Predlog zakona- Ukljucite se

odgovora

Objavljeno

Možda i jeste nerealno ali zašto onda kukaju na belu kugu? Šta da rade oni roditelji koji nemaju gde da ostave dete posle godinu dana kad majka počne da radi? Gde nema jaslica ili gde su liste čekanja takve da te zlo uhvati kad pomisliš da trebaš prvo da se upišeš na listu pa onda da praviš bebu?

To sa jaslicama je veći problem što mame koje su nezaposlene vode decu pa onim roditeljima kojima su jaslice i vrtić neophodni nemaju mesta... Kog mog starijeg sina u grupi samo 10 mama zaposleno a njih je 32 deteta u grupi.... kod mlađeg će verovatno biti ista situacija ali to ću znati u februaru kad on krene u vrtić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To za 3 godine treba da se napravi model.

Ovde sam video da ima nesto slicno u Ceskoj, Slovackoj a koliko znam i u Poljskoj.

Naravno da ne mozemo ocekivati 3 godine punog placenog odsustva.

Ali napraviti model koji majci omogucava da bude 3 godine sa detetom, a ne pod pretnjom otkaza i sl.

Npr posle prve godine dati neki manji iznos, u Slovackoj mi se cini da je to nekih 300 i kusur eura, sto naravno kod nas bi bilo mnogo nize,jer nasa prosecna plata nije tolika.

Ali ostaviti izbor.

Takodje ovo je jako dobar predlog za listu lekova, da se stavi na pozitivnu listu sve sto je potrebno, npr utrogestan....

To cu staviti gore na prvi post.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sa jaslicama je veći problem što mame koje su nezaposlene vode decu pa onim roditeljima kojima su jaslice i vrtić neophodni nemaju mesta... Kog mog starijeg sina u grupi samo 10 mama zaposleno a njih je 32 deteta u grupi.... kod mlađeg će verovatno biti ista situacija ali to ću znati u februaru kad on krene u vrtić.

Sigurno da ima i toga...ali kako i tražiti posao ako nemaš dete gde da ostaviš?

Iskreno, o ovim stvarima ne znam baš puno, uglavnom iz tuđih iskustava jer još uvek nemam dece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mara, jako mi je žao što ti se trudnoća tako završila, ali mi nije baš najjasnije to sa bolovanjima. Ja sam imala spontani 1.februara u 10-oj nedelji trudnoce zbog jake prehlade koja je posle udarila i na sinuse, pa sam imala pored nalaza ginekologa i nalaze orl doktora koje sam priložila na komisiji. Bila sam na bolovanju malo manje od 2 meseca, a mogla sam da dobijem još 20-ak dana i to isključivo na osnovu nalaza ginekologa. Kada sam izašla na komisiju, doktorka me je sama pitala kada da zakaže sledeću komisiju, pogledala je papire od orl doktora ali je rekla da neće da meša jedno i drugo nego da produžava bolovanje samo sa papirima od ginekologa jer kako je rekla treba mi vreme i da se psihički sredim. Rekla mi je i da mi za taj period trudnoće sleduje mesec i po dana preko onih prvih mesec dana koje pada na teret poslodavca, tako da je to ukupno 2,5 meseca. Ja nisam izašla na drugu komisiju nego sam sama zatvorila bolovanje i vratila se na posao, jer sam smatrala da je to dovoljno da se moj organizam vrati u normalu. Psihički nećeš nikad da zaboraviš, bila trudnoća stara 6 ili 26 nedelja. Možda bude lakše kad ostaneš sledeći put trudna, ali da zaboraviš, sigurno nećeš. Ja već imam jedno dete sa kojim sam imala fenomenalnu trundoću, tako da sam se previše neoprezno postavila u sledećoj trundoći koja je počela u sred zime, tako da se desilo šta se desilo. Radim dosta stresan posao i sa ljudima, ali nikad nisam mogla da pretpostavim da će od najobičnije prehlade koju sam vukla 15-ak dana jer nisam pila lekove, dolazila kući oko 18h, nisam se zalečila kako treba da se desi spontani. Dosta sam jaka osoba po prirodi i sem porodici nisam se nikom jadala, a pravo da ti kažem, mnogi su se i pokazali koliko ih briga. Najlakše mi je bilo da se vratim na posao i da mislim na posao a ne na to što se desilo, jer nema nazad. Sada sam opet trudna (zatrudnela sam 4,5 meseci posle spontanog) i naravno odmah otišla na trudničko. Glavu gore, znam da boli kad ti kažu možda je bolje što se tako završilo, nije valjao plod, jer su i to meni pričali, ali razmišljaj samo o novoj trudndoći i o tome da će sve biti u redu. Tako je bilo suđeno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To sa jaslicama je veći problem što mame koje su nezaposlene vode decu pa onim roditeljima kojima su jaslice i vrtić neophodni nemaju mesta... Kog mog starijeg sina u grupi samo 10 mama zaposleno a njih je 32 deteta u grupi.... kod mlađeg će verovatno biti ista situacija ali to ću znati u februaru kad on krene u vrtić.

