Predlog zakona- Ukljucite se

odgovora

Objavljeno

Postovane,

razgovarao sam juce sa jednom clanicom,tj adminom da otvorimo novu temu.

Naime dosao sam na ideju, posto svi ovi nasi vajni politicari samo trube,a naravno nista ne rade, da u sklopu foruma, napravimo predlog zakona za trudnice i porodilje i svih mogucih stavki koje se ticu toga.

Takodje sam poslao mail i adminima bebca,pa da vidimo kako ce oni reagovati na tu inicijativu.

Mi ovde kada odradimo posao, onda cemo videti oko aktivacije samih javnih glasila, tako da za prvo vreme treba da napravimo predlog zakona, a da bi to uradili potrebno je da se sto vise vas ukljuci u diskusiju sa nekim predlozima.

Naravno predlozi moraju biti u okviru ustava i postojecih zakona, a povrh svega moraju biti realni.

Admini ovo nek postave na pravo mesto ako sam ja promasio mesto za temu, a posle ovog posta cu staviti neke od predloga na novi post, pa da se prate zadate teme, i da se prilagode samom predlogu.

Ovde sam stavio po tezama, pa cemo vremenom menjati i dopunjavati.

ODRZAVANJE TRUDNOCE

-Po otvaranju odrzavanja trudnoce, nebitno da li je 1. ili 8. mesec, ginekolog otvara odrzavanje koje traje do porodjaja, bez bespotrebnih odlazaka na komisiju.

-Po otvaranju odrzavanja trudnoce RFZO preuzima predmet trudnice, nezavisno da li je zaposlena ili nezaposlena i oni ga vode sto se tice papirologije.

-Drzava da se ukljuci sa raznim ustanovama (GSP, lokalni prevoznik, taxi sluzbe, mozda i neka javna komunalana preduzeca, gde mogu da se ostvare povlastice ili popusti za koriscenje usluga).

-Zdravstvena knjizica da se automatski produzi u sistemu do detetovih navrsenih godinu dana, nezavisno od toga da li je trudnica zaposlena ili nije.

-Pojednostaviti procedure oko uputa i zakazivanja pregleda. Od momenta zavodjenja trudnoce kod ginekologa, napraviti plan odrzavanja trudnoce sto se tice pregleda i testova i automatski zakazati preglede, sto u bolnici, sto labaratorija itd... Ovo naravno u slucaju da je sve u redu sa trudnocom. Ukoliko ne daj Boze ima nekih problema, te slucajeve resavati po hitnosti.

-Objediniti na nivou Srbije epiduralnu anesteziju. Ovo iz razloga sto razna porodilsta ne prihvataju upute lekara, posebno naplacuju itd... To regulisati zakonom,a ne stvarati posebne namete.

PORODILJSKO ODSUSTVO

-Regulisati prava trudnica u porodilistu, maksimalno koliko je moguce srediti porodilista( ovo ne znam koliko je moguce,iz samog razloga sto to zavisi od budzeta, mada neka moja iskustva i nisu tako losa, mada sam bio u samo jednom prodilistu)

Svakako odnos prema porodiljama moze da se promeni na bolje.

-Po porodjaju, sluzba RFZO da obavi sve oko prijave deteta, otvaranja porodiljskog odsustva kod poslodavca, izvoda MKR,prijave deteta.

-Po izboru pedijatra, da se automatski zakazu svi pregledi i vakcine u sledecih godinu dana, Isto naravno ukoliko je sve u redu.

-RFZO da obavi sve procedure oko porodiljskog,roditeljskog dodatka itd.. tj da se objedini sluzba za to. Po porodjaju mislim da sve nadleznosti padaju na socijalni rad, tako da u tom slucaju oni obave taj deo.

- Omoguciti majkama do 3 godine porodiljskog odsustva, bez prava poslodavca da im uruci otkaz.

Sto se tice naknada nekih, razmotriti sta i kako drzava moze pomoci, jer svakako sve te naknade idu na teret drzave, a ne poslodavca.

VANTELESNA OPLODNJA

Da osiguranje pokriva sve preglede i lekove za oba roditelja koji ne mogu da zatrudne.

PORESKA POLITIKA

Ukinuti PDV na bebi opremu, ali totalno ukinuti.

Ograniciti marze prodavaca na 30%,i u slucaju prekrsaja izreci drakonske kazne.

(30% je i vise nego dovoljno, imajuci u vidu da nemaju opterecenje PDV,plate,troskove itd.. Ovo je i vise nego lepa marza sto ce svaki ekonomista potvrditi. Ako su im hleb i osnovne namirnice ogranicili na 10%, onda mogu i ovo.)

-Subvencionisati domace proizvodjace bebi opreme, i kroz drzavni kanal raditi distribuciju iste, takodje uz ogranicenje marze (Necete verovati da ovakvim postupkom bi cene za svaki proizvod proizveden u Srbiji pale za vise od 60%).

EKONOMSKA POLITIKA

Sve trudnice da dobiju status zaposlenih lica, tj da im ide staz,posto toliko sve zelimo decu u ovoj nasoj drzavi,hajde konkretno da to ucinimo. Da to bude period npr koliko je i porodiljsko odsustvo 1god za prvo itd..

Ovo je u skladu sa nacionalnom politikom,

Da malo razjasnimo.

Na platu od xxx dinara, doprinosi iznose 67% od neto plate.

Sada trenutno trudnice imaju pokriveno zdravstveno osiguranje, doprinos za nezaposlene ne utice na ovo, Socijalno i penziono bi jedino moralo da se pokrene u ovom slucaju. Porez kao porez drzava od same sebe naplacuje, tako da to nisu neki veliki izdaci.

Za nezaposlene trudnice obezbediti minimalac utvrdjen po republickom proseku.(napraviti kategorije npr po stepenu strucne spreme)

Za zaposlene trudnice obezbediti republicki prosek zarade ukoliko je ispod tog proseka.

Mozda ovo nekome zvuci mnogo,ali realno to je mizeran iznos u odnosu na razna odvajanja drzave. Ukoliko bi imali 100 000 trudnica ( podatak iz prosle godine je oko 68 000, a verujem da bi se bar jos 30 000 zena odlucilo za dete da imaju normalne uslove za zivot ), a to je broj potreban samo za odrzavanje nataliteta.

U ciframa to izadje ovako.

Da uzmemo za primer da je pola zaposleno/nezaposleno, to bi bio iznos od oko 30 000 dinara po osobi. To bi bio iznos od oko 25 000 000 ( miliona eura ) na mesecnom nivou, tj oko 300 miliona godisnje. To Vam je oko 1% BDP.

Ako je drzava sebi dozvolila Agrobanku, moze sebi da dozvoli bolje podizanje nataliteta, jer ako se na ovome ne poradi, nestace i ta drzava za neko vreme.

Opet u realnosti to je mnogo manja cifra, jer 70% tih sredstava kroz razne poreze i ostalo se vraca nazad u budzet.

ZDRAVSTVENO OSIGURANJE

-da zdravstveno osiguranje pokriva 100% sve neophodne lekove za odrzavanje trudnoce.

-RZZO da pokriva sve preglede i nalaze koji su neophodni za vodjenje trudnoce ( double,triple test...)

NEGA DETETA

Kako je jedna clanica pomenula, treba da se napravi nacionalna politika za jaslice, videti gde ima dovoljan broj dece sagraditi jaslice, gde nema pomoci majkama finansijski, da bi one mogle da se vrate na posao, a sa tom razlikom da plate ili siterku,ili da ako im je jednostavnije odgajaju svoju decu. Ostaviti ljudima izbor.

EDUKACIJA

-Nasilni prekid trudnoce- uvesto obavezne preglede ginekologa i psihologa, mozda cak i sastanak sa socijalnim radnicima ukoliko se neko odluci za prekid trudnoce.

