitne maske za lice (komad košta 15 dinara u apoteci), a obavezno uradite laboratorijske analize svoje krvi, mokraće, bris grla..., u zavisnosti od toga u kom delu tela osećate ostale tegobe. Naravno idite kod svog lekara opšte prakse na pregled. Zapamtite, bebe kroz vaše mleko dobijaju imunizaciju od bolesti od koje akutno bolujete momentalno, tj. dok ste još zarazni, tako da su dojene bebe zaštićene! To je kao da je dobila inekciju kroz mleko. Onda znači da bi prestanak dojenja bio potpuno pogrešan postupak, jer bi ste bebu ostavili nezaštićenu od mikroorganizama koje joj kontaktom možete preneti, bez obzira da li dojite ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo nije tačno. Povišena temperatura je samo simptom. Ako sama bolest čiji je ona simptom ne ugrožava dojenje, onda ni sama temperatura nije važna za dojenje. Slobodno dojite pod povišenom temperaturom, ako su npr. u pitanju neke uobičajene virusne ili bakterijske infekcije. Ono što možete uraditi radi eventualne prevencije je da bebi ne prilazite bez zaštitne maske za lice (komad košta 15 dinara u apoteci), a obavezno uradite laboratorijske analize svoje krvi, mokraće, bris grla..., u zavisnosti od toga u kom delu tela osećate ostale tegobe. Naravno idite kod svog lekara opšte prakse na pregled. Zapamtite, bebe kroz vaše mleko dobijaju imunizaciju od bolesti od koje akutno bolujete momentalno, tj. dok ste još zarazni, tako da su dojene bebe zaštićene! To je kao da je dobila inekciju kroz mleko. Onda znači da bi prestanak dojenja bio potpuno pogrešan postupak, jer bi ste bebu ostavili nezaštićenu od mikroorganizama koje joj kontaktom možete preneti, bez obzira da li dojite ili ne.

Apsolutno se slazem sa vama,ja sam bebu dojila i kada sam imala jako visoku temperaturu,a bebac je bio odlicno! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo nije tačno. Povišena temperatura je samo simptom. Ako sama bolest čiji je ona simptom ne ugrožava dojenje, onda ni sama temperatura nije važna za dojenje. Slobodno dojite pod povišenom temperaturom, ako su npr. u pitanju neke uobičajene virusne ili bakterijske infekcije. Ono što možete uraditi radi eventualne prevencije je da bebi ne prilazite bez zaštitne maske za lice (komad košta 15 dinara u apoteci), a obavezno uradite laboratorijske analize svoje krvi, mokraće, bris grla..., u zavisnosti od toga u kom delu tela osećate ostale tegobe. Naravno idite kod svog lekara opšte prakse na pregled. Zapamtite, bebe kroz vaše mleko dobijaju imunizaciju od kollesti od koje akutno bolujete momentalno, tj. dok ste još zarazni, tako da su dojene bebe zaštićene! To je kao da je dobila inekciju kroz mleko. Onda znači da bi prestanak dojenja bio potpuno pogrešan postupak, jer bi ste bebu ostavili nezaštićenu od mikroorganizama koje joj kontaktom možete preneti, bez obzira da li dojite ili ne.

Draga slazem se u potpunosti sa tobom da sa dojenjem ni u toku bolesti ne treba prekidati. Ali ovde sam se lose izrazila- tj nisam objasnila na sta se kod mene licno odnosilo.

Ja sam tog dana pocela da dehidriram zbog stomacnog virusa. Dodatan gubitak tecnosti bi za mene bio los iako bi za bebu podoj bio veliki plus. Dojila sam je u toku tog dana sa dijarejom i grcevima, ali nikako nisam mogla da u sebe uguram dovoljno cajeva i vode, pa sam do uvece iscrpla rezerve vode i imala mnogo malo mleka i bila iscrpljena. Takodje temperatura je odjednom posle poslednjeg podoja skocila na preko 39 i za mene licno je bilo bolje da podoj saceka do jutra ili dok ne skinem temperaturu, prestanem sa gubljenjem vode i povratim tecnost u organizam. Nisam ja njoj uskratila podoj jer u toku noci nije ni sisala.