I kod mog sina u vrtiću radi samo 5 majki, a ostalih 25 ne. Sa jedne strane sam bila iznervirana što sam morala da jurim vezu da bih svoje dete upisala u vrtić jer deca majki koje nisu zapošljene zauzimaju mesto deci koje stvarno nema ko da čuva, ali sa druge strane te iste nezapošljene majke plaćaju vrtić 2000 mesečno zbog niskog proseka, a to im je mnogo jeftinije nego da dete čuvaju kući. U vrtiću će bar da ima 2 obroka dnevno i 2 užine. Ne znači da te majke žele da im dete ide u vrtić sa godinu dana, ali možda nemaju para da u kući da mu priušte kvalitetne obroke. Da imamo bolji standard možda ne bi u ovoj meri imali ove probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne citiram ceo post....Drago mi je što si trudna i želim ti da ti prođe što lakše pa da uživaš sa dva anđela!

Oporavila sam se ginekološki i tu nije imao šta da piše da bi mi produžio bolovanje. Da sam tražila napisao bi jer je dobar lekar. I to je i poenta, da ne moraju žene da traže a lekari da izmišljaju da bi žene mogle da imaju 2 meseca da se srede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Све је ово мање више у реду, међутим, не повећава се наталитет само новцем, потребна је више едукација и свест о лепоти живота у здравој вишедетној породици.

Но, то је друга тема.

Ја нисам правник и не знам шта од овога може кроз закон да се провуче.

Изводљиво је кроз буџет да се обезбеде средства, јер то је улагање у будућност.

Да би ова иницијатива дошла до скупштине, потребно је да се скупи 30 000 потписа и та иницијатива улази у скупштну на расправу.

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni sva deca treba da idu u vrtic/jaslice, bez obzira da li im roditelji rade ili. Naravno ukoliko roditelji to zele. Jer mislim da je to dobro za dete, da se dete socijalizuje, jaca imunitet itd. A i roditeljima je lakse.

To je nesto sto treba da se resi sto pre.

Mozda cu biti dosadna ali isto tako misliim da se i pitanje birokratije mora resiti sto pre.

Ja sam papire za trudnicko bolovanje predala pre mesec dana i moram da cekam jos nedelju dana da se zavrse svi godisnji odmori da bi neko pogledao te papire, pa jos jedno 15 do mesec dana da drzava pocne da placa. A do tad kako cu da se snadjem za pare njih nije briga.

Da bih lezala jedan dan u NF u dnevnoj bolnici za viskorizicne trudnoce trebalo mi je tri dana da prikupim sve papire, po koje sam morala licno da idem. Inace za dnevnu bolnicu u NF imam samo reci hvale.

Mozda i postoji neki zakon koji se tice ovih problema, ali se on ne primenjuje u praksi, i ako budemo cutali verovatno nikad ni nece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izvini ali ovo je tako nerealno.... 3 godine... pa ni najbogatije države ne plaćaju majkama da sede kod kuće, čuvaju deci i primaju platu.... :blink:

Zasto nerealno? Sta ako nema ko da ti cuva dete, a pedijatri ne savetuju polazak u vrtic do trece godine? New znam tacno u kojoj zemlji, ali mislim da je Austrija u pitanju, majke imaju odredjenu svotu novca za odsustvo radi nege deteta\porodiljsko i njihovo je da li ce tu svotu raspodeliti na godinu dana (i primati vecu platu) ili na tri godine (i primati manju platu). Ostavljena je mogucnost izbora. Ja bih naredne dv e godine sedela i bez dinara, samo da do trece godine mogu sama da cuvam svoje dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sigurno da ima i toga...ali kako i tražiti posao ako nemaš dete gde da ostaviš?

Iskreno, o ovim stvarima ne znam baš puno, uglavnom iz tuđih iskustava jer još uvek nemam dece.

Po meni bi se trebalo za svako dete čiji roditelji rade da ima mesta u vrtiću, takođe da ima još slobodnih mesta za one koji se tek zapošljavaju, pa tek na kraju za one koji ne rade... U ostalom kad bi uveli punu cenu vrtića bilo bi slobodnih mesta koliko hoćeš jer oni koji ne rade ne bi im se isplatilo da plaćaju vrtić toliko....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni bi se trebalo za svako dete čiji roditelji rade da ima mesta u vrtiću, takođe da ima još slobodnih mesta za one koji se tek zapošljavaju, pa tek na kraju za one koji ne rade... U ostalom kad bi uveli punu cenu vrtića bilo bi slobodnih mesta koliko hoćeš jer oni koji ne rade ne bi im se isplatilo da plaćaju vrtić toliko....