Meni je muka da gledam ljude koji ne mogu da se odluce na stvaranje potomstva, samo iz finansijskih razloga, to je tuzno, nemoralno i to treba prekinuti.

Sandritos, lolipop i Maja203 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema je odlicna , ideja takodje , samo je pitanje koliko clanice poznaju ustav . Polazim od sebe , ima mnogo stvari koje su mi totalno neralne po pitanju trudnickog bolovanja. Evo npr ja sad treba da pocnem da radim , dete mi vec ima 1,5 . Dala bih ga u skolicu ali kod nas u selu ne primaju decu ispod 3 godine ... Neki zakon vezan za to bi pomogao mamama koje su u slicnoj situaciji kao ja ... A kako ga srociti ? Dali je tu kriva drzava , tj obrazovna ustanova u nasoj opstini koja ima mislim preko 20.000 stanovnika i nema jaslice , ili zakon koji tera mame posle nepune godine da pocnu da rade a to gde ce sa decom , to nikog ne zanima ....

Doduse ovo ne spada u trudnocko nego u porodiljsko ali je cini mi se veci problem od trudnickog , gde je dete zbrinuto najbolje moguce , u maminom stomaku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

- Bolovanje usred odrzavanja trudnoce- Ova stavka se mora promeniti, samim tim da se odrzavanje trudnoce stavi u drugi kontekst, a ne da stoji kao stavka bolovanja, posto trudnoca nije bolest.

- Da trudnice i porodilje sa malom decom imaju povlasceni status prilikom vadjenja papira, tj da se maksimalno skrate sve moguce procedure.

Npr onog momenta kad Vam se ustanovi trudnoca kod ginekologa, da se to upise na posebnu listu, koja ce biti prosledjena svim drugim organima vlasti.

To bi u realnosti funkcionisalo ovako.

Po dobijanju statusa trudnice, dobijate posebni maticni ili neki broj, pomocu kojeg mozete ostvariti prava, npr ukoliko Vam treba izvod iz maticne knjige rodjenih, sa tim brojem izbegava se procedura cekanja itd... vec direktno dobijate ono sto je potrebno.

Znam da ovo zvuci malo nadrealno, ali jako lako izvodljivo.

- Onog momenta kad prestajete sa radom, da se direktno to zavede u socijalno, zdravstveno, APR, ili gde je vec potrebno, da se izbegnu sve moguce peripetije oko papirologije i svega. ZNaci da ne morate nositi papire od saltera do saltera dokazujuci da ste trudni.

- Poseban odeljak predloga odvojiti za nezaposlene trudnice, gde bi stavili razne predloge kako mogu ostvariti svoja prava.

- otvaranje pravne sluzbe na nivou barem call centra gde bi mogli da saznate sve moguce sto vas zanima i sto vam je potrebno.

-Skracivanje procedure je ja mislim najbitnije u celoj prici.

Ukoliko Vam ginekolog otvori odrzavanje trudnoce, da se ne mora ici na komisiju 5 puta koja ce to da potvrdi time sto vas vidi na licu mesta, a gde vi gubite par sati vaseg vremena zbog nadobudnih doktorki koje ili bi isle na pauzu, ili su nervozne itd...

Mnogo se prica o ekonomiji itd...

Omoguciti domacoj radinosti proizvodnju opreme za bebe, kroz razne subvencije itd... i samim tim ih kontrolisati sa ogranicavanjem marze na neku normalnu cifru i time forsirati par stvari. Na prvom mestu borbu protiv bele kuge, posle toga borbu protiv socijale ( mnogo ljudi bi dobilo posao ), a porodicama sa malom decom bi bilo sve lakse i dostupnije.

Konkretan primer je:

Materijal za izradu kreveca ne kosta vise od 2000 dinara ma kakav da je.Znam da ima u ponudi krevetaca od 100 000 dinara ( ko moze nek kupi, niko mu ne brani ), ali ako kroz subvenciju firma napravi krevetac, ograniciti mu marzu na nekih 30%, tako da to bude svima dostupno,da se ne mora odvajati od usta.

Drzava da prvo ukine PDV na bebi opremu, pa onda da isto ogranici marzu na te proizvode. Bavim se ekonomijom,a ovde sta ima je dozvoljeno zbog monopola je strasno. Pa ne moze pakovanje pelena da ovde kosta 15e,a u BiH 7e. Ta razlika je samo u marzama koje su bezobrazne.

Da takodje drzava finansira niz objekata po Srbiji za trudnice i malu decu, gde bi se ti prozivodi prodavali po normalnim cenama, a verujte mi,na takav koncept bi pristalo puuuuuno prozivodjaca. Pa npr po porodjaju, da se napravi drzavni nivo pomoci od xxxx dinara, koje bi bilo dato kroz vaucere, koji bi se trosili u tim objektima.

Mnogo tu posla i predloga ima, ja cak stavise ni nemam jos iskustva u svemu, ali iskreno jako mi je muka kad smao vidim price da treba se boriti protiv bele kuge, a niko prstom ne mrda.

Ja nudim sebe,svoje znanje i vreme da maksimalno dam podrsku ovoj prici, a ukoliko se napravi dobar odziv ovde na forumu, verujte mi ni ovo o cemu pricam nije tkao daleko.

Meni je sad mali milion ideja u glavi, tako da cemo ici redom, a Vi postujte Vase predloge uz neka objasnjenja gde su najveci problemi, pa da to onda lepo stavimo u pravni okvir za predlog zakona

Sandritos voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tema je odlicna , ideja takodje , samo je pitanje koliko clanice poznaju ustav . Polazim od sebe , ima mnogo stvari koje su mi totalno neralne po pitanju trudnickog bolovanja. Evo npr ja sad treba da pocnem da radim , dete mi vec ima 1,5 . Dala bih ga u skolicu ali kod nas u selu ne primaju decu ispod 3 godine ... Neki zakon vezan za to bi pomogao mamama koje su u slicnoj situaciji kao ja ... A kako ga srociti ? Dali je tu kriva drzava , tj obrazovna ustanova u nasoj opstini koja ima mislim preko 20.000 stanovnika i nema jaslice , ili zakon koji tera mame posle nepune godine da pocnu da rade a to gde ce sa decom , to nikog ne zanima ....

Doduse ovo ne spada u trudnocko nego u porodiljsko ali je cini mi se veci problem od trudnickog , gde je dete zbrinuto najbolje moguce , u maminom stomaku :)

Bravo NSanja,

o tome pricam.

Mi koji poznajemo tu materiju cemo to srociti kako treba, na Vama je samo da date predloge,jer ih ima mali milion.

Siguran sam da ce i par pravnika koje poznajem vrlo rado uci u tematiku dobrovoljno da nam pomogne u ovome, samo mi moramo napraviti koncept zakona, onda ga uobliciti po ustavu, pa onda aktivirati bebac,B92 i jos par javnih glasila koja ce se sigurno prikljuciti ovoj prici.

Cak cemo napraviti pricu i po politickoj liniji. Sigurno poznajete bar neke predsednike mesnih zajednica, pa da se to moze pokrenuti sa najnizeg nivoa.

Cinjenica se da se i sama politika nase drzave slaze sa ovim, samo ih treba aktivirati.

Sto se budzeta tice, to je najmanji problem obezbediti, jer samom ustedom na procedurama ce se stvoriti budzet koji ce moci ovo da pokrije bez problema.

Sto se tvog predloga tice, stoji na mestu.

