Ishrana i zdravlje dojilja

odgovora

Objavljeno

Interesuje me koliko pazite na to sta jedete, mislim na pasulj, kupus, i tako neku tesku hranu i kako se to odrazava na bebu ukoliko prekrsite pravilo, pa pojedete nesto od toga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me koliko pazite na to sta jedete, mislim na pasulj, kupus, i tako neku tesku hranu i kako se to odrazava na bebu ukoliko prekrsite pravilo, pa pojedete nesto od toga?

JA mogu da se pohvalim sa svojim jelovnikom! Nisam izbacila nista iz ishrane koju sam imala i pre i u toku trudnoce!

Pa i sada, kada bebac ima skoro 6 mes. ja jedem sve i nemam nikakvih problema. Dojim je. Mislim da to izbegavanje hrane, samo stvara jos vecu zelju za hranom i da se pravi haos u glavi, a to je nepotrebno!

Jedite mame sta vam se jede, SAMO nemojte da se prejedete! Svega umereno i to je ok!

:) :)

I moja kilaza je jos malo pa na istom broju kao i pre trudnoce... za manje od sest mes sam vratila svoju kilazu i kao da se nisam ni poradjala! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

do bebinog treceg meseca sam vodila racuna o teskoj hrani,zbog grcica i svega,a sada jedem sve,ustvari odmah u njenom 4 mesecu sam pocela.i pasulj,boraniju,grasak,nazalost ja ne jedem puno voca,ali se trudim da se popravim po tom pitanju.mnogo vode pijem i sad,i dalje je dojim samo!pored nemlecne hrane,naravno.cak i nes kafu popijem svaki dan po 1,a u prva 3 meseca nisam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me koliko pazite na to sta jedete, mislim na pasulj, kupus, i tako neku tesku hranu i kako se to odrazava na bebu ukoliko prekrsite pravilo, pa pojedete nesto od toga?

Moj bebac ima 24 dana i ja pazim sta jedem.Dobro,ponekad prekrsim pravilo ali se uglavnom drzim toga da izbegavam sve sto nadima,kiselo,ljuto,zacinjeno,svinjsko meso,citrusno voce i tako te stvari.ali moja beba ima grceve od pre par dana,i tako,koloko god da pazis oni se opet pojave.Moja preporuka,jedi sve,ali umereno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ukoliko dojite trebalo bi da izbegavate hanu koja bi vasem bebcu stetila,u smislu da ce imati gasova,grceva i sl.

JA dok sam ih dojila nisam jela pasulj,grasak,boraniju,i sve vrste zrnastog povrca,zatim kupus..iako volim sarmu...pa mi je svekrva spremala 1 nedeljno punjene paprike...zatim nisam jela slanu hranu,pa i dan danas imam problem da posolim..to sto je meni ok,drugima je bljutavo...itd.

I bilo bi pozeljno da se pose porodjaja piju prenatal tablete bar jedno 2-3 meseca,i gvozdje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nemam pojma, ja nista nisam jela sto ne bi trebalo, ali mi se pre neki dan omanulo po pojedoh malo prebranca - bio prazan friz pa nisam imala izbora.

I narednih 2 dana je imao mukice se stomacicem, nije mogao da kaki, doslo mi da puknem od muke sto pojedo taj pasulj, bolje da nisam nista ni jela... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam uglavnom sve jela dok sam dojila, jedino sam izbjegaval citruse! Pojela bih ponekad jednu mandarinu, ali bas rijetko. Za druge stvari nisam primijetila da mu smetaju, mada ja u principu i ne jedem suvise zacinjeno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako izuzmemo razne probleme koji prate dojenje, da li je neka od vas bila bolesna dok je dojila? Meni sinoc nije bilo dobro, imala sam nesvesticu, prvi put u zivotu i poprilicno sam bila uplasena. Izgleda da je bilo prolaznog karaktera, ali prosto da vidimo kakva su iskustva sa zdravljem dojilja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin ima skoro 4 meseca. Isključivo ga dojim. Imao je grčeve svega 6 puta i to tačno znam šta sam pojela: grašak, sarmu, krastavac 2x, karfiol i kupus. Osim toga ne pijem mleko, već velike količine jogurta, sir, kiselo mleko, pavlaku itd. Kad napuni 4 meseca planiram da vraćam sve u ishranu, pa ćemo videti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me koliko pazite na to sta jedete, mislim na pasulj, kupus, i tako neku tesku hranu i kako se to odrazava na bebu ukoliko prekrsite pravilo, pa pojedete nesto od toga?