Da li mislis da ti sto ne rade, ne rade zato sto nece ili zato sto ne mogu naci posao.

Ne spadam u tu grupu, ali mislim da u zemlji u kojoj je velika stopa nezaposlenosti ne mozemo osudjivati one koji nemaju posao. Ipak mislim da u takvim slucajevima treba gledati sta je najbolje za dete, a po meni je da ide u vrtic. Sve mi izgleda kao diskriminacija dece, u smisli ti ne mozes da se druzis da drugom decom jer ti mama ne radi. A da se podignu cene vrtica, pa i one sto rade od kojih para ce da ih placaju. Ja ne znam da li zivimo u istoj zemlji ali meni se cini da vecina ljudi u Srbiji zivi na ivici siromastva. Slazem se da se ponekad cini da su majke koje ne rade povlascene u odnosu na ove druge. Kod lekara na pr. svi imamo isti tretman i ako se od moje plate odvojilo ko zna kolko para za RZZO, u vrticima gde kako vidim nezaposlene placaju manje sto nije fer, prilikom porodjaja gde nezaposlene majke primaju mnogo vecu pomoc od nas koje smo zaposlene itd. Ali opet nisu krive te majke, a jos manje deca, nego drzava i drustvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sta je meni kao nezaposlenoj ovde bilo potrebno da uradim da bih dobijala naknadu kao nezaposlena mama prvih godinu dana.Tacno na polovini trudnoce babica koja mi je vodila trudnocu( ovde babice vode trudnocu), popunila je jedan obrazac i dala mi da odnesem u njihov...neznam tacno sta je to kpd nas neki zavod za osiguranje.,tamo sam papir spustila u postansko sanduce.Posle porodjaja su iz porodilista poslali obavestenje na isto mesto da je beba rodjena i gotovo.Mesec dana kasnije pocele su uplate na moj konto.Tata ima pravo na 10 slobodnih dana za rodjenje bebe, i 60 dana za negu deteta koje moze da iskoristi do detetove osme godine. Ima on jos nekih slobodnih dana koje moze da da majci,ali ovih 60 mora on da koristi.

E sad,i na ovaj novac koji mama dobija drzava uzima porez,kod mene je to 30%(zavisi od komune).

Nema nikakvih saltera,sve se uglavnom obavlje preko poste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li mislis da ti sto ne rade, ne rade zato sto nece ili zato sto ne mogu naci posao.

Ima i jednih i drugih, ali te što neće se prve "guraju" i traže veze za vrtić... tako je kod mene u okolini....

Moja mama kad je brata i mene vodila u vrtić morala je celu svoju platu da da za vrtić, bilo je mesta za sve, a danas je vrtić takoreći badava... meni kad dete ide ceo mesec dođe račun 2362 dinara....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto nerealno? Sta ako nema ko da ti cuva dete, a pedijatri ne savetuju polazak u vrtic do trece godine? New znam tacno u kojoj zemlji, ali mislim da je Austrija u pitanju, majke imaju odredjenu svotu novca za odsustvo radi nege deteta\porodiljsko i njihovo je da li ce tu svotu raspodeliti na godinu dana (i primati vecu platu) ili na tri godine (i primati manju platu). Ostavljena je mogucnost izbora. Ja bih naredne dv e godine sedela i bez dinara, samo da do trece godine mogu sama da cuvam svoje dete.

Ovo je tacno i vazi za njihove drzavljane. Svidja mi se taj njihov zakon.

Po meni bi se trebalo za svako dete čiji roditelji rade da ima mesta u vrtiću, takođe da ima još slobodnih mesta za one koji se tek zapošljavaju, pa tek na kraju za one koji ne rade... U ostalom kad bi uveli punu cenu vrtića bilo bi slobodnih mesta koliko hoćeš jer oni koji ne rade ne bi im se isplatilo da plaćaju vrtić toliko....

Mesta u vrticima ima u manjim gradovima poprilicno. A cena je ista za svei:blink: sto se meni ne svidja.

Da li mislis da ti sto ne rade, ne rade zato sto nece ili zato sto ne mogu naci posao.

Ne spadam u tu grupu, ali mislim da u zemlji u kojoj je velika stopa nezaposlenosti ne mozemo osudjivati one koji nemaju posao. Ipak mislim da u takvim slucajevima treba gledati sta je najbolje za dete, a po meni je da ide u vrtic. Sve mi izgleda kao diskriminacija dece, u smisli ti ne mozes da se druzis da drugom decom jer ti mama ne radi. A da se podignu cene vrtica, pa i one sto rade od kojih para ce da ih placaju. Ja ne znam da li zivimo u istoj zemlji ali meni se cini da vecina ljudi u Srbiji zivi na ivici siromastva. Slazem se da se ponekad cini da su majke koje ne rade povlascene u odnosu na ove druge. Kod lekara na pr. svi imamo isti tretman i ako se od moje plate odvojilo ko zna kolko para za RZZO, u vrticima gde kako vidim nezaposlene placaju manje sto nije fer, prilikom porodjaja gde nezaposlene majke primaju mnogo vecu pomoc od nas koje smo zaposlene itd. Ali opet nisu krive te majke, a jos manje deca, nego drzava i drustvo.