Treba videti zakonski koji je minimum stanovnika za izgradnju jaslica, pa ukoliko jaslice ne mogu da se sagrade u nekom roku, onda tim majkama iz tih krajeva obezbediti duze porodiljsko odsustvo, uz neku normalnu nadoknadu, pa onda Vi sa tom nadoknadom da li cete angazovati siterku ili odgajati svoje dete, to je vec Vasa odluka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.naled-serbia.org/pitajtekada

Ovo je takodje link koji takodje sadrzi pitanja za novu vladu u organizaciji NALED-a koji se bavi i nasim problemima, a tamo se nalazi i moje pitanje, ali ako se mi ovde organizujemo kako treba, nasa inicijativa ce biti i vise nego dovoljna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledala sam jednu emisiju gde su opisali da u Francuskoj, čini mi se, mladim majkama je obezbedjena pomoć od 4 h nedeljno u vidu žene koja dolazi da ima pomaže ili po kući, ili oko bebe. Uglavnom, ovo bi doprinelo pitanju smanjenja nezaposlenosti, recimo. Možda nekome deluje smešno i suludo i sumnjičavo, ali majkama koje nemaju pomoć sa strane, mislim da bi prilično pomoglo.

Da se strogo izdefiniše da poslodavac ne može i da NE SME da pita lična pitanja kao što su brak i planiranje porodice. Ovo već postoji, ali samo na papiru, na žalost.

To si već napisao, ali u Kg-u su delili neki novac nezaposlenim majkama. Mislim da je bilo na nivou opštine, a ne bi bilo loše da se proširi na celu zemlju.

U Kg-u recimo je besplatan saobraćaj i popravka zuba trudnicama! Dovoljno je bilo pokazati trudnički karton. Ne znam kako je u ostalim gradovima, ali eto, moglo bi da važi svuda. Ne znam kako je izdefinisano ukoliko bi trudnica iz jednog grada htela da koristi gradski prevoz u drugom gradu :) nadam se da razumete...

Znam mnoge žene koje čekaju da se zaposle, pa da postanu majke :(

Drugo, majke koje recimo ne žele da imaju više dece, a nemaju kome da daju garderobu i cipelice i sl., ružno je i tužno da tu istu bacaju u kontejner! Može u Crveni Krst, ali mogu se organizovati ne znam ,neki centri za prikupljanje takve garderobe, čišćenje, na kraju i prodaju iste...kao "second hand"...

Eto, nisam u tim pravnim vodama, ali eto nekih, možda glupih, predloga za sad.

Svi samo pričaju o smanjenju bele kuge, a niko ništa ne preduzima konkretno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nijedan predlog ne moze biti glup, samo odgovor moze biti glup.

To sve sto si rekla oko tih povlastica tipa gradskog prevoza, porpavke zuba.. manje vise svaka opstina u Srbiji ima neke povlastice koliko su oni mogli to u okviru svojih mogucnosti.

Poenta je sve ovo pretociti u predlog zakona, pa na nivou drzave da se to resi.

Mnogo je stvari moguce, da ljudi ne poveruju.

Npr evo primera iz mog zivota.

Dok sam radio kao taksista pre nekih par godina, nisam naplacivao trudnicama voznje, niti bih to ikada uradio.

Verujem da bi mnogo ljudi se ukljucilo u ovu pricu, samo ih treba malo informisati.

A to sto kazes da niko nista ne preduzima si potpuno u pravu, posto svi pratimo samo gluposti iz vlade svakodnevno, hajde mi da uradimo nesto konkretno,a verujte mi nije to nikakav problem, samo malo organizacije i sve to moze da se uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nase obdaniste je ogromno , i radi sa pola kapaciteta , sto se tice prostora , pola zgrade stoji neiskorisceno jer kako kazu opstina nemoze da finansira jaslice ?! Obdaniste kosta nesto manje od 3000 dinara , to je za decu preko tri godine . Da jaslice kostaju 10.000 dinara verujem da bi mame koje moraju da rade platile i to pre nego da ih cuvaju beke ili siterke , ja bih prva pre pristala na to i mirnije bih odlazila na posao nego da ga ostavljam sa nekim nepoznatim pa cak i sa bakom. Mislim da deca koja idu u jaslice brze uz drugu decu i strucni nadzor uce,lakse se socijalizuju i mnogo manje misle gde su im mame kad su u drustvu sa decom nego kad su sami sa bakama i siterkama. Ne vidim samo kako bi opstina mogla biti na gubitku osnivanjem jaslica. Dve plate vise za dva vaspitaca iznose mnogo manje od ukupne zarade koju bi jaslice mogle da donesu. Izgleda da kod nas nema niko dovoljno voljan i strucan da pokrene takvu pricu , a kad bi se osnovalo mnogo mama bi lakse odlazilo na svoje radno mesto . Ja znam tri mame koje i sad posle godinu dana od vracanja u radni odnos idu placuci na posao , a to nikome ne moze doneti dobro . A da ne pricam o onima koje svom detetu kupuju pelene samo zahvaljujuci decijem dodatku koji dobiju svakog meseca jer ne mogu da se zaposle jer nema ko da im cuva dete. Upravo se od jedne prijateljice muz vratio iz Svedske gde, kaze on ,da su majke i deca zasticeni maksimalno , gde se za povecanje nataliteta cine nemoguce stvari samo da dodje do njegovog skoka . A Srbija ... hmmm... smesan mi je ovaj zadnji zakon koji donet za ukidanje PDV-a na opremu , ajd kao nesto su uradili , ali ljudi moji koje su peripetije tu oko vracanja PDV ... Treba skupljati racune i do 45.000 se vraca ... Mislim ajde kad se kupuje oprema tipa kolica, krevetac , setalica .. to je ok , to mozes da skupis odmah , ali ajd ti sacekaj da ti dete pojede kasica za 45.000 i napiski pelena za toliko isto :D I opet mi to"dobro" delo izgleda kao sjano polje sa velikom rupom za malverzacije eto bas sa kasicama i pelenama ... Mogao je jednostavno da se ukine PDV uopste na to i da ti proizvodu budu za PDV jeftiniji ali zasto jednostavno kad moze komplikovano ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To ti je poenta sa nasim pametovanjima.

Najlakse za administraciju, drzavu i privrednike je ukidanje PDV, a ne raznorazni povrati itd...

Svaki program, svaki covek vrlo lako to shvati.

Sad je samo posao na drzavi da ODREDI sta moze da ide kao bebi oprema, tj da ne dozvoli dalje malverzacije.

Jedan primer je kako je u pekari to reseno, posto brasno ima povlascenu stopu PDV od 8%.

Znaci svi proizvodi od brasna koji sadrze 70% brasna se prodaju sa tom stopom, tj sendvici, pizze i ostalo ide na normalnu stopu.

Znaci odredjena je stopa i to je to.

Tako isto treba odraditi i za bebi opremu,ali potpuno ukinuti PDV. Nikakvi racuni itd...

Ali verujte veci problem su marze prodavaca, da bi oni u normalnoj zemlji ili propali zbog visokih cena ili bi isli u zatvor ako vrse monopol.

Vi ovde imate na trzistu par kompanija koje rade u dogovoru oko marzi, i tu nista ne mozete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice zakona o finansijskoj podrsci porodici sa decom, poslednji put je dopunjen krajem 2009. godine i prilicno je jasno sve definisano. S obzirom da najbolje poznajem tu materiju, ja cu se drzati striktno toga, znaci , porodiljsko odsustvo, roditeljski dodatak i deciji dodatak. Vec par dana pratim NO NALED i prilicno sam zgrozena glupostima, neinformisanoscu i podacima kojima oni raspolazu i zbunjuju narod, a mislim da time samo opravdavaju svoje postojanje i nista vise. Naime, dokumenta koje jedna porodilja treba da dostavi svom poslodavcu radi ostvarivanja prava na naknadu zarade su sledeci:

1. Lekarska doznaka

2. Kopija overene zdravstvene knjizice

3. Kopija izvoda iz MKR za dete/decu

Ostalo je posao poslodavca, tj. racunovodstva ili knjigovodje (koji posebno naplacuju uslugu vodjenja porodiljskog odsustva?)

Kakvih 86 dokumenata???