ja sam baš vodila računa dok sam dojila šta jedem... nisam jela ništa od onoga što su mi dr i patronažna savetovali da ne jedem... možda sam malo i preterivala ne znam... moje dete skoro i da nije imalo grčeve... ne znam da li je to zato što sam vodila računa o ishrani ili je jednostavno takvo dete... sve u svemu ja skoro i da ne znam za muke sa grčevima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam bila nesto ozbiljno bolesna. Dok sam dojila Saru uhvatio me virus par dana, ali nisam uzimala nista od lekova, samo cajeve, i prirodno lecenje. Proslo me je za par dana. Nisam prekidala dojenje, i sve je bilo ok. Inace imam problem sa manjkom secera pa moram cesce da jedem a to je za vreme dojenja bilo jos izrazenije jer mi je secer odlazio kroz mleko, i par puta mi je bilo jako lose, jer nisam jela na vreme. Eto to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam ni ja bila ozbiljno bolesna ovih 9 meseci, a nemam nikakvog iskustva sa domovima zdravlja.(cini mi se da tamo nisam usla 20ak godina :blink: ). Da li dojilje imaju neku prednost ili izolaciju od ostalih bolesnih ili ne? Prosto mi se ne ide kod doktora, a mogla bih bar da odem na jedan pregled sa obzirom da sam izgubila dosta kilograma i da izgledam kao avet :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj bebac ima 4 meseca i bas sam danas odlucila da probam da pojedem par zrna graska, onako u supi. Inace do sad sam se skoro pridrzavala da nejedem nista sto bi joj pravilo grceve, ali znala sam sebi da ispunim zelju pa pojedem jedan kiseli krastavac, malo zelene salate-nisam joj mogla odoleti, karfiol sam jela od pocetka i narandze i nisam primetila da joj je bas to zasmetalo. od mesa sam jela sve i na svakakve nacine, sarmu sam jela ali bez lista kupusa,...moje misljenje je da ipak malo pripazite do neka 3-4 meseca (prodje to brzo :) ) a posle polako da isprobavate neke namirnice koje su "zabranjene". E i da, ono sto ja nisam mogla da eliminisem sa svog jelovnika su ORASI - naravno u kolacima :) srecom, nista nije smetalo mojoj bebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Interesuje me koliko pazite na to sta jedete, mislim na pasulj, kupus, i tako neku tesku hranu i kako se to odrazava na bebu ukoliko prekrsite pravilo, pa pojedete nesto od toga?

Prva 3 meseca nisam jela voće, pasulj i kiseli kupus, naravno ni jako začinjenu hranu, jela sam grašak, boraniju, slatki kupus, varivo od praziluka, žitarice sa mlekom, a jogurt sam izbegavala. deca nisu imala problema, za ćerku sam i sigurna da uopšte nije imala grčeve, a sin možda nešto u tragovima, jer je znao nekad da bude baš kenjkav i ništa ga nije smirivalo, pa sam tad pomišljala da ima grčeve, ali to bi brzo prolazilo. Takođe sam mišljenja da može sve da se jede umereno, ako i vama lično ne smeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na kraju sam zavrsila i ja kod homeopate. Posto sam mnogo izgubila u tezini, plus vrtoglavice, ponekad sam i razdrazljiva, resih da zaobidjem tradicionalnu medicinu. Saznala sam da imam problem sa stitnom zlezdom ali nije alarmantno i veeeeeeeliki pad imuniteta sto jeste drama jer dojim. Znam da je neko na forumu spominjao problem sa stitnom zlezdom, pa eto, da i ja potvrdim na ovoj mojoj temi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je uhvatio neki virus pre mesec dana, bolelo me je grlo, slinila sam i kašljala, drugih simptoma nije bilo. Prošlo je nakon nekoliko dana bez bilo kakve terapije. Nisam se plašila za bebu, jer kroz dojenje dobija antitela i sve je bilo o.k, bez ikakvih simptoma kod bebe. E onda sam dobila ogromirajuću temperaturu pre nekih dvadesetak dana, ali sam odmah znala da je mastitis, jer su mi se u desnoj siki pojavili bolni čvorići, pa onda terapija penicilinom... Skidala sam temperaturu tuširanjem, oblozima i paracetamolom. Paracetamol je o.k. za dojilje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je ovo prva beba i ne znam mnogo o stvarima koje smem i ne smem dok dojim.Kod doktora mi se ne ide jer se mogu jos vise razboleti u cekaonici.Znam da ne smem piti lekove.Bol u grlu sam resila sa przenim secerom i mlekom,a nos mi jos curi i imam povremene napade suvog kaslja.Pijem i cajeve.Dobrodosao bi mi neki savet iz vaseg iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je ovo prva beba i ne znam mnogo o stvarima koje smem i ne smem dok dojim.Kod doktora mi se ne ide jer se mogu jos vise razboleti u cekaonici.Znam da ne smem piti lekove.Bol u grlu sam resila sa przenim secerom i mlekom,a nos mi jos curi i imam povremene napade suvog kaslja.Pijem i cajeve.Dobrodosao bi mi neki savet iz vaseg iskustva.

A i bebac mi slinavi i kaslje,ali sam to resila sa pedijatrom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uobičajeni analgetici su dozvoljeni u količinama u kojima ni nama samima neće naškoditi, a takođe su i antibiotici dozvoljeni.