Delim tvoje misljenje.Uostalom postoji tema o vrticima gde ssam ja svojevremeno ostro kritikovana zbog misljenja da sva deca treba da idu u obdaniste i da se u prvom razredu vidi razlika izmedju dece koja su isla 3-4 god i onih koji su pohadjali samo predskolsko.

Kao sto sam vec napisala,ko dnas je cena vrtica ista za sve-4500 din.Nije mnogo kad pogledas sta sve dobiju,ali kad treba da pored svih troskova izdvojis i za to,jeste mnogo.

Boldovano potpisujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dopada mi se tema, ali ne bih da ode u pravcu trla baba lan, i neka interna prepucavanja.

Nadam se da će uroditi plodom. Uvek sam za opciju, bolje je pokušati, nego sedeti skrštenih ruku. Već sam dala neke predloge evo i ovog.

Svoje iskustvo sa porodjaja sam opisala na temi. Bilo je takvo, da mi je stvorilo takav strah, da me jeza hvata kad pomislim da bih mogla ponovo. Strah me je i da pomislim na naku sledeću trudnoću. Ne mislim samo na porodjaj nego na okolnosti, pre i posle porodjaja.

Glavni akcenat stavljam na tzv. "baby friendly" program. Ljudi moji, čini mi se da mi porodjaj nije bio toliko težak koliko onaj umor koji sam osećala od nespavanja i stresa nakon porodjaja. Kažem pisala sam, ali predlog mi je da se nekako preformuliše taj program ili bar adekvatno primenjuje. Svaka čast tamo gde je on pomoć majci. Meni je to bilo pravo mučenje....

Evo ukratko koga mrzi da čita...Konstantna buka, što od beba, što od tetkica sa nekim skalamerijama za čišćenje, bubašvabe, nečistoća, hladnoća, kreveti koji su previsoki i koji imaju točkiće koji nemaju kočnice. Zamislite koliko je teško leći, ustati sa epiziotomijom, otići do bebe, balansirati da beba ne padne sa kreveta, leći pored nje, dojiti je. Još ako ste prvorotka, pa i ne znate kako se doji, a sestre retko hoće da vam prinesu bebu, morate da se derete da je dozovete, i to svaka 2h od prilike i danju i noću. ...Ako dozovete sestru, koja nije babica, neće vam prineti bebu!!! Mislim.... Užas. Babama samo ubrizgaju ono mleko kao dohranu, pa kad se meša sa vašim mlekom, dobiju grčiće, što samo broj ustajanja povećava... I kako da ne budemo pod stresom, samo od neispavanosti, a kamo li od svega ostalog...To bi se stvarno moglo promeniti, bar kod nas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dopada mi se tema, ali ne bih da ode u pravcu trla baba lan, i neka interna prepucavanja.

Nadam se da smo resili sve oko off topic-a :)

Glavni akcenat stavljam na tzv. "baby friendly" program. Ljudi moji, čini mi se da mi porodjaj nije bio toliko težak koliko onaj umor koji sam osećala od nespavanja i stresa nakon porodjaja. Kažem pisala sam, ali predlog mi je da se nekako preformuliše taj program ili bar adekvatno primenjuje. Svaka čast tamo gde je on pomoć majci. Meni je to bilo pravo mučenje....

stavljeno kao predlog

Kao sto i zlatni papagaj rece, treba voditi racuna i o svesti roditelja, mada nazalost mnogo parova u mom okruzenju se ne odlucuje na ovaj korak, samo iz finansijskih razloga. Ali to treba promeniti svest roditelja.

Meni je smesno kad vidim da oni koji imaju najmanje se odlucuju na takav korak, dok drugi boljestojeci ne smeju. Poenta cele price je stvoriti jednakost maksimalnu mogucu svima za formiranje porodice.

Malo sam se raspitao, u Poljskoj, zena ima pravo 5 godina da bude na porodiljskom, doduse posle trece godine bez naknade, ali joj je posao kao posao zagarantovan, tj nema brigu da ce je neko otpustiti.

Ne treba ici u ekstreme naravno, ali vidim da dosta mama ima problem sa jaslicama, tako da i to treba izgleda regulisati ne neki nacin, ali opet treba voditi racuna o diskriminaciji onih koji su nezaposleni.

To se moze resiti ukoliko drzava ponudi dobar program sto se tice odgajanja i obrazovanja dece.