Sa toliko raznih slucajeva sam se susrela u praksi, da verujte mi, od nekih bi trazila jos 186 papira. Slobodno mogu da kazem da na zalost 80% naknada za porodiljsko odsustvo je namesteno, tj. radni odnos traje dok traje pravo na naknadu i dovidjenja! Tu je vecina dobro obavestena i tacno znaju kad treba da se prijave, na koji iznos i dr... A posle drzava kriva ako naknada zakasni 3 dana...

Mozda treba nesto poduzeti da svaka nezaposlena majka dobija isti iznos do prve godine deteta, umesto da trazi ko ce da je prijavi da bi ostvarila pravo na naknadu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice zakona o finansijskoj podrsci porodici sa decom, poslednji put je dopunjen krajem 2009. godine i prilicno je jasno sve definisano. S obzirom da najbolje poznajem tu materiju, ja cu se drzati striktno toga, znaci , porodiljsko odsustvo, roditeljski dodatak i deciji dodatak. Vec par dana pratim NO NALED i prilicno sam zgrozena glupostima, neinformisanoscu i podacima kojima oni raspolazu i zbunjuju narod, a mislim da time samo opravdavaju svoje postojanje i nista vise. Naime, dokumenta koje jedna porodilja treba da dostavi svom poslodavcu radi ostvarivanja prava na naknadu zarade su sledeci:

1. Lekarska doznaka

2. Kopija overene zdravstvene knjizice

3. Kopija izvoda iz MKR za dete/decu

Ostalo je posao poslodavca, tj. racunovodstva ili knjigovodje (koji posebno naplacuju uslugu vodjenja porodiljskog odsustva?)

Kakvih 86 dokumenata???

Sa toliko raznih slucajeva sam se susrela u praksi, da verujte mi, od nekih bi trazila jos 186 papira. Slobodno mogu da kazem da na zalost 80% naknada za porodiljsko odsustvo je namesteno, tj. radni odnos traje dok traje pravo na naknadu i dovidjenja! Tu je vecina dobro obavestena i tacno znaju kad treba da se prijave, na koji iznos i dr... A posle drzava kriva ako naknada zakasni 3 dana...

Mozda treba nesto poduzeti da svaka nezaposlena majka dobija isti iznos do prve godine deteta, umesto da trazi ko ce da je prijavi da bi ostvarila pravo na naknadu...

Nanny,

da krenem redom. Sta Zakon kaze, niko ne osporava, ali sta se od tog zakona primenjuje, tu u startu mogu da ti kazem da apsolutno nisi u pravu.

A evo ti i obrazlozenja.

Da krenemo od pocetka, taj koji preda ta 3 papira, porodiljsko ce dobiti mozda 2149.godine, a mozda ni tada.

Uopste nije ni poenta NALED-a. Pa ti mislis da su u potanju samo ta 3 papira da bi se ljudi ovoliko zalili???

Pogledaj temu koliko dugo zenama kasne uplate i ostalo.

Uostalom, ova tema je pokrenuta da se napravi predlog izmena zakona, koji bi olaksao proceduru.

To sto kazes da je namesteno opet ne stoji, iz razloga ako ova drzava buduce majke ne planira da iseli u Zimbabve, onda mozes reci da se prema njima ophodi kako treba.

Nije poenta kasnjenja 3 dana ili 3 meseca.

Sticajem okolnosti sam dosao na ovu ideju, iz razloga sto ti stvarno treba brdo papira da bi ostvarila pravo, a to ti tvrdim iz prostog razloga jer sam ih sam vadio.

Ja nisam hteo da dam knjigovodji 80e za vodjenje plate za vreme trudnickog, jer ne zelim da mi neko naplacuje moju neinformisanost. ( a inace knjigovodje posebno naplacuju ovu uslugu- a to ti kazem za mala preduzeca, kojih i ima najvise u drzavi).

Poenta cele price je, da ako zena zatrudni, dobije od drzave maksimalnu pomoc, kao sto je obavezno osiguranje bez obzira da li je zaposlena ili ne,i da li joj gazda placa doprinose. Da prima svoju naknadu za porodiljsko bez obzira da li isti taj gazda isplacuje plate ili ne. Da ne mora da ide na komisiju i obija pragove da bi ostvarila svoje pravo zagarantovano ustavom.

Treab svaka nezaposlena majka da dobije neki iznos na mesecnom nivou. Tu si potpuno u pravu. Ali koji je to iznos? Ko ce da odredi taj iznos?

O tome se radi u ovoj temi.

Zasto bi morala i doznake da nosis u filijalu? Da ti neko potvrdi ono sto je po Bozijoj volji? Pa da se cimas sa nadrndanom salterusom kojoj su svi krivi u zivotu,pa da je gledas kao Boga da li ce da primi papire ili nece?

I te knjigovodje koje to rade naplate sve to, svi tu nesto sebi naplate, a dolazis u situaciju da svaka majka i trudnica ima samo macehinski odnos drzave koja se BORI protiv bele kuge.

Ovo sam poveo iz razloga da bi se doslo u situaciju da zena kad zatrudni, moze da uziva u toj trudnoci i detetu koje ce da rodi. Ne da zavisi od raznoraznih totalno NEBITNIH faktora kao sto su: poslodavac, knjigovodja, propisi, radnica na salteru, radnica u pravnoj sluzbi i na kraju radnica u finansijama.

I cim neko od njih napravi neku gresku u radnji, dobijas ne 86, nego 186 papira koje treba da skupis. A te njihove greske samo trudnica placa, jer su svi ostali placeni za svoje poslove,a niko nema nikakvu odgovornost.

Uglavnom, otvoricu pored ove novu temu, gde ce po tezama biti stavljeni svi predlozi koji se ovde nakupe, pa da se onda uoblice.

Sandritos voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlična ideja i odlična tema!

Neću se raspisivati sad previše ali ću pomenuti jednu jako bitnu stavku koja je kod mene trenutno aktuelna. Verujem da će izazvati polemike ali Bože moj...

Mislim da je jako bitno da se reguliše bolovanje za one žene koje su imale prekid trudnoće iz medicinskih razloga jer je sramota i bezobrazluk da moraju da se dovijaju da bi imale koji dan više za oporavak!

Pre nešto više od mesec dana sam imala prekid u 5.-om mesecu jer je ustanovljen Daunov sindrom a sad idem od lekara do lekara da bi mogla da dobijem još koji dan poštede od rada! Svi savetuju da se posle takvog prekida žena ponaša kao da se porodila, 40 dana nekog mirovanja a sa druge strane niko neće da ti da tih minimalnih 40 dana. Na kraju krajeva, da li je to dovoljno za psihički oporavak ako ne za fizički?

Lako je meni sa onima koji znaju sad da pričam o tome...najlakše mi je ovde jer ima žena koje su prošle kroz iste stvari. Ali kad nekome trebam da kažem da više nisam trudna...tu je problem. Treba da prođe još malo vremena da bih mogla sa malo manje emocija da objasnim šta se desilo. Ali ne mogu jer mi zakon ne dozvoljava!

Da ne dužim više o svojim osećanjima već da hronološki predstavim kako je to izgledalo :

03.07. saznajem rezultate i otvara mi se bolovanje za održavanje trudnoće

08.07. zatvara se bolovanje za održavanje trudnoće

09.07. otvara se bolovanje zbog bolesti-dan kad je rađena intervencija

08.08. idem na komisiju za produženje bolovanja sa nalazom fizijatra i neuropsihologa jer je sa ginekološke strane sve u redu i nema na osnovu čega da mi se produži bolovanje. Kod fizijatra sam išla jer me leđa užasno bole a i bol se spušta niz desnu nogu i trebala bih da mirujem. Kod neuropsihijatra sam išla da razmenimo koju reč i da mi da papir koji mi obezbeđuje još bolovanja.

I dobijam bolovanje još 2 nedelje, do 24.08., a da pri tome doktorka iz komisije nije pošteno ni pogledala nalaze i otpusnu listu jer me je pitala da li je bio spontani i mala trudnoća! Bez reči sam ostala jer je mogla da pročita i da mi uštedi koju suzu...