Inace sam svesna koliko je dobro dojiti zbog antitela i upravo zbog toga nisam ni prestajala 14 meseci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga slazem se u potpunosti sa tobom da sa dojenjem ni u toku bolesti ne treba prekidati. Ali ovde sam se lose izrazila- tj nisam objasnila na sta se kod mene licno odnosilo.

Ja sam tog dana pocela da dehidriram zbog stomacnog virusa. Dodatan gubitak tecnosti bi za mene bio los iako bi za bebu podoj bio veliki plus. Dojila sam je u toku tog dana sa dijarejom i grcevima, ali nikako nisam mogla da u sebe uguram dovoljno cajeva i vode, pa sam do uvece iscrpla rezerve vode i imala mnogo malo mleka i bila iscrpljena. Takodje temperatura je odjednom posle poslednjeg podoja skocila na preko 39 i za mene licno je bilo bolje da podoj saceka do jutra ili dok ne skinem temperaturu, prestanem sa gubljenjem vode i povratim tecnost u organizam. Nisam ja njoj uskratila podoj jer u toku noci nije ni sisala.

Inace sam svesna koliko je dobro dojiti zbog antitela i upravo zbog toga nisam ni prestajala 14 meseci. ;)

Dobro je da je tako sve ispalo...

Inače, u situaciji kakva je bila tvoja, prikačiti mamu na infuziju (običan fiziološki rastvor, bez medikamenata), bilo bi idealno rešenje, ali u Srbiji smo... <_<

I molim te, nemoj da misliš da sam te kritikovala. Samo sam htela da objasnim stvar oko temperature i dojenja, da neko ko ne zna, a ima dilemu, ne pomisli kako je mleko štetno samo ako nekad postane toplije za stepen ili dva. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sjajno! Upravo sam ovako razmisljala da ce se tema razvijati. Jest da je dugo prisutna, ali nikad nije kasno. Meni ovakva iskustva mnogo znace,a verujem i svim ostalim mama koje doje. Hvala zene sto ste prihvatile temu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osjecam se jakooooooooo umornooooo!Beba jeste zahtjevna,ali ne pretjerano,znaci dan mi se svede na rutinske poslove u stanu,izvedem bebca u setnju i sve oko njega sto treba,znate vec,uvece sjedim i ucim...e tad sam mrtvo tijelo,nesvjest me hvata,ruke mi se tresu...Da li je moguce da me dojenje iscrpljuje ili mozda imam nedostatak gvozdja...ne znam,ali znam da mi je jako lose kad se zavrsi dan! :(

Pa gde te ne iscrpi...

Ja sam se pre mesec-dva osecala jakooo umorno,sto kazes isto kao i ti s tim sto se ja naspavam i budim se sva slomljena i umorna i uzmem par dana da pijem gvozdje i odmah mi bilo ok.Sad sam uvece smorena po nekad ali to nije toliko od fizickog umora vec psihickog,sa detetom sam od kad otvori oci pa dok ih ne zatvori a nekad po ceo dan kenka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro je da je tako sve ispalo...

Inače, u situaciji kakva je bila tvoja, prikačiti mamu na infuziju (običan fiziološki rastvor, bez medikamenata), bilo bi idealno rešenje, ali u Srbiji smo... <_<

I molim te, nemoj da misliš da sam te kritikovala. Samo sam htela da objasnim stvar oko temperature i dojenja, da neko ko ne zna, a ima dilemu, ne pomisli kako je mleko štetno samo ako nekad postane toplije za stepen ili dva. ;)

Ma bez brige mila, nisam ja mislila da je kritika, sigurno ne od tebe! Razumemo se mi i posebno mi je drago da imamo nekog sa tvojim iskustvom i profesijom da pomogne! Samo napred sa savetima, meni da sad dojim super bi dosli od nekog ko ti! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E to ne znam ni ja! :rolleyes: Mozda nekih 5-6h,naravno u prekidima,sto i nije lose,mada ujutru se prilicno dobro osjecam za razliku od veceri! :(

Ne znam sta da ti kazem. Dug je dan pored bebca ponekad... posle kad sve saberes, vidis da je vreme samo proletelo, a on vec hoda,prica, skace :D Poznat mi je taj umor. Bilo je dana kada sam posrtala uvece tako od umora. Zato sam i otisla kod homeopate i za mesec dana sam se vratila u normalu. Isto tako, more me je preporodilo skroz.