Mada treba imati u vidu, da ovo kad se uradi i preda, ne mogu se ocekivati neke velike izmene ( izgradnja vrtica,jaslica,igraonica...) iz jednostavnog razloga sto nema dovoljno novca za sve to. To je visegodisnji projekat, zato sam i bazirao celu pricu na direktnoj finansijskoj pomoci majkama, jer je to za drzavu najjeftinije.

Mnogo toga se moze uraditi po sistemu pravljenja jedne vrste zatvorene manufakture.

Tako sto ce se naci,obezbediti i pomoci par firmi koje bi se ukljucile u program izrade raznoraznih proizvoda za bebe, pocev od ishrane, preko garderobe pa do igracaka.

Da se napravi zatvoreni krug, gde bi majke imale mogucnost da kupuju odredjene proizvode po normalnim cenama, a to ako uzme maha, onda ce svi ostali prodavci hteli ili ne hteli morati da drasticno smanje cene inace pucaju.

Razbijanje monopola se vrsi tako sto se pravi dodatni izbor.

I mislim da je ovo deo zakona gde na duze staze mozemo obezbediti veliku pomoc i ustedu majkama.

Drzava ima mnogo svojih objekata na fenomenalnim lokacijama, pa ako uzmete primer jedne AXE, koja je maltene robna kuca za bebe, samo sa prenaduvanim cenama.

Ako otvorite pandan takvoj kuci, gde imate proizvode koji su duplo jefitniji, tu se resava veliki broj problema.

Resavate veliki broj nezaposlenih (proizvodnja, prodaja)

Olaksava se porodicama nabavka (manje utrosenog vremena,zivaca i novca)

Takvo nesto bi se moglo napraviti regionalno po Srbiji.

Ovo je i ekonosmki isplativa racunica i za drzavu, jer gledajuci juce neke izvestaje, to uopste nije mali broj ljudi, jer prosle godine je bilo 68 000 novorodjene dece, a dobrom akcijom drzave da se dodje na dupli broj tj oko 135 000, to nije zanemarljivo na nivou drzave, jer je 5% stanovnistva tvoj siguran "klijent".

Ovde sam u temu ubacio dosta i polemike,razmisljanja, iz razloga da bi ljudima mogao da objasnim konkretne predloge, kao i da bi svi mogli da razumemo probleme.

Kao sto ja sad mnogo bolje razumem probleme sa jaslicama kad je par mama objasnilo, jer iskreno nisam imao pojma o tome.

Poenta svega ovoga je sto je ovde ukljucen ogroman broj roditelja, i samo sa foruma ako se svi ukljuce, mi imamo i vise nego dovoljan broj potpisa za podnosenje predloga.

Takodje sam siguran da ovde ima dosta i ljudi koji bi se mogli na ovaj ili onaj nacin ukljuciti u celu ovu pricu, tako da ovo moze dobiti sasvim novu dimenziju.

Takodje znam da je ovo tezak posao, nezahvalan jer zahteva vreme, ali isto tako znam da ako ovo uspemo odraditi, na dobitku ce biti sve sadasnje i buduce bebe.

Sandritos i Maja203 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poenta svega ovoga je sto je ovde ukljucen ogroman broj roditelja, i samo sa foruma ako se svi ukljuce, mi imamo i vise nego dovoljan broj potpisa za podnosenje predloga.

Takodje sam siguran da ovde ima dosta i ljudi koji bi se mogli na ovaj ili onaj nacin ukljuciti u celu ovu pricu, tako da ovo moze dobiti sasvim novu dimenziju.

Takodje znam da je ovo tezak posao, nezahvalan jer zahteva vreme, ali isto tako znam da ako ovo uspemo odraditi, na dobitku ce biti sve sadasnje i buduce bebe.

Da, samo svi treba da imaju sluha za ovako nešto. :) Nadajmo se najboljem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, samo svi treba da imaju sluha za ovako nešto. :) Nadajmo se najboljem.

Tačno da određeni trebaju da imaju sluha ali isto tako mislim da trebaju i roditelji više da se angažuju ako misle da treba da dođe do nekih promena. Samo da ovi naši predlozi izađu iz okvira foruma pa da mogu i oni koji nemaju pristup netu da daju svoj glas i predlog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

(Šećerlema @ 16.08.2012, 12:21)

Da, samo svi treba da imaju sluha za ovako nešto. smile.gif Nadajmo se najboljem.

Tačno da određeni trebaju da imaju sluha ali isto tako mislim da trebaju i roditelji više da se angažuju ako misle da treba da dođe do nekih promena. Samo da ovi naši predlozi izađu iz okvira foruma pa da mogu i oni koji nemaju pristup netu da daju svoj glas i predlog.