Sada opet idem na komisiju ali po rečima doktorke opšte prakse sa malim izgledima da dobijem produženje jer za tu šifru bolesti(nalaz neuropsihijatra) je propisano 2 nedelje. A on je mišljenja da je prerano vraćati se takvim obavezama.

Zapitala sam se ko i za koga su pisani ti zakoni....bezdušni ljudi za robote?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice zakona o finansijskoj podrsci porodici sa decom, poslednji put je dopunjen krajem 2009. godine i prilicno je jasno sve definisano. S obzirom da najbolje poznajem tu materiju, ja cu se drzati striktno toga, znaci , porodiljsko odsustvo, roditeljski dodatak i deciji dodatak. Vec par dana pratim NO NALED i prilicno sam zgrozena glupostima, neinformisanoscu i podacima kojima oni raspolazu i zbunjuju narod, a mislim da time samo opravdavaju svoje postojanje i nista vise. Naime, dokumenta koje jedna porodilja treba da dostavi svom poslodavcu radi ostvarivanja prava na naknadu zarade su sledeci:

1. Lekarska doznaka

2. Kopija overene zdravstvene knjizice

3. Kopija izvoda iz MKR za dete/decu

Ostalo je posao poslodavca, tj. racunovodstva ili knjigovodje (koji posebno naplacuju uslugu vodjenja porodiljskog odsustva?)

Kakvih 86 dokumenata???

Sa toliko raznih slucajeva sam se susrela u praksi, da verujte mi, od nekih bi trazila jos 186 papira. Slobodno mogu da kazem da na zalost 80% naknada za porodiljsko odsustvo je namesteno, tj. radni odnos traje dok traje pravo na naknadu i dovidjenja! Tu je vecina dobro obavestena i tacno znaju kad treba da se prijave, na koji iznos i dr... A posle drzava kriva ako naknada zakasni 3 dana...

Mozda treba nesto poduzeti da svaka nezaposlena majka dobija isti iznos do prve godine deteta, umesto da trazi ko ce da je prijavi da bi ostvarila pravo na naknadu...

Jako sam se iznervirala kad sam procitala ovaj post.

Za porodiljsko bolovanje treba 80 i nesto papira, mogu da ti od 1 do 80 nabrojim i koji su ako mi ne verujes. Da li ce te papire pribaviti poslodavac, knjigovodja ili neka agencija, ili ce sve pasti na trudnicu zavisi od toga gde ta zena radi. Ako si ti imala srece da ih zavrsi neko drugi mogu samo da ti kazem da si jako srecna, ali i u manjini.

Jednoj uigranoj agenciji koja papire za trudnicko/porodiljsko predaje svaki dan treba oko 3 radna dana da obavi taj posao, a zamisli tek za mala preduzeca koja se sa tim srecu prvi put! Sve u svemu birokratija u ovoj zemlji je gorzna, i ako krenes da obilazis saltere mozes da zaboravis da si ljudsko bice. A da ne pominjemo koliko to sve kosta. Pa kada bi se smanjila ta birokratija mozda bi taj visak novca mogao da se da zenama sa decom u vidu neke pomoci.

I da naravno da zena treba da se buni ako joj novac zakasni 3 dana, jer probaj ti drzavi da zakasnis 1 dan sa placanjem nekog nameta (PDV na primer) pa ces videti sta ce da se desi.

Na kraju hocu da kazem da podrzavam ovu temu i da je vreme da neko konacno digne svoj glas, i da se nadamo da ce se nesto u ovoj zemlji promeniti na bolje, zbog svih beba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nanny,

da krenem redom. Sta Zakon kaze, niko ne osporava, ali sta se od tog zakona primenjuje, tu u startu mogu da ti kazem da apsolutno nisi u pravu.

A evo ti i obrazlozenja.

Da krenemo od pocetka, taj koji preda ta 3 papira, porodiljsko ce dobiti mozda 2149.godine, a mozda ni tada.

Uopste nije ni poenta NALED-a. Pa ti mislis da su u potanju samo ta 3 papira da bi se ljudi ovoliko zalili???

Pogledaj temu koliko dugo zenama kasne uplate i ostalo.

Uostalom, ova tema je pokrenuta da se napravi predlog izmena zakona, koji bi olaksao proceduru.

To sto kazes da je namesteno opet ne stoji, iz razloga ako ova drzava buduce majke ne planira da iseli u Zimbabve, onda mozes reci da se prema njima ophodi kako treba.

Nije poenta kasnjenja 3 dana ili 3 meseca.

Sticajem okolnosti sam dosao na ovu ideju, iz razloga sto ti stvarno treba brdo papira da bi ostvarila pravo, a to ti tvrdim iz prostog razloga jer sam ih sam vadio.

Ja nisam hteo da dam knjigovodji 80e za vodjenje plate za vreme trudnickog, jer ne zelim da mi neko naplacuje moju neinformisanost. ( a inace knjigovodje posebno naplacuju ovu uslugu- a to ti kazem za mala preduzeca, kojih i ima najvise u drzavi).

Poenta cele price je, da ako zena zatrudni, dobije od drzave maksimalnu pomoc, kao sto je obavezno osiguranje bez obzira da li je zaposlena ili ne,i da li joj gazda placa doprinose. Da prima svoju naknadu za porodiljsko bez obzira da li isti taj gazda isplacuje plate ili ne. Da ne mora da ide na komisiju i obija pragove da bi ostvarila svoje pravo zagarantovano ustavom.

Treab svaka nezaposlena majka da dobije neki iznos na mesecnom nivou. Tu si potpuno u pravu. Ali koji je to iznos? Ko ce da odredi taj iznos?

O tome se radi u ovoj temi.

Zasto bi morala i doznake da nosis u filijalu? Da ti neko potvrdi ono sto je po Bozijoj volji? Pa da se cimas sa nadrndanom salterusom kojoj su svi krivi u zivotu,pa da je gledas kao Boga da li ce da primi papire ili nece?

I te knjigovodje koje to rade naplate sve to, svi tu nesto sebi naplate, a dolazis u situaciju da svaka majka i trudnica ima samo macehinski odnos drzave koja se BORI protiv bele kuge.

Ovo sam poveo iz razloga da bi se doslo u situaciju da zena kad zatrudni, moze da uziva u toj trudnoci i detetu koje ce da rodi. Ne da zavisi od raznoraznih totalno NEBITNIH faktora kao sto su: poslodavac, knjigovodja, propisi, radnica na salteru, radnica u pravnoj sluzbi i na kraju radnica u finansijama.

I cim neko od njih napravi neku gresku u radnji, dobijas ne 86, nego 186 papira koje treba da skupis. A te njihove greske samo trudnica placa, jer su svi ostali placeni za svoje poslove,a niko nema nikakvu odgovornost.

Uglavnom, otvoricu pored ove novu temu, gde ce po tezama biti stavljeni svi predlozi koji se ovde nakupe, pa da se onda uoblice.

Ne znam sta da ti kazem, osim da zivis u svetu bajki... Navedi mi barem jednu drzavu u Evropi koja radi po tom ili slicnom sisitemu? Da li si ti svestan da je Srbija jedna od retkih drzava koja omogucava porodilji i majci platu i odsustvo godinu dana?

Empres je neki dan pisala o pravu na porodiljskom u trajanju od 45 dana u zemlji u kojoj ona zivi, a na naknadu imaju pravo 100% ako je 6 mes. u radnom odnosu ili 50% ako je manje...