Sad, kad bolje razmislim: ja sam od onih koja nije trazila pomoc ni od koga kad sam se porodila.(do duse, niko se nije ni nudio).

Sada gledam da sto vise vremena provedem sa Petrom napolju, da se igramo na vazduhu. Meni to pomaze. I on je pomerio malo ritam, pa spavam bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa gde te ne iscrpi...

Ja sam se pre mesec-dva osecala jakooo umorno,sto kazes isto kao i ti s tim sto se ja naspavam i budim se sva slomljena i umorna i uzmem par dana da pijem gvozdje i odmah mi bilo ok.Sad sam uvece smorena po nekad ali to nije toliko od fizickog umora vec psihickog,sa detetom sam od kad otvori oci pa dok ih ne zatvori a nekad po ceo dan kenka...

A je li smijem da pijem gvozdje(sumece tablete) dok dojim Bebu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta da ti kazem. Dug je dan pored bebca ponekad... posle kad sve saberes, vidis da je vreme samo proletelo, a on vec hoda,prica, skace :D Poznat mi je taj umor. Bilo je dana kada sam posrtala uvece tako od umora. Zato sam i otisla kod homeopate i za mesec dana sam se vratila u normalu. Isto tako, more me je preporodilo skroz.

Sad, kad bolje razmislim: ja sam od onih koja nije trazila pomoc ni od koga kad sam se porodila.(do duse, niko se nije ni nudio).

Sada gledam da sto vise vremena provedem sa Petrom napolju, da se igramo na vazduhu. Meni to pomaze. I on je pomerio malo ritam, pa spavam bolje.

Znas kako i ja to ne volim,niko nam nije pomagao kad smo ih pravili,pa ne treba ni sad da nam pomaze! :lol: I mi dosta vremena provodimo napolju,pa me to i dodatno i osamuti,ali bitno je da je bebac na vazduhu!Ipak,hvala ti na svim odgovorima i savjetima! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako izuzmemo razne probleme koji prate dojenje, da li je neka od vas bila bolesna dok je dojila? Meni sinoc nije bilo dobro, imala sam nesvesticu, prvi put u zivotu i poprilicno sam bila uplasena. Izgleda da je bilo prolaznog karaktera, ali prosto da vidimo kakva su iskustva sa zdravljem dojilja.

taman kada je rana dole prestala da mi zagorcava i otezava zivot,dobila sam upalu,odnosno infekciju koze spoljasnjeg usnog kanala....oba uva!!

imala sam temperaturu 38 sa 4 i drmala me groznica...i naravno bolelo je kao da mi neko zabada eksere u usi

jos kad me dr. izdzarala po usima :(

ne ponovilo se

antibiotik i kapi su resile stvar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se ishrane tiče, napomenuću prvo da je dojilji potrebno dosta tečnosti. Obična voda je sasvim dobra, ali možemo piti sve što inače volimo, osim gaziranih napitaka, kafe i jakih čajeva, (nadam se da ne moram napominjati kako je alkohol veliko NE!). Supe su veoma dobrodošle. Najbolje je piti često, tj. uz svaki podoj po jednu čašu vode ili zdravog voćnog soka, tanjir supe... Što se čvrste hrane tiče, ne treba jesti više nego što je našem organizmu inače potrebno individalno, ali je važno jesti raznovrsno. Izbegavati hranu koja nadima, jer će nadimati i bebicu. Ako se javi neka alergija kod bebice, to ne znači da je alergična na naše mleko, nego je reagovala na nešto što smo pojeli, pa metodom eliminacije trebamo odrediti šta bi to moglo biti, i izbaciti to iz ishrane, naravno. Postoje namirnice koje su češći alergenti od drugih... Ali ovo se ne događa često, samo napominjem kao eventualnost.