Ja na roditelje i mislim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sta je meni kao nezaposlenoj ovde bilo potrebno da uradim da bih dobijala naknadu kao nezaposlena mama prvih godinu dana.Tacno na polovini trudnoce babica koja mi je vodila trudnocu( ovde babice vode trudnocu), popunila je jedan obrazac i dala mi da odnesem u njihov...neznam tacno sta je to kpd nas neki zavod za osiguranje.,tamo sam papir spustila u postansko sanduce.Posle porodjaja su iz porodilista poslali obavestenje na isto mesto da je beba rodjena i gotovo.Mesec dana kasnije pocele su uplate na moj konto.Tata ima pravo na 10 slobodnih dana za rodjenje bebe, i 60 dana za negu deteta koje moze da iskoristi do detetove osme godine. Ima on jos nekih slobodnih dana koje moze da da majci,ali ovih 60 mora on da koristi.

E sad,i na ovaj novac koji mama dobija drzava uzima porez,kod mene je to 30%(zavisi od komune).

Nema nikakvih saltera,sve se uglavnom obavlje preko poste

Malopre sam procitao kako je to u Svedskoj mislim gde je clanica postovala da je njen posao bio da ubaci papir u sanduce. To se zove sredjena administracija, a ne ove gluposti kod nas.

(Šećerlema @ 16.08.2012, 12:21)

Da, samo svi treba da imaju sluha za ovako nešto. smile.gif Nadajmo se najboljem.

Tačno da određeni trebaju da imaju sluha ali isto tako mislim da trebaju i roditelji više da se angažuju ako misle da treba da dođe do nekih promena. Samo da ovi naši predlozi izađu iz okvira foruma pa da mogu i oni koji nemaju pristup netu da daju svoj glas i predlog.

A sto se ovoga tice, mi prvo treba da pripremimo sve, tj na ovoj temi da izvucemo sta bi sve trebalo uraditi, kad to odradimo onda tek da se izadje iz okvira foruma, da ne bude situacija tresla se gora,rodio se mis.

Znaci mi da pripremimo sve, posle cemo vrlo lako ukljuciti sve izvan foruma, uz pomoc foruma, ostalih javnih glasila, a verujem da ce biti i dosta volontera koji ce hteti da se pozabave ovim. (ja sam prvi dobrovoljac:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, samo ja nešto kuckam, možda sam dosadna :)

Recimo, kako ja, (ako nemam auto, i nisam vozač, a moram recimo, da idem taksijem negde,), da stavim bebu u sedište za bebe u taksi vozilo? Pa onda to sedište da vučem sa sobom gde god idem, pa onda da montiram ponovo kad se vraćam...:D :D :D =elem, da li mo že da postoji neka opcija u taksi službama, za prevoz male dece?... Možda zvuči kako naučna fantastika, meni bar, ali ovo je realni problem sa kojim sam trenutno suočena!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, samo ja nešto kuckam, možda sam dosadna :)

Recimo, kako ja, (ako nemam auto, i nisam vozač, a moram recimo, da idem taksijem negde,), da stavim bebu u sedište za bebe u taksi vozilo? Pa onda to sedište da vučem sa sobom gde god idem, pa onda da montiram ponovo kad se vraćam... :D :D :D =elem, da li mo že da postoji neka opcija u taksi službama, za prevoz male dece?... Možda zvuči kako naučna fantastika, meni bar, ali ovo je realni problem sa kojim sam trenutno suočena!

to je iskreno jaaaako tesko izvodljivo,sticajem okolnosti taxi mi je jedna od delatnosti :).

Pitanje ko je od taksista raspolozen da montira isofix sediste ako ga uopste ima u kolima, tu je i problem izlaska iz kola ukoliko je prometno mesto,a da ih ima nema ih bas da neko nosi sediste sa sobom, jer vecinom prazni gepeci su za kofere.

Mada moze druga inicijativa da se povede, koja bi bila realnija, da se vidi sa udruzenjima po gradovima da se obezbede popusti za trudnice i majke sa malom decom. To mi deluje realnije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

to je iskreno jaaaako tesko izvodljivo,sticajem okolnosti taxi mi je jedna od delatnosti :).

Pitanje ko je od taksista raspolozen da montira isofix sediste ako ga uopste ima u kolima, tu je i problem izlaska iz kola ukoliko je prometno mesto,a da ih ima nema ih bas da neko nosi sediste sa sobom, jer vecinom prazni gepeci su za kofere.

Mada moze druga inicijativa da se povede, koja bi bila realnija, da se vidi sa udruzenjima po gradovima da se obezbede popusti za trudnice i majke sa malom decom. To mi deluje realnije :)

Da!

Prosto sam bila suočena sa problemom i nisam mogla da lepo formulišem! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Пре свега, хтео би да се захвалим јер има још увек неко ко мисли на неке ствари које су битне за све нас, није уско себично и лично.

Овде има две ствари, прво, да ли се ово односи на повећање наталитета или се односи на побољшање услова родитеља а кроз то и повећање наталитета?

Јесте уско повезано али није баш исто.