Ja 6 godina radim ovaj posao u opstinskoj upravi i ne mozes mi nikako reci da si upucen vise od mene (nadrkane salteruse koja za svoj posao dobija platu), jer sam se susrela sa raznim slucajevima i neverovatnim glupostima i vrlo dobro shvatam na sta su sve ljudi spremni... Ne mozes mi reci da u jednoj pekari u danasnje vreme radnica ima platu 70.000 dinara, niti da svekar moze da zaposli svoju snaju kao kucnu pomocnicu u svojoj kuci i da joj za to daje platu :blink: I to je pretpostavljam opravdano i resicemo bez i jednog papira. Da... a mi smo svi magarci jer radimo tu gde radimo. Ja sam trenutno da odrzavanju trudnoce, a za porodiljsko cu predati bukvalno tri papira koja sam navela u prethodnom postu. Ostalo je posao pravne sluzbe i racunovodstva, tj. ljudi koji su placeni da rade taj deo posla.

E sad, sto si ti kao preduzetnik sam morao da pokucas na razna vrata da bi ostvario svoje pravo (da se razumemo, tebe niko ne tera da refundiras naknadu, drzava ti to omogucava, a tvoja dobra volja je da li ces to raditi ili ne) i sto nisi hteo da platis ljudima koji to znaju da rade i da olaksas sebi, to je druga stvar. U svakom slucaju, iskoristices svaku olaksicu koju mozes da dobijes...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta da ti kazem, osim da zivis u svetu bajki... Navedi mi barem jednu drzavu u Evropi koja radi po tom ili slicnom sisitemu? Da li si ti svestan da je Srbija jedna od retkih drzava koja omogucava porodilji i majci platu i odsustvo godinu dana?

Empres je neki dan pisala o pravu na porodiljskom u trajanju od 45 dana u zemlji u kojoj ona zivi, a na naknadu imaju pravo 100% ako je 6 mes. u radnom odnosu ili 50% ako je manje...

Ja 6 godina radim ovaj posao u opstinskoj upravi i ne mozes mi nikako reci da si upucen vise od mene (nadrkane salteruse koja za svoj posao dobija platu), jer sam se susrela sa raznim slucajevima i neverovatnim glupostima i vrlo dobro shvatam na sta su sve ljudi spremni... Ne mozes mi reci da u jednoj pekari u danasnje vreme radnica ima platu 70.000 dinara, niti da svekar moze da zaposli svoju snaju kao kucnu pomocnicu u svojoj kuci i da joj za to daje platu :blink: I to je pretpostavljam opravdano i resicemo bez i jednog papira. Da... a mi smo svi magarci jer radimo tu gde radimo. Ja sam trenutno da odrzavanju trudnoce, a za porodiljsko cu predati bukvalno tri papira koja sam navela u prethodnom postu. Ostalo je posao pravne sluzbe i racunovodstva, tj. ljudi koji su placeni da rade taj deo posla.

E sad, sto si ti kao preduzetnik sam morao da pokucas na razna vrata da bi ostvario svoje pravo (da se razumemo, tebe niko ne tera da refundiras naknadu, drzava ti to omogucava, a tvoja dobra volja je da li ces to raditi ili ne) i sto nisi hteo da platis ljudima koji to znaju da rade i da olaksas sebi, to je druga stvar. U svakom slucaju, iskoristices svaku olaksicu koju mozes da dobijes...

Izvini na izrazima molim te, ali toliko mi ovaj tvoj post dize pritisak da je to strasno.

"Ja 6 godina radim ovaj posao u opstinskoj upravi i ne mozes mi nikako reci da si upucen vise od mene (nadrkane salteruse koja za svoj posao dobija platu), jer sam se susrela sa raznim slucajevima i neverovatnim glupostima i vrlo dobro shvatam na sta su sve ljudi spremni..."

Ovo mi samo govori da spadas u tu kategoriju.

Ti koja imas posao u drzavnoj administraciji si nasla da solis pamet ikome ko nije u toj poziciji. To ti je prva greska. Da ne bih ulazio u detalje, reci mi koliko to zaposlenih ima tvoja filijala? A koliko je realno potrebno zaposlenih? I koliko to sve kosta?

Ja sam do sada ovoj drzavi kroz razne namete i poreze platio iznos koji ne mozes ni da zamislis,a sta sam dobio od toga? Dobio sam da mi ta ista salterusa, jer ne znam kako da je vise nazovem kaze da sam uplatio malo vise nego ostali?? Sta je to koga briga? Sta je tebe briga da li iko uplati 70 000 za pekaru?

"Empres je neki dan pisala o pravu na porodiljskom u trajanju od 45 dana u zemlji u kojoj ona zivi, a na naknadu imaju pravo 100% ako je 6 mes. u radnom odnosu ili 50% ako je manje..."

O kojoj ti to drzavi pricas? Koliki je prosek plate u toj drzavi? Da li je ta drzava dozvolila prodavcima marze od 200%? Da li ta ista drzava finansira 120 salterusa na jednom mestu da bi one lakirale nokte i ne radile nista? Da li ta ista drzava dozvoljava da neko uplati 70 000? Naravno da dozvoljava,jer im je prosek mnogo visi,a to samo iz razloga sto nisu zaposljavali kurtu i murtu po partijskoj i rodbinskoj osnovi.

Mnogo sam vise upoznat ja sa materijom evrospke unije nego sto ti mislis, ali je cinjenica da je ovo Srbija, i da pisemo o Srbiji,a ne o Zimbabweu.

Jel to dete posle 45 dana porodiljkog bacaju u kantu? Ili sta rade sa njim? Hoces da kazes da im to nije regulisano?

Ne mozes mi reci da u jednoj pekari u danasnje vreme radnica ima platu 70.000 dinara, niti da svekar moze da zaposli svoju snaju kao kucnu pomocnicu u svojoj kuci i da joj za to daje platu :blink: I to je pretpostavljam opravdano i resicemo bez i jednog papira

Na ovu notornu glupost cu ti samo odgovoriti- Gde ti zivis? Kolika je stopa nezaposlenosti u ovoj drzavi? Koliki je GDP u ovoj drzavi?

Da li imas predstavu kako je papirologija i administracija resena u toj drzavi gde daju 45 dana porodiljskog? Da li znas kako se vade dokumenta i koliko kostaju? Da li mislis da ti ljudi imaju 45 saltera da se obrate nekome za jedan papir? I mislis da se tako ponasaju?

Ja sam trenutno da odrzavanju trudnoce, a za porodiljsko cu predati bukvalno tri papira koja sam navela u prethodnom postu. Ostalo je posao pravne sluzbe i racunovodstva, tj. ljudi koji su placeni da rade taj deo posla.

Ovo ja najveci od svih bisera. To je sluzba u kojoj ti radis i gde sve kolegijalno ide preko reda i na dodjem ti. Da mozda ne gresim?

Pravna sluzba i racunovodstvo? Pa vidis o cemu ti pricas? Opet se vracam na pitanje, koliko je Vas tu zaposleno? Pa ovde svaka drzavna filijala ima po 5 asistenata,racunovodja itd... A mali broj njih ima predstavu sta i kako treba da radi.

Za kraj cu ti dati moj primer,pa ti proceni o cemu mi pricas.

Odem u RFZO na jednoj opstini gde mi lepo daju papir sta mi je potrebno za ostvarivanje prava na naknadu.

Obrazac OZ7

Obrazac OZ10

obrazac od za poslednja 3 meseca, kopija iz poreske uprave

Lekarska doznaka

Nalaz komisije

Da ljudi bolje shvate, objasni im sta je obrazac OD i kako se dolazi do njega.

Da bi ja lepo te papire spremio i odneo u moju filijalu, gde mi traze jos

ugovor o radu- Odakle toj salterusi pravo da trazi moj privatni dokument???

Aneks ugovora o radu- i to moze da mi trazi???( da te naucim da je ovo u toj istoj Evropi na koju se pozivas STROGA poslovna tajna, i samo poreska inspekcija i policija imaju pravo da traze uvid u nju.

E sad,na stranu sto sam i pored spiska morao 3x da idem da dopunjavam papire, iako sam na spisku koji je ta uprava izdala poneo sve.