Inače, dojilja dnevno potroši oko 500 kalorija više nego žena koja ne doji, pa se viška kilograma otarasimo mnogo brže! :)

Naravno, ove smernice odnose se na majke beba koje još nisu stasale za dohranu ostalim namirnicama. Jednom kada naša beba dovoljno poraste, pa joj na jelovniku bude, osim naše sike, sve od voća, povrća, mesa..., nema svrhe da izbegavamo išta od toga u svojoj ishrani, zar ne!? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajte neki savet kako da dojilja ublazi simptome prehlade(zapusen nos, koijavica, bolovi u misicima_klasika!), osim cajevima, medom i vitaminom C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajte neki savet kako da dojilja ublazi simptome prehlade(zapusen nos, koijavica, bolovi u misicima_klasika!), osim cajevima, medom i vitaminom C.

Nemoj med, već propolis. Ako je recimo 40%, uzimaj po 30-40kapi pre svakog obroka, C vitamin uzimaj na 3h, beli luk obavezno (bebac ti je već velik i promena ukusa mleka ne bi trebala da mu smeta), crni luk i to je to.

Sve i da ne dojiš, nema tu puno šta da se uzima. Mogla bi eventualno fervex-om da ublažiš simptome, ali to je kratkotrajno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rakijana obloga oko vrata, karamel mleko (dobitne kombinacije za mene)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj med, već propolis. Ako je recimo 40%, uzimaj po 30-40kapi pre svakog obroka, C vitamin uzimaj na 3h, beli luk obavezno (bebac ti je već velik i promena ukusa mleka ne bi trebala da mu smeta), crni luk i to je to.

Sve i da ne dojiš, nema tu puno šta da se uzima. Mogla bi eventualno fervex-om da ublažiš simptome, ali to je kratkotrajno.

Hvala na odgovoru.

Ja sam mislila da ne smem Fervex, ali nije ni vazno ;)

Ana, hvala na savetu...karamel mleko sam zaboravila!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru.

Ja sam mislila da ne smem Fervex, ali nije ni vazno ;)

Ana, hvala na savetu...karamel mleko sam zaboravila!

Pa ni ne smeš fervex. Kažem da bi evenutalno to za prehladu mogla da uzimaš da ne dojiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ni ne smeš fervex. Kažem da bi evenutalno to za prehladu mogla da uzimaš da ne dojiš.

Nije istina. Možeš slobodno FERVEX. U ovoj mešavini analgetika i C vitamina aktivna supstanca je Paracetamol, sasvim dozvoljeno dojiljama, nije kontraindikovano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije istina. Možeš slobodno FERVEX. U ovoj mešavini analgetika i C vitamina aktivna supstanca je Paracetamol, sasvim dozvoljeno dojiljama, nije kontraindikovano.

ZAR JE MOGUCE!!! Uhuuu ja ovo nisam pojma imala. Bila sam ubedjena da ne smeju ni doilje. Ja sam isla logikom sve sto ne smeju trudnice ne smeju ni doilje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije istina. Možeš slobodno FERVEX. U ovoj mešavini analgetika i C vitamina aktivna supstanca je Paracetamol, sasvim dozvoljeno dojiljama, nije kontraindikovano.

Da, ali pored paracetamola sadrži i antihistaminik (od koga ti je svakako samo prividno bolje, on smanji otečenost nosa npr.), koji nije preporučljiv dojiljama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZAR JE MOGUCE!!! Uhuuu ja ovo nisam pojma imala. Bila sam ubedjena da ne smeju ni doilje. Ja sam isla logikom sve sto ne smeju trudnice ne smeju ni doilje

Ne znam da li trudnice ne smeju... :blink: Ali dojilje smeju. Isti taj paracetamol (naravno u sirupu i u dozi prilagođenj težini bebe), dali bi i bebi u slučaju povišene temperature. :) Inače, retki su lekovi koje baš ne smeju dojilje da uzimaju. To su neki kokteli za lečenje kancera ili nekih drugih teških hroničnih oboljenja. Dakle, sva sitna buranija od lekova koji su kod većine populacije relativno često u upotrebi, je dozvoljena i dojiljama. (Dozvoljeni su čak i neki lekovi za mentalne bolesti!)

Naravno uvek treba svakom lekaru naglasiti da smo dojilje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.