Najbolje je uzimanje bilo koje hemije, ako je moguće, odgoditi do neposredno nakon podoja, da bi se do sledećeg podoja što veća količina unesene materije razgradila. Ovo je univerzalni savet.

Vrlo su retke bolesti i lekovi radi kojih se dojenje mora prekinuti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je ovo prva beba i ne znam mnogo o stvarima koje smem i ne smem dok dojim.Kod doktora mi se ne ide jer se mogu jos vise razboleti u cekaonici.Znam da ne smem piti lekove.Bol u grlu sam resila sa przenim secerom i mlekom,a nos mi jos curi i imam povremene napade suvog kaslja.Pijem i cajeve.Dobrodosao bi mi neki savet iz vaseg iskustva.

U buduce slobodno pitaj pedijatra za savet. Ti si dojilja i pedijatru je cilj da ti dete bude zdravo. Ako ti se sad ponovo ne ide kod doktora, u apoteci ce ti sve reci. Nemam neki savet. Antibiotike nemoj da pijes na svoju ruku, paracetamol uzimaj da olaksas sebi simptome i pij caj. Za kasalj pitaj u apoteci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osjecam se jakooooooooo umornooooo!Beba jeste zahtjevna,ali ne pretjerano,znaci dan mi se svede na rutinske poslove u stanu,izvedem bebca u setnju i sve oko njega sto treba,znate vec,uvece sjedim i ucim...e tad sam mrtvo tijelo,nesvjest me hvata,ruke mi se tresu...Da li je moguce da me dojenje iscrpljuje ili mozda imam nedostatak gvozdja...ne znam,ali znam da mi je jako lose kad se zavrsi dan! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Osjecam se jakooooooooo umornooooo! Beba jeste zahtjevna, ali ne pretjerano, znaci dan mi se svede na rutinske poslove u stanu, izvedem bebca u setnju i sve oko njega sto treba, znate vec, uvece sjedim i ucim...

Pa ovo sve što si nabrojala je više nego dovoljno da bi bila precrknuta od umora! :blink: Nemoj da se čudiš! Ali... Ti ipak svoj telo poznaješ najbolje. Možda bi bilo dobro da odeš do svog lekara. Nemoj se bojati da se možeš razboleti u čekaonici. Povedi slobodno i bebu sa sobom, tako ćeš završiti odmah pregled, preko reda, pa nećeš ni boraviti u čekaonici duže od minute. I ja sam morala tako pre mesec dana. ... A kako se hraniš? Možda ti samo treba malo više vitamina iz povrća i voća, a možeš uzimati med i propolis (uljani rastvor), ujutru i uveče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ovo sve što si nabrojala je više nego dovoljno da bi bila precrknuta od umora! :blink: Nemoj da se čudiš! Ali... Ti ipak svoj telo poznaješ najbolje. Možda bi bilo dobro da odeš do svog lekara. Nemoj se bojati da se možeš razboleti u čekaonici. Povedi slobodno i bebu sa sobom, tako ćeš završiti odmah pregled, preko reda, pa nećeš ni boraviti u čekaonici duže od minute. I ja sam morala tako pre mesec dana. ... A kako se hraniš? Možda ti samo treba malo više vitamina iz povrća i voća, a možeš uzimati med i propolis (uljani rastvor), ujutru i uveče.

Sve pomenuto koristim i voce i povrce i med,ali sam konstantno umorna,mozda je u pitanju samo umor,a mozda i nesto vise?! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uobičajeni analgetici su dozvoljeni u količinama u kojima ni nama samima neće naškoditi, a takođe su i antibiotici dozvoljeni.

Najbolje je uzimanje bilo koje hemije, ako je moguće, odgoditi do neposredno nakon podoja, da bi se do sledećeg podoja što veća količina unesene materije razgradila. Ovo je univerzalni savet.

Vrlo su retke bolesti i lekovi radi kojih se dojenje mora prekinuti.

Pitala sam u apoteci,a i cula sam se sa pedijatrom.Kaze da smem da pijem isto sto i bebac.Zemunci,hvala na savetu.Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cure dale super savete, ja nemam sta da dodam osim licnog iskustva :)

Ja sam se u toku dojenja jednom razbolela i to od stomacnog virusa. Nisam povracala, samo grcevi, dijareja i temperatura. Kod lekara nisam isla, vec sam problem resila prirodnim putem- alojom. Pila sam gel, uzimala Gelly na kasicicu i prskala telo First sprejem. Tako sam "izbacila" napadaca vani, skinula temperaturu, do jutra bila skroz ko nova ;) Posto je bila noc mala je spavala i izbegla sam podoj jer sa temperaturom (po savetu naseg lekara) ne treba dojiti.

Inace sam skroz protiv medikamenata i u toku trudnoce i dojenja nijedan lek nisam popila. Ni protiv bolova posle porodjaja nisam htela paracetamol, iako znam da je on ok za uzimati. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.