Ko ce da plati moje vreme i gorivo?

Pa onda lepo gospodja, da ne kazem salterusa kaze, da je njena koleginica koja prima te papire na odmoru i da zovemo od ponedeljka.

Mi zovemo u petak, da bi mi gospodja koja se vratila sa odmora rekla citiram "Vi ste to predali kod koleginice, a ona je sad na odmoru, pa kad se ona vrati sa odmora za 20 dana,ona ce to da obradi".

Sta ti meni mozes da kazes na ovo?

Da i jedna od njih radi svoj posao?

Da ja cekam 20 dana u drzavnoj upravi koju ja placam, zato sto one odmaraju?

Pa hajde uputi me molim te, ako je osoba x na odmoru, i osoba y je menja, zasto ni jedna ne radi svoj posao? Zasto lepo ne zatvore zbog kolektivnog godisnjeg, nego pored osobe x koju placam iz mog dzepa, ja moram da placam i osobu y isto iz mog dzepa da bih ostvario svoje pravo?

Sledeci put,ako nesto mozes da argumentujes izvoli, nemoj samo da dozvolis da o tebi imam isto misljenje kao sto imam o tim salterusama koje JA placam, a koje ne mrdaju onom stvari da odrade svoj posao.

I ako nesto nadjes da poredis, nemoj da pricas rekla kazala, nego budi malo bolje upucena ako branis neki stav.

Nemoj ovo licno da shvatis, jer ovo je forum, gde sam ja poveo pricu o tome da se trudnicama pomogne, a ne da se prepucavam sa nekim ko je nasao za shodno da mi kaze da ja zivim u oblacima i bajkama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O hvala ti, bas si me lepo nasmejao jutros... Kao prvo opstinska uprava nije i nema filijalu, imasmo odeljenja, nacelnike, rukovodioce, zaposlene, verovao ili ne, jedni od retkih smo koji imaju broj zaposlenih srazmeran broju stanovnika...

Kao drugo, bas si se nalupao gluposti, da i nisam sve procitala, jer ne mogu da odvojim toliko svog dragocenog vremena. Nije mi bila namera da ikome solim pamet, samo sam navodila primere iz prakse sa kojima sam se susretala. Greska! Izvini sto ti ne aplaudiram.

Kada sam navela primer od 45 dana odsustva, nisam kao ti milsila na visinu naknade koju ce majka dobiti nego na to koliko ce vremena provoditi sa svojim detetom i kako ce je dojiti... Ali, to je manje bitno, standard im je mnogo visi, pa bi smo platili nekog da to radi umesto nas.

I jos nesto. Imala sam srecu da se zaposlim u drzavnoj upravi, ali sam potpuno sigurna da ja svoju platu zaradim, a kad mi je TI budes davao, radije cu sedeti kuci.

I kad vec pokreces razne inicijative, onda se "dohvati" i Zakona o radnom odnosu i molim te, ucini nesto da nam se ukine godisnji odmor. Jer sta ce nam? I onako samo sedimo i lakiramo nokte po ceo dan...

Pozdravljam te, vise se necu nastavljati, idem da lakiram nokte ;)

A da, sad mogu, kod kuce sam! (I zamisli, plata mi je 65% i nemam pravo na ostalih 35% jer nisam iz BG i NS, pa ne znam sad, ko je tome kriv...?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I naravno, ukoliko ova inicijativa uspe, to znaci da ce za mene biti manje posla, tj. manje papira za pregledanje, a vise vremena za kafenisanje! Srecno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O hvala ti, bas si me lepo nasmejao jutros... Kao prvo opstinska uprava nije i nema filijalu, imasmo odeljenja, nacelnike, rukovodioce, zaposlene, verovao ili ne, jedni od retkih smo koji imaju broj zaposlenih srazmeran broju stanovnika...

Kao drugo, bas si se nalupao gluposti, da i nisam sve procitala, jer ne mogu da odvojim toliko svog dragocenog vremena. Nije mi bila namera da ikome solim pamet, samo sam navodila primere iz prakse sa kojima sam se susretala. Greska! Izvini sto ti ne aplaudiram.

Kada sam navela primer od 45 dana odsustva, nisam kao ti milsila na visinu naknade koju ce majka dobiti nego na to koliko ce vremena provoditi sa svojim detetom i kako ce je dojiti... Ali, to je manje bitno, standard im je mnogo visi, pa bi smo platili nekog da to radi umesto nas.

I jos nesto. Imala sam srecu da se zaposlim u drzavnoj upravi, ali sam potpuno sigurna da ja svoju platu zaradim, a kad mi je TI budes davao, radije cu sedeti kuci.

I kad vec pokreces razne inicijative, onda se "dohvati" i Zakona o radnom odnosu i molim te, ucini nesto da nam se ukine godisnji odmor. Jer sta ce nam? I onako samo sedimo i lakiramo nokte po ceo dan...

Pozdravljam te, vise se necu nastavljati, idem da lakiram nokte ;)

A da, sad mogu, kod kuce sam! (I zamisli, plata mi je 65% i nemam pravo na ostalih 35% jer nisam iz BG i NS, pa ne znam sad, ko je tome kriv...?)

Pa sto mi nisi odgovorila ni na jedno pitanje, nego bezis iz rasprave sad uz brdo cinicnih i ironicnih komentara.

Ne vidim razlog uopste da skreces sa teme ciji je naziv inicijativa za izmene zakona, da bi se SVIM trudnicama malo olaksao zivot u Srbiji.

A notorne gluposti tipa kad ti ja budem davao platu da ces da sedis kuci, to onda i uradi, jer sticajem okolnosti ja, tj svi mi ovde u ovoj drzavi dajemo platu,tj mi je finansiramo, gradjani Srbije, samim tim i poreski obveznici.

Da se ne nastavljamo vise, ta inicijativa je za to da svi dobiju 100% od plate, a ne 65%, jer ja vas trudnice ne smatram bolesnicima, i ako vec gubis energiju na tipkanje, pokusaj malo i sebi da olaksas polozaj konstruktivnom raspravom da sve trudnice mogu da zive lakse i bolje.

Nisam ja trudan, nisam ja taj koji ima problema sa tim da moram da cekam 1 u mesecu da bih mogao da platim racune, ali u ime onih koji to jesu, ja sam i pokrenuo celu ovu pricu, jer nazalost ovde svi vole da vode politiku i komentarisu nesto a niko ne zeli nista da uradi.

Pozivam tebe i sve ovde, da kad se napravi predlog, budes jedna od onih koja ce da glasa za to svojim potpisom, a ne da umesto toga budes cinicna i ironicna ne jednu ljudsku inicijativu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam sta da ti kazem, osim da zivis u svetu bajki... Navedi mi barem jednu drzavu u Evropi koja radi po tom ili slicnom sisitemu? Da li si ti svestan da je Srbija jedna od retkih drzava koja omogucava porodilji i majci platu i odsustvo godinu dana?

Empres je neki dan pisala o pravu na porodiljskom u trajanju od 45 dana u zemlji u kojoj ona zivi, a na naknadu imaju pravo 100% ako je 6 mes. u radnom odnosu ili 50% ako je manje...

Ja 6 godina radim ovaj posao u opstinskoj upravi i ne mozes mi nikako reci da si upucen vise od mene (nadrkane salteruse koja za svoj posao dobija platu), jer sam se susrela sa raznim slucajevima i neverovatnim glupostima i vrlo dobro shvatam na sta su sve ljudi spremni... Ne mozes mi reci da u jednoj pekari u danasnje vreme radnica ima platu 70.000 dinara, niti da svekar moze da zaposli svoju snaju kao kucnu pomocnicu u svojoj kuci i da joj za to daje platu :blink: I to je pretpostavljam opravdano i resicemo bez i jednog papira. Da... a mi smo svi magarci jer radimo tu gde radimo. Ja sam trenutno da odrzavanju trudnoce, a za porodiljsko cu predati bukvalno tri papira koja sam navela u prethodnom postu. Ostalo je posao pravne sluzbe i racunovodstva, tj. ljudi koji su placeni da rade taj deo posla.