Ако се ради о повећању наталитета, онда све ове мере неће имати буквално никаквог ефекта, јер питање породице није само помоћ при одгајању деце, већ читав спектар породичних односа, животних услова, школовања итд .

Оне ће на неки дужи рок донети резултате али су резултати јако мали у односу на уложена средства.

Неко ће ово погрешно разумети, али све је ово повезано са окупацијом, јер СРБИЈА није слободна земља и они који контролишу целокупну ситуацију немају интерес да ми имамо здраву нацију, породицу и децу.

То није теорија завере, то је реалност, Србија има процентуално 0,9% живорођене деце по породици а за просту репродукцију потребно је минимално 2,4% (рогобатно звучи, деца нису проценти али због прецизности се користи) !

Е сад, какве све то везе има са популацијом и помоћи трудницама. Има јако пуно и видећете да сам барем у неким стварима у праву.

Рецимо, ако се направи стратегија, да мајка сваког 4 детета добија некаву пензију доживотно, плату или шта већ, имаћете апсолутни бум ромске популације, а њихових обавеза нигде нема. То није расизам, ја немам ништа против цигана, међутим, ствара се природни дисбаланс становништва, па се касније може појавити опет некаве појаве које нису пожељне. Наравно, опет, оно што сам прво написао, ако би се у закону унело да само популација која је угрожена (а то је Српско становинштво) има привилегије онда добијете "пацке" како су угрожена људска права, мањинске заједнице итд а то што те мањинске заједнице немају никакве обавезе према друштву и што ће јако брзо постати и већинско становништво, то наравно креаторе нсп то не интересује.

Постоје решења и за такве проблеме, али на жалост, опет кажем, ми нисмо слободна земља и не одлучујемо сами о својој судбини.

Много таквих примера има и о томе се може писати на широко, али ћу се задржати на "предлогу закона".

Рецимо, пожељно је да мајке (и очеви) који учествују у расправи, напишу шта им је највећи проблем.

Из овога што су до сада писали, углавно се сви жале на неправду.

Закон не може бити исти за подручја где породилиште нема топлу воду и тамо где има свих услова.

Потребно је направити друштво истих шанси и то се може постићи али за то је потребно време и добра воља.

Тренутно, оно што се може урадити са већ постојећим новцем и наравно добром вољом, то је да се побољшају материјални и не материјални услови за рад људи који раде са породиљама/трудницама. То би значило да никакав мито и част једноставно НИЈЕ ДОЗВОЉЕНА али да ти људи имају најмање 50 % већу плату од од просека за ту стручну спрему. Тиме би се услови у самим породилиштима поправила јер би људи имали више воље за рад али исто тако, за несавесно лечење или бахат однос према пацијенту да казне буду 50% веће него за то исто дело. Формирање тимова људи који ће се бавити проблемима у породилиштима који би контролисали људе који раде и спречити тиме сваки вид корупције и неодговорног понашања запослених.

Друга ствар, рецимо, насилан прекид трудноће, треба да се посебно регулише законом. Без обзира на тренутни закон, потребно је да се уведе нешто што би се звало едукација жена које се одлуче за насилан прекид трудноће. То би подразумевало обавезно најмање 2 доласка код гинеколога (све прегледа морају да евидентирају) где би им било сликовито предочено које све последице по здравље жене могу да буду. Наравно, у цену насилног прекида трудноће мора бити укључено и потенцијално лечење од стерилитета. Свака злоупотреба од стране лекара (не легално обављени абортуси или не пријављивање истог) да се кажњава одузимањем лиценце и РАДНОГ СТАЖА. Све приватне гинеколошке клинике МОРАЈУ бити у евиденцији. Да им се одреди да су у обавези да достављају сваких 3 - 4 месеца статистику које прегледе су радили и колико је насилних прекида трудноће урађено. Финансијски пратити ток новца, јер није могуће да ординација "живи" само од прегледа а да нису имали ни један прекид трудноће, ту би се смањила корупција и добили би бољи здравствени систем. По истом систему, ко буде поштовао прописе, тај треба да има извесне повластице, па чак и да добијају новац из РФЗО и да се изједначи приватна и државна пракса. Тако би се уредило нешто што му дође као епидемија преко 200 000 ПРИЈАВЉЕНИХ насилних прекида трудноће (регистрован а ко зна колико их има не регистрованих).

Тиме се не би нарушила слобода избора, само би се мало људи више бринули о свом здрављу јер је и даље слободан избор,само, зашто би сви ми плаћали лечење жена које би сада да имају децу и лече се од стерилитета а пре тога су имали више "нежељених трудноћа".

После порођаја, наравно, потребна су велика средства и то би требало да буде доступно свима али је потребно направити социјалну карту, да би се видело, ко може а ко не може да плаћа. Па се тако на пример, родитељима са децом, који су већ да кажемо у систему, може направити попуст на неке ствари које плаћају а то су стамбени кредити, рачуни за инфо стан, струју итд. Тиме се избегава оно што сам раније писао, јер људи који су "у систему" плаћају све редовно, када дође дете имају проблем са отплатама истих. То значи да ти људи не беже од плаћања али им треба олакшати. Исто је и када дође друго и треће дете.