E sad, sto si ti kao preduzetnik sam morao da pokucas na razna vrata da bi ostvario svoje pravo (da se razumemo, tebe niko ne tera da refundiras naknadu, drzava ti to omogucava, a tvoja dobra volja je da li ces to raditi ili ne) i sto nisi hteo da platis ljudima koji to znaju da rade i da olaksas sebi, to je druga stvar. U svakom slucaju, iskoristices svaku olaksicu koju mozes da dobijes...

Nanny,

navescu ti primer Bugarske gde porodilje imaju 130% od plate, a da ne idemo dalje u Evropu gde i ocevi imaju obavezno porodiljsko bolovanje ( sto mislim da bi bilo super i kod nas da se uvede bar u trajanju od 10 dana).

Sto se tice zene u pekari koja ima platu od 70 000 din iskreno ja takve poteze ne bih osudjivala nego im cestitala sto su nasli nacina da koliko toliko zive normalno, sto se finansija tice, sledecih godinu dana, a ako ta zena ne zivi u BG i NS pa primi 65% od toga onda se vec i normalan zivot dovodi u pitanje, u zemlji u kojoj je oprema za bebe jako skupa u odnosu na ostale. To bi lepo sve trudnice trebale da urade, pa nek se malo drzava zapita kako i gde se trose pare iz budzeta.

Glupo je sto je ova tema otisla u pogresnom pravcu. Vecina trudnica nailazi na probleme i te probleme treba da napisu ovde pa sa tim da se obratimo lepo ljudima iz vlasti da vidimo zajedno sta i kako moze da se promeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nanny,

navescu ti primer Bugarske gde porodilje imaju 130% od plate, a da ne idemo dalje u Evropu gde i ocevi imaju obavezno porodiljsko bolovanje ( sto mislim da bi bilo super i kod nas da se uvede bar u trajanju od 10 dana).

Sto se tice zene u pekari koja ima platu od 70 000 din iskreno ja takve poteze ne bih osudjivala nego im cestitala sto su nasli nacina da koliko toliko zive normalno, sto se finansija tice, sledecih godinu dana, a ako ta zena ne zivi u BG i NS pa primi 65% od toga onda se vec i normalan zivot dovodi u pitanje, u zemlji u kojoj je oprema za bebe jako skupa u odnosu na ostale. To bi lepo sve trudnice trebale da urade, pa nek se malo drzava zapita kako i gde se trose pare iz budzeta.

Glupo je sto je ova tema otisla u pogresnom pravcu. Vecina trudnica nailazi na probleme i te probleme treba da napisu ovde pa sa tim da se obratimo lepo ljudima iz vlasti da vidimo zajedno sta i kako moze da se promeni.

Samo ću na ovo da se osvrnem-po zakonu za rođenje deteta sleduje 5 radnih dana. Pitanje je gde se poštuje a gde ne. Radim u privatnoj firmi gde se poštuje zakon i gde su kolege koristile tih 5 radnih dana kao i 5 dana za sklapanje braka, 3 za selidbu, znači sve ono što sleduje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave

Evo ovde je na linku i pregled porodiljskog za sve zemlje.

Ali ako vas ne smara engleski, mozete pri vrhu teksta videti kako se regulisu prava deteta.

1) Parental leave policies- Assists parents that are employed prior to giving birth in order to remain at home for a period of time so that they are able to care for the child. 2) Child care policies- Parents get assistance in non parental care for the child by subsidizing whatever type of care the parents select, or parents public programs. "Child care programs serve both working and non-working parents" 3) Early childhood benefits- is the newest policy, this policy supports parents in their every day care of their child. "The benefits by the government are cash grants that can be use to cover the costs of caring for and infant or toddler" [2]

Dakle ne govorimo ovde o novcu, nego govorimo o pomoci koju roditelji imaju kroz razne programe obezbedjene od strane drzave.

Uostalom sve bih molio, ko zeli neka se ukljuci sa raznim predlozima, problemima, da probamo da to stavimo sve ovde u ovoj temi na papir, i zajedno vidimo sta i kako mozemo da uradimo po tom pitanju.

Ja bih se bazirao na Srbiju, gde po meni treba majkama ostaviti prostor da budu sa svojom decom do 3 godine, i da drzava ulozi maksimalne napore da odrzi taj sistem, i da konacno pocnemo da kmecimo svi.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sve ovo skoro prolazila i imala sam obavezu samo poslodavcu da predam za porodiljsko ona tri papira što je Nanny napisala, bila sam takođe i na održavanju trudnoće i tu sam samo doznake od komisije nosila.... Moj direktor plaća knjigovođu kojem je posao da vodi računa i vija sve potrebne papire....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih se bazirao na Srbiju, gde po meni treba majkama ostaviti prostor da budu sa svojom decom do 3 godine, i da drzava ulozi maksimalne napore da odrzi taj sistem, i da konacno pocnemo da kmecimo svi.:)

Izvini ali ovo je tako nerealno.... 3 godine... pa ni najbogatije države ne plaćaju majkama da sede kod kuće, čuvaju deci i primaju platu.... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://en.wikipedia.org/wiki/Parental_leave

Evo ovde je na linku i pregled porodiljskog za sve zemlje.

Ali ako vas ne smara engleski, mozete pri vrhu teksta videti kako se regulisu prava deteta.

1) Parental leave policies- Assists parents that are employed prior to giving birth in order to remain at home for a period of time so that they are able to care for the child. 2) Child care policies- Parents get assistance in non parental care for the child by subsidizing whatever type of care the parents select, or parents public programs. "Child care programs serve both working and non-working parents" 3) Early childhood benefits- is the newest policy, this policy supports parents in their every day care of their child. "The benefits by the government are cash grants that can be use to cover the costs of caring for and infant or toddler" [2]

Dakle ne govorimo ovde o novcu, nego govorimo o pomoci koju roditelji imaju kroz razne programe obezbedjene od strane drzave.

Uostalom sve bih molio, ko zeli neka se ukljuci sa raznim predlozima, problemima, da probamo da to stavimo sve ovde u ovoj temi na papir, i zajedno vidimo sta i kako mozemo da uradimo po tom pitanju.

Ja bih se bazirao na Srbiju, gde po meni treba majkama ostaviti prostor da budu sa svojom decom do 3 godine, i da drzava ulozi maksimalne napore da odrzi taj sistem, i da konacno pocnemo da kmecimo svi.:)

Kako te tri godine zvuče lepo....

Lekovi su bitna stavka. Svaka druga trudnica dobije Utrogestan, na recept dve kutije od 100mg su skoro 600 din a bez recepta jedna košta toliko. U većim apotekama ga uglavom nije bilo(kad je meni trebao) pa sam morala ili da jurim male apoteke po gradu ili da ga kupim. Meni lično tih 600 din nije bilo nešto što nisam mogla da priuštim ali ima jako puno onih kojima je to mnogo. Šta treba da rade te žene koje ne mogu da kupe lek koji im treba? Da plaču kao što sam ja jer nisam mogla da ga nađem a trebao mi je?

U bolnici lekari daju terapiju koju po izlasku ne možeš da dobiješ na recept! Da li je to normalno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini ali ovo je tako nerealno.... 3 godine... pa ni najbogatije države ne plaćaju majkama da sede kod kuće, čuvaju deci i primaju platu.... :blink:

Možda i jeste nerealno ali zašto onda kukaju na belu kugu? Šta da rade oni roditelji koji nemaju gde da ostave dete posle godinu dana kad majka počne da radi? Gde nema jaslica ili gde su liste čekanja takve da te zlo uhvati kad pomisliš da trebaš prvo da se upišeš na listu pa onda da praviš bebu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.