Наравно, ПДВ на артикле за бебе и децу (ништа није лакше родитељима који имају дете од 12 - 13 година) мора да буде укинут и ту нема ништа што би то спречавало.

Држава може кредитима који су јако повољни да подстаке произвођаче опреме за децу, са повећањем конкуренције, падале би и цене увозних производа. ТО се онда не може подвести под "комунизам" или ти државну контролу јер би много предузетника било спремно да уложи у ту производну грану, ако би били ослобођени пореза прве године а до треће умањен порез, плус јефтини кредити итд.

Сви сада нападају послодавце, наравно, ту има много истине, има јако пуно не савесних послодаваца, који отпуштају труднице итд. али није баш све тако црно бело. Пита ли ико те послодавце како послују? Колико њима држава дугује? Колики су намети?

У СРБИЈИ ЈЕ У ПРОИЗВОДНИМ ДЕЛАТНОСТИМА ЗАПОШЉЕНО 500 000 људи а у не профитним делатностима 1 500 000 људи и то је не одрживо. У таквом систему НИКО НИЈЕ ЗАШТИЋЕН па ни труднице и мајке.

И тако можемо до сутра, али, да би остали у оквирима теме, мислим да је потребно да сви чланови напишу шта им највише смета па да се од тих одговора формира један озбиљан предлог закона који се и уз помоћ свих чланова може упутити на скупштину за расправу (укључићу се и ја активније да прикупимо тих 30 000 потписа преко организације коју ја подржавам).

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Objavljeno 15 August 2012 - 01:22 PM

(Maki-D @ 15.08.2012, 13:04)

Po meni bi se trebalo za svako dete čiji roditelji rade da ima mesta u vrtiću, takođe da ima još slobodnih mesta za one koji se tek zapošljavaju, pa tek na kraju za one koji ne rade... U ostalom kad bi uveli punu cenu vrtića bilo bi slobodnih mesta koliko hoćeš jer oni koji ne rade ne bi im se isplatilo da plaćaju vrtić toliko....

Malo me je zaboleo ovaj komentar iz prostog razloga jer sam do skoro bila "nezaposlena" odnosno radila sam neprijavljena u neprijavljenoj firmi dakle sve na crno i to za 15.000,00 ako ima dovoljno posla da se radi ceo mesec. I pored toga suprug mi je takođe ostao bez posla i samim tim bio prinuđen da radi šta god, gde god, za koliko god. I uprkos svemu odlučili smo se za proširenje porodice. E sad ti meni reci da nama ne treba dati pravo na jaslice ili vrtić?! E sad što se cene usluga navedenih ustanova tiče, nemam ništa protiv da plaćam kao i na belo zaposleni roditelji kada bih samo smela da kažem gde i kako radim, jer bih u tom slučaju sigurno ostala bez posla i teško da bi mi u mojoj branši bilo ko više dao posao jer 90% njih rade na crno i ne bi rizikovali da im se desi isto što i predhodnicima da plaćaju astronomske kazne za rad na crno. I tako upadamo u vrzino kolo. Ja radim i nema ko da mi čuva dete, samim tim uzimam mesto detetu "zaposlenih" roditelja dok se ja pretvaram da sedim kući i pri tom ne ide mi radni staž, nemam socijalno ni penziono. Sve ovo pišem jer sam sada zaposlena ali kakav je trenutno tok stvari u mojoj firmi neću to biti još dugo tako da ću se opet vratiti na staro tj. da radim i da zbog načina na koji moj poslodavac radi moram da se pravdam i da pravdam postupke kao što je upis mog deteta u vrtić ili jaslice.

I da, ako nekome padne na pamet da me "posavetuje" da tužim poslodavca koji radi na crno neka opet razmisli. Raspitivala sam se po raznim besplatnim pravnim službama koliko je takav postupak održiv na sudu i odgovor je svuda isti, održiv je ako imaš basnoslovno mnogo para i slobodnog vremena, u suprotnom ne upuštaj se u to.

Dakle činjenica je da je u našoj državi zaposleno mnogo više "nezaposlenih" od onih koji su u radnom odnosu. Shodno tome ne kažem da treba bilo kome uskratiti prava na jaslice ili vrtić, već da se prosto odredi jedna jedinstvena prosečna cena za sve kakav god bio njihov status ne/zaposlenosti.

I još jedan predlog, apsolutno ukidanje naplate za bilo koju vrstu laboratorijskih analiza u trudnoći u svim državnim ustanovama. Npr. Double i Triple test u KBC Zvezdara koštaju po 2.200,00 i 1.700,00 u Višegradskoj 0,00

Sandritos voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.